Mazda 6 GH (2007-13) LPG Uyumu, Sorunlar ve Çözümleri.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O yağlama sistemi tamamen pazarlama taktiği ustam... Yoksa motorun çalışma prensibini azcık bilenler hiç bir işe yaramadığını anlar... ;)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Ankara Mocan Otogazda M3 üme BRC LPG taktırırken yağlama sistemini sordum usta aynen "150 TL çöpe atacak paran varsa, takayım" dedi :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
arkadaşlar lpg uyum mevzusu her motorda oldugu gibi mazda 6 yada 3 sübop yakıyor ise digerlerinde de bu tür sıkıntılar mevcut lpg de ben sıkıntı yaşamıyorum diyen yalan söyler bakımları yag degişimleri erken yapılır ise uzun vadede sıkıntı olmaz pirins kaliteli malzeme brc de aynı şekilde bizim araçlar lamba yakıyor eve arıza ne gerönüyor zengin karışım yada fakir karışım bu tamamen ayar ile alakalı bir durum yani sabırlı hassaz ayar keyifli usta istiyor araba ile alakalı degil yap ayarı gönder öyle olmuyor tekrar lanba yaktıgında oksijen sensör arızası veriyor bunlar lpg ile önümüze çıkıcak arızalar fakat bu sorunlar diger marka araçlarda da yaşanıyor.
Lpg yaglama sistemi bu yaglama kutusunu hiç taktırmassanız daha salıklı olur atracın zaten dışardan gelen ile kartel havalındırmasındaki yag buharı vericek sistem mevcut bu sübop kapagı üzerinde gaz kelebek sonrası ve bazı motorlarda blok kenarında bulunan bvc valfi bu sistem yag sistemindeki yag buharını emme manivolt içersine gönderiyor ve dışardan gelen kuru hava ile buluşarak yag lı hava olarak yanma odasına gidiyor bunun yanında depoya aldıgımız gaz zaten kuru degil beraberinde yaglı 3 yerden yanma odasına yag buharu gidiyor bunun yanında 4 cü şıkka gerek yok geçen biri taktırmış aracı hasardan getirdi araç mazda 3 ertesi gün bir çalıştırdım araka da bir duman içerde duramadık yag bidonunu kapamak zorunda kaldım ve sonra biraz dışarda çalışınca gaz ver gaz ver duman kayboldu o çıkan dumanı araç sahibi görse idi moreli bozulcaktı fazla yag içerde hava filitresinden kaçan tozlu hava ile buluşarak emme manivoldu içersinde yaglı kurum oluşmasına sebeb olur fayda yapayım derken paca gibi tıkama yapıcaz gerek yok bu motoru yapan mühendis bazı şeylerin önlemini alıyor fazlası zarar tamamen ticaret para kazanma mekanizması bilginize karar sizin :)

gecenlerde adem ustanın yanına gıttıgımde adem ustamız bunu anlattı adem usta sana zahmet bunuda bi söküver demiştim :D

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
2 Destek Thu, 19th Mar 2015 12:47 am konusunda cevapladı
Sayın Emir Öztürk,
Öncelikle konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili araçlarda yakıt olarak LPG kullanımına karşı sübap hassasiyeti vardır. Fakat bu durum mutlaka sübap sorunu yaşayacağınız anlamına gelmez. Subap hassasiyetine karşı LPG sistemimizde VSR stratejisi aktif edilebilir. VSR aktif edildiği zaman LPG sistemi belirlenen Map ve Devir değerinden sonra LPG ile beraber motora bir miktar benzin gönderme işlemi yapar. (%80 LPG ve %20 benzin gibi) VSR den dolayı yaklaşık %3 civarı daha az tasarrufunuz olur fakat supap ya da aşırı ısınma sorunu yaşama riskiniz minumuma iner. Ayrıca ilgili durumdan korunmak için kullandığınız yakıt kalitesine dikkat etmenizde katkı sağlar. Aracınıza verdiği arıza koduna göre yetkili bayilerimizin müdahale etmesi gerekiyor. Gerekli kontroller ve aracınızın LPG montajı kayıtları için iletişim bilgilerini http://www.brcnerede.com ' da bulabileceğiniz size uygun yetkili bayilerimize müracaat edebilirsiniz.
Şirket olarak müşterilerimizden gelen her türlü geri bildirimi özenle değerlendirmekteyiz. Konuyla ilgili farklı görüş ve önerileriniz için bizimle tekrar irtibata geçebileceğinizi hatırlatır, Şirketimizin ürün ve hizmetlerine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Bilginize

Saygılarımızla,
2A MÜHENDİSLİK A.Ş.
Otogaz Mühendisliği

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araci aldigimdan beri 2. depoyu doldurdum, 70 km oldu aksam bise yoktu sabah calistirdim isik yandi...hep ayni yerden aliyorum,alpetten.onceki aracimdada ordan aliyordum gerci onda ariza isigi falan yoktu.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mersin yetkili BRC bayisine gittim;makinaya bağladılar katalizör hatası verdiğini söylediler,arıza ışığını söndürdüler,yakıtı biraz arttırdım dedi usta,gitmişkende filtreleri falan değiştirdim.Aracın VSR özelliği açıkmış biraz dene benzin tüketimin çok olursa biraz daha düşürürüz dediler...Sistem aracıma 2011 yılında araç 55 bin km de iken takılmış,şuan 115 bindeyim;inşallah sübaplara sıkıntı vermemiştir.

