Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Değişimi ve Antifiriz İçin Bilgilendirme

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abilerim aracım 300 binde mobil 1 in 10×60 koysam sizce nasıl olur
Şimdiki yağın ne olduğunu biliyorsan onunla devam et ve gözlemle, eksiltme miktarına göre bir dahaki sefere yağ seçimi yaparsın. Hiç bir şey bilmiyorsan kafadan 10/60 koymak yanlış olur bence.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Önceki yağ 10 40 abi ama eksiltme var
Tam ne kadar eksiltiyo bilmiyom ama baya baya eksiltiyo abi

Bu şekilde ne siz aracınıza uygun bir yağ bulabilirsiniz, ne de sorunu çözebilirsiniz; ne de biz buradan yardımcı olabiliriz.
Öncelikle yağ neden eksiltiyor. Kaçırma var mı hepsi yanma ile ilgili mi? Yağ yakma varsa neden kaynaklı, bunu öğrenmek lazım.
İkincisi şuan 10/40 yağ var ise; bu yağ ne zaman koyuldu, kaç km'de ne kadar eksiltti, yağın markası modeli ne, ilave yağ mı eklendi, tamamıyla değiştiyse motor içi katkı kullanıldı mı vs. soruların cevabını bilmek gerek.
Üçüncüsü araç LPG'li mi? İlk çalıştırdığınızda egzozdan çıkan dumanın rengi/kokusu nasıl? Kompresördeyken duman atma var mı?
Bunların hepsini gözlemlemek gerekir ve buna göre yağ değişimi yapmak lazım gelir. ;)

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Dün arabanın yağ ve su kaçağı için öner ustaya bırakmıştım bir miktar kaçak vardı . Yapıldığını söyledi , su yerine antifiriz koyulmuş ne kadar koyuldu sormadım ancak baya yuksek miktar koyulmuş olmalı. Daha evv kaçak yapan yerler düzelmiş sorun giderilmiş gördüğüm kadarıyla ancak bu seferde motor bağlantı yerinde ki kelepcenin oradan bir kaçak var . Hemd baya yoğun kaçırıyor. Sanırsam kirecleyen bir yerler açıldı kelepçe civarında yarın bir daha gideceğim umarım sadece kelepce ile alakalıdır.. arabayı hep antifiriz ile kullanmak sizce iyi mi kötü mü hiç su koymadan sürekli antifiriz ile ??

Ekli dosyalar

• IMG_20190801_233303_6.jpg
    IMG_20190801_233303_6.jpg
    271.6 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20190801_184528_9.jpg
    IMG_20190801_184528_9.jpg
    257.5 KB · Görüntüleme: 19

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Dün arabanın yağ ve su kaçağı için öner ustaya bırakmıştım bir miktar kaçak vardı . Yapıldığını söyledi , su yerine antifiriz koyulmuş ne kadar koyuldu sormadım ancak baya yuksek miktar koyulmuş olmalı. Daha evv kaçak yapan yerler düzelmiş sorun giderilmiş gördüğüm kadarıyla ancak bu seferde motor bağlantı yerinde ki kelepcenin oradan bir kaçak var . Hemd baya yoğun kaçırıyor. Sanırsam kirecleyen bir yerler açıldı kelepçe civarında yarın bir daha gideceğim umarım sadece kelepce ile alakalıdır.. arabayı hep antifiriz ile kullanmak sizce iyi mi kötü mü hiç su koymadan sürekli antifiriz ile ??
Koyduğunuz antifrizin karışım mı konsantre mi olduğunu bilmeniz lazım. Normal şartlarda sürekli antifrizli su kullanmak tabi ki araç için çok önemlidir. Yalnız soğutma sistemine sadece antifriz koymak hiç bir işe yaramayacaktır.

Daha önce antifriz kullanılmamış bir araçta oluşacak kireçli veya korozyonlu kısımları veya kaçak olup da bunlardan dolayı kapanmış bölgeleri yeni koyacağınız antifriz açacağından kaçırmalara neden de olabilir. Aşağıdaki konuları incelemenizde fayda var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifiriz sonrası ufak tefek kaçaklar normal, devirdaim ile radyatöre bir şey olmasın... Başıma geldi maalesef.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Radyatör sağlam su anda ama devirdaim nasıldır nerededir onu kestiremiyorum. Dediğim gibi sadece o hortum bağlantı yerinde damlama var

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Radyatör sağlam su anda ama devirdaim nasıldır nerededir onu kestiremiyorum. Dediğim gibi sadece o hortum bağlantı yerinde damlama var
Devirdaim, kaputu açtığında, motorun sol alt bölümünde kalır, ara ara o bölümden su sızıyor mu diye kontrol etmekte fayda var. Hayati önem taşıyan parçalardan olur kendileri, Allah korusun.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
sogutma sivisi olarak %100 su kullanmayin. kisin donmasinin yani sira, sistemi ve devirdaim pompasini da curutebiliyor.
Antifriz olarak da 50/50 en ideal karisim. bazi yerlerde denk geliyorum. " usta araca 1 bidon antifriz koyup, ustunu suyla tamamladi" . sizce bu ne kadar dogru bilmiyorum ama bence konsantre antifriz kullaniyorsaniz karisimi motora koymadan once yapip tam oranda koymak en ideali.

Birde cesme suyu kullanacaksaniz, mumkunse kirecsiz ve en az 1 gun dinlendirilmis su olsun. su icerisindeki klor un ucmasini bekleyin. klor, asindirici bir madde.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar çok şükür buda basit bir sorunmus kelepçe ile sıka sıkab horturumun tam kelepçe ile boğulan kısmında bir kesi oluşmuş . Antirif verince de burada biriken kireçli alan açılmış hortumun o kısmını kestiler ve biraz daha önden bağladılar olay buymuş Allah başka dert vermesin

Üst Alt