Mazda 3 BL (2009-13) Sübap Sorunu ve Değişimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada öncesinde hız sabitleyici ile giderken arada bir dsc/tcs ışığı sabit yanıyordu, yandığında araba kendini koruma moduna alıyor gibi gücü kısıtlanıyordu 130 üstüne çıkmasına izin vermiyordu. Ayrıca vitesi m ye alınca rakam göstermiyor ve vites değiştirilemiyordu. Adem usta kablosunun orjinal olmadığı için görülemeyeceğini söylemişti. Ve sorunun poryadan subaptan kaynaklandığını umarak dönüş yoluna geçtim. Şükür ki arıza ışığı yanmadı. Poryası son raddeye gelenlerde böyle sorun olabilir bilginiz olsun.

Sağ arka poryayı değiştim, sol arka poryayı değişmemiştim 20 bin km olmadı diye. Keşke onu da değişseymişim. Önden gram ses yok ama sol arka uğultu yapıyor. Neyse bunda da bir hayır vardır diyerekten sonraya saklıyorum.

Durumum müsait olduğundan sol arka porya ve eneos eco atf şanzıman yağı alıp değişimlerini yapacağım.

Adem ustanın bir önerisi de şanzıman filtresini değişmesen de yağını değişmek. 2 yağ değişiminde bir filtre değişirken, 40 50bin km de 1 aracın şanzıman yağını alttan boşaltıp üstten ekleme ile değiştirin diyor. 50bin km. De yağın karardığını düşününce de mantıklı geldi. Eneos üstüne yağ da tanımıyor. Dikkate alalım.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun, 65 bin km çok iyi,senin gibi hızı ve yüksek deviri seven biri için çok çok iyi :) :)
Aynı sübapları mı taktın, yoksa farklı özellikte bi sübap mı taktırdın.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu arada öncesinde hız sabitleyici ile giderken arada bir dsc/tcs ışığı sabit yanıyordu, yandığında araba kendini koruma moduna alıyor gibi gücü kısıtlanıyordu 130 üstüne çıkmasına izin vermiyordu. Ayrıca vitesi m ye alınca rakam göstermiyor ve vites değiştirilemiyordu. Adem usta kablosunun orjinal olmadığı için görülemeyeceğini söylemişti. Ve sorunun poryadan subaptan kaynaklandığını umarak dönüş yoluna geçtim. Şükür ki arıza ışığı yanmadı. Poryası son raddeye gelenlerde böyle sorun olabilir bilginiz olsun.

Sağ arka poryayı değiştim, sol arka poryayı değişmemiştim 20 bin km olmadı diye. Keşke onu da değişseymişim. Önden gram ses yok ama sol arka uğultu yapıyor. Neyse bunda da bir hayır vardır diyerekten sonraya saklıyorum.

Durumum müsait olduğundan sol arka porya ve eneos eco atf şanzıman yağı alıp değişimlerini yapacağım.

Adem ustanın bir önerisi de şanzıman filtresini değişmesen de yağını değişmek. 2 yağ değişiminde bir filtre değişirken, 40 50bin km de 1 aracın şanzıman yağını alttan boşaltıp üstten ekleme ile değiştirin diyor. 50bin km. De yağın karardığını düşününce de mantıklı geldi. Eneos üstüne yağ da tanımıyor. Dikkate alalım.
At nin dönüş hortumu hangisi?
Ordan çalkalama yapalım?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun, 65 bin km çok iyi,senin gibi hızı ve yüksek deviri seven biri için çok çok iyi :):)
Aynı sübapları mı taktın, yoksa farklı özellikte bi sübap mı taktırdın.
Aynen abi, yok güneş marka stelitli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

At nin dönüş hortumu hangisi?
Ordan çalkalama yapalım?
Bilmiyorum Kado, valla Adem usta ona karşı çıkıyor. Sormayı unuttum detayını. Yukarıda yazdığımı söyledi ama. 40-50bin km. de 1 yağ değişebilsek otomatik şanzımanlar bozulur mu hiç dedi.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen abi, yok güneş marka stelitli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilmiyorum Kado, valla Adem usta ona karşı çıkıyor. Sormayı unuttum detayını. Yukarıda yazdığımı söyledi ama. 40-50bin km. de 1 yağ değişebilsek otomatik şanzımanlar bozulur mu hiç dedi.

Calkalama usulune kızmaz.
Gecenlerde yazmıştım ya yeni yağ gelene kadar takviye vs

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmiş olsun ve gözün aydın olsun diyelim hocam.

Guzunun ciğerleri bayram etti artık verirsin LPGde doya doya dip gazını nede olsa euro kazanıp tl harcayacaksın(Avrupa fiyatlarına göre) :ckkmk:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun ve gözün aydın olsun diyelim hocam.

