Mazda 3 BL (2009-13) Bagajdaki Su Sızıntısı ve Çözümü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Stopların arkasındaki contayı bulamayanlar için önerim ince yoga yapılan matlar var onlardan alıp eski contaya göre kesip yeni bir conta yapabilirsiniz.
Malzeme hemen hemen aynı. Fazla kalın olanlardan seçmeyin stop yerine oturmaz.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O günden beri yağmur yağmadı..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bagajdaki su sızıntısını 2 hafta önce @kadir ile birlikte halletmeye çalıştık. Hazır tampon sökülmüşken led refletör ve içerden bagaj açmayı da halletti @kadir. Ayakaltı aydınlatmaları da beyaz ve mavi olarak yaptı. Tavan lambaları da lede çevirdik. Ve bence en güzeli bagaj aydınlatmasını led yapmak oldu. Geniş bagaja aydınlatma süper oldu. Ellerine sağlık tekrardan. Erken saatte başladık işe daha sonra @Murat ta katıldı bize. Sohbet iş falan derken akşam oldu. Torpidoyu da sökebiliyorum artık

Ekli dosyalar

• P_20180707_102315_vHDR_Auto.jpg
    P_20180707_102315_vHDR_Auto.jpg
    272.8 KB · Görüntüleme: 124
  • P_20180707_115858_vHDR_Auto.jpg
    P_20180707_115858_vHDR_Auto.jpg
    185.5 KB · Görüntüleme: 126
  • P_20180707_094309_vHDR_Auto.jpg
    P_20180707_094309_vHDR_Auto.jpg
    247.6 KB · Görüntüleme: 124
  • P_20180707_130633_vHDR_Auto.jpg
    P_20180707_130633_vHDR_Auto.jpg
    187 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bugün kısada olsa aşırı yağmur yağdı. Akşam üstü bagaj döşemesini kaldırıp baktım. Su sızıntısı yoktu. İstepne yuvası kuruydu. Daha önce suyun yol yaptığı yerler kuruydu. Birkaç gün daha yağmurlu geçecek gibi. Hafta sonu komple bagaj içini söküp bakacağım. Mutlu sona az kaldı.
Bu arada krom Axela yazısı da geldi. Kargoda birde sürpriz vardı.
P_20180725_175608_vHDR_Auto.jpg

Çok teşekkür ederim @Murat ve @kadir...

Son düzenleme:

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Benim aracında bagajın sol tarafında hafif su birikmesi oluyordu. Gerçekten çok sinir bozucu. Tam yaptırmaya niyetlendim ama yıkamacıda yaşadığım tampon hasarı meydana geldi. Araç lazım olduğu için bir türlü servise bırakamıyorum. Okullar tatil olunca yaptıracağım. Bu arada tampon yapılırken ustalara su girişi ile ilgili nereleri söylememi tavsiye edersiniz.?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim aracında bagajın sol tarafında hafif su birikmesi oluyordu. Gerçekten çok sinir bozucu. Tam yaptırmaya niyetlendim ama yıkamacıda yaşadığım tampon hasarı meydana geldi. Araç lazım olduğu için bir türlü servise bırakamıyorum. Okullar tatil olunca yaptıracağım. Bu arada tampon yapılırken ustalara su girişi ile ilgili nereleri söylememi tavsiye edersiniz.?
Konu içerisinde belirli yerler söylenmiş hocam, geçmiş olsun.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
aslında tüm mesajların hepsini tek tek okudum.. konu başlığı mazda3 olduğu için bizim araçlarda (m6) belki farklı noktalarda vardır diye tavsiye istemiştim.. sanırım hepsi benzer yerlerden su alıyor.. çok faydalı bir konu olmuş.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aslında tüm mesajların hepsini tek tek okudum.. konu başlığı mazda3 olduğu için bizim araçlarda (m6) belki farklı noktalarda vardır diye tavsiye istemiştim.. sanırım hepsi benzer yerlerden su alıyor.. çok faydalı bir konu olmuş.

Hemen hemen sızıntılar aynı bölgeden. İlave olarak kuru bir havada bagaj fitilini söküp, fitilin oturduğu kısma dayson çekebilirsiniz ;)

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Merhabalar,
Benim aracımda 2011 model sedan arka sağ taraftan darbesi var ve bagaj kapağı değiştirilmiş. Aracın bagajı su alıyordu bu konuda yazan herşeyi uyguladım. tamponu söküp ilgili yerlere dyson uygulaması yaptım. stoplara dyson uygulamadım fakat olmadı daha çok su aldı, bende stopların conta malzemesi gibi bir malzemeden yeni conta yapıp oradan gelen su sorununu çözdüm. Darbe almış olduğu tarafta işçilik gerçekten çok kötü yapılmış. oralardan da su gelebilecek yerleri dyson ile yalıttım. bagaj fitilini de elden geçirdim fakat şuan az da olsa su alıyor ve ben bu sorunu düzeltemediğim için hala bagaj döşemesi sökülmüş vaziyette dolaşıyorum. bu sızıntıyı engellemek için başka ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Hemen yağmur sonrası, bagajı açın ve bu borudan su geliyor mu diye bakın;

40581

Su boruyu hat olarak kullanıp bagaja damlıyor.

Eğer buradan su sızıntısı varsa; bu soketin kaportaya takıldığı yere conta şeklinde izolasyon yapın. Uygun bantlar var piyasadan.

40582

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar,
Benim aracımda 2011 model sedan arka sağ taraftan darbesi var ve bagaj kapağı değiştirilmiş. Aracın bagajı su alıyordu bu konuda yazan herşeyi uyguladım. tamponu söküp ilgili yerlere dyson uygulaması yaptım. stoplara dyson uygulamadım fakat olmadı daha çok su aldı, bende stopların conta malzemesi gibi bir malzemeden yeni conta yapıp oradan gelen su sorununu çözdüm. Darbe almış olduğu tarafta işçilik gerçekten çok kötü yapılmış. oralardan da su gelebilecek yerleri dyson ile yalıttım. bagaj fitilini de elden geçirdim fakat şuan az da olsa su alıyor ve ben bu sorunu düzeltemediğim için hala bagaj döşemesi sökülmüş vaziyette dolaşıyorum. bu sızıntıyı engellemek için başka ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum.
Kaporta aksamı düzgün bir şekilde dogrultulmadıysa stoplar tam oturmuyor olabilir, bagaj kapağı fitile tam basmıyor olabilir, kaporta birleşim noktalarındaki poliüretan mastik çatlamış veya yeninlenmemiş olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Tamamdır hocam oralarıda kontrol edeceğim :) kaporta işi iyi yapılmamış zaten yapanın kulaklarını çınlatiyorum gördükçe. Orda da baya su alan yerler vardı stopların dibinden birleşim yerlerinden falan onların hepsini yaptım birde Murat Bey'in dediği noktalara da bakacağım.

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Su sızıntısını buldum sonunda. Koltukları yatırıp bagaja doğru girdim, ardından bagaja hortumla su tutturdum babama.
Sebep ne peki? Sebep her zaman ki gibi bizim ülkemizde ustayım diye geçinen iş bilmeyenler yüzünden. Araç daha öncede dediğim gibi sağ arka taraftan darbe almış burayı düzeltirken panelin altında bir delik kalmış delik neden var bilmiyorum. Deliği kapattım tekrar bakalım sorun çıkacak mı? Fotoğrafları da ekliyorum.
40781

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun ;) bir kaç gün daha gözlemleyin ;) ben su olayını keseli 1 sene oldu, ama bazen şüpheye kapılıp kontrol ediyorum :D

Üst Alt