Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar Merhabalar;

Öncelikle Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim. Aracım 98 626 Sedan

Sorunumuz düşük devirde veya dururken gaz verdiğinizde tekleme ve hafif bi patlama yapması. Işıklarda kalkışta veya rampada dur kalkda tekleme yapıyor düşük devirlerde. Yüksek devirlerde sorun yok. Ve bunu bariz bi şekilde Lpg de yapıyor. Benzinde hissedilmeyecek derecede az oluyor bu durum.

Bujiler değişti olmadı
Buji kablosu değişti olmadı
Ateşleme bobini ngk aldım yine aynı
Isı sensörü değişti yine aynı.

Sizce sorun neden kaynaklı olabilir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aynı sorunu bobin değişimi ile bertaraf etmiştim. Değişen parçalar sorunlu olabilir ya da sistem hava alıyor olabilir. Ben bobin diyorum...

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Aynı sorunu bobin değişimi ile bertaraf etmiştim. Değişen parçalar sorunlu olabilir ya da sistem hava alıyor olabilir. Ben bobin diyorum...

Abi yan sanayi bobin aldık denedik daha kötü oldu bende orjinal ngk aldım aynı sorun değişmedi hiç. Antalyada ömer usta var onla konuştum bana bujilerinin farklı olduğunu söyledi. Birde hava hortumlarını da değiştirmem gerekiyor benimkiler yırtık pırtık bantladık ama pek değişen bişey yok malesef.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Konu için en uygun yer burası sanırım,

Guzuda bir süredir yüksek devir/rölanti sıkıntısı yaşıyorum. Mesela sabah işe giderken veya eve dönerken bir, hararet yerine gelmeden rölanti normale göre yüksek kalıyor. Otomatik olduğu için sanki gaza basıyormuş gibi hızlanma eğilimi gösteriyor. Bu da dur kalkta, trafik ışığında sıkıntı yaratıyor. Hararet yerine oturunca durum düzelir gibi oluyor, ancak yine arada devir yükseliyor.

Suyu eksik değil, yakın zamanda hortum yarılması sebebi ile antifriz değişti, suyu doğru şekilde koyuldu diye düşünüyorum. Sonrasında ben de soğuk motorda, radyatörden kontrol ettim eksik değildi.
Isı/Hararet müşürü kaynaklı olabilir mi diyorum;gösterge paneline etki eden harici müşür var mı bilmiyorum.

Radyatör değşltikten sonra hafif olarak ara ara yaşıyordum bunu ancak şimdi iyice beter oldu :confused:

Sorunun kaynağı ne olabilir sizce?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hava ayar vidasından düşür rölantiyi... :rolleyes:

Daha önce yapılmıştı abi, Sorun motorun soğukken gereğinden fazla yüksek devirse çalışması. Isınınca da yine normalin bir tık üzerinde rölantinin yüksek kalması. Ama ısınınca sürekli böyle kalmıyor normale döndüğü oluyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce yapılmıştı abi, Sorun motorun soğukken gereğinden fazla yüksek devirse çalışması. Isınınca da yine normalin bir tık üzerinde rölantinin yüksek kalması. Ama ısınınca sürekli böyle kalmıyor normale döndüğü oluyor
Soğutma suyu yeni değiştiğine göre, rölanti motorunu yanıltan bir şeyler var... Sistemdeki suyun tam ve havasının alındığından eminsen; rölanti motorunu yanıltan ne olabilir??:rolleyes:

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Soğutma suyu yeni değiştiğine göre, rölanti motorunu yanıltan bir şeyler var... Sistemdeki suyun tam ve havasının alındığından eminsen; rölanti motorunu yanıltan ne olabilir??:rolleyes:

Yani suyun doğru şekilde konulduğunu düşünüyorum, ama bunu ihtimal dahilinde tutuyorum. Ayrıntılı şekilde su ve hava kontrolinden sonra tekrar bakmak lazım

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Arkadaşlar Merhabalar, Yaklaşık bi aydır benim 98 626 da ani devir sıçramaları oluyor. Motor sıcak soğuk farketmiyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Örneğin devir 2000 de iken birden 3-4 e sıçrama yapıp tekleme meydana geliyor. Bu durum lpg de ve benzinde de mevcut. Ayrıca mesela devir saati sıçrama yaptığı zaman motor devri yükselmiyor ama tekleme yapıyor.

