Mazda 3 BM Skyactiv Yüksek Hızda Geziyor

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
130 km/h zaten yüksek bir sürat. Bu hıza kadar bir problem yok diyorsanız, çok fazla mekanik bir problem olacağını sanmıyorum. Modern araçların klasik hidrolik direksiyonları elektrikliye döndü emisyon kaygılarıyla. Mazda, BMW gibi markalar direksiyon hassasiyeti ve netliği konusunda iddialılar. Yani direksiyonların daha sportif hissiyat sunması için orta nokta boşluğu diğerlerinden biraz daha az. Eğer değişken oranlı direksiyon koymazsanız bu ayar düşük süratlerde ve virajlarda aracı çok keyifli hale getirirken, yüksek süratlerde ise biraz sinirli yapabiliyor. Yani bir otomobili sürerken sürücü sürekli olarak direksiyon düzeltme komutları verir. Bunun sebebi yolun çok küçük de olsa virajları ve eğimindeki değişimleri dengelemektir. Yüksek süratlerde direksiyonlar bu küçük konutlara düşük süratlerden daha radikal tepkiler verebilir. Bu da gezinme olarak algılanabilir.

Ayrıca lastik yanakları daraldıkça ve sertleştikçe (RFT veya XL, RF) lastiklerde yol kusuru takip etme isteği artar. Bizim gibi yol kapasitesini aşan vasıtaların en kaliteli otobanlarımızın zeminini bile bozduğu ülkelerde iz takip sorunu daha büyük.

Sanırım aracınız 18 jantlı, değil mi?

Bir başka konu da şudur ki pek bahsedilmez genelde; Otomobiller son dönemde emisyonları düşürmek için bazı konularda taviz verebiliyor. Aracın yüksek süratlerde yola daha iyi oturması ve altına giren havanın kaldırma kuvvetinin azaltılması, belli noktalarda ise aşağı basma kuvvetinin arttırılması ile mümkün. Ama bu sefer de aracın sürtünme katsayısı ve bağlı olarak ta tüketimi artıyor.

Yetkili serviste her türlü incelemeyi yaptırın. Ayar kontrollerini, usta kontrollerini yaptırın. Öncelikle içiniz rahat etsin. Aracınızda herhangi bir hata bulunmazsa eğer, bu şekliyle kabul edip, etmediğinize karar verin. Edemiyorsanız dediğiniz gibi satıp, başka bir model alın. Ama bence hiç bir modelle de o hızlarda seyretmeyin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üstad, her zamanki gibi çok geniş kapsamlı olarak aydınlatıcı bilgileri sunmuş bizlere... :) Sonsuz teşekkürler abi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
130 km hız yüksek bir hız olabilir fakat bu hızda birşey olmuyorsa 160-170 de olmaz demek hatalı. Olası bir balanssızlıkta titreşim açısal hızın karesi ile artar. Aerodinamik Direnç kuvveti de hızın karesi ile artar.

34 psi iyi, ama yine aynı şekilde gezinme var mı diye 36-37 psi dener misiniz? Sürdüğünüz yolun durumu nasıl? Lastiklerin aşınması nasıl buna bakılmalı.
Benim 2. Nesilde de 33-35 psi larda ufak direksiyon hareketlerinde yatma ya da gezinme denebilecek bir hareket hissediliyor sadece ama gerçekte öyle olmuyor araç toparlıyor kendşsini.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben; araçta sorun olduğuna inanmak istemediğim için, yol ve hava şartlarıyla lastiklerin hatalı üretim olmasına topu atıyorum... :)

emeknet

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Jantta yamukluk olabilir mi acaba? Bazen ufak bir cukurda yamuldugu olabiliyor. Bende 2012 mazda3 vardi istanbul da rotbalans yaptim yola ciktim araba ayni soylediginiz gibi bir sorun vermisti, alel acele bir rotbalansciya girdigimde jant yamuk cikmisti. Umarim ciddi sorununuz yoktur.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Porya rulmanları ses haricinde yolda gezinmeye mi sebep olur? Nasıl oluyor?

Düzgün takılmadıysa, Yatağından oynadıysa (altına talaş pislik gelmesi dahil) ,porya Rulman kiliti (şimi sacı) diş kaçırdıysa yada görevini düzgün yapmadıysa balanssızlık olur.Çok küçük bir balans ayarsızlığı olsa bile yüksek hızda bu his edilir derecede ortaya çıkabilir.

