Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Boya işlerine devam ediyoruz. Her ne kadar ikinci iş gününde de hatalarım olsa da yine de baş koyduğum bu yolda inatla, ısrarla, er ya da geç bu işi kendim çözme yolunda iddialıyım. ;) Konumuzun ikinci adımında yan aynaların boyanması işlemini gerçekleştirmeye çalışacağım. Durmak yok... :p

Yan aynalarımızı sökmek için öncelikle kapı içindeki üçgen parçayı, sonrasında bu parçanın arkasındaki 4 adet vidayı söküyoruz ve kabloyla sallandırıyoruz. Kapı döşemesini de söküp arkasındaki soketi çıkarınca da kablo da boşa çıkıyor ve dış taraftan aynalarımızı çekiyoruz.

01.jpg

Yine aynı yöntemle önce 200-220 gibi kalından başlayarak inceye doğru (2000 kum) zımparalama işlemi yapıyoruz. Artık buraları öğrendik hızlı geçiyorum. Tüm zımparalama işlemlerinde kesinlikle su kullanmamız gerektiğini de tekrar hatırlatayım yine de... ;)

02.jpg

Kuruladıktan sonra yine maskeleme işlemini uyguluyoruz. Aslında bu dış kapağı çıkarmayı düşünüyordum ki orada aslında kapak olmadığını ve aynanın arkasındaki plastiğin tek parça olduğunu öğrendim. :rolleyes: Hayat çok garip... :p

03.jpg

Sonrasında yere serdiğim gazete kağıtları üzerinde boyama işlemine geçiyoruz.

04.jpg

Ama siz geçmeyin. :D Bu ilk kattan sonra bu şekilde çalışmak zor olacak diye düşünüp geç de olsa aynaları asıp boyamak aklıma geldi. :p

05.jpg

Bu şekilde boyama işlemi çok daha kolay olsa da boyanın akma tehlikesi de bir o kadar fazla oluyor. Hatta oldu! :hasta: Yine iki atışta sadece bir kuş vurdum. :(

12.jpg

Sol aynanın üst kısmında gördüğünüz gibi boya birikince ve durumu kurtarmak için tekrar müdahale edince dejavu yaşayıp biraz daha bozdum. Giderken bu da belli olmaz ama... :p Geri kalan yerler ve sağ ayna eskisinden çok daha iyi oldu, anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. :koptum:

11.jpg

Sol aynadaki problemli yeri de boyası iyice kuruduğunda inceden zımpara ve ve pasta/cila yapmayı düşünüyorum. Hatta aynalar kururken bir yandan da geçen hafta boyadığım ön tampona 2000 zımpara ile bir kat geçtim. Şarjlı el matkapı ucuna taktığım pasta süngeri ile de pasta yapmaya çalıştım. Çalıştım diyorum yine bir tecrübemi daha paylaşayım bu esnada. ;)

Hafta sonu polisaj makinesinin ucuna takılan pasta süngerlerinden almıştım. Civatacıdan da 14'lük bir civata alıp baş kısmını şarjlı matkapa girebilecek şekilde tornalatmıştım. İstediğim gibi sonuç vermedi. Şöyle ki alet bir kere şarjlı olduğu için çabuk bayılıyor, çok bastıramıyoruz. Şarjı da çabuk bitiyor. İşe yaramıyor da değil tabi, elle uğraşmaktan çok daha iyi ama yine de salınımdan kaynaklı kullanım zorluğu ve bastıramama gibi negatif yönleri işe yararlılığı belirli bir seviyeden yukarı çıkaramadı maalesef.

El alışkanlığımın çok olmamasından dolayı boyaya zarar verme olasılığını düşünüp korka korka ve az seviyede 2000 kum ile zımparaladığım ön tamponumuza da amatör bir şekilde pasta/cila işlemini uyguladım. Tabi ki profesyonel makinelerle olduğu gibi olmadı, kötü de olmadı. Bir önceki mesajda buna cevap verememiştim, sprey boya olduğu için pastayı kaldırmaz diye düşünmüştüm. Özetle hafiften zımpara ve ince pastayı şimdilik kaldırdı gibi görünüyor. Bu tecrübemizi de not ettik bir köşeye. ;)

13.jpg

Sonra geçtim mökembel arka tamponuma. Bahtsız bedevinin en son hali şu şekildeydi, gerçi şimdiki durumu daha da beter ya... :p

