Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu bey ,
Malesef en son serviste yaşadığım tartışmadan dolayı artık aracı yetkili servise götürmüyorum.
Kendimi Tosun ustaya bırakmış durumdayım .

O zaman Tosun ustada orijinal şanzıman filtresi ve standartlara uyan bir şanzıman yağı ile değişimi yaptırtabilirsiniz. M-V standardına uyan yağlar olur. Gulf, Castrol ve Mobil'in bu standarda uyan yağları var. Ama ben Mobil 1 Synthetic ATF kullanmıştım Mobil'e güvendiğimden. Özenticaretten almıştım 7 lt yağı.
Tıpa açılıp yağ boşaltıldıktan sonra şanzımanın alt kapağı açılıp filtre değiştiriliyor. Sonra contası konulup kapatılıyor ve sonuna kadar yağ dolduruluyor. Ardından radyatörden şanzımana dönen hortumu da çıkarıp ve marşa basılarak kalan pis yağın çıkması sağlanıyor. Temiz yağ gelince hemen hortum takılıyor ve aynı zamanda motor durduruluyor. Eksik yağ miktarı gerekli seviyeye kadar dolduruluyor.

badilcan

Katılımcı
Aracı teslim aldım .
4 litre şanzıman yağı eklenmiş , 2 hafta takip edeceğiz tekrar terleme yapıcakmı .

Ekli dosyalar

• 7483413435433770364-account_id=1.jpg
    7483413435433770364-account_id=1.jpg
    53.9 KB · Görüntüleme: 114

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
4 litre eklenmismi degismis mi ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
şanzıman yağı filtresinin değişmemesi kötü olmuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ değişim işlemi filtre ile birlikte dönüş hortumları sökülerek yapılırsa 6-7 litre alıyor, tapadan boşaltılıp yağ eklenirse de 4 litreye yakın alıyor diye biliyorum.

@badilcan yağ değişimi için zaten erken kilometrelerdesin çok takılmana gerek yok oraya fakat yağ terlemesini kontrol altında tutmanda fayda var tabiki de.

Tosun Usta'nın servis takip kartındaki "müteakip servis" ibaresi çok hoşuma gitti ama. :)

badilcan

Katılımcı
Erken ama içim rahat etsin istedim .
Birde Tosun usta şunu dedi , araç durur vaziyetteyken mesela ışıklarda bekliyoruz Vitesin N konumuna alınmasını tavsiye etti.
Genelde insanlar D konumunda tutup baskıyı yer dedi.
Sizin kullanım tecrübeniz nedir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Birde Tosun usta şunu dedi , araç durur vaziyetteyken mesela ışıklarda bekliyoruz Vitesin N konumuna alınmasını tavsiye etti.
Işıklarda bekleme süresi 30 saniye ve üzerinde olursa ben hep N'ye alırım, bu 30 saniyenin bilimsel bir gerçekliği yok, ilk otomatik guzuyu kullanmaya başladığımda öyle yaptım ve devam ediyor, hatta ışık veya bekleme süresi 45 saniye üzerinde olursa da, guzuyu stop eder beklerim.

Mazda'nın otomatik şanzımanına ışıkta bekleme ile bir şey olacağına ihtimal vermiyorum ama bizimkisi guzuya eziyet etmemek. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni Nesil Mazda3 de i-stop devreye giriyor . Bunu göz önünde bulunduracakmıyız ?
İşin gerçek tarafı ben İ-Stop ile tasarruf yapıldığına inanmıyorum, o özellikte aracım olsa bu özelliğini devre dışı bırakırdım... Ortalama 2-3 yıl içinde aküyü bitiriyor bu sistem ve akü fiyatı 500 liralarda geziyor, ben 2-3 yılda İ-Stop özelliği ile bu miktarda tasarruf yapacak mıyım? mümkün değil...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
seninki kac litre degişmişti

3 mesaj üstte demiştim Kadir.

O zaman Tosun ustada orijinal şanzıman filtresi ve standartlara uyan bir şanzıman yağı ile değişimi yaptırtabilirsiniz. M-V standardına uyan yağlar olur. Gulf, Castrol ve Mobil'in bu standarda uyan yağları var. Ama ben Mobil 1 Synthetic ATF kullanmıştım Mobil'e güvendiğimden. Özenticaretten almıştım 7 lt yağı.
Tıpa açılıp yağ boşaltıldıktan sonra şanzımanın alt kapağı açılıp filtre değiştiriliyor. Sonra contası konulup kapatılıyor ve sonuna kadar yağ dolduruluyor. Ardından radyatörden şanzımana dönen hortumu da çıkarıp ve marşa basılarak kalan pis yağın çıkması sağlanıyor. Temiz yağ gelince hemen hortum takılıyor ve aynı zamanda motor durduruluyor. Eksik yağ miktarı gerekli seviyeye kadar dolduruluyor.​

Erken değil dediğim gibi yapılan bir yanlış sadece km.ye göre değişimler yapmak... Hele de sürekli ısınıp soğuyan bir yağ ise bu.
Baskı balata yok bizim araçlarda çift kavrama değil. Tork konvertörlü olduğu için D ya da N'ye alınmasının avantaj ya da dezavantajı yok.

