Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Filtresi ve Yağ Değişimi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@MutluTEKİR bakma sen @kadir e.

Takmış bir Mazda onayı gidiyor.
Sor bakalım arabayı aldığından beri kaç kere "Mazda onaylı" yetkili servise gitmiş. Yaptığı işlemlerin hangisi "Üretici onaylı" imiş? :koptum:
TÜP lü Mazda' ya biniyon da, tüpün onayı var mı?
Al al dedim gittin Varta aküyü aldın, ben onaya bakmam da sen nasıl aldın panasonic harici aküyü?

Motoru, şanzımanı üreten adamın onayının olduğu yağlarla uğraşacağına bunlara cevap ver :koptum::koptum::koptum:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Sor bakalım arabayı aldığından beri kaç kere "Mazda onaylı" yetkili servise gitmiş. Yaptığı işlemlerin hangisi "Üretici onaylı" imiş? :koptum:
Al al dedim gittin Varta aküyü aldın, ben onaya bakmam da sen nasıl aldın panasonic harici aküyü?

Motoru, şanzımanı üreten adamın onayının olduğu yağlarla uğraşacağına bunlara cevap ver :koptum::koptum::koptum:

Müşteri istegi :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Hahah tam 12 den vurdun abi, aklına sağlık. :D :D

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Atf m-v için castrol dexron 6 koydum 3,75litre. Valla güzel de oldu. 3-5 bin sonra karteri açmadan tekrar değişirim bi 40-50 bin daha gider o.

Ama ben hala değiştirme yönteminde kaldım

Abi şu radyatöre giden yağ hortumunu çıkartırmayın millete. Vallaha bişe gelecek başlarına ☺️ yani bu işin böyle bir yolu olacağını mazda düşünmemiş olabilir mi? Ya da diğer markalara gidip deseniz biz hortumdan çekiyoruz tüm yağı diye. Onlar bize “aaaa hakkaten lan, bunu biz nasıl düşünüp de kitapçığa yazmadık” diyeceklerini düşünmüyorum ☺️

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atf m-v için castrol dexron 6 koydum 3,75litre. Valla güzel de oldu. 3-5 bin sonra karteri açmadan tekrar değişirim bi 40-50 bin daha gider o.

Ama ben hala değiştirme yönteminde kaldım

Abi şu radyatöre giden yağ hortumunu çıkartırmayın millete. Vallaha bişe gelecek başlarına ☺️ yani bu işin böyle bir yolu olacağını mazda düşünmemiş olabilir mi? Ya da diğer markalara gidip deseniz biz hortumdan çekiyoruz tüm yağı diye. Onlar bize “aaaa hakkaten lan, bunu biz nasıl düşünüp de kitapçığa yazmadık” diyeceklerini düşünmüyorum ☺️

Mesleğinde en üst seviyeye çıkmış hemşireye insanın kan değişimini yaptırmak var, birde kalp damar cerrahisi alanında profesör olmuş doktora insanın komple kan değişimini yaptırmak var...:islik:

Bence; aradaki fark bu kadar açık ve net. Kime ve hangi yöntem ile şanzıman yağı değişimini yaptırdığınızın önemi büyük... Ve hep diyoruz ki; forumda verilen, önerilen, tavsiye edilen işlemlerin, kullanılan ürünlerin en nihayetinde sorumluluğu, işlemin yapılmasına onay verecek kişidedir... ;)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Mesleğinde en üst seviyeye çıkmış hemşireye insanın kan değişimini yaptırmak var, birde kalp damar cerrahisi alanında profesör olmuş doktora insanın komple kan değişimini yaptırmak var...:islik:

Bence; aradaki fark bu kadar açık ve net. Kime ve hangi yöntem ile şanzıman yağı değişimini yaptırdığınızın önemi büyük... Ve hep diyoruz ki; forumda verilen, önerilen, tavsiye edilen işlemlerin, kullanılan ürünlerin en nihayetinde tek sorumlusu, işlemi yapacak kişidedir... ;)

Abi izliyorum videoları. Adamlar motor çalışırken yağı vakumla çekiyor. Hatta yağ akışı kesik kesik gelmeye başlıyor. Sonra motoru kapatıp bir de karterde kalanı alıyorlar. Şanzımanda neredeyse sıfır yağ kalıyor.