Lastik, balans,ön düzen de sorun olmadığını varsayarak aklıma buna neden olacak noktalardan biri gibi geldi.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
lastik gibi duruyor
sizin araçta yoktur ama akslarda sıkıntı varsa, gaz bastığınızda araç kafayı sallar,vibrasyon yapar, yolda geziniyor hissi verebilir

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Arkadaşımızın balans problemi yok. Bahsettiği problem yüksek süratte yolda gezinme hissi ve bir çok modern araçta da olan bir şikayet. BMW 3 serisi araçlarda da forumlarda zaman zaman yazılır. Bu durum biraz sürücünün hassasiyetiyle de gündeme taşınıyor tabi.

Aracın sürat arttıkça belirli bölümlerine aşağı basınç uygulayacak kıvrımlara yer vermek, alta giren havayı yanlara deflekte etmek için spoilerlere ve uygun ölçülere yer vermek başka bir şey. Sanırım yanlış anladınız. Aerodinamik direnç kuvveti tek başına bir şey ifade etmez bu şikayet ile ilgili. Önemli olan hangi dizayn sebebi ile bu direncin yükseldiği. Yeterince test zamanı ve imkanı olmayan bir üreticinin genel problemi olarak yükselebilir. Ama başka bir üretici amaca yönelik bir dizaynı bilinçlice yapıp, yükselmesine razı da olabilir.

İmkanları yüksek üreticiler aynı kasayı bile ekonomi arayanlara, konfor arayanlara ve hatta sportiflik arayanlara farklı süspansiyon, jant/lastik, gövde kitleri ile hazırlıyorlar.

Mercedes C sınıfından örnek vereyim. Aracın hava sürtünme katsayısı 0.24 açıklandı diyelim, bu en düşük olan modeldir. Firma bunu ve bu modelin emisyonlarını reklamlarında kullanır. Ama lastik/jant ölçüsüne, donanımına, gövde kitine göre değişir ve hatta 0.26 veya 0.27'yi bulabilir.

Örneğin AMG body kit koyarsınız, pratikte araç 1,5 cm daha alçak, ön tampon altı havanın önemli miktarını yanlara yansıtacak dizaynda deflektörlü ve arka bagaj üstü de arkaya daha fazla yere basma kuvveti için spoiler, arka tampon altı havanın bagaj arkasındaki vakum etkisini azaltma yönlendirmeleri için deflektörler içerir. Bu durumda aracın tüketimi, emisyonu artar ama yüksek süratlerde ve virajlarda tutunma da yükselir.

Bu şekilde farklı kasa opsiyonları sunamayan markalar için de after market olarak benzer şeyler yapılıyor.

Anlatmak istediğim konu buydu. Emisyon normları sebebiyle, mahalle deyimiyle modern araçlar biraz kaymak gibi olmaya başladı.

130 km hız yüksek bir hız olabilir fakat bu hızda birşey olmuyorsa 160-170 de olmaz demek hatalı. Olası bir balanssızlıkta titreşim açısal hızın karesi ile artar. Aerodinamik Direnç kuvveti de hızın karesi ile artar.

34 psi iyi, ama yine aynı şekilde gezinme var mı diye 36-37 psi dener misiniz? Sürdüğünüz yolun durumu nasıl? Lastiklerin aşınması nasıl buna bakılmalı.
Benim 2. Nesilde de 33-35 psi larda ufak direksiyon hareketlerinde yatma ya da gezinme denebilecek bir hareket hissediliyor sadece ama gerçekte öyle olmuyor araç toparlıyor kendşsini.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İçinde 300 yolcu, eşyası vb. bilmem kaç yüz tonluk çelik kuşu havanın gücü ve flap açıları ile havaya kaldırabildiğimiz süratlerde gezen küçücük bir otomobil için, gövdedeki minicik bir kıvrımın ne kadar önemli olduğuna inanamazsınız!

Araç park halindeyken veya şehir içi hızlardayken sadece görsellik olarak değerlendirebileceğimiz o küçük kıvrımlar, spoilerler aracın hızı özellikle 100 km/h üzerine çıktığında önemli görevler üstlenirler.

