Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Basıncı

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Biraz daha ısınana kadar deneyip genel lastik kontrolü yaptırcam.basınçları kontrol ettiğimde düşüklük gözlemliyorum.basınç düşüklüğü olmasa kesin sensörden dicem ama basınç düşüyor bi baktırmak lazım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Biraz daha ısınana kadar deneyip genel lastik kontrolü yaptırcam.basınçları kontrol ettiğimde düşüklük gözlemliyorum.basınç düşüklüğü olmasa kesin sensörden dicem ama basınç düşüyor bi baktırmak lazım.
Basınç düşüyorsa lastiklerde problem var ya da jantta

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bugün benzin istasyonundaki değerli arkadaşım lastiklere hava vururken biraz ugraştı sol ön lastiğin sibobunun üstten çatlamış olduğunu söyledi.her zaman havayı ben vururdum bu sefer elinden almak olmadı . Lastiğin havasını kontrol ediyim dedim pişman oldum. Artık o mu kırdı daha önceden mi kırıldı bilmiyorum ama sonuç olarak sibop çatlak ve hava vurmaya çalışırken büyük ihtimalle havasını azalttığı için sensör hata veriyor. Normal sibop taktırsam sensör hata verecek. Biraz araştırdım Siboplar sensörüyle beraber değişiyormuş birkaç tamir yönteminden bahsedilmiş var mı başına gelen ??Allah korusun hareket halinde havası inerse diye bir an önce sorunu hallediyim diyorum.

Ekli dosyalar

• sibop.jpg
    sibop.jpg
    21.6 KB · Görüntüleme: 43

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Olacağı varmış demek... Geçmiş olsun hocam...

Aracımla ilgili yapabileceğim şeyleri kesinlikle başkasına yaptırmam, ne olur ne olmaz... Bu sibobun kırılması normal bir şey değil...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hava basarken olabildiğince düz bir açıyla basmak lazım.hava basarken aşağı,yukarı veya sağa sola kuvvetli bi şekilde basıldığında kırılma yada çatlama yapabiliyor önceki aracımda başıma gelmişti.
Benim sorun da sensör de değil lastikteymiş.İki tane sanayi tipi vida girmiş lastiğe.hava basıncı düşüp duruyordu lastikçiye bırakmıştım aracı kontol bile etmeden hava basıp bana vermiş aracı anlaşılan.geçen gün ortalama 80 km hızla giderken bir anda araba saola çekmeye başladı kenara çektim baktım sol ön lastik nerdeyse tamamen sönmüş.askeri yolda olduğum için park edip lastik değiştirme imkanı da yoktu mecbur patlak lastikle devam ettim lastikçiye kadar.vidalardan biri içerde kırılmış hava tahliye oluyordu lastikten.Başıma bişey gelse o kontol bile etmeden hava basıp bunda bişey yok sensör arızalıdır diyen lastkçi bunun vebalini nasıl öderdi bilmiyorum.yama yaptık sensörde de lastikte de bizde de bişey yok çok şükür.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aklı yok insanların şerrinden Allah korusun... Geçmiş olsun Niyazi...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aklı yok insanların şerrinden Allah korusun... Geçmiş olsun Niyazi...
sağ olasın veli abi.allahtan yakındı lastikçi.jant üstünde gitcektik yoksa.isim verip kötülemek istemem ama can emanet ediyoruz sonuçta yazık vallahi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok geçmiş olsun, böyle bilinçsiz bir şekilde iş yapanların vicdanları nasıl rahat ediyor anlamadım.

Tesadüfen tanıştığım bir arkadaş Ankarada ki bir Opel bayiisinde aracına rutin bakım yaptırıp ailesiyle Adana ya doğru yola çıkıyor, Pozantı civarında frene bir bastım ki kimse yok orada diyor, soğuk terler içinde zoraki durabildikten sonra inip servisi aramış, dün araç bakımdan çıktı ve ben bugün sizin yüzünüzden ölebilirdim demiş. Servisin cevabı kusura bakmayın çırağımız havasını almamıştır frenlerin büyük ihtimal, bu ülkede böyle yaşıyoruz.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hava basarken olabildiğince düz bir açıyla basmak lazım.hava basarken aşağı,yukarı veya sağa sola kuvvetli bi şekilde basıldığında kırılma yada çatlama yapabiliyor önceki aracımda başıma gelmişti.
Benim sorun da sensör de değil lastikteymiş.İki tane sanayi tipi vida girmiş lastiğe.hava basıncı düşüp duruyordu lastikçiye bırakmıştım aracı kontol bile etmeden hava basıp bana vermiş aracı anlaşılan.geçen gün ortalama 80 km hızla giderken bir anda araba saola çekmeye başladı kenara çektim baktım sol ön lastik nerdeyse tamamen sönmüş.askeri yolda olduğum için park edip lastik değiştirme imkanı da yoktu mecbur patlak lastikle devam ettim lastikçiye kadar.vidalardan biri içerde kırılmış hava tahliye oluyordu lastikten.Başıma bişey gelse o kontol bile etmeden hava basıp bunda bişey yok sensör arızalıdır diyen lastkçi bunun vebalini nasıl öderdi bilmiyorum.yama yaptık sensörde de lastikte de bizde de bişey yok çok şükür.
ben ustalardan cok Mazdagaraj'a guveniyorum onun icin de oncelikli olarak buradan fikir aliyorum. Ilk sayfada da civi, vida ihtimalinden bahsetmistik ama onu bulmak da maharet isi :) bununla gecmis olsun

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
petrollerdekı dıjıtal lastık olçme cıhazı doğru olçum verıyormu arkadaşlar...yazlıkları takalı berı araba bozuk yollarda yada ccukurda takur tukur ses çıkarıyor...lastık havasından mı yoksa o tekerın ustunde yaylanan halkalardan mı....davlınbaz kırıktı ondandır dedım..onu yaptırdım guruldu ve sarsıntı hala devam edıyor...kış lastıklerı bu kadar sarsmıyordu benı...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
petrollerdekı dıjıtal lastık olçme cıhazı doğru olçum verıyormu arkadaşlar...yazlıkları takalı berı araba bozuk yollarda yada ccukurda takur tukur ses çıkarıyor...lastık havasından mı yoksa o tekerın ustunde yaylanan [size=14pt]halkalardan[/size] mı....davlınbaz kırıktı ondandır dedım..onu yaptırdım guruldu ve sarsıntı hala devam edıyor...kış lastıklerı bu kadar sarsmıyordu benı...

Halka değil, onlar fiiill... :D

Hocam, yazlıkları takan lastikçiye git ve havaları kontrol etsin, normal değerlerde ise o seslerin kaynağı araştırılması gerek...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Halka değil, onlar fiiill... :D

Hocam, yazlıkları takan lastikçiye git ve havaları kontrol etsin, normal değerlerde ise o seslerin kaynağı araştırılması gerek...
yazlıkları takan eleman elıne bır cubuk aldı havayı bastı sonra o cubugu ağzına goturdu.sonra cubugun ucuna arkasına baktı.....ben pek bısey anlamadım...kendım petrollerdekı dıjıtal olcen şeyle ölçsem nasıl olur velı abı...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yazlıkları takan eleman elıne bır cubuk aldı havayı bastı sonra o cubugu ağzına goturdu.sonra cubugun ucuna arkasına baktı.....ben pek bısey anlamadım...kendım petrollerdekı dıjıtal olcen şeyle ölçsem nasıl olur velı abı...

Ölçebilirsen olur hocam neden olmasın...

Üst Alt