Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Az mı hocam 3000 devir? Turbolar 2000 devir çeviriyor o hızlarda. Benim 2. nesil bile 3200 çeviriyor 120de.
Halbuki Mazda son vites oranını büyük tutacağına 5. vitesi büyük tutup 6 da 2500 devirde olacak şekilde ayarlasaydı nolurdu. :)
Az dememiştim ki zaten, o hızlarda çok yakması doğal diye demiştim :) (benzinli olduğunu düşünerek söylemiştim onu)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uzun yolda kaça sabitliyorsun abi?

130 a sabitleyip 2.26 tl/lt lpg fiyatından 20 kuruş yaktıktan sonra benim araç da fazla yakmıyor diyorum artık. :D
Maşallah seninkine de.

Düşünemediler mi tartışmasını yeni konu başlığı altında tartışabiliriz. Vardır bir bildikleri diyenler sanırım iOs kullanıyor diye düşüneceğim ama sen de aracına geliştirmeler yapan birisin Oğuzhan. Senden beklemezdim böyle şeyler. :) Hiç bir marka kusursuz değil. Kusursuz olanların da fiyatları malum lüks segmentte oluyor. Şimdi lüks segmentin mühendisleri düşünüyor gerçekten. Alt orta segmentin mühendisleri de mi düşünüyor? Maliyet ön plana geçiyor, ya da satış rakamları düşünülüyor ancak.

Araçlarımıza yalıtım yapıyoruz, sen spoiler ekliyorsun, yayını değiştiriyorsun. Bu konularda da mı düşünmüş oluyorlar o zaman? Almanların yalıtımı iyiyken, turbo motorları varken ve bunları planlamışken Japonlar neyi düşünüyor o zaman?

Mazda'nın hayatı kolaylaştıran uygulamalarını sadece mühendisler mi düşündü sanıyorsunuz? Mazda 5'in videoları vardı, Japon felsefesini de katan videolar. Koltukların katlanması, bir çok yer açılması, falan filan. Kullanıcılardan gelen istekler sayesinde bunlar geliştiriliyor.

Velhasıl kelam bu konu uzar gider. :)

Valla bence aralıklar da daha iyi olabilir, aralıklar arası geçiş algoritması da. Sky'da şu an yukarı geçişler iyi ama yeterince iyi düşürmüyor. Kullanırken bariz hissedebilirsiniz bunu.

Sora önerimizi de yapalım; aralıklar mekanik olduğu için kişiselleştirme zor ama geçişler kişiselleştirilebilir. Start-Stop butonuna parmak izi okuyucu koy, ki maliyeti düşük, aracı kullanan kişiyi belirle, araç üzerinde gyro ve gps zaten var bunlar için ek maliyet yok. Kişi, lokasyon, zaman tüm bu verileri kaydet ve yorumla, böylece Ali dayının sabahları keyifsiz olduğunu ve sümsük kullandığını gece ise costugunu algılayarak geçişleri dinamik olarak optimize edebilir, kullanıcıya çok farklı bir deneyim sunabilirsin. sadece birkaç dolarlık ek parmak izi okuyucu donanımıyla ve mevcut yazılımı iyileştirerek.

Şunu da ekleyelim, şimdi bunları söyleyerek ne mazda mühendislerinin yetersiz olduğunu ne de onlardan iyi olduğumu iddia ediyorum. Olay sadece bir konuda akıl yürütmek ve bu da hem konudan hem de kişiden bağımsız olarak cereyan edebilir. Bunu söylüyoruz.
Bahsettikleriniz araca eklenebilecek şeyler bir nevi donanım. Benim bahsettiğim şanzımanıyla motoruyla yazılımıyla optimize edilmiş olan sistemde şu dişli oranı şöyle olsaydı demek bir çok şeyin değişmesi demek. Yani sadece dişli oranını değiştirince bu işin olmayacağını senin bilmen gerekir diye düşünüyorum. Dişli oranını değiştir araba daha az yaksın demek olaya yüzeysel bakan bu işten anlamayan birinin yapacağı yorum olabilir benim gözümde. Senden böyle bir yorum beklemezdim. Demek o kadar skyactiv teknolojisi sıkıştırma oranları ağırlık azaltma vs boşunaymış sadece dişli oranı ile yakıt tasarrufu sağlanıyormuş.

