Mazda 626 PlastiDip ile Cam Çıtası Kaplama (Deneme)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Model eskidikçe fiyat artıyor bildiğim kadarıyla birde ben alalı epey oldu kur farkı olabilir. Yurtdışından temiz bulunur aslında ama paypalda gitti napacaz :(

Commodore.gen.tr den alıntıdır (Ebay'de kullanabileceğimiz veya ödeme alabileceğimiz PayPal alternatifleri neler)

1-Yeni bir hotmail aldım
2-bu hotmail ie USA paypaldan kayıt oldum adresım NewYork sokak ve posta kodunu uydurdum.Birde sosyal guvenlık kodunuzun son 4 hanesini istiyor 1234 yaptım onuda.
3-Mail adresime onay maili geldive onayladım.
4-TR paypal hesabımda kullandıgım kredi kartı bılgılerımı gırdım.(Tr gırıslerınde 3 tl cekerek 4 hanelı onay kodu ıstıyor USA sitesinde bunu istemedi)
5-Şuanda TR paypal ve USA paypalım ıkısıde aktif ve ikisindede aynı kredi kartım tanımlı.
Bu işlemler sonunda 7 haziranda 1$ lık 2 adet deneme alısverısı yaptım hıcbır problem yasamadım.
20 haziranda 1 adet alısverısım daha oldu.
21 haziranda 2 adet alısverısım daha oldu.
Şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Commodore.gen.tr den alıntıdır (Ebay'de kullanabileceğimiz veya ödeme alabileceğimiz PayPal alternatifleri neler)

1-Yeni bir hotmail aldım
2-bu hotmail ie USA paypaldan kayıt oldum adresım NewYork sokak ve posta kodunu uydurdum.Birde sosyal guvenlık kodunuzun son 4 hanesini istiyor 1234 yaptım onuda.
3-Mail adresime onay maili geldive onayladım.
4-TR paypal hesabımda kullandıgım kredi kartı bılgılerımı gırdım.(Tr gırıslerınde 3 tl cekerek 4 hanelı onay kodu ıstıyor USA sitesinde bunu istemedi)
5-Şuanda TR paypal ve USA paypalım ıkısıde aktif ve ikisindede aynı kredi kartım tanımlı.
Bu işlemler sonunda 7 haziranda 1$ lık 2 adet deneme alısverısı yaptım hıcbır problem yasamadım.
20 haziranda 1 adet alısverısım daha oldu.
21 haziranda 2 adet alısverısım daha oldu.
Şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım...
Denemek lazım abi...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
PlastiDip ilk yıkamada fire verdi. Evde kendim sünger ve hortumun ucuna taktığım aparat ile yıkadım.

image.jpeg

Bunun gibi bir kaç yerde daha atma mevcut.

Daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm için önerilere açığım. Muhtemelen boya yapacağım ama ne tür boya ile yapabilirim?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
PlastiDip ilk yıkamada fire verdi. Evde kendim sünger ve hortumun ucuna taktığım aparat ile yıkadım.

Bunun gibi bir kaç yerde daha atma mevcut.

Daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm için önerilere açığım. Muhtemelen boya yapacağım ama ne tür boya ile yapabilirim?

Gel vazgeçelim biz bu sevdadan... En güzeli komple zımparalayalım çıtayı, sonra da üstüne bir güzel metal parlatıcı... Ohh misss... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Henkel mat siyah 400ml. Sprey Tampon için olanını bulursan daha iyi olur .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Plastidip'in atacağını biliyordum ama bu kadar erken de zannetmiyordum... :( Sen Hamdi'nin sözünü dinle bence. Daha fazla maceraya gerek yok. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gel vazgeçelim biz bu sevdadan... En güzeli komple zımparalayalım çıtayı, sonra da üstüne bir güzel metal parlatıcı... Ohh misss... :)

Abi gel orta yolu bulalım. Bi pazar güzelce zımparalayalım, üstüne de @Oğuzhan'ın söylediği boyadan alalım, hem o ara yan çıtalara da girişiriz. İkimizinkini de halledip çıkarız. Abi krom görüntü hiç hoşuma gitmiyor. İlla siyah olacak. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@domestos, Veli Abi, aslında Hepsiburada'dan aldıktan 1 saat sonra sistem üzerinden iptal etmek istedim ama hata verdi. Ben de müşteri hizmetlerine mail attım ama yine de ürünü göndermişler. Aslında bu taktik e-ticarette epey işe yarar. Müşteri iptalini değerlendirmeye almadan aynı gün içerisinde kargoya verilirse müşteri %95 ürünü teslim alır ve neredeyse asla iade etmez. Benim taktiğimi bana karşı kullandılar. :D Ben de gelmişken deneyeyim dedim, yoksa sipariş verdikten sonra vazgeçmiştim bu sevdadan. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benim kullandığım da onun gibi mat tampon boyasıydı. Ama pasta yaparken attı maalesef. O yüzden bilemiyorum üçünü bir alternatif olarak neyle boyarız? :confused:
Aslında daha klasik bir hava veriyor krom olayı...

