• Satılık otomobil ilanı vermeden önce lütfen ilan verme kurallarını okuyunuz. Kurallara uygun açılmayan ilanlar onaylanmayacaktır.

Satılık Orjinal 2011 Mazda 3 İmpressive

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
ŞUNU ANLADIM:
İki ay önce çok severek kullandığım aracımı, station wagon araç ihtiyacı nedeni ile satışa çıkarttım. Bir çok yerde ilanı var. Bu süreçte 590.000 TL’den, 495.000 TL’ye kadar fiyatı düşürdüm. Belki de 80-90 kişi aramış, mesaj göndermiştir. Ortaya çıkan sonuç şu; insanlar ilan sayfalarını vakit geçirmek için, sosyal medya hesabı gibi kullanıyorlar. Arayıp, ilanda cevabı var olan bilgileri soruyorlar, sonra da hayırlı satışlar diyorlar.

Galerici arkadaşımla konuştum, geçen sene günde 1 araç satıyorduk, bu sene ise ayda 1-2 araç ancak satabiliyoruz dedi. İkinci el piyasası bu kadar kötü anlayacağınız.
Genel olarak, müteahhit, galerici, emlakçı tayfasına hiç üzülmüyorum, olayı buraya getirmek için ellerinden geleni yaptılar, çuvallarla para kazandılar. Köşelerine çekilip kazandıklarını yesinler, ömür boyu yeter...

Ülkece ya ifrattayız ya tefritte :islik:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Büyük bir yanılgı parayı faizde bekletmek. Enflasyonun yüksek olduğu dönemde, Eğer amaç yatırım ise, faizde olan paranızı zamanı gelip bozduğunuz tarihte, talep artacak ve otomobil fiyatları yükselecektir. Peki doğrusu nedir diye sorarsanız, bunu ekonomi uzmanları dahi bilmiyor ki, ben bileyim. :D
Ben faize bulaşmam hocam, tavsiyede etmem ama yanılgı diyemem. Lakin araç,ev alacak adam için eğer ki ihtiyaç fazlası veya çok acil değil ise bu dönemde en mantıklısı faizdir.
5-6 aydır öylesine takip ettiğim (ilan sahiplerini gereksiz aramıyorum tabi :) ) araçların fiyatları geriliyor iken aynı parayı faize yatıran adam nerdeyse %25-30 kara geçmiş durumda.Şu an aynı aracı daha uygun fiyata alabiliyor iken, bütçeside artmış durumda.
Ekonomist değilim ama faizi MB ları piyasadaki parayı yakmak için kullandığı zaman enflasyon düşer.Bizde maalesef bir taraftanda MB, TL basmaya devam ediyor iken yakın zamanda enflasyonda düşüş beklemek pek doğru olmaz.Belki ABD piyasaya dolar sürüp kendi ipini çekerse o ara rahatlarız.Şimdilik niyetleri yok gibi duruyor pvenklerin :)
Faiz artınca paraya ulaşım zorlaştığı içinde piyasada alış veriş düşer,insanlar almak istediği her türlü malı erteler.Buda alım satımın durmasını,Veli Babanın bahsettiği fabrikaların iş gücü düşürmesine kadar gidebilir.Piyasadaki çoğu mal satılamadığı için de olası düşüşlerde ihtiyacı olduğunuz malları almanın tam sırasıdır.Bu yüzden belli süre sonra paradan mala geçmek yatırım olur.Çokta daha ne kadar düşecek bakalım demeye gerek yoktur yani.
Kısacası sizin aracı 495 bine almayanlar daha neyi beklemektedir,ne amaç gütmektedir,nereye varmak istemektedir :) Alın geçin,bundanda uygunu olmaz. Belki 2-3 sene sonra kaç katına satacak alacak adam...
*"Bir Coincinin Anıları" kitabı,sayfa 112-113-114 ten alıntıdır yazdıklarım :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Çok zor işiniz.. 595e vermediğim traktörü 475e verdim kendi ellerimle. Acil satmanız gerekiyorsa galeriye bırakın aracı kaç veriyorsa versin mantığında ilerlemeniz lazım. Allah kolaylık versin

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
ŞUNU ANLADIM:
İki ay önce çok severek kullandığım aracımı, station wagon araç ihtiyacı nedeni ile satışa çıkarttım. Bir çok yerde ilanı var. Bu süreçte 590.000 TL’den, 495.000 TL’ye kadar fiyatı düşürdüm. Belki de 80-90 kişi aramış, mesaj göndermiştir. Ortaya çıkan sonuç şu; insanlar ilan sayfalarını vakit geçirmek için, sosyal medya hesabı gibi kullanıyorlar. Arayıp, ilanda cevabı var olan bilgileri soruyorlar, sonra da hayırlı satışlar diyorlar.