Hocam her şey mümkün, o dönem aydınlatma ledini üreten firmayla atıştın zaman yetişmedi devam ettin çıkardın ürünü. Çok malca geliyor ama bu bile olabilir yani. Parmak izi okuyucu var zaten çeşit çeşit, fiyat fiyat. Fikir vardır parametreler uygundur yapılır, değildir yapılmaz. Demek istediğim bu olaylar böyle kusursuz bir akışta işlemiyor ve bu akışları yönetenler, uygulayanlar herkes gibi sıradan insanlar. En iyisi budur en iyisini zaten düşünürler gibi bir durum yok.
En iyisi budur, en iyisini düşünürler demedim yazdıklarımı anlamadığınız buradan belli. Olayı gittiniz araçtaki donanımlara bağladınız alakası yok.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haklısın Oğuzhan en iyisini mazda bilir, hiç hata yapamazlar. :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bahsettikleriniz araca eklenebilecek şeyler bir nevi donanım. Benim bahsettiğim şanzımanıyla motoruyla yazılımıyla optimize edilmiş olan sistemde şu dişli oranı şöyle olsaydı demek bir çok şeyin değişmesi demek. Yani sadece dişli oranını değiştirince bu işin olmayacağını senin bilmen gerekir diye düşünüyorum. Dişli oranını değiştir araba daha az yaksın demek olaya yüzeysel bakan bu işten anlamayan birinin yapacağı yorum olabilir benim gözümde. Senden böyle bir yorum beklemezdim. Demek o kadar skyactiv teknolojisi sıkıştırma oranları ağırlık azaltma vs boşunaymış sadece dişli oranı ile yakıt tasarrufu sağlanıyormuş.

En iyisi budur, en iyisini düşünürler demedim yazdıklarımı anlamadığınız buradan belli. Olayı gittiniz araçtaki donanımlara bağladınız alakası yok.

Anlamadınız biraz sert hocam. Aynı şeyi biz de senin için söyleyebiliriz. Dişli oranı da değişir derim, piston yatağı da kısa derim, düşünürüm ve düşündüğüm şeyi derim. Diğeri de der ki, hayır söylediğin şu açıdan doğru, yahut bu açıdan yanlış.

Velhasıl, bunlar Üzerine konuşulabilir şeylerdir. Kim yaparsa yapsın, ne kadar uzman olursa olsun tartışılabilir. Eleştiri-öneri mantıksız ise mantıksızlığı ortaya çıkar, değilse haklılığı ortaya çıkar yahut hiçbir şey orataya çıkmaz. Lakin konudan bağımsız olarak "bunu zaten düşünmüşlerdir" herhangi bir argüman değeri taşımaz. Bunu diyoruz. Bunun neresini anlamıyorsun da direniyorsun gerçekten ilginç başkan. :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anlamadınız biraz sert hocam. Aynı şeyi biz de senin için söyleyebiliriz. Dişli oranı da değişir derim, piston yatağı da kısa derim, düşünürüm ve düşündüğüm şeyi derim. Diğeri de der ki, hayır söylediğin şu açıdan doğru, yahut bu açıdan yanlış.

Velhasıl, bunlar Üzerine konuşulabilir şeylerdir. Kim yaparsa yapsın, ne kadar uzman olursa olsun tartışılabilir. Eleştiri-öneri mantıksız ise mantıksızlığı ortaya çıkar, değilse haklılığı ortaya çıkar yahut hiçbir şey orataya çıkmaz. Lakin konudan bağımsız olarak "bunu zaten düşünmüşlerdir" herhangi bir argüman değeri taşımaz. Bunu diyoruz. Bunun neresini anlamıyorsun da direniyorsun gerçekten ilginç başkan. :D

Benim bahsettiğim şanzımanıyla motoruyla yazılımıyla optimize edilmiş olan sistemde şu dişli oranı şöyle olsaydı demek bir çok şeyin değişmesi demek. Yani sadece dişli oranını değiştirince bu işin olmayacağını senin bilmen gerekir diye düşünüyorum. Dişli oranını değiştir araba daha az yaksın demek olaya yüzeysel bakan bu işten anlamayan birinin yapacağı yorum olabilir benim gözümde. Demek o kadar skyactiv teknolojisi sıkıştırma oranları ağırlık azaltma vs boşunaymış sadece dişli oranı ile yakıt tasarrufu sağlanıyormuş.
Yukarıdaki alıntı ile ne demek istediğimi anlattım. Tabiki herkesin bu konularda bir fikri olabilir eleştirisi olabilir ama afaki konuşmaları benim kabul etmem mümkün değil. Nasıl olacağının bilimsel olarak açıklanması gerekir. Diğer türlü çakmaklığa takılan yakıt tasarruf cihazlarıda %20 tasarruf sağlıyor buda bir fikir mesela.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Yukarıdaki alıntı ile ne demek istediğimi anlattım. Tabiki herkesin bu konularda bir fikri olabilir eleştirisi olabilir ama afaki konuşmaları benim kabul etmem mümkün değil. Nasıl olacağının bilimsel olarak açıklanması gerekir. Diğer türlü çakmaklığa takılan yakıt tasarruf cihazlarıda %20 tasarruf sağlıyor buda bir fikir mesela.