Guzunun ciğerleri bayram etti artık verirsin LPGde doya doya dip gazını nede olsa euro kazanıp tl harcayacaksın(Avrupa fiyatlarına göre) :ckkmk:
Sağolasın abi sesini özlemişim zaten.
Yanlışın var tl kazanıp euro harcıyoruz biz bu memlekette. :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Kardesim geçmiş olsun güle güle kullan aracını

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hala buralardaysan görüşelim mutlu bağcılardayım ben
Pazar döndüm ben. İş güç. Bir de kuzende kalıyoruz geldiğimizde, fazla kalıp yük olmamak gerek.

Dün dönünce arabayı kitledim çıktık yukarı. Bugün Karabük'e dönmek için arabaya gittiğimde arabanın içi sırılsıklam. Sağ ön camı 1 karış açık unutmuşum. Annem oturuyordu orada, unutulmuş bir şekilde. Bugün sabah da nasıl sağanak yağdı anlatamam. 2 saat Karabük yolculuğunda sağ tarafa en sıcak en yüksek fan seviyesinde ayarladım koltuğa gelecek şekilde. Yüzeysel olarak kurudu ama alttaki metalin deliklerinden kontrol ettiğimde süngerin alt kısmı ıslak gibi. Çok kötü oldu bu.

Üstüne önceden dediğim gibi sol arka porya da ötüyor. Yüke binince ötüyor ama araba askıda sıkıntı yok. Bu gizli porya sesi çok sinir edici birşey.

Öte yandan Adem ustanın yıkamacısı arabayı iyi temizlese de kullandığı kimyasallar nedeniyle ön hava menfez trimi ve kapılarda kol dayama yerindeki deriler beyazlamış iyice. Bu derilere, rengi solan trimlere bir girişmem gerekecek müsait olunca. Olur da ön göğüs değişimi için başvurabilip de kabul edilirse bu değişim bahane olur iyice girişebilirim.

Son düzenleme:

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Arkadaşlar merhaba. 2004 model mazda 3 bkda subap sorunum var yüksek ihtimalle. Özellikle benzinde teklemeler var ve arıza ışığı da yanıyor. Bugün Adem Ustayı aradım fakat Kadir usta açtı telefonu ve ortalama 3 günde minimum 2700 TL civarı masraf çıkar daha da artabilir dedi. Bana bu miktar çok yüksek geldi açıkçası. Parçaları kendim tedarik etsem bu ücreti indirebilir miyim veya ne öneriniz vardır. Tecrübelerinizi bekliyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba. 2004 model mazda 3 bkda subap sorunum var yüksek ihtimalle. Özellikle benzinde teklemeler var ve arıza ışığı da yanıyor. Bugün Adem Ustayı aradım fakat Kadir usta açtı telefonu ve ortalama 3 günde minimum 2700 TL civarı masraf çıkar daha da artabilir dedi. Bana bu miktar çok yüksek geldi açıkçası. Parçaları kendim tedarik etsem bu ücreti indirebilir miyim veya ne öneriniz vardır. Tecrübelerinizi bekliyorum.
Maalesef düşmez, parça fiyatları artıyor. Adem ustanın çalıştığı parçacısı zaten uyguna veriyor. Rektefiyecisi de para alıyor ki rektefiyecinin iyi olup işi hızlı yapmak için işi üstünkörü yapması da sıkıntılı bir durum oluşturabilir ileride. Bulunduğunuz ilde yaptırıp sıkıntı da yaşamayabilirsiniz ama ben riske atamadım, mazda motorundan en iyi anlayan ve rektefiyecisi iyi Adem ustadan başkasına aracımı emanet edemedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki üç yıl önce sübap değişim fiyatları toplamda 1500-2000 lira tutuyordu, bu rakamlara göre, gelinen noktada 3000 bin liralar normal kabul görür... ;) Bir yerde okumuştum, 18 Ekim 2017 tarihinde dolar kuru 3.67 lira imiş. Hesap ortada... İmkan varsa, Adem Usta'dan şaşma derim...

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Sakarya'da oturuyorum. Uzak değil ama gidip arabayı bırakıp dönüp tekrar gidip almak gerekecek. O biraz ugrastirici gözüktü. Bir de fiyat üzdü tabiki :/

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben Karabük'ten gittim. Kuzen ziyareti oldu bahanesi. 3 gün cumartesi ile birleştirip izin alıp istanbulda kalınabilir. Yoksa git gel yapmak daha mantıklı, 2-3 saatlik bir mesafe zaten. Bakırköy metrosu 5 dakika yürüme mesafesinde. Otogara metro ile gidilebilir. Hatta ben Esenler Davutpaşaya 4 km yürümüştüm toplu taşımasını sevmediğimden.
Aracı subap için bırakırsanız diğer ağır bakımlarını da aradan çıkarttırıp uzun süre sıkıntısız binmeniz süre açısından daha mantıklı olur. Gittiğimde poryaları da aradan çıkardım ben.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Mutlu nasıl durumlar? Sorun var mı ya da kafana takılan bir şey?

Üst Alt