IMG_1042.JPG IMG_1104.JPG

Senin aracın için yardımcı olurum tabii ki de. Ama ben daha bir süre ellememeyi düşünüyorum benim guzuyu. Zaten boyası da tam istediğim gibi çıkmayınca soğudum bu boya işinden biraz... :mad:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
güzel olmuş.. benimkininde ihtiyacı var,

Teşekkür ederim. Fakat size tavsiyem PlastiDip uygulaması değil de boya uygulaması yapın. Gözüme batan görüntüyü engelledi fakat %100 olarak içime sinmedi. Arabanın kaporta doğrultma ve bazı yerlere lokal boya ihtiyacı var. Henüz o işlere başlamadım. Onları yaptırırken çıtaları da elden geçireceğim ve boyaya çevireceğim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Farklı bir ürün keşfettim bir kaç parçada kullanacağım sonucu yazarım sizin için. CAR SYSTEM-BUMPER STRUCTURANT SPRAY (Pütürlü Tampon Yapılandırma Spreyi) Made in the Netherlands

WP_20160805_11_26_06_Pro.jpg

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Pütürlü tampon boyasını Hamdi kullanmıştı. Eğer PlastiDip atarsa ben de denemeyi düşünüyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Pütürlü tampon boyasını Hamdi kullanmıştı. Eğer PlastiDip atarsa ben de denemeyi düşünüyorum.
Bu ürünü benim aracımın tamponlarındaki köşe bariyerlerinde kullanmışlardı boyatırken hala tık yok çok sağlam ve orijinal gibi. Elastik olduğu için çatlama vs. yapmıyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu ürünü benim aracımın tamponlarındaki köşe bariyerlerinde kullanmışlardı boyatırken hala tık yok çok sağlam ve orijinal gibi. Elastik olduğu için çatlama vs. yapmıyor.

Renk tonu Nasıl? Mat siyah mı?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzer konu açmak yerine buradan paylaşayım dedim. ;)

Bugün @aurora Can ve sonrasında @MX9 Ahmet Abimizle yine küçük bakım onarım çalışmalarında bulunduk guzularımıza...

Benim sol ön kapının cam etrafındaki siyah boyalı yeri solmuş ve bazı kısımları atmıştı. Geçen haftalarda deneme amaçlı Plasti Dip uygulamıştım. Her ihtimale karşı ne olur ne olmaz diyerek yaklaşık 3-4 hafta bekledim sıkıntı çıkmamıştı. Bugün de diğer kapıları da eşitlemek için bir uygulama yaptık.

Malzemeler aynı: Plastid dip, maskeleme bandı, bolca gazete kağıdı, falçata.

Yapması kolay bir uygulama fakat Plasti Dip kullanırken bir kaç dikkat edilecek nokta var. O yüzden ben yine de hızlıca anlatayım dedim:
Öncelikle 626'larda var olan kapı kenarlarındaki lastikleri ve ortadaki direğin iç kısımlarını bantlıyoruz.

IMG_2580.JPG

Sonrasında kapıyı kapatıp geri kalan yerleri gazete ile kaplıyoruz.
Ben garantiye almak için fazlaca genişten aldım. :koptum:

IMG_2581.JPG

Maskeleme işleminden sonra Plasti Dipi alıp 3-5 dakika iyice çalkalıyoruz. Bir yandan da boyayacağımız yeri kuru bir bezle silerek temizliyoruz.
Arada sırada arabanızı yıkıyorsanız buna gerek yok tabi... :D

Burada dikkat edilecek konuları aktarayım hemen:
Öncelikle şişeyi hep dik tutmanız gerek ve her katı hep aynı yönde atmanız lazım. Soldan sağa veya yukarıdan aşağıya gibi...
İkincisi bir yeri boyamaya başlamadan önce birazcık kenarından yani gazete üzerinden başlayın. Çünkü ilk basışta boyayı fazla atabiliyor ve top top kalabiliyor.
Plasti dipi hiç elinizi kaldırmadan bir sıkımlık boyuyorsunuz ve boyayacağınız yer bittiğinde bekliyorsunuz. Geçtiğiniz yerden bir defa daha geçmek için attığınız boyanın kuruması gerek. O yüzden tek katta sadece 4'te 1 oranında bir kapatma söz konusu oluyor.

IMG_2582.JPG

Attığımız tek kat kurumaya bırakılırken diğer yerleri maskeliyoruz. Bu kat atma işlemini aynı yere belirli aralıklarla en az 5 kere uyguluyoruz.
Fazlasının zararı olmuyor. Hatta kaplama daha kalın olduğundan daha iyi duruyor.

IMG_2586.JPG

Plasti Dip boya gibi değil aslında bir kaplama plastiği olduğundan bantları çıkarırken boyanan yer ile bant arasındaki bölgeyi falçata yardımıyla çok bastırmadan çizittiriyoruz ki, bantı çekerken boyanan yerdeki kaplama da gelmesin.

IMG_2588.JPG

Mat siyah boya gibi görünmekle beraber yakından baktığınızda ya da dokunduğunuzda hissettiğiniz hafif pütürleri var. Bunlar kusur değil tabi kaplamanın özelliği.
Diğer bir avantajı da istediğimiz zaman sökerek çıkarılabiliyor olması. Söktüğümüzde de alttaki boyayı aynı şekilde bulabiliyoruz. ;)

Sonuç böyle bir şey: Ellerimize sağlık. :asik:

IMG_2589.JPG

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel iş Hamdi, arap gazeteyi bol bulunca .... :D

Plasti kullanırken verdiğin bilgiler önemli, daha önce Kerim le deneyim etmiştik bunu. Son olarak rüzgar soymazsa gayet şık, üzerine bir de parlatıcı atsan olacak sana piano black ;)

Üst Alt