Videolarda anlatmaya çalıştım ama tam belli olur mu bilemiyorum.

Şimdiden Cevaplarınız için Teşekkür ediyorum. Karantinadan çıkar çıkmaz halletmeye çalışıcam inşallah sorunu bulabilirsek.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yani suyun doğru şekilde konulduğunu düşünüyorum, ama bunu ihtimal dahilinde tutuyorum. Ayrıntılı şekilde su ve hava kontrolinden sonra tekrar bakmak lazım

Guzunun sıkıntısı hakkında bilgilendirme geçelim:
-Isı müşürü değişti
-Tps sensörünün elektriksel bağlantılarındaki kopukluk tamir edildi

Şimdilik problem çözülmüş görünüyor.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Arkadaşlar Merhabalar, Yaklaşık bi aydır benim 98 626 da ani devir sıçramaları oluyor. Motor sıcak soğuk farketmiyor. Bazen yapıyor bazen yapmıyor. Örneğin devir 2000 de iken birden 3-4 e sıçrama yapıp tekleme meydana geliyor. Bu durum lpg de ve benzinde de mevcut. Ayrıca mesela devir saati sıçrama yaptığı zaman motor devri yükselmiyor ama tekleme yapıyor.

Videolarda anlatmaya çalıştım ama tam belli olur mu bilemiyorum.

Şimdiden Cevaplarınız için Teşekkür ediyorum. Karantinadan çıkar çıkmaz halletmeye çalışıcam inşallah sorunu bulabilirsek.

Merhabalar,

Sorunu çözdüm. Sorun tamamiyle elektriksel sorun çıktı. iyice yaptığım inceleme sonucu motora ve araç içine giden şase kablosunun bi tanesinde yanma farkettim. Şanzumanın üzerinde bulunan şase kablolarının bi tanesinde. Aktarma kablosuyla aküden motora şase verdiğimde sorun tamamiyle ortadan kalktı. Sorunlu kabloyu tesisatı açarak çıkartıp yeni kablo çektikden sonra herşey olması gerektiği gibi. Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara da yardımcı olur.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Geçmiş olsun, o kablo yanığını fark etmek te zor iştir, tebrikler.

Teşekkür ederim. Soruna ilişkin kimseden bi cevap alamayınca bende sıvadım kolları gün boyunca herşeye baktım inceledim. Şükür daha büyük bi yanma olmamış.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim. Soruna ilişkin kimseden bi cevap alamayınca bende sıvadım kolları gün boyunca herşeye baktım inceledim. Şükür daha büyük bi yanma olmamış.

Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler... Sen nasıl oldun?

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler... Sen nasıl oldun?

Rica ederim Veli abi. Ben iyiyim çok şükür sağlığıma kavuştum en önemliside kızıma kavuştum çok şükür.
Ha bu arada benim sorun için bi usta Gaziantep den Ankaraya çağırdı beni Veli abi 50cm kablo değişimi içindi sanırım :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rica ederim Veli abi. Ben iyiyim çok şükür sağlığıma kavuştum en önemliside kızıma kavuştum çok şükür.
Ha bu arada benim sorun için bi usta Gaziantep den Ankaraya çağırdı beni Veli abi 50cm kablo değişimi içindi sanırım :D
ustayı tahmin ediyorum ama bende kalsın. Tekrar tekrar geçmiş olsun. :hhhhhh:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Geçmiş olsun.

O muhtemelen 50 cm kablo için değildir. Kendisinin orjinal rölanti sistemini yapamayıp rölantiyi kara düzene çevirmişliği çoktur. Yazık ki insanlar da arabam tamir oldu zannediyor. Yere göğe sığdıramadığı arabaları da gördük, sanayideki herhangi bir dükkana girilse daha iyi iş çıkarılır. İyi ki gitmemişsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun.

