Mazda CX-5 % 10 Zamlandı !!

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Ben fiyatlara ve zamlara çok şaşırmadım. Sorun Mazda'da değil vergilerde..Adamların normal fiyatlarına bakinca zaten Avrupa ile aynı ama bizim vergilerle fiyatlar bu seviyelere çıkıyor. Fuarda da görüştüğümüz kadariyla zaten Türkiyedeki satışlar net bir şekilde umurlarında değil. Yeni Cx5 benzinli yine biraz satar ama dizelini alan kaç kişi olur bilmiyorum..Fiyat arttikca alternatif cogaliyor buda Mazdanin zaten düşük olan satışlarini daha da düşürür. Mazdanin şu anda tek umudu Cx3 ve Mazda 3 1.5 dizel versiyonlari egerki bunlarda tahminlerin üstünde bir fiyatlandirma politikası ile gelirse Mazda'nın işi zor dicem ama zaten satış önemli olmadigi icin cokda problem degil :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bugün sahibin.com da gördüğüm 4 tane 2014 az km li cx-5 i aradım en düşen 105.000 e düştü daha altıda yok sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Tabi bu arada 2014 dede 2 araç varmış biri düz vites çizgili diğeri kavisli bir yol çizen vites eğrisi ikisinin arasında ne fark onuda bilmiyorum.

Pazarlık en iyi yüz yüze yapılır, o zaman satıcıda ciddi fiyat düşüyor size yakın bi araç varsa beğendiğiniz bence gidip yüz yüze pazarlık yapın eminim 100 binlere işi bitirirsiniz. İki ay önce 2014 model 100 bine 10 bin küsürde araç 1 ay ilanda kaldı.

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu zamda ısrar ederlerse Honda ve Nissana yarar...Hondanın 110'a sattığı CRV modeli avantajlı hale geldi..manuel vites ve 4*4 dezavantajını umursamayanlar ( biriside ben ve 2 arkadaşım ) CRV'e yönelecektir...Arada 30.000 lira vede yıllık 1700 lira mtv avantajı+dizel yakıt avantajı var CX5'e göre...Artı olarak bu yıl ortasında 1600 motor+dizel+otomatik versiyonu çıkacak...Fiyat aynı gibi olacak CX5'le aşağı yukarı..Yıllık MTV avantajı +dizel olması ile CX5 çok zorlanır satmakta..Nissan x-trail ise diğer güçlü rakip.Birde algı olarak maalesef ikinci el satış zorlanması eklenince cx 5'e honda ve nissan şu anda ellerini ovuşturuyorlardr...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kesinlikle katılıyorum. Bu konuyu açtığınız diğer forumlarda buradaki kadar bol, dürüst ve özgür cevaplar alabildiniz mi?

Bu zamda ısrar ederlerse Honda ve Nissana yarar...Hondanın 110'a sattığı CRV modeli avantajlı hale geldi..manuel vites ve 4*4 dezavantajını umursamayanlar ( biriside ben ve 2 arkadaşım ) CRV'e yönelecektir...Arada 30.000 lira vede yıllık 1700 lira mtv avantajı+dizel yakıt avantajı var CX5'e göre...Artı olarak bu yıl ortasında 1600 motor+dizel+otomatik versiyonu çıkacak...Fiyat aynı gibi olacak CX5'le aşağı yukarı..Yıllık MTV avantajı +dizel olması ile CX5 çok zorlanır satmakta..Nissan x-trail ise diğer güçlü rakip.Birde algı olarak maalesef ikinci el satış zorlanması eklenince cx 5'e honda ve nissan şu anda ellerini ovuşturuyorlardr...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kesinlikle katılıyorum. Bu konuyu açtığınız diğer forumlarda buradaki kadar bol, dürüst ve özgür cevaplar alabildiniz mi?

Barmen fıkrası kadar olmasa da, bi anekdot atayım da içim rahatlasın abi...

Bu ortamın kurulma sebeplerini, amaçlarını bu güne nasıl geldiğimizi sen en yakından bilenlerdensin ama senin vesilenle ben yine de yazmak istedim...

