Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olabilir abi peki vuruntu veya rpm sensörü ile ilgili bir yorumun olur mu ne yapmalıyım sence şimdi sanayiye gidip anlatsam adamlar hemen değiştirelim diyecekler bunları eleme yapamamazmıyım
Ben Rpm (tps) sensörünü söküp, balata spreyi ile temizlemiştim, işe yarıyor... (Bende yaradı)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Akü kutup başını sökmek istememenin sebebi nedir?
Bu durumda en garantisi sanayiye gidip obd den bağlatıp arıza kodunu görüp emin olmak.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bir nedeni yok yarın yapacağım.sanayiye gittim benim araç eski olduğundan obd cihazına kimse bağlayamadı bende nette araştırarak kablo ile kendim bağlayıp gördüm hata kodu 12 veriyor yani rpm sinyali veya motor devir sinyali arızalı diyor

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Bu forumda en az 3 adet lpg ile ilgili yazılarım var. Lpg ayar hatasından kaynaklı yakıt trimi tolerans dışına çıkarsa motor arıza lambası yakıyor. Bu benzin haritasını da etkiliyor. Eski haline gelmesi için ya akü resetleme ya da 500 km den fazla benzinle sürüş gerekir. Akü resetleme yapıp benzinde bir süre sürerseniz zaten aracın eskisinden daha atik olduğunu görürsünüz. İzmirde yol ayarı yapacak usta, bulamıyorsanız da afr yapacak usta bulmaya çalışın. Akü resetlemeyi ve 3-5 gün tamamen benzinde kullanmayı deneyin, çözülmüyorsa bir daha yazın, çözüm bulmaya çalışmaya devam ederiz, ateşlemeye, yakıt sistemine, motora vs bakılır bu durumda.
Araya giriyorum ama yol ayarı ile afr ayarı yapan kişiler aynı şeyi yapmıyor mu? Afr ayarı ile yol ayarı farkı ne?

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
AFR ayarı biraz daha ince ayar diyebiliriz.
Yol ayarında bilgisayara bağlanıp devirlere göre LTFT, STFT değerlerine göre bakılıyor diye biliyorum.
AFR'de araca bir sensör bağlanarak AFR değerine (hava yakıt karışımı) bakılıyor.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
AFR ayarı biraz daha ince ayar diyebiliriz.
Yol ayarında bilgisayara bağlanıp devirlere göre LTFT, STFT değerlerine göre bakılıyor diye biliyorum.
AFR'de araca bir sensör bağlanarak AFR değerine (hava yakıt karışımı) bakılıyor.
Ben bu afr ayarı yapanlara gittim. Ltf değerim yüksekti. Afr ayarı yapılıyor konu başlığında yola çıktık beraber. Egzoza sensör, beyinden kablo çekili camlar açık halde gezdik biraz :) Ltf değerini düşürdü arkadaş. Afr ayarı yaparken komple bi yol ayarı yapılıyor diyebiliriz galiba.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hiçbi fark yok. Ha motorun kendi afr ve oksijen sensöründen gelen verileri değerlendirip enjektörlere gönderdiği yakıt trimi değerlerine göre ayar yapıyorsun ha egzosa taktığın sensörle. Ben motorun kendi verilerine daha çok güvenirim. Bu arada afr ayarı bir kez yapıldı ömür boyu götürür ya da tam gaz durumlarında sıkıntı olmaz diye düşünmemek lazım. Alt devirlerde yapılsn ayar biraz olsun bozuk olsun, ya da mevsim geçişleri filtre kirlenmesi gibi durumlarda trim oranları birikerek bozulacak ve yine tam gaz durumlarında afr ayarının hatalı olması ile sonuçlanacak. Tek çözüm Obdli lpg kiti.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Hiçbi fark yok. Ha motorun kendi afr ve oksijen sensöründen gelen verileri değerlendirip enjektörlere gönderdiği yakıt trimi değerlerine göre ayar yapıyorsun ha egzosa taktığın sensörle. Ben motorun kendi verilerine daha çok güvenirim. Bu arada afr ayarı bir kez yapıldı ömür boyu götürür ya da tam gaz durumlarında sıkıntı olmaz diye düşünmemek lazım. Alt devirlerde yapılsn ayar biraz olsun bozuk olsun, ya da mevsim geçişleri filtre kirlenmesi gibi durumlarda trim oranları birikerek bozulacak ve yine tam gaz durumlarında afr ayarının hatalı olması ile sonuçlanacak. Tek çözüm Obdli lpg kiti.