Sonra da motoru çalıştırıyor. Ve basınçla beraber yeni yağı basıyorlar. Bu esnada dikkat çekerim ki şanzıman yağsız. Yeni yağ konvertöre tam dolana kadar neredeyse yağsız çalışıyor. Yani bunu ben anlamıyorum.

Bunu tüm markalar akıl edip servislerde bu cihazı zorunlu tutmayı bilmiyor mu? Akıl edememiş olamazlar di mi? Mercedes dahil buna yani.

Bu bence sahte diplomalı doktor işine benziyor. Tıptan gidersek, önce tüm kanı boşaltıp, bitirip, en son yeni kan vermek gibi. O arada hasta gitti tabi ☺️

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi izliyorum videoları. Adamlar motor çalışırken yağı vakumla çekiyor. Hatta yağ akışı kesik kesik gelmeye başlıyor. Sonra motoru kapatıp bir de karterde kalanı alıyorlar. Şanzımanda neredeyse sıfır yağ kalıyor.

Sonra da motoru çalıştırıyor. Ve basınçla beraber yeni yağı basıyorlar. Bu esnada dikkat çekerim ki şanzıman yağsız. Yeni yağ konvertöre tam dolana kadar neredeyse yağsız çalışıyor. Yani bunu ben anlamıyorum.

Bunu tüm markalar akıl edip servislerde bu cihazı zorunlu tutmayı bilmiyor mu? Akıl edememiş olamazlar di mi? Mercedes dahil buna yani.

Bu bence sahte diplomalı doktor işine benziyor. Tıptan gidersek, önce tüm kanı boşaltıp, bitirip, en son yeni kan vermek gibi. O arada hasta gitti tabi ☺️
Dediğin yöntemle yapılmıyor ki, bu tabiki de zararlı.
Karterden eski yağ akıtılıp filtre yenileniyor. Conta da yenilenip karter yerine takılıyor. Sonra tepeleme yeni yağ konuluyor ve radyatörden şanzımana dönen hortum çıkarılıp motor 2 saniyeliğine çalıştırılıyor ki yağ devirdaim olsun. Temiz yağ geldiği gibi motor istop ediliyor ve hortum hemen yerine takılıyor. Sonra da yağ tamamlanıp seviye kontrolü yapılıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Dikkat edilirse verdiğim örnekte alanında uzman Profesör demişim... ;) Kim bu değişimi gerektiği şekilde zararsız yapıyorsa profesör o demektir... Şu ana kadar bu işlemi hakkıyla yapan profesörlerden olumsuz geri dönüş olmadı, bu bile benim için başlı başına referanstır...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Motor yağı değişirkende yağ filtresi boş kalıyor :) o dolacak motora yağ gidecek.

Yükde olmayan ve saniyelik olayların sıkıntı çıkaracagını düşünmüyorum ki zaten sen şanzıman içindeki yağın bloklar arasındakini ekmekle sıyırmıyorsun :)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Adamlar bunun için üstünde iki tane fanus olan basınçlı bi makine yapmışlar. Youtube’de sanki çok profosyonelmiş gibi anlatılıyor.

Mutlu’nun mahsettiği yöntemde şanzımanın yağsız kalma durumu yok ama hortum çıkarmak yine de marka tarafından tavsiye edilmiş bir yöntem değil. O yüzden kısa aralıklarda 2-3 seferde yağ değişimi bence daha sağlıklı. Artık gerisi tercih meselesi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada diyeceksiniz ki arabanda lpg var gelmişsin tavsiye edilmemiş falan konuşuyosun bik bik. Haklısınız ne diyeyim. Kimsenin motoruna şanzımanına zeval gelmesin inş

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Adamlar bunun için üstünde iki tane fanus olan basınçlı bi makine yapmışlar. Youtube’de sanki çok profosyonelmiş gibi anlatılıyor.

