Far Bakım Onarım Temizlik ve Modifiye

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Far onarımı (cam değişimi, mercek değişimi, kasa tamiri, ayak tamiri vs) temizliği ve modifiyesi gibi yaptığımız işleri paylaşmak istedim. Konu vasıtasıyla far bakım onarımına ihtiyacı olan üye varsa da belki yardımcı oluruz.

41519

Yer : Şanlıurfa
Parça satışı yanında oto elektrik ve far tadilatı işiyle uğraşıyorum. Sağolsun Urfa'daki Mazda buluşmasından tanıdığım ve ahbab olduğum ustam bizi işi öğretmek için yanına kabul etti bende öğrenmeye çalışıyorum, inşallah boynuz kulağı geçer :)

Ölmüş durumda olan makyajlı GG kasa farı ile ilk paylaşımı yapayım.

Sahibi Mazda 6 aracım var farlarında sorun var getirsem bakarmısınız deyince heyecan yapmıştım. İlgi duyduğum ama daha önce yakından hic incelemediğim bir araçtı açıkçası gelsede aracı da incelesem diye heyecan yapmıştım :)

Araç geldi farları gibi kendide içler acısı durumda. Sahibi 33 bin gibi bir rakama almış ama asgari seviyede toplamasına rağmen temiz fiyatını geçmiş.
Bizde 1500 liraya sıfır yan sanayi (çıkma orijinali daha pahalı) far aldırmaktansa sanırım 400 lira gibi bir rakama iki farıda hayata döndürdük.

İlk halleri;

41520415214152241523415244152541526

Tadilat işleri;

Ustam bu kısmı aynı renge boyayacaktı ama sonradan karar değiştirip yeni nesil araçların farına benzetmek için siyaha boyadı.
415294152841529

Sinyaller daha canlı yansın diye camı ve ampul yeri turuncuya boyandı
4153041531

Kırık olan kasanın tamiri
4153241533

Son halleri;
Güneş olmadığı için farlar fotoğrafda kendini pek göstermedi ama görevini iyi yapacak seviyede çalışıyorlar :)
41535415364153741538

Ekli dosyalar

• IMG_20190101_132420_HHT.jpg
    IMG_20190101_132420_HHT.jpg
    204.4 KB · Görüntüleme: 118
  • IMG_20190101_152404.jpg
    IMG_20190101_152404.jpg
    292.3 KB · Görüntüleme: 101

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık abi güzel bir tadilat olmuş. O kadar toz toprak o farın içine nasıl girmiş anlamadım yalnız :utan:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine sağlık Hakan, güzel konu olmuş... :harika:
Sağolasın Veli abi
Elinize sağlık abi güzel bir tadilat olmuş. O kadar toz toprak o farın içine nasıl girmiş anlamadım yalnız :utan:
Sağolasın Oğuzhan. Resimdeki işaretli bölgede kırık var, oradan almıştır muhtemel ama başka yerlerinde de çatlaklar vardı. Ayrıca yan sanayi far. Yan sanayi farlar pek sağlıklı olmuyor zamanla buhar, toz vs
41547
gibi şeyler oluyor

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yedek farım olsa boyama için yollardım valla :) kaç günde boyayıp geri kargo yapılabilir?
Boya işi uzun değil Murat abi. Farı açıp modifiyesini yaptıktan sonra cam birleştirilirken silikon sıkılıyor onun kurumasıda 10-12 saat yoksa farın bakımı modifiyesi 1-2 saat sürer...

Yalnız bazı farlarda sakız gibi silikon çıkıyor onu ısıtıp kurutma işi daha kısa. M3'ün nasıldır bilmiyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Boya işi uzun değil Murat abi. Farı açıp modifiyesini yaptıktan sonra cam birleştirilirken silikon sıkılıyor onun kurumasıda 10-12 saat yoksa farın bakımı modifiyesi 1-2 saat sürer...

Yalnız bazı farlarda sakız gibi silikon çıkıyor onu ısıtıp kurutma işi daha kısa. M3'ün nasıldır bilmiyorum.

