Mazda 323 BA (1994-98) TPS Sensörü Arızası

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
4.60 sabit değer
sağa sola çevirince en düşük değer yani kapalıyken 1.16 en yüksek 4.60 çıkıyor. Resimde ki değerleri anlamadım
kapalı konum 0 diyor açık konum 5 sanırım?
Besleme gerilimi: 5 V
çıkış voltajı: 0 - 5 V arası diyor.
Değerler hakkında yardımcı olabilecek usta var mı? ve ya kendi arabasından ölçebilecek?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    112 KB · Görüntüleme: 193
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    112 KB · Görüntüleme: 195

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bu gün TPS ayarı yapıldı frene basınca çok az düşme var ama çoğu arabada olan düşme sanırım bu. Ustaların çoğu değişmeye gerek duysa da 2dk ayar yapmaya üşendiği için kaç ay karın ağrısı çektirdiler. Neyse ki eski formuna döndü araba.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu gün TPS ayarı yapıldı frene basınca çok az düşme var ama çoğu arabada olan düşme sanırım bu. Ustaların çoğu değişmeye gerek duysa da 2dk ayar yapmaya üşendiği için kaç ay karın ağrısı çektirdiler. Neyse ki eski formuna döndü araba.
Gözünüz aydın. TPS birçok ustanın anlamadığı bir konu. Mekanikleri yapıyorlar ama elektronik anlamda kendini geliştiren çok az usta var.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Geçmiş olsun, peki voltaj değerleri nelerdir eğer ölçüp yazma şansınız varsa süper olur. Bu sorunu yaşayan veya yaşayacak. Olanlara yardımcı olmuş olursunuz.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sağlam olan 5Volt olması lazım. Benim şuan 4.66V veriyor, kapalıyken 1.22 değeri veriyor ama 15-20kez tur attık yani araç durduğu yerden belli olmuyor sürekli tur atmanız lazım.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
1.22 değeri biraz fazla değilmi hocam. Benim araç 2000 model bj 1.5 otomatik.Bende de rolantide sorun vardı ve araştırmaya girmiştim.Honda'larda rolantide 0,5 olması gerektiğini öğrendim ve yabancı bir forumda benim aracın aynısı ve aynı sorunu yaşayan bir Mazda'cı TPS sensörünü 0.46'ya ayarlayıp sonrasında hava vidasıyla rolantiyi 800 devire getirdiğini ve aracın ilk günkü gibi olduğunu yazmış.Şu an bende 0.49 değeri var 800 devire ayarladım ve sorun yok gibi.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
1.22 değeri biraz fazla değilmi hocam. Benim araç 2000 model bj 1.5 otomatik.Bende de rolantide sorun vardı ve araştırmaya girmiştim.Honda'larda rolantide 0,5 olması gerektiğini öğrendim ve yabancı bir forumda benim aracın aynısı ve aynı sorunu yaşayan bir Mazda'cı TPS sensörünü 0.46'ya ayarlayıp sonrasında hava vidasıyla rolantiyi 800 devire getirdiğini ve aracın ilk günkü gibi olduğunu yazmış.Şu an bende 0.49 değeri var 800 devire ayarladım ve sorun yok gibi.
sağlam olursa sorun yok dediğiniz gibi. Usta içinde ki yayı ayarladı bir şeyler yaptı sorunu çözdü. 98BA kasa benim ki BJ ile farkı olabilir belki

