Mazda 3 BK (2003-09) Motorda Hortum Patlatma Sorunu

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Herkese hayırlı sürüşler. 3 yıldır ailemin kullandığı 1 yıldır da benim kullandığım 2005 model lpg li otomatik vites bir m3 aracım var. Geçen hafta radyatörden gelen hortum kelepçe yerinden patladı. Hararet yükseldi. Allahtan tam iş yerinde park ettiğimde oldu olay. Usta geldi hortumun patlak yerini kesti ve yerine taktı. 2 gün sonra bu kez t bağlantısına giden hortum patladı. Yine kesip taktık. Havası alındı. Şuan bir sıkıntı görünmüyor. Ama yine bir yerden patlar mı diye araca binmiyorum. Muğla bodrumda yaşıyorum ve burada Mazda ustası yok. Ankara’da İsmail Çimel usta yapıyor bizim işleri. O da Ankara’ya gelmeden bakmadan sorunu anlayamam diyor. Araştırdığım kadarıyla baktığım Araçta beyaz duman yok, yağ seviyesi normal. Yağda ya da yedek su deposunda yağ su karışımı yok. Conta yakmış görünmüyor. Sizin bir tavsiyeniz var mı benim bakabileceğim sorunun ne olduğunu anlayabileceğim ? Bir kaç arkadaş termostata baktır dedi sanayiye gittim biz anlamıyoruz dediler. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Araçta titreme vs başka neler var? Çalışır vaziyetteyken su borularına baktınız mı içindeki basınç ne durumda?

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araç çalışırken titreme ya da sesinde bir değişiklik yok. Borulara bakmadım hiç. Yarın bir çalıştırıp bakayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
İlk aklıma gelenler; soğutma suyu kapağı işlevini yerine getirmiyor olabilir, termostat arızalı olabilir ya da aşırı sıcaklara dayanamayan boruların patlaması aynı zamanda oldu. :rolleyes:

Sorunu çözmeden aracı kullanma sıkıntı olur Allah korusun.

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
İlk aklıma gelenler; soğutma suyu kapağı işlevini yerine getirmiyor olabilir, termostat arızalı olabilir ya da aşırı sıcaklara dayanamayan boruların patlaması aynı zamanda oldu. :rolleyes:

Sorunu çözmeden aracı kullanma sıkıntı olur Allah korusun.
Valla gönül rahatlığıyla bilebilirsin desinler anca öyle hocam. Ama işte iş onu diyebilecek ustayı bulmakta

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Araç çalışırken boruları elinle sıkmaya çalışıp sonucu yazıver. Muhtemelen conta yanık.
Aynen aktarıyorum,
Çalıştırmadan suyunu kontrol ettim hiç bir eksilme yoktu. Hortumları kontrol ettim ve çalıştırdım. Hararet tam orta gösteriyorken hortumları kontrol ettim. İlk baktığım zaman ile arasında bir fark yoktu daha yumuşak ya da daha sert değildi. Sadece radyatörden motora giden hortum daha sıcaktı.

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Aynen aktarıyorum,
Çalıştırmadan suyunu kontrol ettim hiç bir eksilme yoktu. Hortumları kontrol ettim ve çalıştırdım. Hararet tam orta gösteriyorken hortumları kontrol ettim. İlk baktığım zaman ile arasında bir fark yoktu daha yumuşak ya da daha sert değildi. Sadece radyatörden motora giden hortum daha sıcaktı.

Sıcaklıktan ziyade iki parmağınızla sıktığınız zaman içindeki basınç ne durumdaydı? Boş bir hortum gibi mi yoksa aşırı sert mi?

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Sıcaklıktan ziyade iki parmağınızla sıktığınız zaman içindeki basınç ne durumdaydı? Boş bir hortum gibi mi yoksa aşırı sert mi?
Boş bir hortum gibiydi sert değildi
Mesaj otomatik birleştirildi:

sadece ek su deposundan çıkan üstteki iki hortum diğerlerine göre sertti. Çalışmaya başlamadan önce ve çalıştırdıktan sonra sertliği değişmedi.
IMG_4263.jpeg

Son düzenleme:

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan

sadece ek su deposundan çıkan üstteki iki hortum diğerlerine göre sertti. Çalışmaya başlamadan önce ve çalıştırdıktan sonra sertliği değişmedi.Ekli dosyayı görüntüle 70690
Bugün aracı kullanmak zorunda kaldım. 30km kullanım sonrası radyatörden motora giden hortum bir miktar sertleşmişti. Ama bastığımda parmağımı zorlamıyordu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Silindir contasını kaçırması suda bansınça sebep olur bu sıra su yağa karışmaz ama yaşı belli bi arabada sorun beklemeden bu tür hayati hortumların zaman içinde değişmesi gerekir.
BK kasalar bu evreye gelmiş durumda.