Galerici arkadaşımla konuştum, geçen sene günde 1 araç satıyorduk, bu sene ise ayda 1-2 araç ancak satabiliyoruz dedi. İkinci el piyasası bu kadar kötü anlayacağınız.
Perşembe günü bakım yaptırdığım ustanın sözleri de bu durumu doğruluyor. Elantra-Skyactive düşüncem var bizim Mazda nolcak dedim.
Cevap: "Galeri 350 verirse sat, bisiklet satılmıyor ne arabası! Piyasa böyle durgun devam edecek"

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ve Japon Gelin ile vedalaştım.
1 Nisan 2024 tarihinde 595.000 TL fiyatla ilan verdiğim aracımı, iki ay sonra 535.000 TL’ye düşürdüm. Bu fiyatla belki de 70-80 kişi mesaj ve telefonla bana ulaşıp, zaten ilanda olan bilgileri bana sordu. Ancak arabayı görmek isteyen çıkmadı. Daha sonra fiyatı 495.000 TL’ye çektim. Yine arayan çok bakan yok. Sadece bir kişi arabayı inceledi, bindi, altı gün konuştuk sonra 430.000 TL teklif etti, o da expertiz ve alım-satım masrafları bana ait olacak şekilde.
Ve nihayet aracı 2019 senesinde satın aldığım kişiye 450.000 TL’ye dün sattım.
Şimdi bir çok insan “ çok ucuza satmışsın” diyecek. Onlara cevabım, “o zaman fiyatı yüksekken siz alsaydınız”

Aynı zaman diliminde ilanda olan aynı arabanın fiyatları 580-650 bin TL bandında idi. Ve hiç biri satılmadı.

Demem o ki, aracınızı satışa çıkarırken, başka ilanın fiyatına göre fiyat belirlemeyin. Satılmış olan araçların fiyatlarına göre üç aşağı beş yukarı fiyat belirleyin.

Mazda Garaj’ı çok sevdim. Artık Mazda sahibi değilim ama buraya sık sık uğrayacağım. Güzel insanlar topluluğu Mazda Garaj.
Herkese sevgiler

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
1 Nisan 2024 tarihinde 595.000 TL fiyatla ilan verdiğim aracımı, iki ay sonra 535.000 TL’ye düşürdüm. Bu fiyatla belki de 70-80 kişi mesaj ve telefonla bana ulaşıp, zaten ilanda olan bilgileri bana sordu. Ancak arabayı görmek isteyen çıkmadı. Daha sonra fiyatı 495.000 TL’ye çektim. Yine arayan çok bakan yok. Sadece bir kişi arabayı inceledi, bindi, altı gün konuştuk sonra 430.000 TL teklif etti, o da expertiz ve alım-satım masrafları bana ait olacak şekilde.
Şimdi bir çok insan “ çok ucuza satmışsın” diyecek. Onlara cevabım, “o zaman fiyatı yüksekken siz alsaydınız”

Aynı zaman diliminde ilanda olan aynı arabanın fiyatları 580-650 bin TL bandında idi. Ve hiç biri satılmadı.

Demem o ki, aracınızı satışa çıkarırken, başka ilanın fiyatına göre fiyat belirlemeyin. Satılmış olan araçların fiyatlarına göre üç aşağı beş yukarı fiyat belirleyin.