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Güncelleme yapayım bayram öncesi belki işine yarayan olur. Dün Boğaz kelebeği üstündeki su hortumlarında yırtılma olduğunu gördüm ne kadar boru varsa değişimini yaptım. Radyatör hortumlarını kontrol edip kaçak vb durumların olup olmadığını kontrol ettim bir tanesinde kelepçe gevşemiş su kaçırıyordu kelepçesini sıkıp onu da halletmiş oldum. Bunları yaptıktan sonra rölanti motorum stabil çalışmaya başladı 0.8e sabitledi sis+far+kalorifer+fren gibi elektriksel şeyleri devreye soktuğum zaman rölanti 0.9a çıkartıyor düşürmesine izin vermiyor. Sistemdeki su kaçakları gözden geçirilmesi ince sızıntı olsa bile değiştirilmesi iyi geliyor araca.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Güncelleme yapayım bayram öncesi belki işine yarayan olur. Dün Boğaz kelebeği üstündeki su hortumlarında yırtılma olduğunu gördüm ne kadar boru varsa değişimini yaptım. Radyatör hortumlarını kontrol edip kaçak vb durumların olup olmadığını kontrol ettim bir tanesinde kelepçe gevşemiş su kaçırıyordu kelepçesini sıkıp onu da halletmiş oldum. Bunları yaptıktan sonra rölanti motorum stabil çalışmaya başladı 0.8e sabitledi sis+far+kalorifer+fren gibi elektriksel şeyleri devreye soktuğum zaman rölanti 0.9a çıkartıyor düşürmesine izin vermiyor. Sistemdeki su kaçakları gözden geçirilmesi ince sızıntı olsa bile değiştirilmesi iyi geliyor araca.
merhaba tps yi değiştirmeden mi aracınız düzeldi aynı sorun benim aracımda da var ve Trabzon da sanırım yaptırması sıkıntı .tps soketinde ki kabloları ölçtü usta en son karar verdiği kısa devre var tps den gelen elektriği gaz verip bırakınca kesiyor araç ondan devirden düşüyor dedi... şu an soketi çıkarttık bir problem yok o şekilde kullanıyorum bende.. içime sinmeyen ustanın bilerek bir şey dememiş olması ben bunu yaparım ama 1 gün ama 1 hafta araç yatacak diyor :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
merhaba tps yi değiştirmeden mi aracınız düzeldi aynı sorun benim aracımda da var ve Trabzon da sanırım yaptırması sıkıntı .tps soketinde ki kabloları ölçtü usta en son karar verdiği kısa devre var tps den gelen elektriği gaz verip bırakınca kesiyor araç ondan devirden düşüyor dedi... şu an soketi çıkarttık bir problem yok o şekilde kullanıyorum bende.. içime sinmeyen ustanın bilerek bir şey dememiş olması ben bunu yaparım ama 1 gün ama 1 hafta araç yatacak diyor :)
Ben aliexpresten satın aldım. Sensörün içinde bir parça kırılmıştı arayı tutturamadığı için takılı kalıyordu. Honda veya iyi bir elektrikçi ustası yapar diye tahmin ediyorum. Kaldı ki 1 hafta niye yatıcak araba? Motor mu indirecekmiş tps için? Enteresan durum.. @1998model 626 forumdan bir abimiz İstanbul’da Veysel otoya yaptırdı Tps’i belki durumu anlatırsanız yardımcı olacaktır..
Fiş Çekik kullanırsanız çok az yakıt farkı oluyor başka bir şey değişmiyor. Geçmiş olsun

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de genel bir yorum yapayım. TPS yani boğaz kelebeği konum sensörü, işlevi boğaz kelebeğinin ne kadar açık veya kapalı olduğunu yani hangi konumda olduğunu ECU'ya ileten parça. ECU'da kelebek konumuna göre enjektörlerin püskürteceği yakıt miktarını iletir. TPS ölçümü direnç veya voltaj testiyle yapılabilir. Bunun için servis manuelde yazan değerler baz alınmalı.

Rakamları farazi olarak vererek konuyu örnekledirelim;
servis manueline göre TPS tam kapalıyken 0.5V tam açıkken ise 4V olması gerek diyelim. Bu şu demek TPS 0.5V iken aracın ecusuna kimse gaza basmıyor bilgisi iletiyor, TPS 4V iken ise Yaradana sığınarak gaza basılıyor bilgisi iletiliyor.