Tamam ne güzel işte;

Şöyle yanıtlayabilirim;
A) çakmaklığı yapan mühendis bunu zaten düşünmüştür.
B) çakmak çıkışı output'tur yani enerji almaz veririr dolayısıyla bir tasarruf sağlamaz.

A seçeneği konuşmayı baltalamak dışında hiçbir şey ifade etmiyor hocam.

Burdan hareketle vites aralıklarına dönersek;
A) mühendis bunu zaten düşünmüştür.
B) Bence pekala daha iyi aralıklar mümkün. Yalnız burda devreye kişisel sürüş dinamiklerindeki farklılık ve sıcaklık, şehirleşme oranı yol kalitesi gibi vb. lokasyona bağlı çevresel farklılıklar devreye giriyor. Üstüne farklı lokasyonlardaki pazarlamaya bağlı olarak farklı motor hacimleri. Tüm bu farklı parametrelere farklı vites aralıkları üretmek sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla şu an elimizdeki aralıklar bizim için ve bizim koşullarımız için en iyi aralıklardan çok tüm bu farklı durumlar için hesaplanmış ortalama aralıklar olabilir.

Velhasıl, Biz diyoruz ki daha çok "B" alalım "B" alamıyorsak bile "A" almayalım ki "B" alma fırsatı devam etsin.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tamam ne güzel işte;

Şöyle yanıtlayabilirim;
B) çakmak çıkışı output'tur yani enerji almaz veririr dolayısıyla bir tasarruf sağlamaz.

İşte olay bu ben hiç bir yerde adamlar zaten düşünmüştür biz düşünmeyelim demedim ama siz hala o yönde ilerliyorsunuz anlamadınız sert dediniz ama gerçekten anlamadınız. Önereceğimiz şeyler, bu arabayı imal eden mühendislerin bu kadar birikime sahipken böyle basit bir şeyi nasıl yapmazlar şeklinde olmamalı basit kalıyor çünkü. Yapılmıyorsa bir yığın sebebi var maliyet olur teknik olarak ters bir durum olabilir bunları biz bilemeyiz haliyle üreten tabiki bizden iyi bilir. Ben bu motoru şanzımanı üretenden daha iyi biliyorum diyen varsa da referanslarını sorgularım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
B) Bence pekala daha iyi aralıklar mümkün. Yalnız burda devreye kişisel sürüş dinamiklerindeki farklılık ve sıcaklık, şehirleşme oranı yol kalitesi gibi vb. lokasyona bağlı çevresel farklılıklar devreye giriyor. Üstüne farklı lokasyonlardaki pazarlamaya bağlı olarak farklı motor hacimleri. Tüm bu farklı parametrelere farklı vites aralıkları üretmek sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla şu an elimizdeki aralıklar bizim için ve bizim koşullarımız için en iyi aralıklardan çok tüm bu farklı durumlar için hesaplanmış ortalama aralıklar olabilir.

Hepimizin söylediği bu zaten :D Tartışma konusu ney o zaman :p

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tamam ne güzel işte;

Şöyle yanıtlayabilirim;

Burdan hareketle vites aralıklarına dönersek;
A) mühendis bunu zaten düşünmüştür.

Velhasıl, Biz diyoruz ki daha çok "B" alalım "B" alamıyorsak bile "A" almayalım ki "B" alma fırsatı devam etsin.
Hala mühendis zaten düşünmüştür yazıyorsunuz. Ben böyle bir şey yazmadım daha nasıl anlatsam bilmiyorum :)
Bizde zaten B şıkkını savunuyoruz burada.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Yapmayın geçler birine, üreten akıl edemiyor da sen mi akıl ediyorsun, dersen ona ve bu konuda yazmayı düşünen diğerlerine tek seçenek bırakmış oluyorsun o da susmaktır.

Tabiki o konuda da bir bildikleri var bizim buradan vites oranları şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi bir mesaj yazmamız bence çok afaki kalıyor. Motoru şanzımanı üreten adam bunu akıl edemiyor biz mi akıl ediyoruz?