O muhtemelen 50 cm kablo için değildir. Kendisinin orjinal rölanti sistemini yapamayıp rölantiyi kara düzene çevirmişliği çoktur. Yazık ki insanlar da arabam tamir oldu zannediyor. Yere göğe sığdıramadığı arabaları da gördük, sanayideki herhangi bir dükkana girilse daha iyi iş çıkarılır. İyi ki gitmemişsiniz.
Eğer tahmin ettiğim "büyük usta!!" ise O kadar da vahim olacağını sanmıyordum... :rolleyes:

Vay be.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Geçmiş olsun.

Tşkler. Kolay kolay gitmem zaten heryere. Altından kalkamayacağım bi durum olursa şayet o zaman gitmeyi tercih ediyorum. Benimkisi normal dalgalanma değildi. Motor normal çalışıyor veya gittiği yerde devir aniden 6-7-8 binlere fırlayıp normale dönüyordu. Tabii bu fırlama esnasında araçda hiçbir şekilde devir yükselmesi olmuyordu. Yani eş zamanlı devir yükselmesi olmuyordu.

korkmaz124

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Arkadaşlar selamun aleyküm biraz uzun sürücek ama başımdan geçen herşeyi anlatıcam şimdi bende bir 626 var rolanti sorunum vardı bundan dolayı ustaya gittim usta tam ayarlayamadı rolantimi olmuyor dedi gaz kelebeği bozuk ayar tutmuyor dedi tamam dedim sonrasında bu ayardan boyle hafiften teklemeler başladı ama umursanmıcak düzeydeydi 1 hafta bu sekilde bindim sonrasında araç efsane bir şekilde teklemeye ve boğulmaya başladı bir ustaya gittim oylesine buji değişti ve hafiften kelebek ayarı yaptı sorun 10 gun kadar cok nadir tekleyerek kullandım sonrasında eski haline tekrar döndü ustaya sordumda gaz kelebeği değişcek dedi bende başka bir ustaya danıştım bu sefer oda buji kablosu ve bujilerin değişmesi gerektiğini belirtti 150 tlye maher marka buji kablosu aldım ve pzfr5f11 kodlu buji aldım ozellikle bu bujiyi istedi ustam aldıktan sonra götürdüm bunlar değişti gaz kelebek ayarı yaptı rolanti düşük devirlerde durmaya başladı ama oynak bir rolantım vardı gaz verip cektikten sonra bazen 0.8 de sabit kalıyor bazen 0.3 lere kadar düşüyordu tekleme sorunu gitti sonrasını sallama sorununa bıraktı buda şu şekilde mesela araç düşük devirde gidiyorum ayağım gazda aynı ayarda basılı olmasına rağmen araba 2-3 saniyelik gazı kendilinden kesip tekrar veriyor ve arabayı aşırı sekilde sallıyor bunu her vites değişiminde ve dur kalk trafiğinde yaparak canımo sıkıyordu ek olarak boyle şanzımanı cok sert sallıyor bu işlem olurken her neyse bu şekilde 10 gun kullandıktan sonra araba tekrar tekleme ve boğulmaya başladı ama bu sefer sadece düşük devirde ve kalkarken yapıyordu kalktıktan sonra hiç bişe yok canavar gibi gidiyor ama kalkana kadar can çekişiyor ustamı aradım buji kabloları dandik daha kalitelisini alman lazım ondan oluyor dedi sorun motor sıcakken daha çok oldundan kaynaklı soğukken biraz daha az yapıyordu sorunun tamamı bu şekilde şimdi maddi olarak cok sıkıntıya girdim arabadan dolayı ngk buji kablosu var rcz49 onu almayı dusunuyorum ama sorunun tamamen gidicene nedense inancım yok acil bir şekilde yardımlarınızı talep ediyorum lütfen

Üst Alt