Mazda 3 BM Skyactiv Yüksek Hızda Geziyor

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mesajınızı anladım Mutlu Bey, itirazım da yok.

Ama benim yazdığım ile tam olarak ilgi kuramadığım için tekrar yazdım. Bir otomobilde yolda gezinme problemi varsa, 130 km/h sürat bunun ortaya çıkması için yeterince yüksek bir hızdır. 160'da gezinme efektinin artması başka bir şey, 130'da olmayıp sonra başlaması başka bir şey.

Burada ifade edilen ağır mekanik sorunların varlığı durumunda bu hissin 160'a kalmayacağını ve 130'da da hissedileceğini yazmak istedim. Bu tecrübelerime istinaden bir yorum. Buna itirazınız varsa saygıyla karşılarım.

İyi bir rot balanscı anlar o zaman. Serviste de halledebilmeleri lazım.

mustafa bey o mesajdaki amacım bazı şeylerin hızın karesi oranında artmasıdır. 130 da yüksek, 170 de yapan 130 da da yapardı benzeri mesajınıza istinadendi.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lastik kaynaklı olabilir. Peki bu olay tek yönemi oluyor yoksa heriki tarafamı oluyor

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Balansı etkileyecek hatalar gezinme oluşturmaz sadece konforu bozar. O yüzden jant, porya gibi dönen aksamlarda sorun aranmamalı

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yatay açılı çalışan parçalarda yada lastik tabanında sorun aranabilir. Bu kayma gaza yüklenme veya gazdan ayağı çekince değişiyor ise ön takımda sorun aranmalı.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Balansı etkileyecek hatalar gezinme oluşturmaz sadece konforu bozar. O yüzden jant, porya gibi dönen aksamlarda sorun aranmamalı

130 Km hızdan sonra bu tür bir balanssızlık sağa yada sola çekmeye veya kısa darbeli gezintiye neden olmaz mı?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yatay açılı çalışan parçalarda yada lastik tabanında sorun aranabilir. Bu kayma gaza yüklenme veya gazdan ayağı çekince değişiyor ise ön takımda sorun aranmalı.

belli tarafa gezme yaptırmaz. Balansla alakalı problem olsaydı kullanıcı araba titriyor derdi gezmeden çok titreme derdi olurdu.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lastik kaynaklı olabilir. Peki bu olay tek yönemi oluyor yoksa heriki tarafamı oluyor

Her iki tarafa da oluyor hocam servise gidemedim iş yoğunluğundan. İlk fırsatta gidip sonucu paylaşacağım teşekkürler

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
belli tarafa gezme yaptırmaz. Balansla alakalı problem olsaydı kullanıcı araba titriyor derdi gezmeden çok titreme derdi olurdu.

Titreme hiç olmuyor hocam sadece geziniyor araç, sağa sola çekiyor hafif hafif

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçtiğimiz haftasonu sırf bu başlık aklıma geldiği için Konya-Ankara yolunda 180-190 km/h hızlarında bir müddet kullandım. Hızlandığım kesim otoban kadar olmasa da düzgün bir yoldu. 5km/h yanal rüzgar da olmakla birlikte yol tutuşunda herhangi bir anormallik, yoldan çıkma hissi, savrulacakmış gibi hissetme olmadı. Aksine hızlandıkça yolda daha rijit ilerlediği hissi vererek daha zevkli bir kullanım oldu benim için :)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bence balans değil de ismini şuan bilemeyeceğim, 4 tekere de kızıl ötesi aygıtlar olan aparat takıp bilgisayara bağlayıp ön ve arka tekerlerin birbirlerine olan açılarını ölçmüşlerdi benim eski aracımda. Bence bu tarz bir değerlendirme de yapılmalı. Tabi ustalarımız daha iyi bilir, benim aklıma geldi sadece

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Geçen Pazar günü Bolu-Gölcük'e günübirlik bir ziyaret yaptık, güzel havanın ve bol oksijenin tadını çıkardık. Ankara'dan gidiş gelişte de haliyle Bolu gişelerine kadar otobanı kullandık. Bir kaç izlenim paylaşayım, hem konuyla da ilgili.

Yüksek hızda gezmek deyiminin ne kastettiğini ancak yüksek hızda gezinen bir arabayla sehayat ederken yanımda bu konuyu bilen birisi varsa anlayabilecek kadar yüksek hız meraklısı olduğumu belirteyim öncelikle. Fakat bu seyahatte bu araçla (32500 km) bir ilki gerçekleştirip 185 km/h hıza çıktım. Ne hissettin derseniz, pek bişey hissetmedim, araç gayet düzgün gidiyordu yolda. Sadece virajlara gelince ister istemez ayağımı gazdan çekme hissi oluştu bende, sanki araba virajı alamayacakmış gibi hissettim (gezinme bu his midir acaba?).

Onun dışında, yokuş yukarı çıkarken dip gaz yapınca araba 140-150 ile yokuşu çıkabiliyor fakat çok bağırıyor 6 bin devirleri gördüğü için. Bu ses sizi rahatsız etmiyor aksine motora olan güven dolayısıyla size zevk veriyor diyebilirim. Yokuş aşağı zaten her araba gibi bu da basınca gidiyor işte.

