Mazda 3 BL (2009-13) Bagajdaki Su Sızıntısı ve Çözümü

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
4-5 gün yağmurlu geçti. Bagaja bakayım dedim, döşeme ıslak, bagaj dibi nemli ve sol stopta sulanma gördüm. Artık bir şekilde yardımlarınızı alıp bunu halledeceğim. İnşallah düzeltebilirim....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
4-5 gün yağmurlu geçti. Bagaja bakayım dedim, döşeme ıslak, bagaj dibi nemli ve sol stopta sulanma gördüm. Artık bir şekilde yardımlarınızı alıp bunu halledeceğim. İnşallah düzeltebilirim....
Bu sorunu çözecek bilgi ve tecrübe forumda mevcut hocam. Gerisi senin el emeğine kalıyor. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Konu içerisinde çözüm mevcut, hava ısınsın bagaj iyice kurusun başlayın işe...

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
10 luk anahtar lazim

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
dayson ve eldiveni unutmayalım.
Ve ıslak mendil. Silikonu elden en kolay çıkaran tek şey ıslak mendildir;):harika:
Adsız.png

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
1.arka farların kaporta üzerindeki deliklerden su girişi oluyor.
2.tampon tırnaklarından.

Bu iki yerin kapatılması gerekiyor. Doğru anlamış mıyım?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1.arka farların kaporta üzerindeki deliklerden su girişi oluyor.
2.tampon tırnaklarından.

Bu iki yerin kapatılması gerekiyor. Doğru anlamış mıyım?

Tampon tırnaklarından kesinlikle su alıyor, stop arkası işlemler ise önlem için yapılıyor ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Tampon ayaklarına ulaşman için önce iki stopu sökcen sonra tamponu indircen hazır stopları açmışken bas dysonı abi @gececi
Adsız.png
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada çok önemli bi dip not veriyim. Farı sökenler biliyordur ben de @kadir e sormuştum sağolsun uyarmıstı o zaman.
Arka stopun vidalarını söktükten sonra çıkarırken dikkat edin. Direk kendinize veya göbeğinize doğru çekmeyin, Tırnağı var kırılır. Stopu çıkarırken kızaklı bagaj kapağına paralel çekin, kendinize doğru asılmayın. Sol stopu sağa dogru yatay ittirin, sağı da sola doğru ;)

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bagaj döşemesini söktüm su ,izi varmı diye? Olmazmı dedi su. gel burdayım diyor....

Gördüğüm kadarı ile farların kaportaya vidalandığı yerden su girişi var.

P_20180515_125457_vHDR_Auto.jpg
P_20180515_125448_vHDR_Auto.jpg

Burada da su izi var bu su stoplardan sızan mı yoksa başka yerden mi anlamadım...

P_20180515_124344_vHDR_Auto.jpg

Stopların civatalarından başka plastik klipsleri var kaporta üzerinde o klipsler siyah silikonla kaplanmış.Daha önce suyun girdiği yer olarak düşünülmüş ve kapatılmış zannedersem.
P_20180515_125213_vHDR_Auto.jpg

P_20180515_125205_vHDR_Auto.jpg

Şimdi bu silikonlanmış yer, stopları çıkarırken bana sorun olur mu?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bagaj döşemesini söktüm su ,izi varmı diye? Olmazmı dedi su. gel burdayım diyor....

Ekli dosyayı görüntüle 33184Ekli dosyayı görüntüle 33185

Burada da su izi var bu su stoplardan sızan mı yoksa başka yerden mi anlamadım...

Ekli dosyayı görüntüle 33186

Stopların civatalarından başka plastik klipsleri var kaporta üzerinde o klipsler siyah silikonla kaplanmış.Daha önce suyun girdiği yer olarak düşünülmüş ve kapatılmış zannedersem.
Ekli dosyayı görüntüle 33187
Ekli dosyayı görüntüle 33188

Stop contasi yirtik gibi zaten
image.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Ekli dosyayı görüntüle 33184Ekli dosyayı görüntüle 33185

Ekli dosyayı görüntüle 33186

Ekli dosyayı görüntüle 33187
Ekli dosyayı görüntüle 33188

Silikonlanan yer dişi ona stopdaki erkek tarafı giriyor.
Yani stopu çıkarırken onla işin olmuyo aslında.

Stopdan sızan yermi dediğin yerde tampon klipslerinin oldugu yer o yatayda sol ve sağ olmak üzere 2 adet var.
Arka tampon ve bagaj içi döşemeler sökülüp siyah dayson yapılmalı.

Yada nitton diye bi izolasyon markası var işimizde IP için kullandıgımız bi modeli var aslında en basit çözüm o olacaktır ama bantın modelini bulamadım ;(

Bu arada BL sahipleri bagajdaki sis ve geri vitesleri kontrol etmeyi unutmayın ordanda su alıyor ama burdan giren su kanaldan dışarı çıkıyor sıkıntı yok ama neden girsinki :)

El atarken o kısmınıda kontrol edin.

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Silikonlanan yer dişi ona stopdaki erkek tarafı giriyor.

Bu arada BL sahipleri bagajdaki sis ve geri vitesleri kontrol etmeyi unutmayın ordanda su alıyor ama burdan giren su kanaldan dışarı çıkıyor sıkıntı yok ama neden girsinki :)

.
Çıkıyorsa sıkıntı yok

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çarşamba akşamı iftar var, müsaitsen gel ;)

Allah kabul etsin,ramazandan sonra rahatsız edeceğim... Uygun olursanız... Kromaj Axelaya da talibim. Benim için saklamanı isteyeceğim...

Açıkçası başkalarının tecrübesinden faydalanırken hiç gocunmam. Ben neden yapamıyorum diye yüksünmem. El elden üstündür. Mutlaka yardım isterim. Yardım etmeyi de almayı da severim. Sonuçta hepimiz daha iyi olsun diye uğraşıyoruz....

Üst Alt