06.jpg

Sağ tarafımız, sol taraf kadar kötü değil, çizgileri de düzgün; buraya çok işlem gerektirmeyecek, yani inşallah, umarım... :rolleyes:

07.jpg

Arka tampona başlarken ilave malzemeleri de hemen yazayım. Daha önceki malzemelerimize ek olarak 80 ve 120 kum zımparalarını, bulabildiğiniz en ufak kutu kadar plastik polyester macun ve sertleştiricisini, macunu çekebilmek için spatula veya çelik parçasını temin etmemiz gerekecek. Tabi bu benim tamponumun sol tarafında daha önceleri çok işlem uygulanmış, macunla çok şekillendirilmiş, çokça akıllı vida atılmış olmasından dolayı gerekti. :mad: Sizin tamponunuz benim guzunun sağ tarafı gibiyse bunlara gerek yok. ;)

Macun çatlaklarından başlıyoruz öncelikle. 80 zımpara ile girişiyoruz. Sonrasında mümkün olduğunca sanayinin vazgeçilmezi akıllı vidaları meydana çıkarıyoruz. Nedeni de araçların tamponunun plastik olmasına rağmen usta arkadaşların ısrarla çelik macunu kullanmaları ve haliyle de bunun bir süre sonra çatlayıp patlamasını düşünmemeleri. :confused:

00.jpg

Gördüğünüz gibi stopların hemen altında ve tamponun yan kısmında iki tane vida yeri var. Alttaki büyük siyah kısım zaten tabakalardan oluşmuş. Zımparalarken bir kat macun, bir kat boya, sonra bir daha macun, sonra boya gibi mozaik keki andıran bir görüntü ortaya çıktı. :D Sırasıyla 80 ve 120 zımparalar ile temizledikten sonra geçiyoruz macunlamaya...

08.jpg

Bu esnada tamponumdaki yamukluk için de aracın altındaki tamponu tutan bacaklara bağlı somunları gevşettikten sonra düzeltip tekrar sıkarak ayar yapmaya çalıştım. Daha önce öne doğru gitmiş üst kısım biraz daha yerine oturdu.

09.jpg

Öncelikle çok az oranlarda macunu hazırlayın. Çok çabuk sertleştiğinden ben 2-3 kez denedim. :D Spatulayla veya macun çeliğiyle boşlukları dolduruyoruz, üstünden mümkün olduğunca çekerek düzleştiriyoruz. Düzleştirdirebildiğimiz kadarından sonrasında yine baştan 80, 120, 220, 400, 800 ve 2000'e doğru tekrar tekrar zımparalama işlemi uyguluyoruz. Tüm bunlardan sonra bir avuç koyduğumuz macun zaten bir parmak bir şey kalıyor. Geri kalan problem olmayan bölgelere ise sadece üstüne atılacak boya daha iyi tutunabilsin diye 800 ve sonrasında 2000 kum zımparalarını uyguluyoruz. Düzgün yerleri bozmaya gerek yok bu haliyle... ;)

000.jpg

Kaporta kısmındaki göçük yere bu macunu kullanmadım çünkü orası metal. Haliyle çelik macununa gerek duyduğumdan ve o da büyük kutularda satıldığından şimdilik o şekilde zımparalı halde bıraktım. Benim için önemli olan tamponum. ;)

10.jpg

Gerçi tamponu boyamayı da sonraya bıraktım çünkü hiç de düşünüldüğü gibi kolay değilmiş, gerçekten aletsiz edevatsız bu işler fazla yorucuymuş, yine de imkansız değil... :p Moralimizi yüksek tutacağız, üçüncü adımımızda arka tamponumuzu da boyayana kadar bir süre böyle "gınalı guzu" olarak gezeceğiz. Hayırlı olsun bize...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Randevu talep ediyorum. Boya kodu L11

Ellerine sağlık abi, Maşallah. Benimde boya işlemlerim olacak ama renk bordo olunca cesaret edemiyorum. Tampon altı gözüme batıyor, bide arka tamponda boya çatlakları var.

Ekli dosyayı görüntüle 35374
Hacım senin rengin beyazdan çok daha zor ama yapılacak yer altta ise lokal olarak deneyebiliriz de? Unutmadan söyleyeyim senin boya ile birlikte bir de vernik alman gerekecek. O da boya gibi atılıyorsa raaat ol, "o iş bende!". ;)

Tampondaki boya çatlaklarının kaçarı yok gibi, zamanla hepsi çatlıyor. Bunun birinci nedeni dediğim gibi ustaların çelik macunla iş yapmaları ikincisi de macun olmayan yerlerde bile çatlaklık olmasını da açıklayan durum; bizim tamponlarımızın fazlasıyla esnek olması. Hele bir de altında boya yoksa kaçarı yok gibi...

