Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Seçimi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastik diş kalınlığı ve durumunu bilmiyorum, eğer güvenliği riske atacak şekildeyse keşke o bir taneyi de almadan 4 adet uygun yollu bir tercih etseydin, şu durumda eğer iki tane nispeten sağlıklı görülüyorsa, bir adet daha al ve iki nurtopunu öne tak, nispeten iyi durumda olan iki taneyi de arkaya, mantıklı olan bu, ama yanlış yönlendirmeyim lastikler iyiyse yap bunu, yol tutuş fren mesafesi balon yapma ya da gümleme riskine bakın ustayla öyle karar verin.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gecenin bu saatinde lastik fiyatlarını görünce uyku tutmadı değerli önerilerinizi bekliyorum abiler kardeşler:)

goodyear efficientgrip lastiklerin 4 yılı dolduracak artık değişim zamanı geldi ama sıkıntı şu kışlıkları çıkarıp bunları takinca sağ arka lastiğin balon yaptığını gördü usta arka olduğu için aciliyeti yok filan dedi de elinde de varmış ayni lastikten bir tane yeni goodyear aldık değişti. Daha sonra bir tane daha alırsın yenileri öne takarız eskileri arkaya dedi.
Şu anda 3 tanesi eski bir tanesi nur topu gibi lastigim var.

Ne yapmamı önerirsiniz?
A) lastiğin en kotu 300 lira olduğu bu günlerde bitane al öne tak.
B) 3 tane daha al
C) Yeni aldığıni da bosver 4 tane başka marka lastik al

C seçeneği gönlüme yatsa da mantığıma yatmıyor .A yeteri kadar güvenli olmazsa diye cekiniyorum.

Kış geliyor nasılsa abi hiç masraf etme. Şubat mart gibi 3 tane daha alırsın, ya da durumun olmazsa 1 tane daha alır yenileri öne takarsın. Arkada çok eskimiyor. Goodyear efficientgrip iyi lastiktir. Memnunsan değişme bence.

Bu arada benim de önlerde Continental Contipremiumcontact 5, arkalarda Nokian weatherproof var. Continin frenlemesi çok iyi. Macar'ın dağ yollarından geçerken 90 ile ilerlerken yandan bir anda tavşan çıktı ve ani frenleme ile kurtardık. Resmen ön cama yapıştırdı. Memnun kaldım contiden. Fakat nedense Türkiye'nin tozlu yollarında fren mesafesi uzuyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bnde 225-40-18 bakıyorum ama sadece bakıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kış geliyor nasılsa abi hiç masraf etme. Şubat mart gibi 3 tane daha alırsın, ya da durumun olmazsa 1 tane daha alır yenileri öne takarsın. Arkada çok eskimiyor. Goodyear efficientgrip iyi lastiktir. Memnunsan değişme bence.

Bu arada benim de önlerde Continental Contipremiumcontact 5, arkalarda Nokian weatherproof var. Continin frenlemesi çok iyi. Macar'ın dağ yollarından geçerken 90 ile ilerlerken yandan bir anda tavşan çıktı ve ani frenleme ile kurtardık. Resmen ön cama yapıştırdı. Memnun kaldım contiden. Fakat nedense Türkiye'nin tozlu yollarında fren mesafesi uzuyor.
Conti iyi para , iyi mal iyi para ;)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bana göre lastik seçimi ihmal edilmeyecek kadar önemli, C şıkkı diyerek alınan bir adet yeni lastik stepne yapılsın 4 adet bütçe şartlarında ve belki birazda zorlanarak iyi bir takım lastik alınmalı..

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Ön sol lastik bu şekilde. Lastik diş ölçümü yapmaya çalıştım 0.6 cm diş kalınlığı. Ölçüm yaptıktan sonra başka bir arkadaşın lastiği gördüm diş kalmamış fazla mı evham yapıyorum dedim :)

Ekli dosyalar

• 20180906_131520.jpg
    20180906_131520.jpg
    288.9 KB · Görüntüleme: 46
  • 20180906_131520.jpg
    20180906_131520.jpg
    288.9 KB · Görüntüleme: 44

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ön sol lastik bu şekilde. Lastik diş ölçümü yapmaya çalıştım 0.6 cm diş kalınlığı. Ölçüm yaptıktan sonra başka bir arkadaşın lastiği gördüm diş kalmamış fazla mı evham yapıyorum dedim :)
Bu lastiklerin daha en az 20 bin km'si var. ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir süre daha gider, deidim gibi ikisi arkaya atılıp bir yeni daha alınabilir, ama bunun kötü bir döngüsü olacak, maddiyat çok zor durumda değilse, uygun marka 4 adet alınması mantıklı bir süre sonra

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Ben kışliklari takınca bunları letgoya atıyım bakalım bir tanesi yeni su an sırf onun fiyatı 400 civarı 4 lastiğe ne istesem ederi ne olmalı. Karlı bir satış amacım yok ederine girsin yeter

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Yenisinin üretim tarihi de yeniyse B, değilse C :cool:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ya abiler bir yardım edin. Almanya'nın otobanlarında, Avusturya'nın Alplerindeki dağ yollarında, Macar'ın kötü gidiş gelişli yollarında kullandım. Frenlemede araba bana mısın demiyordu. Abs devreye girmiyordu. Nerdeyse ön cama yapışacakmışım gibi hissediyordum. Ne zaman Safranbolu'ya geldim bu fren sıkıntısı yine başladı. Düz yolda giderken en ufak frende abs devreye giriyor, araba duracağı yerde uzuyor gidiyor. Özellikle ara yollarda.

