Mazda 626 GE (1991-97) Tekleme - Çözümü Nedir?

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Gelişme var mi? Baktıra bildin mi?
Saatin ilerlemesi sebebiyle bakamadık ufak bir tanışma merasimi yaptık. Birde artık gece vardiyasından çıkıp bu işlere koşturmak beni yordu yaklaşık 36 saatlik uykusuzluk beni bir hayli yordu. Yarın sabah gidip işlemlere başlayacağız inşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Isi sensörü mu.. yeni ufuklara yelken açmayalım aman diiim:)buji kablosundandir umarım
Bu arada direk lpg de calistirdigimda benzinde çalışmasından daha kısa sürede çalışıyo ama dediğinizde olabilir çünkü motor sıcakken böyle bi sorun yok hemen çalışıyo

Geç çalışmaya iki şey temel sebeptir...

1- Isı sensörü

2- Yıpranan LPG Regülatörü içindeki diyaframların yakıt kaçırması neticesinde, ilk çalıştırmayı benzinle yapmak isteyen sistemin içinde lpg olması sebebiyle boğulma... ;)

İlgili konularımızı okumakta her zamanki gibi fayda var. :)

Mazda 626 GF (1997-02) Geç Çalışma Sorunu ve Çözümü

Benzinin Oktan Sayısı ve Geç Çalışma (Sorun Çözüldü, LPG Regülatör Diyaframı)

Mazda 626 GE (1991-97) Sabahları Geç Çalışma (Isı Sensörü)

:harika:

-leonard-

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşil - Sedan
Yardımlarınız için çok teşekkürler
Peki bu isi sensorunun içindeki uçlar birbirine değecek kadar yakınsa ve farz edelim degiyosa şase yaptı diye geç mi çalışır yoksa hiç mi çalışmaz

HTC Desire 816 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yardımlarınız için çok teşekkürler
Peki bu isi sensorunun içindeki uçlar birbirine değecek kadar yakınsa ve farz edelim degiyosa şase yaptı diye geç mi çalışır yoksa hiç mi çalışmaz

HTC Desire 816 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şase yapıyorsa zaten görevini yapamaz, hal böyle iken de sorunun ana kaynağı olur.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aracınız sadece uzun süreli beklemelerde geç çalışıyor ise Veli abinin de dediği gibi lpg regülatörünün gaz kaçırma olasılığı yüksek. Bunu test etmek basit. Lpg tankın vanasını bagajdan kapatın ve hortumlardaki gazı stop edene kadar çalışır vaziyette tutun. Hortumdaki ve filtredeki gazın tam bittiğinden emin olun yani. Bir iki gün sadece benzinde test edin. Eğer yine sabah benzinde geç çalışıyorsa sonra ısı sensörüne yönelirsiniz.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aracınız sadece uzun süreli beklemelerde geç çalışıyor ise Veli abinin de dediği gibi lpg regülatörünün gaz kaçırma olasılığı yüksek. Bunu test etmek basit. Lpg tankın vanasını bagajdan kapatın ve hortumlardaki gazı stop edene kadar çalışır vaziyette tutun. Hortumdaki ve filtredeki gazın tam bittiğinden emin olun yani. Bir iki gün sadece benzinde test edin. Eğer yine sabah benzinde geç çalışıyorsa sonra ısı sensörüne yönelirsiniz.
Bu geç çalışmadan kastınız nedir? Süre olarak. Mesela bende sabahları 3 yada 4. Turda çalışıyor buda yaklaşık 2-3 saniye kadar ediyor. Bu normal değerler mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu geç çalışmadan kastınız nedir? Süre olarak. Mesela bende sabahları 3 yada 4. Turda çalışıyor buda yaklaşık 2-3 saniye kadar ediyor. Bu normal değerler mi?
Geç çalışmadan kasıt, günün birinde sabah arabayı çalıştırmak istediğinde, bir önceki çalıştırmadan daha geç marşı almasıdır... :) En net tanım olarak bu aklıma geldi. Yani bu durumu aracın sahibi net olarak hisseder... ;)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geç çalışmadan kasıt, günün birinde sabah arabayı çalıştırmak istediğinde, bir önceki çalıştırmadan daha geç marşı almasıdır... :) En net tanım olarak bu aklıma geldi. Yani bu durumu aracın sahibi net olarak hisseder... ;)
Ozaman benimki de az da olsa geç çalışıyor o_O

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ozaman benimki de az da olsa geç çalışıyor o_O
Seni yanıltmayalım...

Bu geç çalışmanın başka sebepleri de olabilir, akü zayıflığı, marş kömürlerinin azalmış olması gibi... Bu etkenleri göz önünde bulundurarak, geç çalışmaya teşhis koymak biraz da senin elinde... ;)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
2-3 saniye 93 model lpg li 626 için süper bir çalışma süresi :). Bence kesinlikle geç değil..
Araba sıcakken 0 saniye diyebilirim kontagı çevirmem ile alması bir oluyor. Evet aslında yaşına göre normal ama önceden daha erken çalışıyordu sanki. Ondan dolayı öyle yazdım.

Seni yanıltmayalım...