Neyse, hele ben bir bitireyim şu işleri de bakalım, şimdilik ittire kaktıra devam ediyorum belki de sınıfta kalabiliriz. Benimki zaten kötüydü de senin guzuya bari yazık olmasın. Ah bir bilsen inat uğruna ne efor harcıyorum... :p Daha olayı hakkıyla tamamlayabilecek miyim onu da bilmiyorum ya? @Murat abinin Lantis hikayesi gibi konunun son mesajı "ben bunları denedim olmuyormuş, siz de boşuna denemeyin" gibisinden bile olabilir. :koptum::koptum::koptum:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yetenek var iken denemek lazım. Olmazsa bilmediğin bir boyacıya gidersin. Plaka zaten farklı memleket, bu arabayı bana çaktılar edasıyla şu tamponları düzeltelim dersin. Olay çözülür ;):p
Güzel fikir... :p

Ellerine sağlık Hamdi, sürecin güzel sonuçlammamasına ihtimal vermiyorum...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
En kötü ihtimalle tamponu komple söküp, park sensörlerini de söküp tamamen boyarsın, boştayken boyamak daha kolay olur, diğerlerini yapana bu fındık-fıstık. Ustaya falan gitme "raad" ol :) O tampona 300'den aşağı alacaklarını sanmam sadece boya için.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Buradakive buradaki mesajımda bahsettiğim guzunun diğer kısımlarıyla attığım acemiliğim sonucunda, işin son ayağı olan arka tamponda daha güzel sonuçlar elde ettim. "Azimli fare taşı deler" özdeyişinin Cemşid üzerinde vücut bulmuş hali olaraktan bu mesajı da yazmanın haklı gur..........
Tamam be ya! Bi' güzel giriş yapacaktım, uzatmıyorum. Arka tamponu boyadım özetle. :p

Tam bir ay önce guzuyu şu halde bırakmıştım hatırlarsanız.

10.jpg

Aracı maskelemekle uğraşmamak için tamponu sökmeyi tercih ettim. İyi ki de öyle yapmışım. Çok daha rahat oldu ve bu sayede tampon sökmeyi de denemiş oldum.

05.jpg

Tamponu çıkarmak için 6 adet somun, başka bir yerden 2 adet civata ve 4 adet vida söküyoruz; yani toplamda 12 yerden araca bağlı bu tampon. Fakat ustacıklar bu kadarıyla yetinmeyerek akıllı vidaları basmışlar da basmışlar! :mad: Tabi hepsine elveda diyerek gerekli onarımları da yaptık bu vesileyle...

Neyse biz arka tampon boyama adımımıza geçelim. Malzemelerimiz yine aynı. Bu sefer fazla kapatılacak kısım olduğundan dolayı 1,5 tüp boya kullandım. Tamponumuzu rahat çalışabilmek için yüksek bir yere koyuyoruz. Ben kapı önündeki tahta tabureleri kullandım. Hazır sökmüşken de daha fazla yeri elden geçirdim; zımparaladım, macunladım, düzelttim vs...

09.jpg

Aynı şekilde kat kat, katlar arasında güneşin durumuna bağlı olarak belirli sürelerle molalar vererek boyama işlemini gerçekleştiriyoruz.

08.jpg

Boyama işlemi bitip boya tamamen kuruduktan sonra 800'lük zımparamız ile yine bol bol ıslatarak fazla bastırmadan boya üzerindeki çıkıntıları, tozları, dalgaları alıyoruz. Hatalarımız var ise pastadan sonra belirginleşiyor ve bu durumda yüzeysel olarak o bölgeye bir kaç kez boya fıslatıyoruz ve kurumasını bekliyoruz.

