Mazda 3 BL (2009-13) Ses Sistemi İçin Bagaj Dizaynı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ondaki kablo kesitleride ince ben kabloları çekerken üreticinin tavsiye ettiği kesitleri kullanırım.
Bose çıkış güçü ile benimki aynı değil ve boyutlarıda farklı.

4x60rms kapılar
4x40rms teweeterlar
1x500rms sub
Bose sistemini kullan demiyorum, bose un amfisinin olduğu gibi yolcu koltuğu altında yerden yüksek konumlandır diyorum. Kablo tesisatını yine sen çek.

İbrahim abi, yay arasına takılan plastik parça en uygun fiyatlı çözüm gibi duruyor. Benim de Allahtan arkaya 1 den fazla kişi oturmadığı için sıkıntı olmuyor ama 2-3 kişi oturunca dediğin gibi sürtme çok oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çökecek olan arka yaylara ne yapmayı düşünüyorsun?
Yaştan dolayı zaten basılmaya başladı araçlar :)
Bende bagajda lpgdir sabit yükdür vs patenden başka bir şey olmadığı halde arkaya iki kişi oturunca arka sitenin önündeki sürgülü kapıdan bile zor geçiyor. 17 jant bile düşünüyorum bir tık yükselsin diye.
Ya da honda da lpg tankının da etkisiyle yıllar içinde çökmeden dolayı 3cm yay açma yaptırmıştım ona mı baksam diye düşünüyorum.
Bir diyorum yay arasına takılan silikonlardan mı bakayım... Çıkma yay mı bakayım... Kafa karışık. :confused:
Sen düşündün mü ne yapacağını ?
Arka kadar ön yayları bastırıp eşitlemek yada önü bi tık daha bastırmak ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bose sistemini kullan demiyorum, bose un amfisinin olduğu gibi yolcu koltuğu altında yerden yüksek konumlandır diyorum. Kablo tesisatını yine sen çek.

İbrahim abi, yay arasına takılan plastik parça en uygun fiyatlı çözüm gibi duruyor. Benim de Allahtan arkaya 1 den fazla kişi oturmadığı için sıkıntı olmuyor ama 2-3 kişi oturunca dediğin gibi sürtme çok oluyor.
Anladımda kablo kesitleri sıkıntı olur onu demek istiyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Konudan uzaklaşmak istemiyorum da Focus için orjinal yay aparatı varmış. Yay yükseltme için demişler.
AV615599DD üst, AV615599CE alt oem kodu. Bunu bi araştırıp bakmak lazım aslında. Bizim amortisör üzerindeki takozla aynı mı, kaç cm yükseltiyor.
Yay arasına takılan illaki yayın çalışma dinamiğini etkiliyor. Sonuçta arasına girdiği iki bakla nedeniyle diğer baklalara daha fazla yük biniyor. Bu daha mantıklı geldi.

Kadir senin ağırlıktan dolayı basılacak kısmı dengelemede sana da faydası olabilir. Kabin ve tesisat için ön yay bastırma işine girme bence. Arkaya birileri oturduğunda arka daha da çökecek.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konudan uzaklaşmak istemiyorum da Focus için orjinal yay aparatı varmış. Yay yükseltme için demişler.
AV615599DD oem kodu. Bunu bi araştırıp bakmak lazım aslında. Bizim amortisör üzerindeki takozla aynı mı, kaç cm yükseltiyor.
Yay arasına takılan illaki yayın çalışma dinamiğini etkiliyor. Sonuçta arasına girdiği iki bakla nedeniyle diğer baklalara daha fazla yük biniyor. Bu daha mantıklı geldi.

Kadir senin ağırlıktan dolayı basılacak kısmı dengelemede sana da faydası olabilir. Kabin ve tesisat için ön yay bastırma işine girme bence. Arkaya birileri oturduğunda arka daha da çökecek.
Stoper daha mantıklı emin olamadım ama sanırım yeride salıncakta montajıda basit olur

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Evet zurnanın zart dediği yere geldim ve başım acayip dertte fikirleriniz lazım bana.

Şimdi biliyorsunuz bagajda simit tüp var bundan dolayı zemin yüksek kalıyor öncelikle bu zemini düzeltmem lazım LPG tankı ile sıfır olmalı bana dümdüz bagaj zemini lazım.

Neden diye soracak olursanız koltuk arkasına ses sisteminin anfilerini koyamıyorum çünkü sıgmıyor.

Bu başıma bela oldu.

Köpük vs olmaz , burda marin su kontrası kullanıcam suya neme dayanıklı ve kg olarak en hafif malzeme anladıgım kadarı ile.

Bu malzemedende zemine 6 mmlik tabaka koyup tankla hızası kadar çıtalar ile destekleyip üzerine tekrar 6 yada 8mmlik tabaka koyup bu sefer ara ölçüyü 7-8cm tutup üzerine 8mmlik tabaka koymayı düşünüyorum.

Zemin ile LPG tankı arasındaki boşda kalan alanıda kullanmak istiyorum.
Neden ?
2.katdaki tabakaya anfileri koyup 1 ile 2. Tabaka arasında kabloları geçiricem 2.tabakada cihazların yerlerini işaretleyip aradaki kabloları burdan delik delip yukarı çıkarıp kablo görüntüsündende kurtulmuş olucam.

Kafamda deli sorular

1.katı kullanmasammı?Direk çıtalar ile destekleyip 2. Katı mı 1.kat gibi kullansam.

