OBD'Li LPG Kitleri Hakkında

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lovato ve Atiker tüm milleti kandırıyor o zaman. :) Bu brc lilerin bu açıklamalarını komik ve art niyetli buluyorum.
Atiker obd kitinin ltft stft ayarını nasıl sınırlar içinde tuttuğunu zamanında elm327 ve torque pro verileriyle açıklamıştım.

Zamanında yazdığım bir yazı.
OBD2 kitler yalan mıdır?
Her ne kadar ustalar OBD2 olayı yalan dese de ben deneyimlediklerime ve gördüklerime inanırım.
smile.png
Ankara'nın geçidinde de deniz seviyesinde de yazın da kışın da limit değerler içinde tutuyordu hep değerleri. LPG kiti kendim taktırmış olsaydım şimdiki aracıma yine aynı ustama atiker obd2 yi taktırırdım.
Prins gibi kaliteli kitlerin ayara ihtiyacı yoktu, ihtiyacı varsa da zaten arıza ışığı yakar, niye uğraşalım ki bunlara?
Ayara gerek yok demeleri kadar saçma bir şey yok. Aracımın gidişi iyiydi vs ama elm327 ve torque ile kontrol ettiğimde stft %10 dan aşağıda değildi, ltft ise almış başını gitmiş %14 lerdeydi. Ama görünürde sıkıntısı yoktu. Böyle kullanmaya devam etsem nolurdu? Subapları sıkıntılı Mazda 3'üm 40bine varmadan subap yakardı fakir karışım yüzünden.
Aynı olayı Karabük'teki Prins yetkili servisinde yaşadım. (Bakınız Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3 başlıklı konum 6. sayfası) Aynısını söyledi ışık yaktı mı? Yok yakmadı dedim, o zaman Prinse ayara gerek yok, kaliteli kit bu. Nasıl bir kafadır? Nasıl bir mantıktır?
Ankara'da şaşmazlarda Quattro Garage'da Bekir usta sorunumu çözdü, ltft de stft de olması gereken değerlerde, hatta 2bin devirden sonra birazcık da zengin karışıma ayarladı. Varsın biraz fazla yaksın ama subap yakmasın çünkü. Prins in ayar kablosu ve programında lisans gerektirdiğinden ayarı ücretli yapıyorlar. Fakat Bekir usta yolda aracı zorlayarak ayar yapıyor, sonra da bin git hiçbir şey yaşanmaz uzun süre.

Bir üstteki mesajımda da dediğim gibi, "Motorun bazı hataları tolere edebilmesi, onun sesinde, gidişinde sıkıntısının olmaması; her zaman iyi çalıştığı, sıkıntısız olduğu anlamına gelmez."

@ozgur35 sana tavsiyem bir tane elm327 al kontrol et aracının yakıt trimlerini, durumunu, afr sini fakirde mi, zenginde mi diye. Forumda bir sürü konu da var bununla ilgili.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
obd2 nasıl işe yaramaz ya bende eski obd var nasıl aktif ederim diye kara kara düşünüyorum ben adaptörle kablo ile vs ile bir şekilde fiziksel olarak bağlarım ama lpg yazılımının içinde bizim obd desteğini karşılayacak protokol muhtemelen yoktur
aşağıdaki videoda 4:30 uncu dakikaya gelin menülerde obd2 menüsü var hataları silmede var adaptasyon ayarıda var adaptasyon ayarında ofset bilgisini görüyorsunuz buna göre kendisi ayarlıyor işte,he tabiki sınırlı malesef ama geliştirilecektir birde bu atiker onuda unutmamak lazım daha iyi kitlerde daha fazla ayar var ;)
çok geride kaldı bu sadece hataları siler mevzuları nasip olurda biraz daha güncel bir araç sahibi olursam her yerden kablo sensör soket bilgi aldıracağım arabaya lpg için :D
araçlar yeni oldukça bütün ürünler daha uyumlu daha erişilebilir ;)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
OBD nin iki özelliği var zaten, kendi sitesinde de bu açıkça yazmaktadır. Sizler için paylaşayım. (sadece arıza lambası söndürmek değil görevi)

1 - Her Koşulda ve Her Mevsimde KENDİ AYARINI KENDi YAPAN C- OBD Kitlerimiz, LOVATO'nun üretmiş olduğu en son teknoloji ürünüdür. OBD'li LPG ECU Beyin, benzin sisteminin ECU beyni ile standart protokolleri kullanarak, aracın sürekli optimum değerleri kullanmasını sağlar.