Moderatörün son düzenlenenleri:

badilcan

Katılımcı
Ordaki sıkıntı şu abi , sistem aracı her çalıştırdığınızda devreye giriyor. Her seferinde elle devre dışı bırakmanız gerekiyor . Yanlışım varsa arkadaşlar düzelteceklerdir. Fakat fren dede belirli bir sertlikte basmazsanız devreye girmiyor. Ama yorgunluk ve dalgınlıkta ben pek dikkat edemiyorum ve basmış oluyorum.

Erken değil dediğim gibi yapılan bir yanlış sadece km.ye göre değişimler yapmak... Hele de sürekli ısınıp soğuyan bir yağ ise bu.
Baskı balata yok bizim araçlarda çift kavrama değil. Tork konvertörlü olduğu için D ya da N'ye alınmasının avantaj ya da dezavantajı yok.

Ustanın dediğini yanlış anlama olasılığımda olabilir . ama doğru anladığımı sanıyorum.

Siz hangi mantıkla kullanıyorsunuz ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ustanın dediğini yanlış anlama olasılığımda olabilir . ama doğru anladığımı sanıyorum.

Siz hangi mantıkla kullanıyorsunuz ?

Hiç N'ye almam. Kavramalı otomatiklerde öyle ama. O nedenle ilk serilerde ısınma kaynaklı çabuk balata bitmesine rastlandı. Sonradan frenleme ardından durma süresi uzuyorsa otomatik olarak tamamen kavramayı bırakıyor.

Istop dur kalk trafikte akü ömrünü bitirebilir. Fakat yol üstünde 2-3 trafik ışığı olur ve en az 1-2 dakika bekleniyorsa faydalı olur. Yakıt tüketiminin %10'u şehiriçinde dururken yakılan yakıttan ötürüdür.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Hiç N'ye almam. Kavramalı otomatiklerde öyle ama. O nedenle ilk serilerde ısınma kaynaklı çabuk balata bitmesine rastlandı. Sonradan frenleme ardından durma süresi uzuyorsa otomatik olarak tamamen kavramayı bırakıyor.

Istop dur kalk trafikte akü ömrünü bitirebilir. Fakat yol üstünde 2-3 trafik ışığı olur ve en az 1-2 dakika bekleniyorsa faydalı olur. Yakıt tüketiminin %10'u şehiriçinde dururken yakılan yakıttan ötürüdür.

Mazda'nın İSTOP sistemi klasik sistemler değil diye biliyorum.Yani marşa ihtiyaç duymuyor.Motor pistonunu ateşleme pozisyonu çncesinde durdurarak çalışması gerektiğinde ateşleme yaparak tekrar çevrime başlıyor.O yüzden aküye yük diğer sistemler kadar binmez diye tahmin ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aküsüne yük binmiyor olsaydı, aküsü farklı olmazdı. Hem yapı olarak farklı dolayısıyla da fiyatı farklı ve ömrü kısa. :)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
N ye getirmenin bir faydası da frenlere fazla yük binmiyor bana göre

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda'nın İSTOP sistemi klasik sistemler değil diye biliyorum.Yani marşa ihtiyaç duymuyor.Motor pistonunu ateşleme pozisyonu çncesinde durdurarak çalışması gerektiğinde ateşleme yaparak tekrar çevrime başlıyor.O yüzden aküye yük diğer sistemler kadar binmez diye tahmin ediyorum.

Öyle birşey olamaz. Öyle bir teknoloji olsa zaten marş motoru kaldırılır, motor direk öyle çalışcak şekilde ayarlanır.
Ama maalesef olmuyor. 1 çevrimde elde edilecek güç motor dururken döndürecek kadar kuvvetli değildir. Mazda'nın yaptığı daha kısa marş süresinde çalışmasını sağlamak. Bisikletle durduğumuzda pedalı yarıya getirip hazırda tutmak gibi. Diklemesine tutup çok zor kalkış yapmamak için öyle yaparız. Bunu pistonların konumu istop da ayarlayarak yapıyor.

Üst Alt