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Silindir contasını kaçırması suda bansınça sebep olur bu sıra su yağa karışmaz ama yaşı belli bi arabada sorun beklemeden bu tür hayati hortumların zaman içinde değişmesi gerekir.
BK kasalar bu evreye gelmiş durumda.
Tavsiyeniz nedir hocam? Tüm boruları zaten değiştirteceğim. Ama bulunduğum bölgede maalesef bu işi yapabilecek bir usta yok o yüzden sorunu kendim bulmaya çalışıyorum. İşimde dolayı şuan Ankara’ya da gidemiyorum. Bu arada dün kaputu açtığımda ek su deposu tarafından ara ara ıslık sesi gibi ses geliyordu. Depo kapak yerinde uç tarafında küçük sıyırmalar vardı. Acaba bundan mı kaynaklı bütün sorun yoksa gerçekten koktuğum durum olan conta mı yaktı kestiremiyorum.

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Tavsiyeniz nedir hocam? Tüm boruları zaten değiştirteceğim. Ama bulunduğum bölgede maalesef bu işi yapabilecek bir usta yok o yüzden sorunu kendim bulmaya çalışıyorum. İşimde dolayı şuan Ankara’ya da gidemiyorum. Bu arada dün kaputu açtığımda ek su deposu tarafından ara ara ıslık sesi gibi ses geliyordu. Depo kapak yerinde uç tarafında küçük sıyırmalar vardı. Acaba bundan mı kaynaklı bütün sorun yoksa gerçekten koktuğum durum olan conta mı yaktı kestiremiyorum.

Kapak değil de deponun birleşim yerlerini kontrol edin.

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Güncelleme.

Bulunduğum bölgedeki sanayiye gittim ve tüm dükkanları neredeyse gezdim. Hiç kimse aracıma bakmak istemedi. En son bir tanesinden rica minnet conta testi yapmasını istedim. Contada herhangi bir kaçırma olmadığını söyledi. Ve başka hiç bir şeye bakamayacağını söyleyip beni başından savdı resmen. İşlerimin yoğunluğundan dolayı farklı bir şehire götürüp gösteremedim. En son çare olarak obd cihazı aldım. Oksijen sensörü ve boğaz kelebeği sensöründe hata kodu verdi sadece. Ipa aldım internetten ve bugün elime ulaşacak. Onunla sensörlerin temizliğini yapıp hata kodlarını sileceğim. Temizliklerinin videosunu yine bu forumda gezerken buldum. Ayrıca bunun içinde çok teşekkür ederim. Yani anlayacağınız aracımda sanırım sadece yaşından dolayı eskimiş hortumların sıkıntısını yaşamaşım. İlk hortum yıprandığı için, ikinci hortum havası alınmadığı için patlamış. Obd cihazı ile çalıştırmadan harareti ölçtüğümde bulunduğum bölgedeki sıcak havadan dolayı 39° gösterirken, yarım saat 50km yol yaptıktan sonra 99-100° arasında sabitti. Şimdi içim rahat aracımı kullanacağım. Aracımla ilgili Yapabileceğim herşeyi kendim yapacağım. Tabi bunları bu forumdan öğrendiklerimle yapacağım. Herkese verdiği bilgilendirmeler için çok teşekkür eder, sorunsuz kazasız sürüşler dilerim.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan

sadece ek su deposundan çıkan üstteki iki hortum diğerlerine göre sertti. Çalışmaya başlamadan önce ve çalıştırdıktan sonra sertliği değişmedi.Ekli dosyayı görüntüle 70690
Mazda 3 ler de mi genleşme tanklı. M6 larda aynı,ben bu tip soğutma sistemlerini sevmiyorum hiç.Ne akla böyle yapıyorlarsa.Eski tip çok daha kullanışlı idi,basıncın radyatörden alındığı.
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim,okurken conta gibi gelmişti ucuz atlılmış.Geçmiş olsun.Radyatörden gelen değilde giden hortumda risklidir,direkt sıcak su ordan verildiği için,ilk fırsatta onuda halledin derim.

Brsahin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Mazda 3 ler de mi genleşme tanklı. M6 larda aynı,ben bu tip soğutma sistemlerini sevmiyorum hiç.Ne akla böyle yapıyorlarsa.Eski tip çok daha kullanışlı idi,basıncın radyatörden alındığı.
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim,okurken conta gibi gelmişti ucuz atlılmış.Geçmiş olsun.Radyatörden gelen değilde giden hortumda risklidir,direkt sıcak su ordan verildiği için,ilk fırsatta onuda halledin derim.
İlk fırsatta komple radyatör temizliği ve hortum değişimlerini yapacağım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Üst Alt