Mazda CX-5 Kullanıcı Şikayeti

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir foruma giremedim. Bu konuda stop&start sistemi çalışırken alttan metal sesi geliyor, 5-10 dakka kullandıktan sonra ses kesiliyor demiştim. Servise bu konuyu sordum. Meğerse balata sesiymiş. Motor tekrar çalışınca, balata diskten ayrılırken bu sesi çıkarıyormuş. Sizde de böyle bir ses oluyor mu? Paranoyak titiz biri değilim. Harbi ciddi bir ses geliyor. Ama belli bir süre sonra (ustaya göre balatalar ısındıktan sonra) ses kesiliyor. Çok ciddi bir sorun değil ama insan merak ediyor:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Servis bu sesi yok etme konusunda bir fikir ya da girişimde bulunmadı mı, tamamen normal bir ses mi dedi yoksa, Mustafa abi CX 5 konusunda tecrübeli aslında görüştünüz mü hiç?

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Servis bu sesi yok etme konusunda bir fikir ya da girişimde bulunmadı mı, tamamen normal bir ses mi dedi yoksa, Mustafa abi CX 5 konusunda tecrübeli aslında görüştünüz mü hiç?

Servis bunun normal olduğunu söyledi. Başka stop&startlı araç da kullanmıştm (citroen c4) onda böyle bir ses yoktu. Eğer bu ses Mazda'da normalse sadece CX-5'te değil tüm stop&startlı Mazdalarda olması gerekir bence.

Mustafa Abi umarım buraya girdiğinde yorum yapma fırsatı olur. Şimdiden teşekkürler...

Yokuş aşağı duruslarda ı stop devreye girmesi için vites D konumdayken frene biraz sert basıldığında ı stop devreye girer sonrasında ayak fren den çekildiğinde ı stop devredısı kalır motor çalışır ve bir anlık fren balatasi tutunma zamanı ve araç hareketi zamanı cakisir anlık balata sesi olabilir

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yine yokuş aşağı duruslarda duruşa yakın vites n konumuna alınıp frene basıldığında ı stop devreye girer motor durur sonrasında direkt vites D konumuna alındığında motor çalışır bu sefer balata ayrılma süresi daha uzun sürecektir ve harekete geçildiğinde biraz daha uzun balata sesi oluşacaktır.

5 10 dakika metal sesi gelmesi hiç normal değil. Metal sesi kesildikten sonra fren disklerine dokunuldugunda aşırı ısı oluşmuş olması durumu kontrol edilmelidir ki sorun tam anlasilabilsin.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bahsettiğiniz sesi tam olarak anlayabilmiş değilim. Frene bastınız ve start/stop aktive oldu, araç stop etti. Bu stop esnasında süreklilik arz eden bir ses mi? Yoksa ilk stop ederken gelen kısa bir ses mi?

Usta hangi balatadan geldiğini söyledi?

Servis bunun normal olduğunu söyledi. Başka stop&startlı araç da kullanmıştm (citroen c4) onda böyle bir ses yoktu. Eğer bu ses Mazda'da normalse sadece CX-5'te değil tüm stop&startlı Mazdalarda olması gerekir bence.

Mustafa Abi umarım buraya girdiğinde yorum yapma fırsatı olur. Şimdiden teşekkürler...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bugün iyice bi test ettim, start stop devreye girdiğinde ne de devreden çıktığında hiç anormal ses gelmedi. sadece devreden çıkarken milisaniyelik sürede hafif bi 'çın' sesi marş motoru gibi yani ses geldi o kadar.

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Bahsettiğiniz sesi tam olarak anlayabilmiş değilim. Frene bastınız ve start/stop aktive oldu, araç stop etti. Bu stop esnasında süreklilik arz eden bir ses mi? Yoksa ilk stop ederken gelen kısa bir ses mi?

Usta hangi balatadan geldiğini söyledi?

Konuyu tam anlatamadım. Kusura bakmayın lütfen. Şöyle açıklayayım: Start&stop devrede motor durdu. Frenden ayağımı çekince motor çalışıyor ve ön taraftan ses geliyor. Usta bunun frenden ayağımı çekince ön balataların diskten ayrılırken çıkardığı ses olduğunu söyledi. Şunu belirteyim bu ses öyle hafif bir ses değil. Hem ben hem de eğer varsa diğer yolcular da net bir şekilde duyuyor. Hatta bazıları bu ses ne diye de soruyor. Ayrıca şu da var. Start&stop devreye girmediği durumlarda frenden ayağımı çekince bu ses çıkmıyor.