07.jpg

Sonrasında hafiften pasta ve sonrasında da cila seansını da bitirdiğimizde tamponumuzu ince ayarlar eşliğinde yerine takıyoruz. Sökerken tek kişi yeterli olsa da takarken bir yardımcınız olması şart tabi. ;) Bir de tamponu takmadan önce varsa (ki büyük ihtimal vardır) araç üstündeki akıllı vida deliklerini de macun veya silikon ile kapatın ki hem paslanmaya hem de araç içine su girmesine engel olalım. ;)

Park sensörlerimizi de yerine taktıktan sonra sonuç -amatörce bir uğraşım adına- mükemmel. ;)

01.jpg

Çizgilerimiz de yerli yerinde, hem de akıllı vidasız bir şekilde! :cool:

03.jpg

Kaportadaki onarım için az miktarda çelik macuna ihtiyacım olduğundan o kısmı bu seferlik atladım. Belki de nazarlık olarak da bırakabilirim de orayı? :p

02.jpg

Böylelikle totalde 4 tüp boya, 7-8 adet çeşitli numaralarda zımpara, maskeleme bandı, plastik macunu vs. gibi ana malzemelerin ortalama 160₺ tutarındaki bir sarfiyatla yan aynalarımızı ve ön/arka tamponlarımızı boyamış olduk. Çok profesyonelce mi? Tabi ki değil ama günümüz şartlarında parça başı 40 liraya işimizi halletmenin haklı gururuu...........
Taaaamaaam sustum. Anlatmaya gerek yok. Görüyorsunuz... ;)

04.jpg

Hepinize kolay gelsin...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tatil eğlencesi olmuş sana :) Maşallah o kadar iyi yapmışsın ki gövde renginden daha soluk kalması gerekirken daha parlak olmuş hatta :D Güle güle kullan, sökmeyi öğrendin ya durmazsın artık :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Artık şu cümleleri kullanmıyoruz.
-aaaa çok güzel olmuş
-adama helal olsun valla nasıl da elinden iş geliyor.
-abi helal olsun valla
-ayak da alkışlıyorum seni:kptmya::kptmya:

Mükemmel ötesi olmuş.eline sağlık abi.
Bir tanede Bn alacam 626

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ellerine sağlık Hamdi.
Bende arka tampona girişeceğim ama hem müsait yerim yok, hemde üşeniyorum.

Fotoğraftan mı bilmiyorum ama sanki ton farkı var biraz. Araç kremimsi beyaz, tampon düz beyaz (buzdolabı beyazı) gibi.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tatil eğlencesi olmuş sana :) Maşallah o kadar iyi yapmışsın ki gövde renginden daha soluk kalması gerekirken daha parlak olmuş hatta :D Güle güle kullan, sökmeyi öğrendin ya durmazsın artık :D
Çok zahmetli, keyfi bir şey için kesinlikle sökmem bir daha. ;)

Yav ne şanslı şu Cemşit. Bizim Melahat kıskanıyo valla kaçacak yakında. Eline sağlık kardeş.
Melahat, Cemşid'e kaçmasın ocağım söner. :koptum::koptum::koptum:

Artık şu cümleleri kullanmıyoruz.
-aaaa çok güzel olmuş
-adama helal olsun valla nasıl da elinden iş geliyor.
-abi helal olsun valla
-ayak da alkışlıyorum seni:kptmya::kptmya:

Mükemmel ötesi olmuş.eline sağlık abi.
Bir tanede Bn alacam 626

Satalım şekerim. 4000'e veririm, avro olarak tabi. :p

Ellerine sağlık Hamdi.
Bende arka tampona girişeceğim ama hem müsait yerim yok, hemde üşeniyorum.

Fotoğraftan mı bilmiyorum ama sanki ton farkı var biraz. Araç kremimsi beyaz, tampon düz beyaz (buzdolabı beyazı) gibi.

Yer önemli tabi. Bu boya normal sprey boyalardan çok daha ince attığından çok fazla uçuşuyor. Yani yol kenarında veya mahallede yapmaya kalkarsak dayak yeriz kesinlikle. :p Bahçe olmasa ben de yapamazdım.

Ton farkına gelirsek aslında çok fark yok. Olan fark da tamponun yeni cilalanmış, aracın da kirli olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ya da boyanın plastik üzerinde duruşu ile kaporta üzerinde duruşu arasında farklı olabilir. Bir diğeri de kaporta üzerindeki yıllanmış boya haliyle biraz sararmış olabilir. Kaporta kısmına da inceden bir pasta yaptığımda o geçişleri yumuşatabiliriz de aslında... ;) Bilemedim ben de, inceleyim bir ara...