Mutlu’nun mahsettiği yöntemde şanzımanın yağsız kalma durumu yok ama hortum çıkarmak yine de marka tarafından tavsiye edilmiş bir yöntem değil. O yüzden kısa aralıklarda 2-3 seferde yağ değişimi bence daha sağlıklı. Artık gerisi tercih meselesi

Bu arada diyeceksiniz ki arabanda lpg var gelmişsin tavsiye edilmemiş falan konuşuyosun bik bik. Haklısınız ne diyeyim. Kimsenin motoruna şanzımanına zeval gelmesin inş

kisa araliklarda 2-3 seferde yag degisimiyle sistemdeki yagin %50 si bile temizlenmiyor.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Tamamen aynı fikirdeyim...
Bu yüzden işinin ehli ustalara dönüş borusunu sökerek değişim yaptırılması yolunu benimsiyorum...

Aynen katiliyorum. Birkac sey daha karalamak istiyorum.

Araclarin kullanim klavuzlarindaki bilgi sadece sizin yapabileceginiz neyin nerde oldugunu gosteren basite indirgenmis bilgidir. Size arac onarimi hakkinda bilgi vermez, sorun olmasi durumunda ne yapmaniz gerektigini gosterir. Bircok markada da bu kitapcik standard dir ve guncellenmemis olabilir. Servislerin bircogu da bu kitapciktaki bilgileri sallamaz. Bizzat yasadim ve isin ucunu ulke distributorune kadar goturdum.

Fakat her otomobil ureticisi her modeli icin yetkili servislere aracin ilgili modeline ozel onarim klavuzu verir. Hangi parca nerden nasil kolayca sokulur, soketlerdeki hangi renk kablo nereye gider ..v.s. yazar. Bunu sen, ben ile paylasmaz. Internette bu klavuzlardan alinti sayfalar gorebilirsiniz. Bunu gormenizdeki sebep ise, o firmada calisan birisi mudurune kizmistir veya bir arkadasina bilgi vermek babinda paylasimda bulunmustur ve heryere yayilmistir.

Sanzuman yagini degistirmek icin paylasilan makinelerin hepsi ulkemiz disinda bircok ulkede kullaniliyor. Ozellikle amerikada cok yaygin kullaniliyor. mazda dan onceki aracimda da bu makine yardimiyla sanzumandaki yagi degistirttim ve o sure icinde makineyi inceledim. Makinenin uzerinde "Coolant line" "drain line" "dipstick" seklinde secenekler ve o isleme gore hazirlanmis adaptorler var. Her aracta sogutma borusu radyatore gitmez. O yuzden uretici baska alternatifler de sunmustur. Bu makineyi yapan kisilerde muhendis sonucta. Ayni radyatoru motor ve sanzuman icin kullanmak japon araclarinda cok fazla tercih edilen bir yontem. . diger bircok marka ayri radyator kullanir.

Sebebi ise, radyatorde delinme oldugunda sanzuman icerisine sogutma sivisi girip de sanzumani kucaginiza almayin diye. Nissan sahiplerinin en cok yakindigi sikayettir ve bircogu bu hatti radyatorden cikartip, motorsiklet radyatoru kullanarak tamponun arkasinda yeterli sogutma yapacak yere uzatirlar.

videolardaki paylasimlarin hepsi "DIY" denilen islemlerdir. Yani elindeki imkan dogrultusunda yaparsin. makine yok sistemdeki yagi nasil cekeceksin, motoru calistirirsin ve vites konumuna dokunmazsin. sanzuman icerisinde sirkulasyon baslar ve kendi basinciyla yagi disari atar. Bunu profesyonel yaparsin, amator yaparsin tamamen yapan kisinin sorumlulugundadir. Bu sadece bilgi olarak paylasilir.

Benzer metodu bircogunuzun ustasi direksiyon hidroligi degistirirken de yapar. donus hortumunu cikartir, direksiyonu cevirip sistemdeki yagi alir. sonra yagi doldurur havasini alir veya almaz islemi tamamlar.

Mercedes in bazi modellerinde tork konvertorunun orada baska bir tipa vardir. Sistemdeki butun yagi cikartmak icin.