Sizin ve tüm arkadaşların ilgisine çok teşekkür ederim.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bazen freni bırakınca o anlık 'gırç' diye bi ses gelir ama araç yukarı yada aşağı konumdaysa bu ses gelir araba düz zeminde ise bende ses gelmiyor.

ayrıca balatalar diskten ayrılırken neden ses gelsin ki? o zaman her freni bıraktığımızda ses gelmesi lazım,

Son düzenleme:

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
bazen freni bırakınca o anlık 'gırç' diye bi ses gelir ama araç yukarı yada aşağı konumdaysa bu ses gelir araba düz zeminde ise bende ses gelmiyor.

ayrıca balatalar diskten ayrılırken neden ses gelsin ki? o zaman her freni bıraktığımızda ses gelmesi lazım,

Teşekkür ederim Kemal bey. Ben de düz, rampa, aşağı farketmiyor o "gırç" sesi kuvvetli bir şekilde her türlü geliyor. Servisin söylediği klasik. Artık balatalarda asbest kullanılmıyor, balata soğukken bu tip sesler olur, takma kafana.. Eğer herkesde bu tip ses varsa ben de takmıcam zaten.. O yüzden foruma yazdım..

Olmayan bir problemi abartan, aşırı titiz biri gibi hissettim şimdi. Asla öyle değilim, olmak da istemem. Diğer arkadaşların tecrübesini öğrenmek niyetim.. Herkeste varsa ne ala.. Ama yoksa bir çözüm lazım...

Yokuş kalkış desteği yüzünden...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Teşekkür ederim Kemal bey. Ben de düz, rampa, aşağı farketmiyor o "gırç" sesi kuvvetli bir şekilde her türlü geliyor. Servisin söylediği klasik. Artık balatalarda asbest kullanılmıyor, balata soğukken bu tip sesler olur, takma kafana.. Eğer herkesde bu tip ses varsa ben de takmıcam zaten.. O yüzden foruma yazdım..

Olmayan bir problemi abartan, aşırı titiz biri gibi hissettim şimdi. Asla öyle değilim, olmak da istemem. Diğer arkadaşların tecrübesini öğrenmek niyetim.. Herkeste varsa ne ala.. Ama yoksa bir çözüm lazım...

balataların asbest yüzünden öttüğü doğru. Balata değişiminden sonra Benim frenlerde ara sıra yavaşlarken ötüyordu hemde bayağı ötüyordu şimdi kesildi gibi,serviste normal dedi. Ama sizin sorun farklı yani balata ötmesi değil gibi, bence iyice test edilmesi gerekiyor bende ses konusunda aşırı titizimdir, cx-5 çok rafine bir araba yani ordan burdan ses gelen normaldir denecek bir araba değil.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Fren balataları ilk durma aşamasında da o sesi çıkarır. Motor soğukken de ilk fren bırakma esnasında da çıkarır. Eğer arkadaşların dediği gibi eğimli bir yoldaysanız, hill holder donanımı sebebiyle de yapar. Motor soğukken de yapmasının sebebi, motor tam ısısına ulaşan kadar bir miktar yüksek rölanti ile çalışır. Yani bu durumda motorun rölantide dahi aracı yürütme isteği fazladır. Siz frenden bırakırken daha gaz vermeden araç yürümeye başlayınca da fren balatası kavramayı çok ani olarak kesemediği için bu ses duyulur.

Aracınızı yokuş aşağı dur/kalk kullanın, i-stop'u da kapalı tutun. Freni her bırakma esnasında aynı sesi duyacaksınız, start/stop kapalı olduğu halde.

Sizin içinizin rahat olması gereken konu, start/stop sistemi ile fren balataları tamamen birbirinden bağımsız şeyler. Yani balatadan ses gelmesi star/stop sistemi arızası değil veya ileride bir şey olur mu gibi bir soru işareti değil.

Konuyu tam anlatamadım. Kusura bakmayın lütfen. Şöyle açıklayayım: Start&stop devrede motor durdu. Frenden ayağımı çekince motor çalışıyor ve ön taraftan ses geliyor. Usta bunun frenden ayağımı çekince ön balataların diskten ayrılırken çıkardığı ses olduğunu söyledi. Şunu belirteyim bu ses öyle hafif bir ses değil. Hem ben hem de eğer varsa diğer yolcular da net bir şekilde duyuyor. Hatta bazıları bu ses ne diye de soruyor. Ayrıca şu da var. Start&stop devreye girmediği durumlarda frenden ayağımı çekince bu ses çıkmıyor.

Sizin ve tüm arkadaşların ilgisine çok teşekkür ederim.

Üst Alt