Led mi Xenon (HID) mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Halojen ve xenon ile kıyaslayınca 1.5 sene kısa değilmi Veli abi... Uzun ve kısaların 1.5 senedeki maliyeti düşünülürse.... Az daha ömürlü marka ürünler üretilsede vatandaş daha uzun süreli kullanabilse...
Xenon değil ki bunlar Enes. Ayrıca uzunlar sürekli kullanılmadığı için onlar çok daha uzun ömürlü. Uzunlarda en ufak sorun yok. Xenon da kullansan zaten 1.5-2 seneden sonra pır pır etmeye başlıyor değiştir beni diyor. Xenon muayeneden geçmiyor, hepsini geçtim merceği karartıyor sıcaklıktan ötürü. Ama led hem daha az akım çekiyor, hem halojen, xenona göre daha soğuk, hem de ilk açıldığında ısınma süresi yok.

Led konusunda Photon'un ürünleri var 350-400 tl civarında. Uzun ömür isteyen onlardan alabilir ama bence 90-100 tl ye en az 1.5 sene götürmesi bile yeterli.

Buraya da notu düşelim 142.200 küsür km de yeni Niken Evo ledler takıldı. Bakalım ne kadar götürecek. Yurtdışında far açık gezmek mecbur, 3 ayda en az 10bin km yapacağım kısmetse.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bilimsel bir çalışma olmuş, tebrik ve teşekkür ederim. Aynı araç üzerinde, diğer parametreler sabit test edilmesi ve test edilenlerin özelliklerinin verilmesi açısından. Yanlış hatırlamıyorsam akademisyen'diniz değil mi Mutlu Bey?

Genel anlamda da her ikisi de Xenon ve Led halojen aydınlatmadan üstünler, bu tartışmasız. Otomotiv sanayisinde yoğun bir şekilde Led'e geçiş ise aydınlatma güç ve karakterinin çok üstün olmasından değil. Hatırlarsanız, Xenon farlar devrim yaratmıştı aydınlatma gücü açısından. Led aynı devrimi yaratamadı ama 1- Otomobillerin elektrik sarfiyatını düşürdü ve tüketimini de aşağı indirdi bu şekilde. 2- İmalat maliyeti daha ucuz ve far yıkama kullanma zorunluluğu yok, bu şekliyle üretimi daha ekonomik.

Aydınlatma gücü ise sadece Xenon/Led olarak değerlendirilemez. Çünkü kullanılan ampullerin özellikleri, yansıtma ve odaklama unsurları olan merceklerin veya reflektörlerin özellikleri, farların dizaynı, kullanılan malzeme ve hatta aracın nitelikleri (yükseklik vb gibi) bile etkili olur.

Örneğin ben kendimi her zaman Bi-xenon farlı CX-5'te, Bi-xenon farlı BMW'den daha iyi hissettim. Her iki aracın da ilk piyasaya çıkışı 2012, yani teknolojik eşitlik te var dönem açısından.

Şimdi Infiniti'de Bi-led var, çok karanlık sürüş yapamadım ama halen sanki CX-5'i tercik edebilirim ama BMW'den iyi gibi geliyor....

Yani salt Led veya Xenon diye aydınlatma başarısını yorumlamak zor. Ancak ekonomik sebeplerle bundan sonra standart halojen, opsiyonel Led olur her araçta...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkürler Mustafa bey, aynen doğrudur.
Sizin gibi çok fazla araç deneme imkanı olmadığı için sadece sonradan takılan xenon ve led i halojene göre deneyimleme şansı bulabildim.
Orjinal fabrikasyon sistemler eminim daha verimlidir. Fakat bizim gibi orjinal halojen mercekli fara sahip olanlara da bu led büyük bir nimet.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Halojen ve xenon ile kıyaslayınca 1.5 sene kısa değilmi Veli abi... Uzun ve kısaların 1.5 senedeki maliyeti düşünülürse.... Az daha ömürlü marka ürünler üretilsede vatandaş daha uzun süreli kullanabilse...

Verilen para, montaj kolaylığı, halojen'e göre daha albenili olması, fiyat açısından iyi bir halojen ile aynı olması gibi etkenleri düşününce ve normal kullanım (aile için) şartlarını düşünerek gayet uygun bir süre gibi geldi bana... Fazla gece yolculuğu yapmayanlar için bu süre daha da uzar gibi. :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bence sizin testiniz forumdaki üyelerimizin çok işine yarayacak bir test olmuş. Çok pratik bilgiler, örneğin led modifikasyonun muayeneden geçtiğini bilmiyordum, çok ilginç ve güzel bir bilgi.