Sistemden yag alip, yag eklemekte de risk var. sanzumani yagsiz calistirmak kadar riskli. tamirhanede sanzumanin icine elinde hangi yag veya ucuza hangi yagi aliyorsa onu koyar. Ama sistemdeki yagin kimyasali farkliysa, dolduracagin yag ile de etkilesim yapip bozabilirsin. kisa sure araliklarinda 2-3 defa yag degisimi yapmakla yagin %50 temizlenmez.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Servislerde böyle yazılı formlar, uygulamalar varsa neden hepsi uymuyor o zaman. Geçenlerde paylaşmıştım. Mobil yağ üreticisi ve yağ değişim yöntemini yazmış. Yabancı kaynak.

How to Change Transmission Fluid and Filter | Mobil™ Motor Oils

Yani yurt dışında da elbet vardır hortumu sök tak yağın hepsini alma işleri ama resmi olarak hiçbir marka bunun yolunu tapa-karter açmanın dışında yazmıyor. Ben de diyorum ki, bu kadar aleni bir şeyin yolunu markalar servislerine uygulatmıyor. Saydığınız yöntemleri düşünmemiş olamazlar.

Geçen arkadaşın eski corollasının başına geldi, radyatör sıkıntılıydı ve en sonunda soğutma suyunu şanzımana yolladı ve şanzıman pert durumda. Dediğiniz gibi bu soğutma olayı hiç radyatörsüz olabilir. O zaman nereden alınacak yağ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Servislerde böyle yazılı formlar, uygulamalar varsa neden hepsi uymuyor o zaman. Geçenlerde paylaşmıştım. Mobil yağ üreticisi ve yağ değişim yöntemini yazmış. Yabancı kaynak.

How to Change Transmission Fluid and Filter | Mobil™ Motor Oils

Yani yurt dışında da elbet vardır hortumu sök tak yağın hepsini alma işleri ama resmi olarak hiçbir marka bunun yolunu tapa-karter açmanın dışında yazmıyor. Ben de diyorum ki, bu kadar aleni bir şeyin yolunu markalar servislerine uygulatmıyor. Saydığınız yöntemleri düşünmemiş olamazlar.

Geçen arkadaşın eski corollasının başına geldi, radyatör sıkıntılıydı ve en sonunda soğutma suyunu şanzımana yolladı ve şanzıman pert durumda. Dediğiniz gibi bu soğutma olayı hiç radyatörsüz olabilir. O zaman nereden alınacak yağ?

Her tork konvertörlü şanzıman ısınmaya ve bu ısıyı atmak için yağın bir radyatörde soğutulmasına muhtaçtır.
O söylediğin sıkıntı radyatör kaynaklı, şanzıman değil. Belirli bir zaman sonra soğutma sistemi yenilenmeli aslında ama hiçbirimiz maddiyat sebebiyle sorun çıkasıya kadar yapmıyoruz.
Soğutma suyu ve şanzıman yağının aynı radyatörde soğutulmasının bir avantajı da motorun daha hızlı ısınmasıdır.

Madem markalar servisler flush yöntemini önermiyor, sadece karter tapasından çıkan kadar eklenmesini öneriyor. Şanzımanda 7 lt yağ var. Karterden alınan yağ ancak 3 lt. %50 bile değişmemiş olacak? Nasıl yağ yenileme bu?

Ama sadece değişim de öneriliyor. Eğer km fazlaysa, çamurlaşma varsa flush tıkayabilir deniyor. Her 2 yöntem de kullanıcıya kalmış.

Son düzenleme:

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar konu güzel bir bilgi paylaşımına dönüşümüş sevindim :)

Arkadaşlar Kayseri de yeni açılan bayimizin sahibi ile görüştüğümdeki konuşmamız ise Şanzıman Yağı oda 7 litre civarında alıyor der, özelliklede mazdanın kendi yağını koyma konusunda kararlı ama alternatif olsun derseniz castrol yada mobil olabilir mantığında der. şuan elinde mazdanın kendi yağı yokmuş, ithalatını bekliyorum der, ortalama fiyat ne çıkar dediğimde ise, yağın litre fiyatı 100 tl civarı der, filtrede 250 - 300 civarı der. sizce yağın bu kadar pahalı olması normal mi.