Özgür olmak için, doğru bildiklerimizi buradan paylaşmak için, herkese yardımcı olmak için, kişilerin kendisini sımsıcak bir aile ortamında bulmaları için, haksızlığa kendi gücümüzle karşı çıkabilmek adına, forumu günü gününe takip edip en hızlı cevabı/çözümü vermek için kurulduk...

Kimseyi rakip seçmedik, kendi kendimizle yarıştık/yarışıyoruz, laf taşımadık, taşınmasına izin vermedik, en güzeli kimseye laf etmedik, içimizde bir şeyleri kurgulayıp sahneye koymadık/koymayız...

Yola çıktıklarımızı, yolda karşılaştıklarımıza değişmedik, sahip çıktık, sahip çıkıldık... Kimseye yaranmaya çalışmıyoruz, yaranalım diye bir şey aklımızdan geçmedi geçmesine izin vermedik çok şükür, menfaat bizde tanımlanmamış 7 harfli kelime sadece...

Kendisini buraya ait hisseden herkese kapımız açık, özgürüz, bağımsızız, doğruyuz, doğru yoldayız... Allah da görüyor biliyor muhakkak...

8 ay gibi bir sürede bu hale geldik, daha da iyi olacağız inşallah... Emeği geçen, yanımızda duran, yönümüzde olan, arkamızdan konuşup yalan ve iftira atanlara sonsuz teşekkürler... Allah herkesin gönlüne göre versin... O0

Konuya dönecek olursak; abi ben o maymunu hiç sevmedim, oturmasın taburede... :D

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Hayır tabiiki al(a)madım Mustafa bey...Diğerlerinde alamayacağımı veya yüzeysel cevaplar geleceğinide biliyordum..Ama mazdanın vede özellikle çok beğendiğim (sayenizde ) cx5'in tartışılması,gündemde kalması idi gayem...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
CX-5 in fiyatına ve Mazda Tr nin bu fiyatı Türkiye şartlarında daha makul hale getirememesine gerçekten üzüldüm.

Biz istiyorduk ki bu insanlar kıymeti bilinmeyen ama fiyat performans olarak Türkiye şartlarında belkide son 15 yılda her daim ilk akla gelen bir markaya sahip olma şansını Kodo tasarımıyla ve farklı segmentlerdeki otomobil seçenekleriyle artık tabularını yıkıp sahip olurlar.

Ama gördük ki Türkiye pazarını gerçekten çok iyi bilen rakiplerine pazarın tamamına yakınını yine kendi elleriyle hediye edecek. Vergi politikamıza uygun motor seçeneği olmadığı gibi (CX-5 için konuşuyorum) üstüne bir de zam ve vergi eklenince tercih edilebilirliği zaten ilk sırada olmayan bu modelin sıralamada daha da gerilere düşme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini düşünüyorum.

Her şeye rağmen alınmaz mı, evet alınır ama satış adeti parmakla sayılabilecek durumlara kadar düşecektir bence. Bunun yanında gerçekten ihtiyaçları doğrultusunda hangi aracı ve ne amaçla aldığını bilen bilinçli kullanıcı, tasarım donanım ve makyaj üçgeninde kusursuza yakın bir hale gelmiş olduğu için radara düşürenler ve bu markanın fanatiği olanlar yine tercih edecektir.

Keşke her şey çok farklı olsa ya da olur inşallah da ben ve benim gibi gelecekte belki ikinci eline sahip olma hayalini taşıyanlar mutlu olur.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
CX-5 in fiyatına ve Mazda Tr nin bu fiyatı Türkiye şartlarında daha makul hale getirememesine gerçekten üzüldüm.

Biz istiyorduk ki bu insanlar kıymeti bilinmeyen ama fiyat performans olarak Türkiye şartlarında belkide son 15 yılda her daim ilk akla gelen bir markaya sahip olma şansını Kodo tasarımıyla ve farklı segmentlerdeki otomobil seçenekleriyle artık tabularını yıkıp sahip olurlar.

Ama gördük ki Türkiye pazarını gerçekten çok iyi bilen rakiplerine pazarın tamamına yakınını yine kendi elleriyle hediye edecek. Vergi politikamıza uygun motor seçeneği olmadığı gibi (CX-5 için konuşuyorum) üstüne bir de zam ve vergi eklenince tercih edilebilirliği zaten ilk sırada olmayan bu modelin sıralamada daha da gerilere düşme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini düşünüyorum.