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Selamlar herkeslere tekrardan,

Cemşid'i sahipleneli yaklaşık 1 yıl olurken bu süreçte motor-mekanik, alt takım, iç kozmetik gibi iyileştirmelerimize bir yenisini daha ekleyip, dış kozmetik eksikliklerini gidererek durumu taçlandırmak istemiştim ki maddi yetersizliklerden dolayı bu konular bu zamana kadar sarktı. Ön tamponumuz aldığımızdan beri çizik ve boya dökülmeleri içindeydi. Ee kullandıkça ben de yenilerini eklemekten hiç çekinmedim. ;) Aracı aldığım hafta kim vurduya giden sol kuyruk kısmındaki ufak göçük hala durmakta. Aynalarımızın yine bir değişik boyası var, böyle çizikli, çatlaklı bir şey; tarifi zor... :p Geçenlerde arkama uygunsuz park eden vatandaşın arabasını o sinirle ittirmek isterken de arka tamponu yamultmuştum hatırlarsınız. Üzerine bir de geçen hafta aynı yere başka bir araç dükkanın önünde sürttü, akıllı vida eserleri hepten meydana çıktı... :D

Sözün özü tüm bu onarımlar için açıkçası beklemediğim bir fiyat alınca ben de bazı şeyleri kendim çözme alternatifini değerlendirmek istedim. Aslında durum maddi yetersizliklerin yanı sıra biraz da değmeyecek paralar istenmesi, dediğim gibi. En azından benim görüşüme göre ve bu yaştaki bu pahadaki guzu için bu böyle. Tabi ki kimsenin ekmeğiyle ya da emeğiyle zorum yok ama biz de o meblağı kazanmak için emek harcıyoruz, hem de boyacılardan daha fazla mesai yaparak. :confused: Hal böyle iken kendim denemek istedim. Her zamanki gibi danıştığım Ozan Usta'ya sordum "yapabilir miyim, nasıl yapılır?" diye. O da azıcık anlatınca ve kendi tamponlarını da kendisinin boyadığını söyleyince "oldu bu iş" dedim. Ne kaybedebiliriz ki yani en fazla? Boyasız düzeltme yapmıyoruz, araç da boyasız falan da değil; alt tarafı 20 yaşındaki bir aracın daha önce de boyanmış yan sanayi bir tamponunu boyayacağız. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35115

Geldik malzeme tedariğine. Boya malzemelerini alırken önce B sütununda sağ kapı eşiğine yakın yerdeki etiketteki boya koduna (Cemşid'de kod olarak PT yazıyor) iki tüp boya yaptırdım. Aslında Ozan Abi'den tüyoları almıştım ama yine de boyacının yanına gidince hiç bir şey bilmiyorum modunda sorular sorarak ondan da bilgi edinmek istedim. Çoğunlukla yardımcı oldu ama -tipimden mi öyle görünüyorum bilemedim- hep bir "sen yapamazsın" havası vardı, orayı da anlamış değilim. :D İlla ki sanayideki dostlarına para kazandırmak mı istedi yoksa gerçekten samimi olarak uyarıda mı bulundu çözemedim. İki tüp boya, iki adet maskeleme bandı, bir adet 800'lük, bir adet 400'lük zımpara kağıdı aldım ve çıktım. Totalde 70 lira masrafım oldu. Benden tüm sorunların tedavisi için istenen ücretin yaklaşık 15'te 1'i yani. :eek: Her neyse... Konuya girmeden biraz dertleşmek istedim. Yine uzun yazabilirim, şimdiden affola. Haydi başlıyoruz. ;)

***​

Evet, Cemşid'in dış kozmetiğini de kendim elimden geldiğince düzeltmek için başladığım bu projenin ilk adımı ön tampon boyaması işi için gerekli malzemeleri sayıyorum.
1 tüp 400 ml (100 gr boya alıyor) aracınızın renk kodundan yaptırılmış boya (ben 1,5 tüp kullandım normal şartlarda 1 tüp yetiyor).
1 adet 150 veya 200'lük, 1 adet 400'lük 1 adet 800'lük zımpara ve boş sprey şişe.
1 rulo maskeleme bandı ve 5-10 sayfa gazete sayfası.
Tamponunuzda onarılması gereken veya çukur/göçük var ise plastik macunu (ben kullanmadım).
Eldiven ve maske veya ağzınızı/burnunuzu kapayacak bir parça bez.
Aracınızın parçalarını sökmek için gereken alet edevat.
Aracın yıkama ve kurulama işlemlerinde kullanacağınız şampuan, sünger vs...

Not: Aracınızın boyası metalik veya ana renkler dışındaki renklerde ise bu uygulama çok daha zor olabilir. Bu durumda verniğin tümünü boyayacağınız parça üzerinden inceden zımparalayarak çıkarmanız gerekebilir. Bunun yanında renk uyuşmazlığı olasılığı da daha yüksektir. Bu uygulama parlatıcısı içinde olan boya ile aynı tarz boya üzerine uygulanmıştır. Diğerleri için bir bilene sorunuz. ;)

Öncelikle aracımızın ilk halini gösterelim.