2 - OBD özellikli Elektronik beyinin içindeki yazılım sayesinde, Arıza Lambası yanmasını önlenmektedir.

kaynak: LOVATO C- OBD Kit ile % 45'e varan Yakıt Tasarrufu

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dizel son çare (benim için) :)

Traktörü almadan tam 13 gün önce yazmışım bunu :D

Bir daha lpg olayına girer miyim bilemiyorum. Çekirge'nin sıkıntısı bu olayın üstüne tuz biber oldu. Büyük konuşmayayım ama çevremden olmadıktan sonra lpg'li araç almam muhtemelen...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Bir daha lpg olayına girer miyim bilemiyorum. Çekirge'nin sıkıntısı bu olayın üstüne tuz biber oldu. Büyük konuşmayayım ama çevremden olmadıktan sonra lpg'li araç almam muhtemelen...
Nesi var abi çözelim.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

m6 yi kullanırken bir sözün vardı abi o aklıma geldi şimdi.bu araç lpg li olduğunu hiç bana hissettirme di diye:)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
@Murat Yılmaz aracı sattın ama bilgi olsun diye yazayım. Mottoyu gönderdik ama, burada atiker hakkında bilgili, diğer ustalara eğitim veren bir usta buldum. Ona sordum Mottoyu, hocam böyle şeyler kullanmayın aşındırıyor dedi. Ben de birkaç defa kullandım bir sıkıntısını görmedim ama aşınmayı biz bilemeyiz tabi.

Ayrıca, atikerde arıza ışığı söndürmeyi kapatma gibi bir menünün bulunmadığını söyledi aynı usta. Yine de tam emin olamadım, Atikerin merkezini arayıp ilk fırsatta öğrenirim ve buradan paylaşırım inşallah

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@süleyman46 bir başka ustada menüde arıza ışığı söndürme seçeneği var diye ısrar ediyordu :)

işte sırf bu ikilemler yüzünden lpg'den vazgeçtim ya :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@Murat Yılmaz aracı sattın ama bilgi olsun diye yazayım. Mottoyu gönderdik ama, burada atiker hakkında bilgili, diğer ustalara eğitim veren bir usta buldum. Ona sordum Mottoyu, hocam böyle şeyler kullanmayın aşındırıyor dedi. Ben de birkaç defa kullandım bir sıkıntısını görmedim ama aşınmayı biz bilemeyiz tabi.

Ayrıca, atikerde arıza ışığı söndürmeyi kapatma gibi bir menünün bulunmadığını söyledi aynı usta. Yine de tam emin olamadım, Atikerin merkezini arayıp ilk fırsatta öğrenirim ve buradan paylaşırım inşallah

Kadirin başına gelmişti galiba. Atikerdi sanırım ve arıza ışığı yakmıyordu araç obd yi sökünce yakıyordu. Adem ustaya falan sormuştu hatta sanırsam.
Sonucunda da obd nin yakıt düzeltme ve arıza ışığı söndürme gibi seçeneklerinin olduğunu söylemişti.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Atiker ekran görüntüsü :

Hata silme aktif edilmiş.
Screenshot_2018-07-31-12-14-25-066.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Kadirin başına gelmişti galiba. Atikerdi sanırım ve arıza ışığı yakmıyordu araç obd yi sökünce yakıyordu. Adem ustaya falan sormuştu hatta sanırsam.
Sonucunda da obd nin yakıt düzeltme ve arıza ışığı söndürme gibi seçeneklerinin olduğunu söylemişti.
Benimki lovato.

Aktif edilmemişti.

Konuyu karıştırdın :)

Soguk motorda oksijen sensörünü sökmüştüm arıza ışıgı yanmamıştı kıyameti koparmıştım meğer oksijen sensörü motor ısınınca devreye giriyormuş , motor ısınınca ışık yandıda kendime geldim yoksa onların alayını.........
Mesaj otomatik birleştirildi:

Odb sistemin hata düzeltme oranı çok az %5 di sanırım , normal sistemle odbli sistem arasındaki fiyat farkına bakınca odbli seçmek pek mantıklı değil gibi...
Tartışmaya açık bi konu...

Son düzenleme:

Üst Alt