Bu arada benim konuyla ilgili biraz daha bekleme kararı aldım. Herkesin eline yüreğine ve klavyesine sağlık bu arada.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En son baktığımda Liqui Moly'nin uygun şanzıman yağının litresi 47 liraydı, tavsiye ederim. Yağı kendin alabilirsin...

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Yağın miktarı konusunda doğru der, ama fiyatı konusunda helikopter, filtre için makul der, belki kampanya olur ama sen ne kadar sebreder :D
Gectigimiz haftalarda T-IV yagi yetkili servisten aldim. Disariyla da pek farketmedi. $11/lt

Amerikada mazda yetkili servisinden aldigim fiyat.
Sanzuman yag degisimi(drain&fill) yani tipayi ac ne cikarsa sansina: $140+kdv
Sanzuman sistem temizligi yani "flush" $650+kdv

Aracin kitapciginda yaziyorki, su kmdeki araca yapilacak servis icerigi soyledir.
1-falan filan
2-falan filan
3- falan filan
4- sanzuman servisi (yag ve filtre)

Onunuze gelen fatura
1- falan filan
2-falan filan
3-falan filan
4-oto yikama ve temizlik
Toplam . $xxxxx

Sanzuman servisi nerde?
Musteri onayina bagli yapiliyor.
Kitapcik degismesi getekiyor diyor
Ustamiz gerek gormedi
Ama kitapcik
Biz onermiyoruz.

Muhendis niye kitaba boyle yazmis
-cevap yok

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gectigimiz haftalarda T-IV yagi yetkili servisten aldim. Disariyla da pek farketmedi. $11/lt

Amerikada mazda yetkili servisinden aldigim fiyat.
Sanzuman yag degisimi(drain&fill) yani tipayi ac ne cikarsa sansina: $140+kdv
Sanzuman sistem temizligi yani "flush" $650+kdv

Aracin kitapciginda yaziyorki, su kmdeki araca yapilacak servis icerigi soyledir.
1-falan filan
2-falan filan
3- falan filan
4- sanzuman servisi (yag ve filtre)

Onunuze gelen fatura
1- falan filan
2-falan filan
3-falan filan
4-oto yikama ve temizlik
Toplam . $xxxxx

Sanzuman servisi nerde?
Musteri onayina bagli yapiliyor.
Kitapcik degismesi getekiyor diyor
Ustamiz gerek gormedi
Ama kitapcik
Biz onermiyoruz.

Muhendis niye kitaba boyle yazmis
-cevap yok

Aynısı Türkiye'de ustaların fren hidroliği değişmemesi. Yetkili servisler uğraştırıcı diye istemedikçe değişmez, halbuki 2 yılda 1 değişmeli.

Arkadaşlar konu güzel bir bilgi paylaşımına dönüşümüş sevindim :)

Arkadaşlar Kayseri de yeni açılan bayimizin sahibi ile görüştüğümdeki konuşmamız ise Şanzıman Yağı oda 7 litre civarında alıyor der, özelliklede mazdanın kendi yağını koyma konusunda kararlı ama alternatif olsun derseniz castrol yada mobil olabilir mantığında der. şuan elinde mazdanın kendi yağı yokmuş, ithalatını bekliyorum der, ortalama fiyat ne çıkar dediğimde ise, yağın litre fiyatı 100 tl civarı der, filtrede 250 - 300 civarı der. sizce yağın bu kadar pahalı olması normal mi.

Bu arada benim konuyla ilgili biraz daha bekleme kararı aldım. Herkesin eline yüreğine ve klavyesine sağlık bu arada.

Yukarıda dediğim gibi yaptırıp kendi damgasını bastırdığı an uçuşa geçiyor. Fiyatlar çok pahalı. Eneos eco atf n11 de 42 tl litresi. Şanzıman filtresini ford olarak alabilirsiniz linkini yine verdim yukarıda. Parçaları alıp sadece işçilik için gidebilirsiniz.

Üst Alt