Ekli dosyayı görüntüle 35084

Boyayacağımız parçaları güzelce köpüklü olarak yıkamaktan başlıyoruz. Mümkün mertebe içinde cila veya koruyucu katman oluşturacak şampuanlardan bu seferlik kullanmamanızı öneririm. Çünkü parçanın tümünü zımparalamayacak iseniz (benim gibi) bu katman alttaki boya ile yeni boya arasında kalacaktır. Yıkama işlemi bittikten sonra kurulamayla vakit kaybetmeyin zaten yeniden ıslayacağız ama tüm probemli yüzeyleri gerekirse tekrardan gözden kaçmaması için keçeli bir kalemle de işaretleyebilirsiniz.

Sıra geldi gerekli parçaları sökmeye. Ben daha rahat olsun diye panjuru ve tampon altındaki ince şeridi (lip deniyor sanırım) de söktüm, hatta onu da yanımda getirdiğim siyah sprey boya ile boyadım. Sis farlarını takmamız meşakkatli olduğu için zaman çalacağından ön farlarda birlikte araç üstünde bıraktım. Far yıkama fıskiyelerini, plakayı ve park sensörlerini çıkardım. Fıskiyeyi yine siyaha boyadım ama sensörler zaten beyaz olduğundan sonradan sorun yaratma ihtimaline de göz önüne alarak boyamadım.

Ekli dosyayı görüntüle 35086

İlkin derin çizikler olan kısımlara 200'lük zımpara ile sadece sorunlu bölge ve biraz etrafını alacak şekilde kazıma işlemi yapıyoruz. Bu işleme başlamadan önce zımparanızı dikey şekilde 3 parçaya bölün. Sonrasında o tek parçayı da 3'e katlayın ve avucunuzun içine ya da parmaklarınızın arkasına alın. Sprey şişeye koyacağınız su ile sürekli zımpara yaptığınız yeri ıslatarak zımparalayın. Arada tozlarını atsın diye suyun içine batırıp çıkarın ve sürekli zımparanın farklı yerlerine geçiş yapın. Derin çizikler artık tırnağınızla yokladığınızda takılmıyorsa bir sonraki 400'lük zımparaya geçebilirsiniz. Sonrasında da 800'lük ile aynı işlemleri uygulayın. Parmağınızı gezdirdiğinizde zımparalanan yer ile halen boyalı yer arasında geçiş yaparken elinizin hissetmeyeceği duruma kadar işlemi tekrarlayın.

Bir alttaki görselin ikinci karesindeki çukur yer ve üçüncü karedeki zımparalanmış yerdeki beyaz çizgiler hatalıdır, birazdan konuya değineceğim. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35085

Zımparalama işlemi bittikten sonra yeniden yıkama işlemini uyguluyoruz. Bu sefer biraz daha detaylı bir temizlik yapıyoruz. Zımpara tozlarının iyice akıp gitmiş olması lazım boyanın sorunsuz olması için. Ha ben çok özen göstermedim, ki çalıştığım yer evin bahçesiydi. Bahçenin bir kısmının toprak olması ve hatta sineklerin bile uçuşması bazı durumlarda beni fazlasıyla uğraştırdı. ;)

Sıra geliyor maskeleme kısmına. Ben ilkin tamponun sadece orta kısmından geçen şeridin alt kısmını boyayıp üstünde kalan pürüzlü yerleri lokal boyamayı düşünmüştüm. Çünkü nasıl bir iş çıkaracağımı bilmiyordum. O yüzden ilk maskeleme işlemi bende yarıya kadar oldu. Siz üst taraftan başlayabilirsiniz tabi. Unutmadan söyleyeyim, özellikle radyatör peteğinizin ön kısmına gazete kağıdı yerleştirmeyi unutmayın. Buralara çünkü boya mutlaka uçacaktır ve radyatörünüzün verimini azaltabilecek etki yapabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 35087

Bandı boyanacak yere kadar mutlaka şerit şeklinde çekin ve sonrasında gazete ile kaplayın. Gazeteyi yapıştıracağınız bantta boşluk kalırsa şayet bu durumda altta kalan bu bant yine boyanmayacak yeri koruyacaktır. Bu küçük detaylar da eski bordo guzumun 6 ay alan boyama sürecinden kalan ufak hediyeleri işte... :komik:

Ekli dosyayı görüntüle 35088

Olabildiğince gazetelerin aralıklarına dikkat edin. Buralardan uçuşan boya tozları her ne kadar sonradan müdahale edilebilse de gereksiz yerlere kaçabilir. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35089

Hatta benim gibi olayı biraz daha abartıp korumayı genişten alın. :p

Ekli dosyayı görüntüle 35090

Maskeleme işlemimiz hazır. Boyayacağımız parçanın da tamamen kuru olduğundan da eminiz. Şimdi aldık sprey kutumuzu ve 3-5 dakika çalkalıyoruz. Bu sırada boyada kullanacağınız kolunuzu değil diğeri ile çalkalama işlemi yapın. Boya aşamasında zaman geçtikçe çok ağrıyacak çünkü... :D

Eldivenlerimizi taktık, burnumuzu kapatacak maskeyi veya bezi de sardık. Her şey hazır. ;) Gelelim en önemli diğer soruya: "Biz bu sprey kutudan boyayı hangi şekilde atacağız?" sorusu, burada önemli tabi. Sprey şişelerin boya çıkan uç kısmı biraz daha geliştirilmiş. Normalde aldığımız hazır sprey boyaların çıkış ağızlarındakinden daha dikey yönde ve boyayı daha ince şekilde püskürtmekte. Hatta boyanın yarısı havada uçuşuyor diyebilirim de... ;) Şişeyi, boyayacağımız parçaya 20-25 cm'den fazla yaklaşmıyoruz bir de kesinlikle. Sprey şişesini her daim dik tutuyoruz ve soldan sağa ortalama 40-50 cm gezdirerek kısa kısa atımlarla bir basış soldan sağa, bir basış sağdan sola gezdirerek basıyoruz. Burada ben amatör ruhumla bir şey daha eklemek isterim: İlk basışta kimi zaman boyanın top top çıkabilme ihtimaline karşı hafif yay çizerek basış uygulamaya çalıştım. Bu durumda ilk bastığınızda çıkabilecek damlacıklı boyalar böylece araca çok fazla yaklaşmayacaktır. Bunu önlemenin bir diğer yöntemi de çok sık aralıklarla kutuyu çalkalamak. Ama inanın bir yerden sonra ne aklınıza geliyor, ne de kolunuzda o gücü bulabiliyorsunuz. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35091

İlk kat atımından sonra hemen hemen görüntü bu. Ben biraz fazla ilk kat uyguladım siz daha az yapıp seferleri çoğaltabilirsiniz. Bu arada fazla fotoğraf kullanacağımdan dolayı konu kasmasın diye fotoğrafların kalitesini biraz düşürdüğümden pikselleşme yaşanabilir. Normalde çok güzel boya attım yani... :) Evet o da var ama sadece o değil nedeni tabi! :mad: Gördüğünüz gibi çizik ve çukurlar var. Nedeni de benim işi aceleye getirmemle birlikte eksik malzeme olayı... :(

Ekli dosyayı görüntüle 35092

İlk önce bahsettiğim kalın zımpara (200'lük) seansını ben atladım. Daha doğrusu boyacı arkadaş tampondaki derin çiziği gördüğü halde bana daha kalın zımpara vermemiş! :( Ben de herhalde bu kadar yapılacak diye düşündüm ama o çizikler boyayı atınca nasıl da belirginleşiyormuş? :eek:

Ekli dosyayı görüntüle 35093

Ya da bu gibi kısımlar için macun da kullanılabilirdi ama ben tekrardan boyayı zımparalama yoluna gittim. :( Allah'tan kayınpederimde 150'lik bir zımpara varmış da bu kısımları tekrar zımparalayarak boyadım. Tabi bu da dışarıdan kuru ama altı kurumamış yaş boya için de pek doğru bir yöntem olmadı. Zımpara oldu hep boya, her yer karıştı, boyalar atmaya başladı. Amanin, kabus gibi! o_O Haliyle ilk hatamızı düzeltmek için tekrar bir hata daha yaptık. :p Yaklaşık yarım tüp boyayı da fazladan harcadık. Olsun, bu işler deneme-yanılma değil mi zaten? :cool:

Ekli dosyayı görüntüle 35099

Tamponun üst kısmını boyarken yine biraz daha uğraşıp düzeltirim dedim ve geçtim üst kısma. ;) Gazete kağıtlarını söküp azıcık yukarı aldım, farları da yine iyice köşelerinden bantladım ve tekrar boyama işlemini uyguladım. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35098