Bu servis değerine sahip bir TPS nasıl kalibre edilir ona geçelim;
Önce motor ısıtılarak çalışma sıcaklığına getirilir. (Tüm bu ayarlar benzinde yapılmalı, LPG zaten benzin enjektörlerini taklit eder) Daha sonra araç stop edilip kontak açık bırakılır, TPS'ye giren 3 kablo vardır, bunlardan bir tanesi 5v veren güç kablosudur. (kabloda 5v var mı yok mu bakılmalı yoksa sorun soket ya da kablosundadır) O kablo hariç diğer iki kabloya soketin hemen arkasında iğne, ataç vs sokulmalı (kabloyu sıyırmak yerine yapıyoruz bunu). Bu soktuğumuz iletken metallerden multimetre yardımıyla değer okuyoruz. Okuduğumuz değer 0,50v'nin altındaysa TPS'nin sağında ve solunda olan iki vidayı gevşeterek tps'yi sağa ya da sola çevirerek voltajı 0.50'ye ayarlayıp vidaları sıkıyoruz. Daha sonra gaz kelebeğini yavaş yavaş açarak multimetredeki voltaj değerlerini takip ediyoruz. 0.5V'den 4V'ye kadar kesintisiz ve sürekli yükselen voltaj okumamız lazım. Eğer arada kopma veya düşme oluyorsa TPS arızalıdır. Değilse sağlamdır.

Tam kapalı konumun genelde toleransları vardır misal kendi aracımdan örnek vereyim benim maximada TPS tam kapalıyken 0.35V-0. 65V değerleri doğru değer olarak kabul ediliyor. O yüzden TPS kalibre ederken servis değerleri baz alınmalı

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben de genel bir yorum yapayım. TPS yani boğaz kelebeği konum sensörü, işlevi boğaz kelebeğinin ne kadar açık veya kapalı olduğunu yani hangi konumda olduğunu ECU'ya ileten parça. ECU'da kelebek konumuna göre enjektörlerin püskürteceği yakıt miktarını iletir. TPS ölçümü direnç veya voltaj testiyle yapılabilir. Bunun için servis manuelde yazan değerler baz alınmalı. Rakamları farazi olarak vererek konuyu örnekledirelim;
servis manueline göre TPS tam kapalıyken 0.5V tam açıkken ise 4V olması gerek. Bu şu demek TPS 0.5V iken aracın ecusuna kimse gaza basmıyor bilgisi iletiyor, TPS 4V iken ise Yaradana sığınarak gaza basılıyor bilgisi iletiliyor. Bu servis değerine sahip bir TPS nasıl kalibre edilir ona geçelim;
Önce motor ısıtılarak çalışma sıcaklığına getirilir. (Tüm bu ayarlar benzinde yapılmalı, LPG zaten benzin enjektörlerini taklit eder) Daha sonra araç stop edilip kontak açık bırakılır, TPS'ye giren 3 kablo vardır, bunlardan bir tanesi 5v veren güç kablosudur. (kabloda 5v var mı yok mu bakılmalı yoksa sorun sokjet ya da kabloıdadır) O kablo hariç diğer iki kabloya soketin hemen arkasında iğne, ataç vs sokulmalı (kabloyu sıyırmak yerine yapıyoruz bunu). Bu soktuğumuz iletken metallerden multimetre yardımıyla değer okuyoruz. Okuduğumuz değer 0,50v'nin altındaysa TPS'nin sağında ve solunda olan iki vidayı gevşeterek tps'yi sağa ya da sola çevirerek voltajı 0.50'ye ayarlayıp vidaları sıkıyoruz. Daha sonra gaz kelebeğini yavaş yavaş açarak multimetredeki voltaj değerlerini takip ediyoruz. 0.5V'den 4V'ye kadar kesintisiz ve sürekli yükselen voltaj okumamız lazım. Eğer arada kopma veya düşme oluyorsa TPS arızalıdır. Değilse sağlamdır.
Harika bilgiler için teşekkürler @Erçay ;)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ben de genel bir yorum yapayım. TPS yani boğaz kelebeği konum sensörü, işlevi boğaz kelebeğinin ne kadar açık veya kapalı olduğunu yani hangi konumda olduğunu ECU'ya ileten parça. ECU'da kelebek konumuna göre enjektörlerin püskürteceği yakıt miktarını iletir. TPS ölçümü direnç veya voltaj testiyle yapılabilir. Bunun için servis manuelde yazan değerler baz alınmalı.

servis manueline göre TPS tam kapalıyken 0.5V tam açıkken ise 4V olması gerek diyelim. Bu şu demek TPS 0.5V iken aracın ecusuna kimse gaza basmıyor bilgisi iletiyor, TPS 4V iken ise Yaradana sığınarak gaza basılıyor bilgisi iletiliyor.

