Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Kodalak

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yap 50-60 gitsin ben sanırım 55 falan yapmıştım öyle duruyor

erensey

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
merhaba bugünlerde şöyle bir sorunum daha var ; trafik yoğunken dur-kalklarda veya uzun yolda 140 üzerinde seyir ederken araç gazdan çıkıyor ve benzin e geçiyor . Lpg switch button u kırmızı-mavi sinyaller vermeye başlıyor. tekrar gaza geçirmeye çalıştığımda sonuç hüsran .fakat 3-4 dakika benzinle ilerleyip tekrar gaza alınca sorun olmadan ilerliyorum lpg ile.
Sanırım sıcaklıktan olmalı ama konu hakkında bilgisi olan aydınlatabilir mi ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba bugünlerde şöyle bir sorunum daha var ; trafik yoğunken dur-kalklarda veya uzun yolda 140 üzerinde seyir ederken araç gazdan çıkıyor ve benzin e geçiyor . Lpg switch button u kırmızı-mavi sinyaller vermeye başlıyor. tekrar gaza geçirmeye çalıştığımda sonuç hüsran .fakat 3-4 dakika benzinle ilerleyip tekrar gaza alınca sorun olmadan ilerliyorum lpg ile.
Sanırım sıcaklıktan olmalı ama konu hakkında bilgisi olan aydınlatabilir mi ?
Lpg basıncı yüksek hızlarda yeterli değil, ayırıcı arızalı olabilir. İyi bir lpg ustası sorunu çözer.

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Arkadaşlar dün başladı, kontağı kapatınca bip bip bip sesi geliyor. Lpg filtre değişim ve ayar yapılması gerekiyormuş. Ne kadar süre-km bu şekilde kullanabilirim? Bu değişim acil mi? :rolleyes:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar dün başladı, kontağı kapatınca bip bip bip sesi geliyor. Lpg filtre değişim ve ayar yapılması gerekiyormuş. Ne kadar süre-km bu şekilde kullanabilirim? Bu değişim acil mi? :rolleyes:
Acil değil ama o ses ile kullanmaktansa yaptırmak daha mantıklı bence...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Önceden hep şunu derdik
Orta kalite kit
İyi işçilik
Artık buna ilave geldi.

Lpg ağırlığı

Bu konuda çok madur olan var aslında bu yine işçilik hatasına giriyor.

Aracın max ağırlığını geçirecek tank seçimi lpg nin ruhsata işlenmesine engel olup tekrar bi daha masraflara neden olmaktadır.

Bu konuyada dikkat etmenizi öneririm.

Mazdada bu konuda şikayet görmedim ama fordda baya bi şikayet var bu konuda kg dan bile çalmışlar ;)

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
merhaba arkadaşlar 99-03 model Mazda 323 araçların LPG ayarı nasıl yapılmalı yol ayarı (AFR) yapılmalı mı ? yapılmayan aracın performansı nasıl olur araç a olumsuz bir etkisi var mıdır sizler ne yaptırdınız nasıl kullanıyorsunuz deneyim ve fikirlerinizi alabilirmiyim
ilk deneyimi yine ben aktarayım kısa ve öz
Her yaz başı filtre ve gaz ayarımı yaptırırım ve uzun yolda ne kadar yaktığını kontrol ederim şimdiki zamlardan kontrol fırsatım olmadı uzun yola da çıkmadım ama kısmetse çıka cam geçen seneyi yani 3,40 seviyesinde iken 28-29 kuruş arası yakıyordu şimdi bunu 3 ile çarparım sanırım yakması güzeldi ama gel gelelim rampa ve yokuşlarda eğer ki hızımı iyi almadıysam kamyonlar yanımda gidiyor el sallıyorduk birbirimize ve klima açıldığında hava 35-40 derece civarı iken ibrede hafif dalgalanma olurdu bil hassa radyatör çalıştığında geri kalan hepsi için sorunsuz kullanmaktaydım sizlerde durum nedir sizlerde bu sorunlar ile karşılaşıyormusunuz ve sorunu nasıl çözdünüz hiç afr ayarı yaptırdınız mı yaptıranlar için sonuç nasıl paylaşırsanız sevinirim

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba arkadaşlar 99-03 model Mazda 323 araçların LPG ayarı nasıl yapılmalı yol ayarı (AFR) yapılmalı mı ? yapılmayan aracın performansı nasıl olur araç a olumsuz bir etkisi var mıdır sizler ne yaptırdınız nasıl kullanıyorsunuz deneyim ve fikirlerinizi alabilirmiyim
Bu konu ile ilgili detaylı ayarlar henüz forumumuzda yok maalesef.

Afr ayarı yaptıranlar, kesinlikle tavsiye ediyor ama ne zamana kadar geçerli vs detaylı bilgi yok.

Yukarıdaki konuda Mazda 323'lerin lpg ile yaşadığı genel sorunlar ve çözüm önerileri mevcut.

* * *

Tecrübe veya bilgi sahibi olduğunda paylaşırsan öğrenmiş oluruz.

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
Bu konu ile ilgili detaylı bilgi ve paylaşım henüz forumumuzda yok maalesef.

Afr ayarı yaptıranlar, kesinlikle tavsiye ediyor ama ne zamana kadar geçerli vs detaylı bilgi yok.

* * *

Tecrübe veya bilgi sahibi olduğunda paylaşırsan öğrenmiş ol
Adem ustam bizim motorlara lpg ayari yolda yapilmali diyor bu bilgiye dayanarak candan muhendisligi aradim araç bilgisi verdim geldiginiz de araciniz afr ayarina uygun mu ona Bi bakar uygunsa ona göre yol ayarini yapariz bende yaptiran varsa bi on bilgi alayim faydasi varmi diye fikir sahibi olayim dedim cunku 50 km yol ve 300 tl tutarinda bir fiyat cikiyor karsima yoksa boşa gitmiyim dedim ama yine gidip baktirip deneyimleri yazmak bana kaldi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adem ustam bizim motorlara lpg ayari yolda yapilmali diyor bu bilgiye dayanarak candan muhendisligi aradim araç bilgisi verdim geldiginiz de araciniz afr ayarina uygun mu ona Bi bakar uygunsa ona göre yol ayarini yapariz bende yaptiran varsa bi on bilgi alayim faydasi varmi diye fikir sahibi olayim dedim cunku 50 km yol ve 300 tl tutarinda bir fiyat cikiyor karsima yoksa boşa gitmiyim dedim ama yine gidip baktirip deneyimleri yazmak bana kaldi
Gecerlilik suresi olarakta şöyle bir bilgi var parça değişimi ve regülatörun hava ayarinin bozulmasi ve değişimi başka bilgi yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Gecerlilik suresi olarakta şöyle bir bilgi var parça değişimi ve regülatörun hava ayarinin bozulmasi ve değişimi başka bilgi yok
Ben bu durumda o kadar parayı vermezdim... Rakım seviyesine göre değişkenlik gösteren lpg illetine güven mi olur. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Buji , hava filtresi ve lpg filtresini orjinal yeni olarak gidip ayar yaptırın.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Üst Alt