Daha da ne yazayım ben de bilmiyorum valla... Yemeğe gidiyorum ben :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yapmayın geçler birine, üreten akıl edemiyor da sen mi akıl ediyorsun, dersen ona ve bu konuda yazmayı düşünen diğerlerine tek seçenek bırakmış oluyorsun o da susmaktır.

"Tabiki o konuda da bir bildikleri var bizim buradan vites oranları şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi bir mesaj yazmamız bence çok afaki kalıyor. Motoru şanzımanı üreten adam bunu akıl edemiyor biz mi akıl ediyoruz?"
Ne demişim çok afaki kalıyor çünkü ben az önce sizin yazdığınız gibi bir açıklama beklerim yani şöyle:
"Bence pekala daha iyi aralıklar mümkün. Yalnız burda devreye kişisel sürüş dinamiklerindeki farklılık ve sıcaklık, şehirleşme oranı yol kalitesi gibi vb. lokasyona bağlı çevresel farklılıklar devreye giriyor. Üstüne farklı lokasyonlardaki pazarlamaya bağlı olarak farklı motor hacimleri. Tüm bu farklı parametrelere farklı vites aralıkları üretmek sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla şu an elimizdeki aralıklar bizim için ve bizim koşullarımız için en iyi aralıklardan çok tüm bu farklı durumlar için hesaplanmış ortalama aralıklar olabilir"
Bunun bile üreticinin yaptığı arge karşısında çok bir geçer yanı yoktur benim gözümde ama en azından durumun nasıl olduğu az çok açıklanmış :) Vites aralıkları daha iyi yapılabilir deyip kestirip atılmamış.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
2.000-2.500 km arasında 6.5L oldu. Mevsime bağlı ortalama sıcaklık artışı da etkili olmuş olabilir. :D

3000'i tamamladık:

m3-3000.jpg

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
2017 Mazda 3 BN Dizel

Yolculuk : Ankara-Polatlı-Temelli-Eskişehir-Bozüyük-İnegöl-Bursa-Karacabey-Susurluk-Balıkesir-İvrindi-Havran-Edremit ve son durak Altınoluk olmak üzere 687km yol yaptım.

Bu yolun yüzde 70inde 100-110km hızla, %20sinde 140-150km , %10'unda ise 80-90km hızla sürdüm..Bu mesafe sonunda yakıt ortalaması 4.4lt olarak gerçekleşti. Eğer 140-150km hıza çıkmamış olsaydım ve 100-110km hızla gitseydim ortalamam 4.1lt seviyesindeydi. Sonuçta keyifli bir yolculuktu. Teşekkürler Mazda ;):harika:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Side'deydim,dün akşam 8 de çıktım yola ,gece 3.30 da evdeydim.Konya üzeri geldim.Dağda bayırda otobanda yolun elverdiği ölçüde bastım.Çünkü uzun mesafe araba kullanamıyorum,baktım yol bitmeyecek ben de 135-160 km hızlarda kullandım.Yakıt ortalaması 7.5... Bagaj full+full,2çocuk 2 yetişkin...
Konyada 20-25 dk durdum,bir de otobanda radar cezası yememek için bi mola verdim. 720 km.yi molalar hariç 7 saatte gelmiişim.

badilcan

Katılımcı
Side'deydim,dün akşam 8 de çıktım yola ,gece 3.30 da evdeydim.Konya üzeri geldim.Dağda bayırda otobanda yolun elverdiği ölçüde bastım.Çünkü uzun mesafe araba kullanamıyorum,baktım yol bitmeyecek ben de 135-160 km hızlarda kullandım.Yakıt ortalaması 7.5... Bagaj full+full,2çocuk 2 yetişkin...
Konyada 20-25 dk durdum,bir de otobanda radar cezası yememek için bi mola verdim. 720 km.yi molalar hariç 7 saatte gelmiişim.

Araçta 2 çocuk var , 135-160 km hızlar önüne geçemiyeceğiniz felaketlere sebep olabilir .
Kendinizi düşünmüyorsanız onları riske atmayın .

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araçta 2 çocuk var , 135-160 km hızlar önüne geçemiyeceğiniz felaketlere sebep olabilir .
Kendinizi düşünmüyorsanız onları riske atmayın .
Direksiyona geçince yol düzgünse aracın verdiği güvenle 160 km insanın gözüne hiç gelmiyor, ama yapmamak lazım tabiki.

Üst Alt