Fren balataları ve disklerinden değil değiştik, hidrolikten değil değiştik. Ön lastikler continental contipremiumcontact5, arka lastikler nokian weatherproof. Lastikler de yeni. Yurtdışında taş gibi tutan lastikler, bu ülkede niye tutmuyor? Lastik öneriniz var mıdır? Tamam arka lastiklerim kötü de, frenlemenin çoğu ön lastikte değil midir? 195-65-15 den 205-55-16 ya geçsem yazlıklar için iyileşme ne oranda olur? Değer mi? Eğer olacaksa 17" e bile geçmeyi düşünürüm. Yoksa contipremiumcontact 5 2 adet alıp 4 yaz lastiği aynısından devam edeceğim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok yönlü bir soru :) jant ta mı alacaksın yani 16-17 geçersen, masraf artacak ama. Uygun fiyat jant bulursan (maliyet odaklı düşünüyorum) bence değer, daha iyi yol tutuş, ve kuru asfaltta daha iyi performans alırsın. Aracın dolaylı yoldan frenlerine etki eden çok faktör vardır, arka lastiklerin deseni de kimyası da farklı, o da etki ediyordur ama yurt dışında aynı lastik değil miydi, çok belirgin bir fark anında nasıl olur ilginç, yeni mi hissettin, yoksa ülkeye geldiğinde hissetmiş miydin

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Mutlu hocam araç ayni lastikler ayni surucu ayni ise geriye dis etkenler kaliyor... Nedir bu dis etkenler birincisi asfalt kalitesi ikincisi havanin durumu sicakligi vs. Sen simdi Macarin daglik yollarinda bile frenlerden memnunum diyorsan ozaman asfalt durumlarindan da degil bu fren sorunu... Ya 4 mevsimlere gore simdilik TRnin hava sicakligi avrupya gore yuksek yada daha baska dusunmedigimiz bir etki var ornegin karabuk demir celikten yayilan gazlar ile yollarda kaygan bir yapimi oluyor? İstanbulda falan nasildi? Bilemedim ki hersey ayniyken fark neden...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizi kıskanmalarına sebebiyet veren canım memleketimin fıstık gibi yollarıdır bu farkı oluşturan... :)

Eldeki somut ve sabit veriler bunu net olarak ortaya koyuyor maalesef.

Yorumum : orjinal disk balata :utan::utan::utan:
Edirne de disk ve balataları yan sanayi takmadıysa tamamen haklısın. :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bizi kıskanmalarına sebebiyet veren canım memleketimin fıstık gibi yollarıdır bu farkı oluşturan... :)

Eldeki somut ve sabit veriler bunu net olarak ortaya koyuyor maalesef.

Edirne de disk ve balataları yan sanayi takmadıysa tamamen haklısın. :p
Orjinali denemeden herşey olmuş olabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR yolları değiştir :D

Odunu ıslatıp kuruyana kadar dövmek lazım seni :D sürekli devirdaim şeklinde ıslat döv kurut ıslat döv kurut :D

Komple diskler balatalar orijinal nereden baksan 2500 tl

Abi kahkaha attım koptum yeminle valla. :D çok doğru diyorsun.
Aslında bu sorun gitmeden önce de vardı. Otobanda güzel yine safranboluda kötüydü frenleme.
Benim istediğim öneri bu yollara rağmen frenlemeyi iyileştirecek lastik veya jant önerisi. Eğer frenlemeyi iyileştirecekse 16 ya da 17 ye geçerim. Yazlık kışlıkları ayırmış olurum. Yok belirgin bir fark olmayacaksa da 15 de değişim yapmaya, 2 aynı lastikten alıp kullanmaya devam ederim.

Mutlu hocam araç ayni lastikler ayni surucu ayni ise geriye dis etkenler kaliyor... Nedir bu dis etkenler birincisi asfalt kalitesi ikincisi havanin durumu sicakligi vs. Sen simdi Macarin daglik yollarinda bile frenlerden memnunum diyorsan ozaman asfalt durumlarindan da degil bu fren sorunu... Ya 4 mevsimlere gore simdilik TRnin hava sicakligi avrupya gore yuksek yada daha baska dusunmedigimiz bir etki var ornegin karabuk demir celikten yayilan gazlar ile yollarda kaygan bir yapimi oluyor? İstanbulda falan nasildi? Bilemedim ki hersey ayniyken fark neden...
İstanbulda annem hanım varken bakamıyorum. Valla karabükte herşey normal. Ama asıl frenleme önlerde arkalarda daha az.

Üst Alt