Her şeye rağmen alınmaz mı, evet alınır ama satış adeti parmakla sayılabilecek durumlara kadar düşecektir bence. Bunun yanında gerçekten ihtiyaçları doğrultusunda hangi aracı ve ne amaçla aldığını bilen bilinçli kullanıcı, tasarım donanım ve makyaj üçgeninde kusursuza yakın bir hale gelmiş olduğu için radara düşürenler ve bu markanın fanatiği olanlar yine tercih edecektir.

Keşke her şey çok farklı olsa ya da olur inşallah da ben ve benim gibi gelecekte belki ikinci eline sahip olma hayalini taşıyanlar mutlu olur.

2015 cx-5 almak hala aklımda en baş nedeni çok hoşuma gitmesi ve içimin ısınması ancak bu araç fiatına bulabildiğim 2011/2012 temiz Q5, Bmw x3 , mercedes glk 250 cdi larda mevcut ama sıfır araç her zaman farklıdır ya 2015 yada 2014 cx-5 bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek bu arada satıştaki citroen c5 imide satamadım herkes 2000 araç vergisi ağır diyor böyle bir durumda mazdanın makul bir zamda kalmayıp böyle yüklenmesi eldeki 2014 lerin bitirilmesi için yapıldıysa ve sonrası fiatları esneteceklerse de çok moralim bozulur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2015 cx-5 almak hala aklımda en baş nedeni çok hoşuma gitmesi ve içimin ısınması ancak bu araç fiatına bulabildiğim 2011/2012 temiz Q5, Bmw x3 , mercedes glk 250 cdi larda mevcut ama sıfır araç her zaman farklıdır ya 2015 yada 2014 cx-5 bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek bu arada satıştaki citroen c5 imide satamadım herkes 2000 araç vergisi ağır diyor böyle bir durumda mazdanın makul bir zamda kalmayıp böyle yüklenmesi eldeki 2014 lerin bitirilmesi için yapıldıysa ve sonrası fiatları esneteceklerse de çok moralim bozulur.

Abi her şey nasip meselesi, senin niyetindeki nasibinde varsa olur inşallah... Yoksa zaten yapacak bir şey yok. ;)

ersinnsahin

Sessiz
Canım ülkemde sıfır araçların fiyatları yılda on bin artıyor.bir kaç ay öncesine kadar motion hb at nin 62 bin küsür fiyatı vardı. İki sene sonra mazda motion hb at 80 bine satılır. Hayallerde hayal olarak kalmaya devam eder. Mayıs ayındaki fuarda da indirim olur mu meçhul.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Canım ülkemde sıfır araçların fiyatları yılda on bin artıyor.bir kaç ay öncesine kadar motion hb at nin 62 bin küsür fiyatı vardı. İki sene sonra mazda motion hb at 80 bine satılır. Hayallerde hayal olarak kalmaya devam eder. Mayıs ayındaki fuarda da indirim olur mu meçhul.

Her şey olur ama reel bir indirim mümkün değil... Hele hele bu piyasa şartlarında hiç değil...

Mazda'nın ülkemizde yürüttüğü strateji sayesinde; indirim, pazarlık vs. mümkün görünmüyor... Kendilerince bir çok haklı sebepleri olabilir...

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
2014 yılında 137 cx5 satılmış Türkiyede ..Ayda ort. 11 adet..Herhalde mazdanın '' çok zeki ve başarılı '' pazarlama md.leri şoka girmişler...Olamaz böyle ''müthiş'' satış demişler...Rakiplerimizede çok ayıp oldu diye düşünmüşler...Birazda onlar vede 2.nci elde cx5 satanların kazanması lazım diye bu zammı yapmışlar...KODO ruhunu da yanlış anlamışlar galiba...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bence ikinci el hala çok cazip gözüküyor, zaten 10-15 binde bu araba sıfır km sayılır, 10 bin km altında bulursanız garantiyide 1.500 tl gibi bi para verip 5 yıla çıkarabilirsiniz. Alıcağınız arabayı a dan z ye servise baktırın aklınızda şüphe de kalmasın hem yaklaşık 20 bin tl gibi çok büyük para cebinizde kalır hemde nerdeyse 0 km arabaya binersiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2014 yılında 137 cx5 satılmış Türkiyede ..Ayda ort. 11 adet..Herhalde mazdanın '' çok zeki ve başarılı '' pazarlama md.leri şoka girmişler...Olamaz böyle ''müthiş'' satış demişler...Rakiplerimizede çok ayıp oldu diye düşünmüşler...Birazda onlar vede 2.nci elde cx5 satanların kazanması lazım diye bu zammı yapmışlar...KODO ruhunu da yanlış anlamışlar galiba...