Mazda Garaj’ı çok sevdim. Artık Mazda sahibi değilim ama buraya sık sık uğrayacağım. Güzel insanlar topluluğu Mazda Garaj.
Herkese sevgiler
Hayırlı olsun hiç uğraşmadan dogrudan 450 e verseniz ucuz gitmiş derim ama bayağı bekleyip mücadele ettiniz demek ki nasibi o kadar. Daha birkac gün önce 2004 model megane 2 yi 515 bine anlaşıp ekspertiz e getirmişti adam. Ne desek boş ne kadar kufretsek az :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara

Herkese sevgiler
Hayırlı olsun hocam, güzel dileklerin için ayrıca teşekkür ederim. Özletme kendini.

Piyasayı takip etmiyorsam, satacağım arabanın en yüksek ve en düşük fiyatını baz alırım, boya km temizlik kriterlerine göre fiyatı belirlerim genel olarak belirlediğim fiyattan satılır, çünkü "aklı başında" olanlar da arama kriterini olması gereken şekilde yaparsa aynı noktada buluşmuş oluruz.

Ancak, son dönemdeki piyasa maalesef kriter, akıl makıl falan dinlemiyor.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bu arada fiyat bilgisi için teşekkürler alan satan fiyat paylasmadigi için gerçek piyasayi da bilemiyoruz ki mecbur ilanlardaki fiyatlar emsal kabul ediliyor

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Herkese sevgiler
Hayırlı olsun, keşke istediğiniz fiyata satabilseydiniz ama bence ucuz değil normal bir fiyata gitmiş.
Sarı sitedeki fiyatların abartı ve gerçekçi olmadığı artık iyice malum oldu. Oradaki fiyatlardan en bir 100 aşağı vermek gerekiyor ilanı.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Hayırlı olsun, keşke istediğiniz fiyata satabilseydiniz ama bence ucuz değil normal bir fiyata gitmiş.
Sarı sitedeki fiyatların abartı ve gerçekçi olmadığı artık iyice malum oldu. Oradaki fiyatlardan en bir 100 aşağı vermek gerekiyor ilanı.
Kesinlikle. Çok abartılı fiyatlar.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Ağır hasarlı manuel araçları o fiyata ilana koymuşlar. Demek ki herkes fiyatta uçmuş. Hayırlı olsun kısmeti bu tutarmis demekki.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
İlan sayfalarını hayretle izliyorum. 2001-2006 model araçlara 600-700 bin isteyen var. Hoş satamıyorlar ama gerçek satıcı o fiyatları görünce kendi arabasının fiyatını da yükseltiyor.

Piyasa durgun diyenlere nedenini söyleyeyim: “Değerinin % 50 üstünde fiyat isteyen satıcılar.” Bugün 800-900 bin TL fiyata sıfır araç alınabilirken, 15-20 yaşında araçlar 600-700 bin TL.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de yedek parça fiyatları görün :D
Motor + komple boya 200 ü rahat geçer
Bir çamurluk boyası 15.000 TL. 80’li 90’lı yıllarda insanlar sırf zevk için araç rengini değiştirirdi. Gariban adam bile arabasını boyatırdı. Tüm döşeme sökülüp iç bölgeler bile boyatılırdı.
Şimdi arabanın değeri kadar komple boya fiyatı isteyen ustalar var.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
İlan sayfalarını hayretle izliyorum. 2001-2006 model araçlara 600-700 bin isteyen var. Hoş satamıyorlar ama gerçek satıcı o fiyatları görünce kendi arabasının fiyatını da yükseltiyor.

Piyasa durgun diyenlere nedenini söyleyeyim: “Değerinin % 50 üstünde fiyat isteyen satıcılar.” Bugün 800-900 bin TL fiyata sıfır araç alınabilirken, 15-20 yaşında araçlar 600-700 bin TL.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir çamurluk boyası 15.000 TL. 80’li 90’lı yıllarda insanlar sırf zevk için araç rengini değiştirirdi. Gariban adam bile arabasını boyatırdı. Tüm döşeme sökülüp iç bölgeler bile boyatılırdı.
Şimdi arabanın değeri kadar komple boya fiyatı isteyen ustalar var.
Ben komple boyamayı düşünüyordum vazgeçtim. Düzgün bir usta buldum her şey yolunda gidiyordu fiyat kısmına gelince 160 dan kapıyı açtı 140a yaparım daha da inmem dedi :D

Üst Alt