Sonuç bu sefer daha güzel oldu. Belki ilkin daha özenli olsaydım tek seferde daha güzel sonuç alacaktım tabi ama bunlar da tecrübe işte... Böylece bir şeyi daha attık hafızaya! Bedave nasıl olsa... :D

Ekli dosyayı görüntüle 35100

Düzeltme uygulamaları yüksek oranda işe yaradı. Çok da yakından bakılmadığı sürece problem yok gibi... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35101

Yine de bunun üzerine yapılabilecek pasta ve cila işlemi ile daha pürüzsüz bir şekil elde etmek ve tabancayla da atılsa dahi ortaya çıkan küçük küçük noktalar halindeki boyayı düz bir hale getirmek işlemleri üzerine bir çalışma ve araştırma yapacağım tabi. Şimdi bu boya sprey olduğundan normal boya üzerine yapılan zımparalama ve yeniden pasta/cila ile parlatma işlemini kaldıramayabilir de? Net bir şey söyleyemiyorum, sormam lazım. Bilemedim şimdilik... :rolleyes:

Böyle de fazlasıyla iç açıcı tabi ki de... :asik:

Ekli dosyayı görüntüle 35105

Son halleri ve normal uzaklıktan görünüşü de epey tatmin edici oldu benim görüşüme göre... Ben yaptım diye demiyorum da... :p Kaldı ki boyası, zımparası, suyu, deterjanı vs. hepsi içinde maksimum 50 liralık maddi sarfiyatla yapacağımız işin sonucunda çok da büyük beklentilere girmemiştim açıkçası, kötü görüntünün gitmesi kafiydi benim için. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35106

Liple birlikte plakalığı da boyadım tam takarken. Hepsi tam siyah ve tam beyaz oldular yani... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35107

Fıskiyeleri de yeniden yerlerine yapıştırmak için silikon kullandım. Tabi baskı uygulamak için de maskeleme bandını şeritler halinde sabitledim ki elinizle dokunduğunuzda kurumuş gibi görünen boya hiç de öyle olmuyormuş. :D Boya kalkmasa da bandın izi çıkıyormuş. Bu kısımları yine yüzeysel olarak bir iki pıst ile boyadım tabi. Bu da ilave tecrübe olarak haneye eklendi. :D En azından 2-3 saat geçmeden gerekirse dokunmamak gerekiyor. ;)

Bu arada tüm bu işlemler ortalama 4-5 saat sürdü. Hatasız ve tecrübeli bir şekilde en fazla 2-3 saatinizi alır diye düşünüyorum. Bundan sonraki paylaştığım fotoğrafları biraz geç saatlerde çektim çünkü iş bittiğinde çalıştığım yere ağaçların gölgeleri parçalı halde vuruyordu ve kareler konuyla ilgili çok bir şey vermiyordu, şu fotoğraftaki gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 35113

Çok bir şey anlaşılmıyor haliyle. O yüzden bir de şöyle bir öncesi/sonrası görseli de paylaşayım. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35111

Yorucu olduğu kadar zevkli ve ekonomik bir iş oldu kendimce... Asistanım bile dinlencede gördüğünüz gibi... :p

Ekli dosyayı görüntüle 35109

İşin şakası düşündüğümden daha güzel bir şey çıktı ortaya. Bahsettiğim hatalar olmasaydı daha da güzel şeyler çıkardı ki o yüzden bunları özellikle belirtmek istedim, sizler uygularken yardımcı olur umarım. Başa gelebilecek tüm olumsuzlukları ben hepinizin adına bir seferde tecrübe ettiğim için inanın hepiniz kolaylıkla bu tarz işlemleri uygulayabilirsiniz, korkmadan olaya girişmek gerekiyor sadece. :) Böylelikle hem ekonomi yapar hem de guzunuza yeni bir görünüş kazandırabilirsiniz. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 35110

Alırım bi' maşallahınızı... :koptum::koptum::koptum:

Yan aynalar ve arka tampon maceralarımızda görüşmek üzere... ;)
Araban çok güzel,tamponu boyamasaydında harika görünüyor.41 kere MAŞALLAH

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Maşallah kar gibi ben beyaz kuzu görmeyeli uzun zaman olmuştu. Açalım bir atölye sana. Biz de arada gelip pasta cila çekeriz kuzucuklara :)

Üst Alt