Önce motor ısıtılarak çalışma sıcaklığına getirilir. (Tüm bu ayarlar benzinde yapılmalı, LPG zaten benzin enjektörlerini taklit eder) Daha sonra araç stop edilip kontak açık bırakılır, TPS'ye giren 3 kablo vardır, bunlardan bir tanesi 5v veren güç kablosudur. (kabloda 5v var mı yok mu bakılmalı yoksa sorun soket ya da kablosundadır) O kablo hariç diğer iki kabloya soketin hemen arkasında iğne, ataç vs sokulmalı (kabloyu sıyırmak yerine yapıyoruz bunu). Bu soktuğumuz iletken metallerden multimetre yardımıyla değer okuyoruz. Okuduğumuz değer 0,50v'nin altındaysa TPS'nin sağında ve solunda olan iki vidayı gevşeterek tps'yi sağa ya da sola çevirerek voltajı 0.50'ye ayarlayıp vidaları sıkıyoruz. Daha sonra gaz kelebeğini yavaş yavaş açarak multimetredeki voltaj değerlerini takip ediyoruz. 0.5V'den 4V'ye kadar kesintisiz ve sürekli yükselen voltaj okumamız lazım. Eğer arada kopma veya düşme oluyorsa TPS arızalıdır. Değilse sağlamdır.

Tam kapalı konumun genelde toleransları vardır misal kendi aracımdan örnek vereyim benim maximada TPS tam kapalıyken 0.35V-0. 65V değerleri doğru değer olarak kabul ediliyor. O yüzden TPS kalibre ederken servis değerleri baz alınmalı
Maxima kullanınca yorumlar Bi başka oluyor :D:harika:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

Bilgi için sağol abi. Ben Honda forumlarında buldum voltaj değerini ona göre ayarladım. Arkasından forumdan Halil abi ile iletişime geçince Mazda’nın değerlerini öğrendim. Forumun en sevdiğim yanıda bu konu açılıp bırakılmıyor :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Maxima kullanınca yorumlar Bi başka oluyor :D:harika:
Deme öyle kovacaklar bizi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgi için sağol abi. Ben Honda forumlarında buldum voltaj değerini ona göre ayarladım. Arkasından forumdan Halil abi ile iletişime geçince Mazda’nın değerlerini öğrendim. Forumun en sevdiğim yanıda bu konu açılıp bırakılmıyor :)
Rica ederim, forumun amacı zaten bilgi paylaşımı :D hepimiz birbirmizin bilgi ve tecrübesinden faydalanıyoruz, Kazan kazan yani win win, FB yazıp 1907'e göndermeyi de ihmal etmeyelim.

Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bu sorun bende de var 323 Practica 98 model. Mesela gaza basıp salinca araç stop etcekmis gibi oluyor. Çalışırken frene basınca devir düşüyor. TPS sencor orijinal fiyatı Mazda servisinde 900 TL civarı yardımcı olacak olan varmıdır.

Müdür gaza yumulunca tam hızlanmaya geçtiği anda ufak bı yumulma ( kesinti yapıyor sonra devam ediyor. Sorun TPS midir

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sorun bende de var 323 Practica 98 model. Mesela gaza basıp salinca araç stop etcekmis gibi oluyor. Çalışırken frene basınca devir düşüyor. TPS sencor orijinal fiyatı Mazda servisinde 900 TL civarı yardımcı olacak olan varmıdır.

Müdür gaza yumulunca tam hızlanmaya geçtiği anda ufak bı yumulma ( kesinti yapıyor sonra devam ediyor. Sorun TPS midir
Yurt dışı alış veriş sitelerinden araştırabilirsin... Muadil olarak uygun fiyata bulunabilir.

Üst Alt