Bunu detaylandıralım müsait bir zamanda ;) boşuna yabancıya gitmesin iş ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Mazda 626 GF kasa sol far camı
Parça @farukdumlu 'nun
Bosch marka fiyatı 200 ₺ pazarlık kendisi ile yapılabilir 0532 520 52 87

GF kasa sahibi olupta far camı kırık olup değiştirmek isteyen varsa ve farını bana gönderirse değişim yapılır. Foruma işçilik ücreti 0 ₺ dir :) farının temizliği ve bakımıda yapılır

41584
Farında ayar motoru vs gibi başka sorunlar varsa bu fardan yedek parça kullanılabilir
41585
41586

Son düzenleme:

yorumsal

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedef Beyaz Sedan
Herkese merhaba. Geçen hafta sonu aracımla Ankara dan Ilgaz a gittim. Geri dönerken hava kararmış ve pusluydu. Aracımın kısa farları o kadar yetersiz kaldı ki ara ara uzun farlarla gitmek durumunda kaldım. Yolun belli kısımlarında inanılmaz sis vardı ama maelesef sis farı da etkisiz eleman gibiydi. Bu gibi durumla karşılaşan oldu mu? Eve döndüğümde farın biraz kirli olduğunu gördüm birde iç kısımda aracın kısa farı bağımsız değil arada yuvarlak bir mercek var, o mercek buğuluydu. Benim düşüncelerim bu sebeplerden dolayı da olmuş olabileceği ama gene de kısa farların yetersiz olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Herkese merhaba. Geçen hafta sonu aracımla Ankara dan Ilgaz a gittim. Geri dönerken hava kararmış ve pusluydu. Aracımın kısa farları o kadar yetersiz kaldı ki ara ara uzun farlarla gitmek durumunda kaldım. Yolun belli kısımlarında inanılmaz sis vardı ama maelesef sis farı da etkisiz eleman gibiydi. Bu gibi durumla karşılaşan oldu mu? Eve döndüğümde farın biraz kirli olduğunu gördüm birde iç kısımda aracın kısa farı bağımsız değil arada yuvarlak bir mercek var, o mercek buğuluydu. Benim düşüncelerim bu sebeplerden dolayı da olmuş olabileceği ama gene de kısa farların yetersiz olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum
Öncelikle far ayarına baktırmanız gerek, far yükseklik ayarı bozulmuş farlar yerleri gösteriyorsa görüş biraz düşer...

Farın kiri içindeyse kasasında kırık çatlak vardır ki oradan toz toprak veya pis su girmiş olabilir

Aynı şekilde kasadaki kırıktan dolayı merceğide kirlenmiş olabilir başka bir ihtimalde daha önce ampül parçalanarak patlayıp merceğin kromuna zarar vermiş olabilir, krom döküldüyse görüş çok zayıflar.

Fotoğraflardan anlamak zor ama yakın çekim foto çekip paylaşırsanız belki görüşümüz değişir...

yorumsal

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedef Beyaz Sedan
Öncelikle far ayarına baktırmanız gerek, far yükseklik ayarı bozulmuş farlar yerleri gösteriyorsa görüş biraz düşer...

Farın kiri içindeyse kasasında kırık çatlak vardır ki oradan toz toprak veya pis su girmiş olabilir

Aynı şekilde kasadaki kırıktan dolayı merceğide kirlenmiş olabilir başka bir ihtimalde daha önce ampül parçalanarak patlayıp merceğin kromuna zarar vermiş olabilir, krom döküldüyse görüş çok zayıflar.

Fotoğraflardan anlamak zor ama yakın çekim foto çekip paylaşırsanız belki görüşümüz değişir...
Hakan sağol ben detaylı incelemedim ama söylemiş olduklarına bi bakacağım. Eski arabamda da kısa farlarımdan müzdariptim bu benim kaderim galiba , eyvallah

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hakan sağol ben detaylı incelemedim ama söylemiş olduklarına bi bakacağım. Eski arabamda da kısa farlarımdan müzdariptim bu benim kaderim galiba , eyvallah

Kontrolleri yapmakta fayda var ama farların zayıflığı BL kasa kullananların ortak sorunu.
Normal üstündeki farlar ile çok verimsiz, ben osram night breaker almama rağmen memnun değilim.