Teşekkürler Mustafa bey, aynen doğrudur.
Sizin gibi çok fazla araç deneme imkanı olmadığı için sadece sonradan takılan xenon ve led i halojene göre deneyimleme şansı bulabildim.
Orjinal fabrikasyon sistemler eminim daha verimlidir. Fakat bizim gibi orjinal halojen mercekli fara sahip olanlara da bu led büyük bir nimet.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ledler, ani yanıp sönme (auto modu), selektör yapma gibi şeylerden çok, çok uzuuuun süreli kullanımlarda ısıdan dolayı performans ve ömür kaybediyorlar sanırsam. Uzunların sıkıntı yapmayıp diğerlerinin erken ölmesi bunu gösteriyor. İç aydınlatmada kullandığım ledlerde de bunu gördüm. Arada yanıp sönmeleri sıkıntı etmedi de, bir uzun yolculukta ışık açık gidince pırpır etmeye başladı...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada yukarıdaki mesajımda sonradan xenon uygulamalarını çok verimli ve doğru bulmadığımı yazmıştım. Ancak sonradan LED uygulamalarını kapsamıyor bu mesajım, yanlış anlaşılmasın diye ekleyeyim dedim. Çünkü bu konuda herhangi bir bilgim ve araştırmam da yok. Mutlu Bey'in yaptığı test ve denemeleri bu sebeple keyifle okudum.

Emre08

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
arkadaşlar zenon farla muayneden kaldı aracım led almayı düşünüyorum inwells mi niken mi alayım birde kısalar la uzunlar için hangi serileri alamam lazım kısa h7 uzun h4 diuye biliyorum doğrumu acaba yoksa yanlış mı biliyorum şimdiden teşekkürler

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
arkadaşlar zenon farla muayneden kaldı aracım led almayı düşünüyorum inwells mi niken mi alayım birde kısalar la uzunlar için hangi serileri alamam lazım kısa h7 uzun h4 diuye biliyorum doğrumu acaba yoksa yanlış mı biliyorum şimdiden teşekkürler

Ben inwells kullanıyorum memnunum, @MutluTEKİR niken kullanıyor o da memnun. Hangisi daha uygunsa onu alın...

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
H4 çift duyludur (uzun kısa tek far). Uzunlar H1 olabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
marka olarak tavsiye edeceğiniz hangisidir acaba ?
2 mesaj üstte yazılmış zaten. Öncesinde de çokça paylaşıldı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

BK kasaysa olmuyor. Kapak kapanmıyor. Önceki mesajları okuyun.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
bende bu far işi takıntı haline geldi. osram NB unlimited taktım, farklı zamanlarda 2 defa farları zımparalattım cila attırdım ama istediğim aydınlığı elde edemedim. yanımdan geçen eski araçların farları daha parlak geliyor gözüme.. farları söktürüp açıp temizlettirmeyi düşünüyorum.. ancak bu LED işini görünce birde bu ampulleri deneyeyim diyorum.. aracım M6, 2006 mercekli far..linkteki ürün bizim araçlara uyar mı? sığmama durumu ya da adaptör v.s ilave donanım gereksinimi olur mu?

https://www.amazon.com/HIKARI-Headl..._rd_t=40701&psc=1&refRID=143CANGR19632FQVHBE0

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
bende bu far işi takıntı haline geldi. osram NB unlimited taktım, farklı zamanlarda 2 defa farları zımparalattım cila attırdım ama istediğim aydınlığı elde edemedim. yanımdan geçen eski araçların farları daha parlak geliyor gözüme.. farları söktürüp açıp temizlettirmeyi düşünüyorum.. ancak bu LED işini görünce birde bu ampulleri deneyeyim diyorum.. aracım M6, 2006 mercekli far..linkteki ürün bizim araçlara uyar mı? sığmama durumu ya da adaptör v.s ilave donanım gereksinimi olur mu?

Maalesef bu ledler 6'ya olmuyor. Arkası püsküllü olanlar bir ihtimal olabilir.
Far arkası çok dar olduğu için sıkıntı oluyor.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
bu araçlarda far değişimi gerçekten çok zor oluyor.. Arkası çok dar ve el girmiyor..Girse bile içinde oynatamıyorsunuz. Peki bana ne önerirsiniz? Bizim araçlara uyan bir ürün var mıdır? Varsa linki yollar mısınız? siz de sanırım bu araçtan kullanmışsınız daha önce.

Üst Alt