Bu geç çalışmanın başka sebepleri de olabilir, akü zayıflığı, marş kömürlerinin azalmış olması gibi... Bu etkenleri göz önünde bulundurarak, geç çalışmaya teşhis koymak biraz da senin elinde... ;)
Benim aklımda hep buji var nedense. Hatta sarsıntılı çalışmasını da buna bağlıyorum kendimce.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim aklımda hep buji var nedense. Hatta sarsıntılı çalışmasını da buna bağlıyorum kendimce.
Evet geç çalışmaya buji de etki eder, unutmuşum bak... Ne zaman değiştiğini bilmiyorsan veya vakti gelmişse; değiştir gitsin, takımı 30-40 lira... ;)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evet geç çalışmaya buji de etki eder, unutmuşum bak... Ne zaman değiştiğini bilmiyorsan veya vakti gelmişse; değiştir gitsin, takımı 30-40 lira... ;)
Aslında Yen'i değişti ama içime sinmedi conta değişiminden önce yani yaklaşık 3-4 ay önce değişti ama sanki yağlanmış gibiydi ve kararmıştı.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar merhaba şuan itibari ile sorunum çözüldü. İlgi ve samimiyetlerinden dolayı Rem otomotive teşekkür ederim.
Gelelim sorunumun kaynağına. Yaklaşık bir saatlik kontrolden sonra aracın sentesi ve avans ayarı bozuk olduğu tespit edildi. Sente 4-5 diş kadar atlaktı ve avans da ona göre düzgün değildi yine yaklaşık bir saatlik inçe ayar ile sente ve avans aynı anda ayar yapıldı. Test sürüşüne çıktık gaza bastığımda koltuğa yaslayan bir ivmelenme var beni çok mutlu etti. Motorun boğuk sesi gitti çalışması sorunsuz vibrasyon en alt seviyede ve sessiz bir çalışma düzenine ulaşıldı. Bu sonuçlar çerçevesinde sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Sevindim çünkü sorunun bu kadar masrafsız halledildi. Üzüldüm çünkü bu kadar basit bir hatayı yetkili servisin yapması ve sente kontrol edilmeli uyarısına rağmen sorunu başka yerde aranması açıkcası beni üzdü. Neyse sorunum ortadan kalktı. Hüseyin usta halletti sağolasın. Zaten kendisi de eski bir herter çalışanı bilgi ve tecrübesi gerçekten çok. Durum şunu gösteriyor ki bundan sonra guzu ile bütün sorunlarıma burada çözüm arayacağım.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadaşlar merhaba şuan itibari ile sorunum çözüldü. İlgi ve samimiyetlerinden dolayı Rem otomotive teşekkür ederim.
Gelelim sorunumun kaynağına. Yaklaşık bir saatlik kontrolden sonra aracın sentesi ve avans ayarı bozuk olduğu tespit edildi. Sente 4-5 diş kadar atlaktı ve avans da ona göre düzgün değildi yine yaklaşık bir saatlik inçe ayar ile sente ve avans aynı anda ayar yapıldı. Test sürüşüne çıktık gaza bastığımda koltuğa yaslayan bir ivmelenme var beni çok mutlu etti. Motorun boğuk sesi gitti çalışması sorunsuz vibrasyon en alt seviyede ve sessiz bir çalışma düzenine ulaşıldı. Bu sonuçlar çerçevesinde sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Sevindim çünkü sorunun bu kadar masrafsız halledildi. Üzüldüm çünkü bu kadar basit bir hatayı yetkili servisin yapması ve sente kontrol edilmeli uyarısına rağmen sorunu başka yerde aranması açıkcası beni üzdü. Neyse sorunum ortadan kalktı. Hüseyin usta halletti sağolasın. Zaten kendisi de eski bir herter çalışanı bilgi ve tecrübesi gerçekten çok. Durum şunu gösteriyor ki bundan sonra guzu ile bütün sorunlarıma burada çözüm arayacağım.
Hadi gözün aydın geçmiş olsun..iste şimdi guzunun tadı başka olacak iste...bilgiler için teşekkürler adaş.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Saolasın abi inşallah bundan sonra tadını ala ala binerim guzuya :) şimdi lpg tesisatını takdıracağım bir tek o kaldı ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Saolasın abi inşallah bundan sonra tadını ala ala binerim guzuya :) şimdi lpg tesisatını takdıracağım bir tek o kaldı ;)

Hadi gözün aydın. Uzun bir aradan sonra tadını çıkaracaksın demek guzunun. :) Hazır sökmüşken LPG'yi hiç takma bence. Tadı orda onun. Yakıcaz benzinleri, ezicez paraları hunharca... ;)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hadi gözün aydın. Uzun bir aradan sonra tadını çıkaracaksın demek guzunun. :) Hazır sökmüşken LPG'yi hiç takma bence. Tadı orda onun. Yakıcaz benzinleri, ezicez paraları hunharca... ;)
Abi aklıma gelmedi değil ama maşallah benzini çok seviyor bu guzular iftarını açmış ben gibi depoyu tepesine dikiyor resmen :D bu ivmelenme bana çok gelir şimdi lpg candır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi aklıma gelmedi değil ama maşallah benzini çok seviyor bu guzular iftarını açmış ben gibi depoyu tepesine dikiyor resmen :D bu ivmelenme bana çok gelir şimdi lpg candır
Geçmiş olsun. Bu motorlar benzini kokluyor ama bizde akaryakıt pahalı, temel sıkıntı burada.

Üst Alt