Eğer farınızda kırık, kirlenme gibi bir sroun yoksa üst seviye bir ampül deneyebilirsiniz veya xenon , led gibi alternatifler artı ve eksileri düşünülerek alternatif olabilir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Elinize sağlık abi çok güzel olmuş. Ne kadara çıkıyor bu işler.

Sağolasın hocam. Maliyetler çok değişken. Merceksiz farı mercek takılacaksa ve eğer üniversal mercek uyarsa far başına 150 ₺ falan ama universal mercekler her fara olmuyor. Videodaki araca olmadı mesela 2010 BMW 5.20 çıkma arızalı farlar vardı onların merceğini kullandık, elimizde çıkma far olmasa o bmw'lerin çıkma farları bile 2-3 bin ₺ yani maliyetler biraz değişiken
Ledlerde 150-250 ₺ arası falan, bu araçta 3 çeşit LED var 2'si uzaktan kontrollü...

Videodaki aracın farları 1500 ₺ gibi bir rakama maal oldu.

yorumsal

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedef Beyaz Sedan
herkese merhaba , benim kısa far ile ilgili bir kaç sorum olacak ilgili arkadaşlar öneride bulunursa sevinirim.
  1. Aracım 2011 mazda 3 sedan orjinal kısa farları çok yetersiz geldi, hele hele gece kış koşulları ve hafif te puslu ve aydınlatma olmayan yollarda çok zorladı beni.
  2. Değiştiren arkadaşlardan tavsiye edebilecekleri ürünlerin linkini atabilir mi?
  3. Aracın kısa farı bağımsız değil önünde bir mercek var bununla ilgili sorun olabilir mi ?
  4. Arka stoplarda buğulanma sorunum var bunun için yaptığınız birşeyler var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
herkese merhaba , benim kısa far ile ilgili bir kaç sorum olacak ilgili arkadaşlar öneride bulunursa sevinirim.
  1. Aracım 2011 mazda 3 sedan orjinal kısa farları çok yetersiz geldi, hele hele gece kış koşulları ve hafif te puslu ve aydınlatma olmayan yollarda çok zorladı beni.
  2. Değiştiren arkadaşlardan tavsiye edebilecekleri ürünlerin linkini atabilir mi?
  3. Aracın kısa farı bağımsız değil önünde bir mercek var bununla ilgili sorun olabilir mi ?
Mesajın ilgili konuya taşınmıştır.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sağolasın hocam. Maliyetler çok değişken. Merceksiz farı mercek takılacaksa ve eğer üniversal mercek uyarsa far başına 150 ₺ falan ama universal mercekler her fara olmuyor. Videodaki araca olmadı mesela 2010 BMW 5.20 çıkma arızalı farlar vardı onların merceğini kullandık, elimizde çıkma far olmasa o bmw'lerin çıkma farları bile 2-3 bin ₺ yani maliyetler biraz değişiken
Ledlerde 150-250 ₺ arası falan, bu araçta 3 çeşit LED var 2'si uzaktan kontrollü...

Videodaki aracın farları 1500 ₺ gibi bir rakama maal oldu.
Hakan Lantis farı yaptınız mı hiç? Farla ilgili çok şikayet okudum aydınlatmasının kötü olduğuna dair. İyileştirmeyle ilgili fikir çıkar mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Her iki konuda led ampul tecrübeleri ve ürün linkleri (hatırladığım kadarıyla) mevcut.

Mercek kararmadı ise, aydınlatma konusunda sıkıntı yapacağını zannetmiyorum. Led ampul düşünmüyorsan Philips'in kaliteli ürünleri var onları deneyebilirsin, ben memnun kalmıştım. Link vermiyorum çünkü zamanla linkler kullanılmaz hale geliyor...

41990

Arka stopları söküp, contalarını gözden geçirebilirsin, yıpranmış contalar içeri su alabiliyor... Nadiren de olsa, sıcak/soğuk hava çatışması sebebiyle de buğulanma oluşuyor, başıma gelmişti. Kontrol etmekte fayda var.

Üst Alt