Mazda Xedos 9 Hararetin Yükselmesi ve Fan Müşürü Arızası

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Belki faydası olur
Araç Citroën c5 di sanırım emin değilim.

Radyatör fanı devir hız ayarlı buda atıyorum 1000 devir 2000 devir gibi gibi hızları var.
Arabada değişmeyen kalmayıp en son röle yada fanı kontrol eden beyin gibi bişey değişince sorun çözüldü.

Fan dönüyor ama deviri yetmiyor soğutmaya belki işe yarar.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Belki faydası olur

Radyatör fanı devir hız ayarlı buda atıyorum 1000 devir 2000 devir gibi gibi hızları var.
Arabada değişmeyen kalmayıp en son röle yada fanı kontrol eden beyin gibi bişey değişince sorun çözüldü.

Röle de o görev i gorecekmis, hızlandıracak yani.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ömer Alıncak ustayla görüştüm , ısı müşuru bozulunca fanlar sapıtıyor dedi, büyük bir ihtimalle radyatörden dedin, yedek ısı müşurunu kendine gönderecem kontrolünu yapacak.
Radyatöru dediği şekilde test edecez bakalım nolacak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ömer Alıncak ustayla görüştüm , ısı müşuru bozulunca fanlar sapıtıyor dedi, büyük bir ihtimalle radyatörden dedin, yedek ısı müşurunu kendine gönderecem kontrolünu yapacak.
Radyatöru dediği şekilde test edecez bakalım nolacak.
En kolay ve maliyetsiz şekilde çözülür inşallah. Merakla bekliyorum. :(

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
En kolay ve maliyetsiz şekilde çözülür inşallah. Merakla bekliyorum. :(
Birinden biri çıkacak bakalım.
Kolaydan baslayacaz, eğer bunlardan çıkmazsa Adem ustanın anlattığı daha teferruatlı işlere dalacaz ama burda ugrasmayip iyileşince bı gezi planlamak lazım.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Kusura bakma Mustafa Hocam, ben izindeydim. Isı müşürü en kolay ve ucuz yol buradan başlamak lazım demistim. Ama benimki @aurora nın dediği gibi katalizorü değiştirince tamamen düzeldi.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hararet olayına tekrar kafayı taktım. Usta , elektrikçi , radyatörcu üçgeninden bı sonuç çıkmadı.
Bugünkü gozlemimde fanlar birinci kademeye zamanında giriyor. Sonra durdugumuz yerde arabanın daha çok ısınması için devri yükselttim , bı sure sonra hararet ibresi yükselmeye başladı , ama fanin hızlı kademesi devreye girmedi, beklemeye devam ettikçe ibre yükselmeye devam etti ve serçe parmak kalasiya fanin hızlı kademesi devreye girdi. Ama bu geç devreye giriş ibreyi düşürmeye yetmiyor.
Yarın radyatörü söktürüp şisletecektim, bı tereddutte kaldım.
Problem sadece fanin hızlı kademesinin geç devreye girmesi mı başka birşey mi acaba..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hararet olayına tekrar kafayı taktım. Usta , elektrikçi , radyatörcu üçgeninden bı sonuç çıkmadı.
Bugünkü gozlemimde fanlar birinci kademeye zamanında giriyor. Sonra durdugumuz yerde arabanın daha çok ısınması için devri yükselttim , bı sure sonra hararet ibresi yükselmeye başladı , ama fanin hızlı kademesi devreye girmedi, beklemeye devam ettikçe ibre yükselmeye devam etti ve serçe parmak kalasiya fanin hızlı kademesi devreye girdi. Ama bu geç devreye giriş ibreyi düşürmeye yetmiyor.
Problem sadece fanin hızlı kademesinin geç devreye girmesi mı başka birşey mi acaba..
Normal şartlarda; fanın ikinci kademesi devreye girerek ibreyi yerinden oynatmaması gerekmiyor mu hocam??

Aynı şeyi mi söylüyoruz Yoğusam. :ssrtcbya:

Sıkıntı, fanın geç devreye girmesi mi, radyatörün tıkalı olma ihtimali mi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@incirinaltı böyle bişey olabilir mi?

Belki faydası olur

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Normal şartlarda; fanın ikinci kademesi devreye girerek ibreyi yerinden oynatmaması gerekmiyor mu hocam??

Aynı şeyi mi söylüyoruz Yoğusam. :ssrtcbya:

Sıkıntı, fanın geç devreye girmesi mi, radyatörün tıkalı olma ihtimali mi?
Aynı şeyi soyluyoruz abi de, fanin devreye geç girmesine sebep olan şey ne ,meselemiz bu. Radyatörü temizletmek mesele değil ,maliyeti 300 -400 lira, hatta her halükarda temizleteyim diyorum. Az önce suyunu bı daha tamamlayayim ,bı kontrol edeyim dedim kum tortusu vardı radyatör hortumu ile motorun birleştiği boğazda.

59315

Mesaj otomatik birleştirildi:

@incirinaltı böyle bişey olabilir mi?
Roleye baktılar sağlam imiş. Önce arızayı detaylarıyla kendim buluyorum sonra ustayı ikna edebilirsem bakıyorlar.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Aynı şeyi soyluyoruz abi de, fanin devreye geç girmesine sebep olan şey ne ,meselemiz bu. Radyatörü temizletmek mesele değil ,maliyeti 300 -400 lira, hatta her halükarda temizleteyim diyorum. Az önce suyunu bı daha tamamlayayim ,bı kontrol edeyim dedim kum tortusu vardı radyatör hortumu ile motorun birleştiği boğazda.

Ekli dosyayı görüntüle 59315
Mesaj otomatik birleştirildi:

Roleye baktılar sağlam imiş. Önce arızayı detaylarıyla kendim buluyorum sonra ustayı ikna edebilirsem bakıyorlar.
Radyatör yeni değil miydi senin

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Biraz iki kademeli fanları araştırdım. Birici kademe 80 derecede çalışıyorken ikinci kademe 100-110 derecede çalışıyormus. Elektrikçi ikinci kademenin çok zor şartlarda devreye gireceğini , durduğu yerde devreye girmesinin sebebinin radyatör olacağını söylemişti. Araştırınca mantıklı geldi, oyumu radyatörden yana kullanıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz iki kademeli fanları araştırdım. Birici kademe 80 derecede çalışıyorken ikinci kademe 100-110 derecede çalışıyormus. Elektrikçi ikinci kademenin çok zor şartlarda devreye gireceğini , durduğu yerde devreye girmesinin sebebinin radyatör olacağını söylemişti. Araştırınca mantıklı geldi, oyumu radyatörden yana kullanıyorum.
Ben ilk günden itibaren radyatördeyim... :hhhhhh:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Senin stokta radyatör yok muydu

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Hurdaya gitti, yanlardan kaçırıyordu. İşime yarayacak parçalar arızalı çıktı, ya da sokerken bozdular.
Abi benim araçta da 2 kademeli fan var. fanın üstünde fan rezistansı var bunun bozuk olma ihtimali yüksek senin fanda da olduğunu var sayıyorum. Veya yalancı hararet dediğimiz şase eksikliği de olabilir gerçekten suyun sıcaklığına bakıp suyun derecesi yükseliyor mu bakmanda fayda var.

Üst Alt