Adem Usta'dan Amaca Göre Amortisör Tavsiyeleri

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Yumuşak bir süspansiyon istiyorsanız; Monreo tavsiye ederim, bu kez de; konfor elde ederken araçta esneme olacağı için yol tutuşu zayıflayacaktır. Ben şahsen bütün araçlarımda KYB marka amortisör kullanıyorum, bunun dışında üçüncü bir marka tavsiyem ise; Tokico'dur. Japon malıdır ve KYB ile birlikte gazlı amortisördür yol tutuş için iyi gelir.

Yağlı amortisörler, gazlı olanlara göre biraz daha yumuşak olur ama yol tutuş bu yumuşaklıktan negatif olarak etkilenir. Tabi burda lastik sertleşmesi de konfora yansımaktadır lastikte sertleşme var ise buda en ufak çukur amartisöre yansıtıp konforu biraz da azaltıcak daha sert bir sürüş ve ani fren de aracın kaymasına sebep olacaktır.

Genel anlamda amortisör konusunda 3 marka tavsiye ediyorum; spor kullanım ve yol tutuş için KYB ve Tokico yumuşaklık ve konfor için Monreo

Eğer aracın yaşı yüksek ise; kullanıcı normal olarak konfor odaklı tercihte bulunmak isteyebilir, bu gibi tercihte bulunacak olanlara Monreo diyorum. Düzgün kullanımla birlikte bu amortisörün kullanım ömrü daha uzun olacaktır.

Ancak; ben yol bulduğumda giderim, performanslı kullanırım ve yol tutuşumun iyi olmasını istiyorum diyenlere de; konfordan biraz ödün vererek Tocico ve KYB'yi tavsiye ediyorum.

Herkeslere kazasız belasız sürüşler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
kaç km de degıstırmek gerekiyor pekı amortisörleri...sonuçta gece gunduz arabayı taşıyor.yıpranıyodur bellı bır omru vardır...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
kaç km de degıstırmek gerekiyor pekı amortisörleri...sonuçta gece gunduz arabayı taşıyor.yıpranıyodur bellı bır omru vardır...
Kullanım şartlarına göre ömrü değişir hocam... Bir araç asfalttan hiç inmez ve yıllarca ömrü gider, diğeri bozuk yollarda kullanılır ve ömrü az olur...

Yani; standart bir ömür biçmek doğru olmaz... Serviste, aracın üzerinden 18 yıllık amortisör söküldüğünü de duymuşluğum var mesela...

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Biz geçen hafta bi arkadaşın amortisörler ini değiştirdik 2006 model araç 140 binde patlak değildi ama amortisörler görevini yerine tam getirmiyordu ama sağlamdı veli abinin dediği gibi nasıl kullanıldığı önemli

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Benim sağ arka amortisör sıkıntılı , kendini tam bırakmıyor , konfor bayağı bozuldu , diğer amortisörlerde sıkıntı görünmüyor , ancak onların da takozları iyice eskimiştir .
Kampanyadan yararlansam mı diye fikrinizi alayım dedim
Herterden aldığım normal fiyatlar şöyle
Arka 427+kdv , önler 376 +kdv
Bunlar üzerinden %30 indirim olur
Kyb fiyatı da 170 -180 TL araştırmama göre
Diğer seçenek de sadece sıkıntılı olanı tamir ettirmek

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Benim sağ arka amortisör sıkıntılı , kendini tam bırakmıyor , konfor bayağı bozuldu , diğer amortisörlerde sıkıntı görünmüyor , ancak onların da takozları iyice eskimiştir .
Kampanyadan yararlansam mı diye fikrinizi alayım dedim
Herterden aldığım normal fiyatlar şöyle
Arka 427+kdv , önler 376 +kdv
Bunlar üzerinden %30 indirim olur
Kyb fiyatı da 170 -180 TL araştırmama göre
Diğer seçenek de sadece sıkıntılı olanı tamir ettirmek
Hocam servis kampanya ile 350 tl civarina geliyorki bana gore hic mantikli degil. Bir cift yerine tek amortisor almak. Servisin sattiginin Kyb den ne farki varki.

Üst Alt