Abi tepkini anlıyorum ama, Mazda nın bu ülkedeki hedefleri arasında çok satmak, ucuza satmak gibi şeyler yok ki... Bu yüzden kendilerince haklılar ve şu duruma göre de satılan CX-5 rakamı gerçekten çok iyi...

Elimizde olmayan şeyler için canımızı sıkmaya gerek yok... Kendi işleridir ve vardır bir bildikleri... Doğru mudur?

Muamma !!

mesut taşdemir

Katılımcı
Mazda'nın çok satmak gibi derdi yok deyip duruyoruz. Ancak!! Bir ülkede ismini aşırı fiyatlar ile kaybetmeye başlarsan o iş yaş. Her ne kadar tasvip etmesemde tüm ortadoğu ve Türki devletlerinin idol ülkesiyiz. Hal böyle olunca bizim dizilerimizi izliyorlar. Bizim kullandığımız araçları alıyorlar. O yüzden Türkiye sadece Türkiye satışlarından ibaret değil. Siz Mercedesin sadece tr için mi 1.6 motor sattığını düşünüyorsunuz? İstanbul'a gelen arap turistlerin en çok gördüğü iki lüks marka Bmw ve Mercedes işte o amblemi görmek yetiyor. Gerisini siz hayal edin.

selmazda

Katılımcı
Mazda'nın çok satmak gibi derdi yok deyip duruyoruz. Ancak!! Bir ülkede ismini aşırı fiyatlar ile kaybetmeye başlarsan o iş yaş. Her ne kadar tasvip etmesemde tüm ortadoğu ve Türki devletlerinin idol ülkesiyiz. Hal böyle olunca bizim dizilerimizi izliyorlar. Bizim kullandığımız araçları alıyorlar. O yüzden Türkiye sadece Türkiye satışlarından ibaret değil. Siz Mercedesin sadece tr için mi 1.6 motor sattığını düşünüyorsunuz? İstanbul'a gelen arap turistlerin en çok gördüğü iki lüks marka Bmw ve Mercedes işte o amblemi görmek yetiyor. Gerisini siz hayal edin.

Mesut bey güzel bir konuya değinmiş, söyledikleri çok doğru. Türkiyeyi sadece Türkiyeden ibaret olarak görmek doğru olmaz. Dediği gibi etrafındaki bir çok ülkeyi etkiliyor.

Ezel dizisini yayınlanırken izlememiştim şimdi izledim, çok başarılı bir senaryo. Ve Balkanlardan tutun Türk devletlerinden, Ortadoğu'ya oradan en son da şimdi Güney Amerika ülkelerinde reyting rekoru kırıyor. Diğer dizilerde de durum aynı.

Hatta Vietnam Başbakanı Bulgaristan gezisi sırasında kaldığı otelde TV'de Ezel dizisini görmüş ve çok beğenmiş, hemen bu dizinin ülkesine alınması için talimat vermiş! Orada bile izleniyor düşünün. Bundan daha güzel ülke reklamı olur mu?

Dizileri izleyenler dizi kahramanlarının bulunduğu mekanları, giydikleri giysileri, kullandıkları arabaları ilgiyle takip ediyorlar. Ezel dizisinde Kenan İmirzalıoğlu Maserati kullanıyordu mesela..Dizilerin izlendiği ülkelerde Türkiye sevgisi çığ gibi büyüyor.

Youtube'da videolarına bakın, Yunanistan'dan bile müthiş bir sevgi var. Bu konuda ayrı bir başlık açacağım..