2.Bu işlem bana muayenede sorun çıkartacakmı?

3. 2.katın tank kapağına gelen kısmı menteşeli vs bişey yapacam artık tanka ulaşabilmek için.

Başka yaratıcı fikri olan varmı ?

Ben böyle yapmıştım. İyi de oldu. Memleketten dönerken ağzına kadar doldurdum bagajı ve hiç bir şey olmalı.

868F4A44-AAD8-4F10-A1E6-D85775C8C509.jpeg
7D019244-BF73-421F-A6BD-19B7AE08148D.jpeg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Sendeki koltuk arkası kadar yerim olsa aksiyona girmeme gerek kalmayacaktı.

Tankın 200lük mü ?
180 mi ?

H:200 tabandan, önde 8cm arkada 5cm yüksek kalmıştı. Alt takozları ona göre kestirip terazide yapmıştım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
H:200 tabandan, önde 8cm arkada 5cm yüksek kalmıştı. Alt takozları ona göre kestirip terazide yapmıştım.
Aslında buda bi püf nokta tankların yükseklik olarak piyasada 180 ve 200mm olanları var montaj yapılırken 180 takılırsa daha iyi olur.

Stoper önemli olsa da forvet başkadır, bence forvet daha mantıklı :p
Forveti nereye takacaz takmayı geçtim nerenin parçası ki o ?

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Aslında buda bi püf nokta tankların yükseklik olarak piyasada 180 ve 200mm olanları var montaj yapılırken 180 takılırsa daha iyi olur.

Forveti nereye takacaz takmayı geçtim nerenin parçası ki o ?

Millet büyük tank almaya çalışıyor. 180 olan daha az gaz alacak hocam. Ben istemem :) bu haliyle 32 litre alıyor ancak

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Parça şemasını incelediğimde Mazda da sadece üstte lastik var görünüyor. Aynı alt takımı kullanan volvo ve focus için hem alt hem üst lastik görünüyor. Focus için alt lastik kodu AV615599CE. İnternette ulaşabildiğim görsellerden görebildiğim kadarıyla 1cm kadar bir fark oluşturuyor. Değerlendirilebilir. Fiyat olarak da orjinal Ford çifti 60 TL civarında.

up200614-453211-1361895156.png

ford-europe_1718048_1.jpg

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Arka koltuk arkası panzota yerleştir. Arka bagajı kabin maksatlı kullanmış olursun. Muhtaç olduğun kudret beyninde mevcut kadir..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Millet büyük tank almaya çalışıyor. 180 olan daha az gaz alacak hocam. Ben istemem :) bu haliyle 32 litre alıyor ancak
Valla zemine düz olacak bi tank bulsam affetme.

Ortalama 200km götürecek gaz alsın bana yeter :)

Parça şemasını incelediğimde Mazda da sadece üstte lastik var görünüyor. Aynı alt takımı kullanan volvo ve focus için hem alt hem üst lastik görünüyor. Focus için alt lastik kodu AV615599CE. İnternette ulaşabildiğim görsellerden görebildiğim kadarıyla 1cm kadar bir fark oluşturuyor. Değerlendirilebilir. Fiyat olarak da orjinal Ford çifti 60 TL civarında.

Ekli dosyayı görüntüle 39134
Ekli dosyayı görüntüle 39135
Bu parça yok bide mazdanın parçası yok derler

Arka koltuk arkası panzota yerleştir. Arka bagajı kabin maksatlı kullanmış olursun. Muhtaç olduğun kudret beyninde mevcut kadir..
Neyi panzota sokacaz ?

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Altdaki takoz ve üsteki laminat dahil toplam yükseklik kaç cm ?
Verdiğim ölçüler laminat üstüydü abi. Bagaj kapağı tarafı 8cm, koltuk tarafı 5 cm yükseldi. Bunu da tankın üstüne terazi koyup bulmuştum. Bagajdan ne kadar az kayıp olursa o kadar kârdır hesabı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Diğer bi sorunda zeminin yükseltmesinde kabini arkaya atamıyorum.
Ölçüleri ile oynayarak litreyi sabit tutabilirim sorun değil ama bu seferde port sıkıntı olacak...
IMG_20181007_230830.jpg

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
o değil de bu bas n'olacak abi :) bunun yerine kapılara 4 tane kaliteli hoparlör alsan, bose hesabı harman kardon hesabı. daha güzel tınılar duyardın :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
o değil de bu bas n'olacak abi :) bunun yerine kapılara 4 tane kaliteli hoparlör alsan, bose hesabı harman kardon hesabı. daha güzel tınılar duyardın :)
O dediğini izolasyon yapmadan alamazsın 4 kapıda sanırım 2bin tl falan.

O kapılara alacagın hoparlör ayrı bi dünya para.

Bass olmadan basınç olmaz basınç olmazsa zevk olmaz.

Senin dediğin sistem sq ben SPL istiyorum bunun içinde bass şart ;)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
O dediğini izolasyon yapmadan alamazsın 4 kapıda sanırım 2bin tl falan.

O kapılara alacagın hoparlör ayrı bi dünya para.

Bass olmadan basınç olmaz basınç olmazsa zevk olmaz.

Senin dediğin sistem sq ben SPL istiyorum bunun içinde bass şart ;)

yumurta kabı olmuyor di mi :)

eyi peki madem. bass önemli tabi :)

Üst Alt