Yüksek hızda esirgemeden sürünce yakıt tüketimi de artıyor haliyle. Gidiş geliş ortalama tüketim değerim 7,2 lt/100 km oldu ki bu değer normalde şehir içi dur kalk değeri. 100 ü geçmezsem uzun yolda 5,5 - 6 arası yakıyor.

Benim eyyorlamam bu kadar.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Geçen Pazar günü Bolu-Gölcük'e günübirlik bir ziyaret yaptık, güzel havanın ve bol oksijenin tadını çıkardık. Ankara'dan gidiş gelişte de haliyle Bolu gişelerine kadar otobanı kullandık. Bir kaç izlenim paylaşayım, hem konuyla da ilgili.

Yüksek hızda gezmek deyiminin ne kastettiğini ancak yüksek hızda gezinen bir arabayla sehayat ederken yanımda bu konuyu bilen birisi varsa anlayabilecek kadar yüksek hız meraklısı olduğumu belirteyim öncelikle. Fakat bu seyahatte bu araçla (32500 km) bir ilki gerçekleştirip 185 km/h hıza çıktım. Ne hissettin derseniz, pek bişey hissetmedim, araç gayet düzgün gidiyordu yolda. Sadece virajlara gelince ister istemez ayağımı gazdan çekme hissi oluştu bende, sanki araba virajı alamayacakmış gibi hissettim (gezinme bu his midir acaba?).

Onun dışında, yokuş yukarı çıkarken dip gaz yapınca araba 140-150 ile yokuşu çıkabiliyor fakat çok bağırıyor 6 bin devirleri gördüğü için. Bu ses sizi rahatsız etmiyor aksine motora olan güven dolayısıyla size zevk veriyor diyebilirim. Yokuş aşağı zaten her araba gibi bu da basınca gidiyor işte.

Yüksek hızda esirgemeden sürünce yakıt tüketimi de artıyor haliyle. Gidiş geliş ortalama tüketim değerim 7,2 lt/100 km oldu ki bu değer normalde şehir içi dur kalk değeri. 100 ü geçmezsem uzun yolda 5,5 - 6 arası yakıyor.

Benim eyyorlamam bu kadar.

Yok hocam gezinti dediğim sizin hissettiğiniz virajı alamama hissi değil. Yüksek hızda bütün araçlarda viraja girmek tehlikelidir. Benimki gibi bir probleminiz olda anlamamanız mümkün değil zaten resmen zor tutuyorum aracı yolda. Düz gitmiyor. Bir türlü fırsat bulup servise gidemedim

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Geçtiğimiz haftasonu sırf bu başlık aklıma geldiği için Konya-Ankara yolunda 180-190 km/h hızlarında bir müddet kullandım. Hızlandığım kesim otoban kadar olmasa da düzgün bir yoldu. 5km/h yanal rüzgar da olmakla birlikte yol tutuşunda herhangi bir anormallik, yoldan çıkma hissi, savrulacakmış gibi hissetme olmadı. Aksine hızlandıkça yolda daha rijit ilerlediği hissi vererek daha zevkli bir kullanım oldu benim için :)

İnşallah benim problemim de giderilir yoksa haricinde herşeyiyle çok memnunum aracımdan. 180 e geldiğimde kafayı yiyor sanki araç kendimi yolun dışına atacakmış gibi hissediyorum anında gazdan çekiyorum ayağımı. 140 a inene kadar da o şekilde sağ sol yapmaya devam ediyor

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
EPS ESP ile karıştırılmamalı. EPS Electronic Power Steering demek. Elektrik motorlu hidrolik sistem kullanılıyor araçlarımızda. Belki direksiyon kutusunda bir sıkıntı varsa geziniyordur demek istemiş olabilir EPS den bahseden forumdaş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
EPS ESP ile karıştırılmamalı. EPS Electronic Power Steering demek. Elektrik motorlu hidrolik sistem kullanılıyor araçlarımızda. Belki direksiyon kutusunda bir sıkıntı varsa geziniyordur demek istemiş olabilir EPS den bahseden forumdaş.
Ben EPS'yi doğrudan ESP diye algılamışım ya... :p :D

madmax59

Katılımcı
aynen öyle Eps sisteminde bir sıkıntı varsa araç gezme yapar ve gezme yüksek hızlarda çok belirgin olur düşük hızlarda anlamak zordur

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

madmax59

Katılımcı
Yok hocam gezinti dediğim sizin hissettiğiniz virajı alamama hissi değil. Yüksek hızda bütün araçlarda viraja girmek tehlikelidir. Benimki gibi bir probleminiz olda anlamamanız mümkün değil zaten resmen zor tutuyorum aracı yolda. Düz gitmiyor. Bir türlü fırsat bulup servise gidemedim
elektrik destekli direksiyon diyelim Türkçe olarak. onu bir kontrol ettir yazılım güncellemesi yaptır. temizliğini yaptır eğer direksiyon mili açı ölçen sensörlerinde sıkıntı varsa sorun olur dişlilerinde mekanik problem olabilir

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Üst Alt