Mt53

Katılımcı
Evet arkadaşlar 2011 model Mazda 6' ların lpg kiti pahalı demiştik ve örneğini de görmemiştik piyasada.. @faroz52 Enes kardeşimin araştırmaları sonucu ülke genelinde tanınan Ankaradaki BRC bayisi geçen ay montaj yapmış bir araca..SDI kit adını verdikleri kiti..Bu kitin dezavantajı tasarruf oranı biraz daha düşük diğer kitlere göre çünkü diğer direkt enjeksiyonlu sıvı püskürtme sistemler hiç benzin harcamazken bu sistem rölantide benzin harcıyormuş..Burdaki tasarruf yüzde 30-35 arası olur dedi bayi..Fiyatına gelirsek 3.000 TL ve 9 taksit.. Konunun en başında konuştuğumuz gibi Vialle gibi kitler 6.000 TL para istiyorlar. Ve uygulanan kit var mı yok mu belli değil..Arayıp sorduğumda motoru görmemiz lazım dediler..Şu an önümüzdeki tek örnek BRC.. Montaj da 2 gün sürüyormuş..Aracına uzun vadeli binecekler düşünebilir.Ben ise tamamen düğün sonrası oluşacak duruma göre hareket edecem

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
kaç model sizinki, hangi yılları ve donanımları tavsiye edersiniz mazda 6 için

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
kaç model sizinki, hangi yılları ve donanımları tavsiye edersiniz mazda 6 için

2006-2007 modeller makyajlı kasalar, donanım seçme şansınız yok tek paket var diye biliyorum
2003-2006 makyajsız kasalarda ise 2 farklı donanım paketi var

Makyajsızlar neredeyse makyajlı fiyatına satılıyor o yüzden makyajlı kasayı tercih etmek daha avantajlı...

deniz 36

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 2010
vialleyi ve prinsi aradım. 2011 155 hp modellere lpg takmadıklarını söylediler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
maliyetli de olsa bulamadım. dediğim gibi vialle ve prins yetkili servisleri takamayız dedi. pahalı da olsa düşünüyorum, uygun olan kit hangi markada biliyor musunuz?
Emin olmamakla birlikte karışık tüketen BRC SDI kit Ankara Mavidenizler olabilir, bir de sıvı sistem Murat Usta sanırım Zavolli

deniz 36

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 2010
Merhaba forum üyeleri,
Uzun uğraşlar sonucu 2010 Mazda 6 dinamik plus ile aranıza katıldım.
Vialle LPG düşünüyorum. Taktıran var mı acaba.biraz pahalı diğerlerine göre. Değecek bir durum var mı acaba.
İyi forumlar

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba forum üyeleri,
Uzun uğraşlar sonucu 2010 Mazda 6 dinamik plus ile aranıza katıldım.
Vialle LPG düşünüyorum. Taktıran var mı acaba.biraz pahalı diğerlerine göre. Değecek bir durum var mı acaba.
İyi forumlar
Hep söylediğimiz gibi önemli olan daha çok ustadır, konu hakkında @süleyman46 ve @MutluTEKİR fikir verebilir.

deniz 36

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 2010
Hep söylediğimiz gibi önemli olan daha çok ustadır, konu hakkında @süleyman46 ve @MutluTEKİRR fikir verebilir.
Aynı usta 1000 Euro'luk vialle ile yarı fiyatı olan atikeri taksa sonuç aynı mı? Uzun omurluluk tasarruf oranı subap aşınması vs. Birçok mesele var. Bu kadar farklı ürünler teknolojiler varken meseleye sadece usta açısından değerlendirebilir miyiz emin olamadım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı usta 1000 Euro'luk vialle ile yarı fiyatı olan atikeri taksa sonuç aynı mı? Uzun omurluluk tasarruf oranı subap aşınması vs. Birçok mesele var. Bu kadar farklı ürünler teknolojiler varken meseleye sadece usta açısından değerlendirebilir miyiz emin olamadım.
Mesele sadece ustadır demek istemedim yanlış anlaşılmasın, bu her otomobil markası aynıdır önemli olan şofördür demek gibi olur, LPG'de ustanın önemi çoktur, sonra kit markası gelir demek istedim, bilgisi olan arkadaşlar cevap vereceklerdir.

Üst Alt