E kör noktalar kızarık kalıyor. Çözülmedi gitti şu konu.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Obd bağlantı protokol seçenekleri teker teker denendi mi? Otomatikte bırakılır genelde ve soruna yol açar o seçenek. O nedenle tek tek diğer manuel seçenekler denenmeli.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Obd bağlantı protokol seçenekleri teker teker denendi mi? Otomatikte bırakılır genelde ve soruna yol açar o seçenek. O nedenle tek tek diğer manuel seçenekler denenmeli.
Lovato bu kabul etti şimdilik çözümü yok dedi.

Usta tavsiyesi ise odbyi iptal etmek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha güzel değilmi benim hoşuma gidiyor.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB

Kim deneyecek :) varsa öyle biri gideyim. Benim brc seq32’de obd bağlantı kablosu var. Çıkardık ama öyle boş duruyor. Çözecek biri varsa gider yaptırırım valla.
Lovato bu kabul etti şimdilik çözümü yok dedi.

Usta tavsiyesi ise odbyi iptal etmek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha güzel değilmi benim hoşuma gidiyor.

2 sene böyle kullananlar var. Bozulursa 1-2 bin eurolardan bahsediliyor hocam :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kim deneyecek :) varsa öyle biri gideyim. Benim brc seq32’de obd bağlantı kablosu var. Çıkardık ama öyle boş duruyor. Çözecek biri varsa gider yaptırırım valla.

2 sene böyle kullananlar var. Bozulursa 1-2 bin eurolardan bahsediliyor hocam :)

Korkma acımayacak :D
Bişey olmaz olursada benden bilme :)

Fahri

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Night Blue - Sedan
Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum öncelikle, benim sorunum atiker sıralı var 2005 dynamik sedan otomatik, iki yıldır bende ve lpg yüzünden zengin fakir karışım çıkan arıza ışığını yakmakta... yapılan lpg ayarı en fazla iki üç ay geçmeden tekrar ışık yanıyor, bayağı bir lpgci gezdim ancak çözüm yok, aracın çekişinde gidişinde hiç bir şey de sorun yok sorun sadece olur olmaz yanan arıza ışığı, bundan nasıl kurtulabilirim ankaradayım teşekkürler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum öncelikle, benim sorunum atiker sıralı var 2005 dynamik sedan otomatik, iki yıldır bende ve lpg yüzünden zengin fakir karışım çıkan arıza ışığını yakmakta... yapılan lpg ayarı en fazla iki üç ay geçmeden tekrar ışık yanıyor, bayağı bir lpgci gezdim ancak çözüm yok, aracın çekişinde gidişinde hiç bir şey de sorun yok sorun sadece olur olmaz yanan arıza ışığı, bundan nasıl kurtulabilirim ankaradayım teşekkürler...
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var... Benim tavsiyem arıza kodunu öğrenip onun üzerine yoğunlaşmak olur.

Aşağıdaki konu da faydalı olacaktır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şu başlıkta tanışsak iyi olurdu

Burada da usta tavsiyeleri var

Kodalak

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Arkadaşlar aracima kış geldiği için LPG ayarı yapicam fakat egsozumda bir kaç patlak var bu gaz ayarı yapılırken sorun cikartirmi nasıl yapabiliriz tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar aracima kış geldiği için LPG ayarı yapicam fakat egsozumda bir kaç patlak var bu gaz ayarı yapılırken sorun cikartirmi nasıl yapabiliriz tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler..
Ayara etkisinin olup olmadığını bilmiyorum fakat patlak egzoz sisteminin rölantiye olumsuz yönde etkisinin olduğuna eminim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lpg de yazlık kışlık mı var ??

Üst Alt