Mazda'nın tutumuna anlam vermek mümkün değil doğrusu..Umarım yeni modellerin kattığı ivme sonucunda stratejileri değişir..

selmazda

Katılımcı
Bence ikinci el hala çok cazip gözüküyor, zaten 10-15 binde bu araba sıfır km sayılır, 10 bin km altında bulursanız garantiyide 1.500 tl gibi bi para verip 5 yıla çıkarabilirsiniz. Alıcağınız arabayı a dan z ye servise baktırın aklınızda şüphe de kalmasın hem yaklaşık 20 bin tl gibi çok büyük para cebinizde kalır hemde nerdeyse 0 km arabaya binersiniz

Kemal bey'e katılıyorum. Aynen dediği gibi garantiyi de uzatınca hiç bir sorun kalmaz..

Mt53

Katılımcı
Valla sadece mazda için değil tüm markalarda daha doğrusu otomotiv sektöründe fiyatlar nereye gidiyor böyle..2 sene evvel 50binlik araçlar şimdi 78-80..ve yine çatır çatır satılıyor..hayır ülke olarak bu kadar zenginleştikmi ben anlamadım..bugün araçlara verilen paralar büyük paralar..eski zamanlarda hatırlarım ev ile araç takas olabiliyordu kafa kafaya çok rahat..şimdi de durum aynı oldu valla

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Mesut bizler sadece kendi bakış açımıza göre ve hislerimize göre bazen de çıkarlarımıza göre yorum yapıyoruz...

Mazda satıyor, forumda bir çok finansal tablo ve üretim satış rakamları açıklandı, satmama gibi bir durum söz konusu değil.

Sorun bizim ülkemizin "tuttuğumu öperim" mantığı üzerine kurgulanmış, "iyi istiyorsan, bedeli var" şeklinde son bulmuş vergi sistemiminde...

Eleştiri yaparken bazı şeyleri göz ardı edersek yanılgıya düşeriz, hakkaniyetten uzak kalırız...

Kendinizi Mazda'nın yerine koyun, bu kadar yatırım yapmışsın, bu kadar mühendislik harikası bir araç ortaya koymuşsun ama vergi sistemi yüzünden aracın bu ülkede satmıyor... Fakat dünya genelinde hak ettiği pazarlara ulaşabiliyor, satabiliyor...

Kusura bakmayın da; bizim ülkenin idarecileri kendi vatandaşının iyi arabaya binmesini, kaliteye uygun fiyata sahip olmasını istemiyorsa, elin caponu için no problem...

;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu dediğini CX-3 fiyatlamasında test edeceğiz, Veli. Çünkü mümkün olan en düşük vergi oranında geliyor.

Unutmamak lazım Subaru XV 1.6 benzinli + awd + otomatik fiyatları 70 küsürden başlıyor, en donanımlısı 84. Eminim oradan da bir şeyler yapılıyordur.

Üstelik XV Subaru Impreza HB ile şasi, kasa, motor, şanzıman, donanım vb. kardeşi, yani C segmenti otomobil. CX-3 ise B segmenti türevi...

Mesut bizler sadece kendi bakış açımıza göre ve hislerimize göre bazen de çıkarlarımıza göre yorum yapıyoruz...

Mazda satıyor, forumda bir çok finansal tablo ve üretim satış rakamları açıklandı, satmama gibi bir durum söz konusu değil.

Sorun bizim ülkemizin "tuttuğumu öperim" mantığı üzerine kurgulanmış, "iyi istiyorsan, bedeli var" şeklinde son bulmuş vergi sistemiminde...

Eleştiri yaparken bazı şeyleri göz ardı edersek yanılgıya düşeriz, hakkaniyetten uzak kalırız...

Kendinizi Mazda'nın yerine koyun, bu kadar yatırım yapmışsın, bu kadar mühendislik harikası bir araç ortaya koymuşsun ama vergi sistemi yüzünden aracın bu ülkede satmıyor... Fakat dünya genelinde hak ettiği pazarlara ulaşabiliyor, satabiliyor...

Kusura bakmayın da; bizim ülkenin idarecileri kendi vatandaşının iyi arabaya binmesini, kaliteye uygun fiyata sahip olmasını istemiyorsa, elin caponu için no problem...

;)

Üst Alt