Aracın gövdesinde havanın mümkün olan en az dirençle akmasını sağlamak hız, tüketim, emisyon, gürültü için önemli. Ama yukarıdaki örneğimdeki gibi, koca uçağı kaldırma görevini üstlenen havanın başkaca amaçlara hizmet edebileceği de aşikar. Ne istediğinize ve nasıl bir dizayn için talimat verildiğine bağlı...

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
130 km/h zaten yüksek bir sürat. Bu hıza kadar bir problem yok diyorsanız, çok fazla mekanik bir problem olacağını sanmıyorum. Modern araçların klasik hidrolik direksiyonları elektrikliye döndü emisyon kaygılarıyla. Mazda, BMW gibi markalar direksiyon hassasiyeti ve netliği konusunda iddialılar. Yani direksiyonların daha sportif hissiyat sunması için orta nokta boşluğu diğerlerinden biraz daha az. Eğer değişken oranlı direksiyon koymazsanız bu ayar düşük süratlerde ve virajlarda aracı çok keyifli hale getirirken, yüksek süratlerde ise biraz sinirli yapabiliyor. Yani bir otomobili sürerken sürücü sürekli olarak direksiyon düzeltme komutları verir. Bunun sebebi yolun çok küçük de olsa virajları ve eğimindeki değişimleri dengelemektir. Yüksek süratlerde direksiyonlar bu küçük konutlara düşük süratlerden daha radikal tepkiler verebilir. Bu da gezinme olarak algılanabilir.

Ayrıca lastik yanakları daraldıkça ve sertleştikçe (RFT veya XL, RF) lastiklerde yol kusuru takip etme isteği artar. Bizim gibi yol kapasitesini aşan vasıtaların en kaliteli otobanlarımızın zeminini bile bozduğu ülkelerde iz takip sorunu daha büyük.

Sanırım aracınız 18 jantlı, değil mi?

Bir başka konu da şudur ki pek bahsedilmez genelde; Otomobiller son dönemde emisyonları düşürmek için bazı konularda taviz verebiliyor. Aracın yüksek süratlerde yola daha iyi oturması ve altına giren havanın kaldırma kuvvetinin azaltılması, belli noktalarda ise aşağı basma kuvvetinin arttırılması ile mümkün. Ama bu sefer de aracın sürtünme katsayısı ve bağlı olarak ta tüketimi artıyor.

Yetkili serviste her türlü incelemeyi yaptırın. Ayar kontrollerini, usta kontrollerini yaptırın. Öncelikle içiniz rahat etsin. Aracınızda herhangi bir hata bulunmazsa eğer, bu şekliyle kabul edip, etmediğinize karar verin. Edemiyorsanız dediğiniz gibi satıp, başka bir model alın. Ama bence hiç bir modelle de o hızlarda seyretmeyin.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Lastik 16 inç ancak ben daha önceki araçlarımda böyle birşeyle karşılaşmadım hani o derece ki adrenalin kat sayım artıyor resmen 140 tan sonra, halbuki hiç öyle olmazdım. Bu arada gerçekten hız seven ve hızlı kullanan birisi değilim. 5 aydır iki yada 3 defa hızını denemişimdir aracın. Test amaçlı o da.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan

Hocam lastiklerin daha yeni 5 aylık. Hız denemesini de otobanda, Türkiye standartlarında güzel bir yolda yaptım. Yarın çağırdılar servise gideceğim, sonucu paylaşırım sizlerle teşekkürler.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Jantta yamukluk olabilir mi acaba? Bazen ufak bir cukurda yamuldugu olabiliyor. Bende 2012 mazda3 vardi istanbul da rotbalans yaptim yola ciktim araba ayni soylediginiz gibi bir sorun vermisti, alel acele bir rotbalansciya girdigimde jant yamuk cikmisti. Umarim ciddi sorununuz yoktur.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslında benim de aklıma jant geldi. Görünürde birşey yok ama bir defasında belediye; evin önüne resmen cinayet çukuru açmış, karanlıkta görmemiştim hızım yavaştı ama sağ tekerim o çukura girip çıkmıştı. Janta da baktırayım olmazsa. Teşekkürler

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İyi bir rot balanscı anlar o zaman. Serviste de halledebilmeleri lazım.

mustafa bey o mesajdaki amacım bazı şeylerin hızın karesi oranında artmasıdır. 130 da yüksek, 170 de yapan 130 da da yapardı benzeri mesajınıza istinadendi.

Üst Alt