Mazda Xedos 9 Hararetin Yükselmesi ve Fan Müşürü Arızası

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dün faşo ağanın navi ön arka kamera işi de tamamlandı.R den n ye ya da d ye alınca ön kamera 5 sn çalışıyor. Ustaya bu süreyi uzatamazmıyyız dedim, ayarlarda Yok dedi.
Dün yolda 3-4 kez hararette oynamalar oldu, aşağı da düştü ortanın üstüne de çıktı, soğutma suyunda sıkıntılı bi durum mu var acaba...
Termostat olabilirmi acaba?

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Dün faşo ağanın navi ön arka kamera işi de tamamlandı.R den n ye ya da d ye alınca ön kamera 5 sn çalışıyor. Ustaya bu süreyi uzatamazmıyyız dedim, ayarlarda Yok dedi.
Dün yolda 3-4 kez hararette oynamalar oldu, aşağı da düştü ortanın üstüne de çıktı, soğutma suyunda sıkıntılı bi durum mu var acaba...
Bunlar düz yolda mı yoksa rampada mı? Ayrıca Klima ne durumda var mı bir sorun?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bunlar düz yolda mı yoksa rampada mı? Ayrıca Klima ne durumda var mı bir sorun?
Klimada sıkıntı Yok.
150 km sonra durdum, 5 dk sonra tekrar çalıştırdım, ortayı geçti. Bir süre kullandıktan sonra bir yerde düştü, sonra geçen seferki rampada yine düşük viteste ortanın üzerine çıktı. Bir de bunların dışında düz yolda 50 km hızda 1-2 dk süresince küçük oynamalar oldu.
Gaz takılması olayı da var , bunla ilişkili mi bilmiyorum. Klimayı yaptırdığımda rölanti 9 un altında diye yükseltirmiştim, ondan da olmuş olabilir, birbiriyle alakalı ise soğutma suyu sistemi olamaz mı.
Termostatı şase numarasına göre isteyeceksem Hatay'a döndüğümde sipariş edebilirim ancak.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Hocam bu aralar fazla sıkıştırmadan kullanırsan bir sorun yaratmayacaktır diye düşünüyorum. Termostat konusu önemli.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Termostatı sipariş ettim, o değişecek.
Yalnız yeni bir gözlem ve araştırma yaptım;
2 gün önce 3-5 km lik yoldan sonra durdum, hararet ortanın üstüne çıktı, fan düşük seviyede çalışıyordu, daha öncesinde ( @kadir görüntülü aramada - nasıl bir göz varsa artık maaşallah diyelim) Kadir fan müşürü soketinin tırnağının kırık olduğunu görmüştü. Bu tırnağındaki kırık olmasının etkisi var mı bilmiyorum ama netten araştırınca bu müşürün ve fanın kademeli olduğu ve suyun sıcaklığına göre fanın kademesini belirlediğini okudum. Bu müşür aynı zamanda rolanti ile de alakalı imiş. Sıkıntının sebebi tırnağın kırık olması mı , müşürün kendisi mi memlekete dönünce bakacaz. Aslında burada da bi elektrikçiye gösterebilirim, saçma sapan şeyler yapmasından korkuyorum...

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Termostatı sipariş ettim, o değişecek.
Yalnız yeni bir gözlem ve araştırma yaptım;
2 gün önce 3-5 km lik yoldan sonra durdum, hararet ortanın üstüne çıktı, fan düşük seviyede çalışıyordu, daha öncesinde ( @kadir görüntülü aramada - nasıl bir göz varsa artık maaşallah diyelim) Kadir fan müşürü soketinin tırnağının kırık olduğunu görmüştü. Bu tırnağındaki kırık olmasının etkisi var mı bilmiyorum ama netten araştırınca bu müşürün ve fanın kademeli olduğu ve suyun sıcaklığına göre fanın kademesini belirlediğini okudum. Bu müşür aynı zamanda rolanti ile de alakalı imiş. Sıkıntının sebebi tırnağın kırık olması mı , müşürün kendisi mi memlekete dönünce bakacaz. Aslında burada da bi elektrikçiye gösterebilirim, saçma sapan şeyler yapmasından korkuyorum...
Fan devreye gireceği sırada stop ettiysen bu olabiliyor.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O zaman müşür iptal
Fan mı müşür mü ...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tekrar baktım, soketi çekince fan çalıştığı için müşür arızalı...
Bu arızanın sebebi sokrtin tırnağının kırık olması mı, yoksa müşür zaten bozukmu acaba...

Son düzenleme:

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Fan mı müşür mü ...

Tekrar baktım, soketi çekince fan çalıştığı için müşür arızalı...
Bu arızanın sebebi sokrtin tırnağının kırık olması mı, yoksa müşür zaten bozukmu acaba...
Hararet yüksekken fişi çektiysen müşür arızalıdır. Tırnağın kırık olmasının bir etkisi olmaz eğer gevşek, oynak değilse.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hararet yüksekken fişi çektiysen müşür arızalıdır. Tırnağın kırık olmasının bir etkisi olmaz eğer gevşek, oynak değilse.
Hararet yüksekti, fan yavaş çalışıyordu, fişi çektim fan hızlandı.
O zaman yarın bi elektrikçiye göstereyim Sokette sıkıntı yoksa müşür sipariş edeyim.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Eski motorun müşürü yok mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Gittiğimde arayacam abi, bulmak kolay değil biliyorsun:)

Hararet Musuru Toyota Avensıs Carına Corolla Hılux -mazda 323-suz - n11.com

Bu müşür benim arabadaki ile aynı, orjinali 350-400 lira galiba, evdekini bulamazsam bunu almayı düşünüyorum..
Dıştan benziyor olabilir ama bunların direnç değerleri var ve her aracın farklı olabilir abi. Uyumsuz olursa zamanında fan açmaz çok sıkıntı olur. İyi teyit et derim.

Üst Alt