Mazda 626 GE ile Mazda 626 GF Karşılaştırması

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Alışınca vazgeçemiyorsun. ;)

Dün sabaha karşı Antalya'ya gitmem gerekti benim eski Beyaz Guzu ile, dönüşte ben kullandım. Karacasu - Tavas yolundan gidip geldik. Kafam dağılsın diye biraz bastım gelirken. Hem performans hem konforu özlemişim cidden. 110 ile rampa çıkarken gaza biraz dokununca 140'a ulaşması hem de rampadayken hayretler içerisinde bıraktı beni. O performansı acayip özlemişim. Uzun yol konforundan ziyade performansı müthiş oluyor GE'nin sağlıklı motorunda. 17:45 gibi Elmalı'dan çıkıp 19:30 gibi Kuyucak'a vardık. Normalde 3 saatlik yol. Ama GF kesinlikle daha konforlu. GE uzun yoldan gelip direk GF'ye binip eve dönünce bir kez daha anladım ki konfor için GE yerine GF alınmalı. Eğer kafanda öyle bir plan varsa ve bütçe de yeterliyse GF denemeni tavsiye ederim.
Çok iyiii...peki ya yol sesi?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok iyiii...peki ya yol sesi?
Neredeyse bütün yol mıcırlı asfalttı, haliyle yol+trim sesi yüksek oluyor. Sıcak asfalta geçince bir anda %90 azalıyor yol sesi. Trim sesi sıfır oluyor. GE'de rüzgar sesi daha fazla oluyor. 80-90'a kadar sıkıntı yok. 140'a kadar katlanabilir hafif rüzgar sesi var, 190'a çıkınca hava akım sesi rahatsız ediyor. Sanki hava kanalının içindeymişsin gibi. Daha üste çıkamadım fazlası korkutuyor beni.

GF'de bu sesler çok daha az. GE'de kapılar+bagaj izolasyonu (bitüself + ses süngeri) var. GF'de hiçbir şey yok. Birkaç kere denemek için GF'de 190 yaptım GE ile arasında ciddi gürültü farkı var.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Neredeyse bütün yol mıcırlı asfalttı, haliyle yol+trim sesi yüksek oluyor. Sıcak asfalta geçince bir anda %90 azalıyor yol sesi. Trim sesi sıfır oluyor. GE'de rüzgar sesi daha fazla oluyor. 80-90'a kadar sıkıntı yok. 140'a kadar katlanabilir hafif rüzgar sesi var, 190'a çıkınca hava akım sesi rahatsız ediyor. Sanki hava kanalının içindeymişsin gibi. Daha üste çıkamadım fazlası korkutuyor beni.

GF'de bu sesler çok daha az. GE'de kapılar+bagaj izolasyonu (bitüself + ses süngeri) var. GF'de hiçbir şey yok. Birkaç kere denemek için GF'de 190 yaptım GE ile arasında ciddi gürültü farkı var.
Benim için en büyük etken yol sesi abi.. uzun yol da gerçekten çok can sıkıyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim için en büyük etken yol sesi abi.. uzun yol da gerçekten çok can sıkıyor
Henüz denemedim ama çamurluk içlerine bitüself uygulaması + pütür uygulamak muhtemelen yol sesini azaltır. GF yol sesiyle ilgili sıkıntım yok ama tabi ki merak etmiyor değilim. :) Bir de taban izolasyonu yapmak iyice pekiştirir. Beyaz Guzu'nun bagaja izolasyon yaparken bitüself bitmişti, bagaj bölümü sökükken ve arka koltuk yatıkken Koçtaş'a gittim geldim. İnanılmaz bir gürültü vardı. Bagaj izolasyonundan sonra gürültüyle ilgili acayip rahatlamıştım. Bagaj + kapı izolasyonu kolayca yapılabildiği için ilk tercih olabilir. Yol gürültüsüne ciddi faydalı.

Üst Alt