Mazda 6 GJ Skyactiv vs 4 Silahşörler!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adam özetle Mercedes yeni kasa C sınıfı ile Mazda 6'yı eşit şartlarda ve marka imajından bağımsız olarak kıyaslıyor. Ve imaj haricinde + sübjektif kalite unsurları haricinde (yani plastik vb kalitesi haricinde) araçların kalan kısımları için ödenen fiyat ve alınan ürün değerlendirmesi yapıyor.

İkinci verdiğim linkte de Mercedes C sınıfı + BMW 3 serisi + Audi A4 Premium D sınıfı sedan karşılaştırması yapılıyor. Bu arada geçen ilginç bir cümle var. O sebeple bu başlığımın altına link verdim, çünkü benim anlattıklarımı doğrular nitelikte.

Deniliyor ki, Premium D sınıfı araçlar artık daha iyi olmalı. Çünkü orta sınıf D segmenti araçlar ciddi şekilde yaklaşıyorlar, özellikle de Yeni Mondeo (henüz Türkiye'ye gelmedi), yeni Passat ve Mazda 6!

Abi bize açıklarmısın bu adam ne demek istiyor :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
O zaman mazda6 ya hayranlık duymakta haksız değilmişim :) Vergi olayını saymazsak mükemmele yakın sayılır...

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Mustafa beyin muhteşem inceleme yazısından şu çıkarımı yaptım....Bilmem katılırmısınız...Mazda 6 premıum rakiplerinden sadece 1-2 tık geride...Nedir bu tıklar;

1- Önkonsol alt bölümün malzeme zayıflığı

2- Ekran kalitesi düşüklüğü

3- Yol sesini yansıtması

Soru şu ; Bunlar halledilmesi '' bence '' kolay detaylar...Bu kadar mükemmel ve zor işleri başarmış mazda müh.lerinin bunları atlaması ÇOK İLGİNÇ geldi bana...Maliyet denemez,1000-2000 dolardan fazla olduğunu zannetmiyorum..

Bunlar halledilirse (2015 makyajlı modelde belkide giderilmiştir ) premıumlardan marka algısı-prestiji dışında ( ki böyle devam edilirse buda olacaktır )ne eksiği kalıyor ??...

Türkiye şartlarında aradaki (520 ve E180 )enaz 50.000 TL ucuzlukta BÜYÜK ARTISI !...Sadece marka algısı-prestiji için,argo deyimle hava atmak için 50-60k fazla verilirmi ??...Benim cevabım necip ve ''zeki '' Türk milleti,yakıtta 3-5 kuruşu ( hemde 200k civarında araba alanlar ) ararken,bu nerdeyse ''c'' sınıfı sıfır bir araba parasını ,farkını verir !....

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tespit harika abi... Parasını akıllıca kullananların yönü mecburi olarak hep Mazda... :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şunu da ekleyelim; kapı içi trim kalitesi.

Kalite ile ilgili olmasa da pazarda çok önemli, pazara uygun motor seçeneği yaratabilme kabiliyeti çok zayıf Alman premium markalara göre. Bugün bahsettiğimiz 4 premium sedanın Mazda 6'ya göre çok başarilı satmasi sadece prestij ile ilgili değil. Türkiye vergi sistemine gösterdikleri uyum da!

Örneğin 1.6T motorlu BMW 5 serisi, X3 sadece burada var. 1.6T motorlu 3.20i sadece burada var. Mercedes E180 sadece burada var. C180 yıllarca sadece burada vardı, baktilar iş yapıyor, şimdi 1.6T motorlu C180 Avrupa'da da var.

Sadece motor da değil, boşline olarak piyasada adlandırilan 3 serisini Mazda 6'dan çok daha ucuza alabiliyorsunuz. Mazda 6 ile aynı fiyatı verdiğinizde, gayet dolu bir 3 serisi alıyorsunuz. Mazda 6'dan biraz farkla 2014 model 3-5 binde çiziksiz 5.20i (bir üst sınıf) alabiliyorsunuz. Bu hem teknik, hem vergisel, hem de ticari anlamda pazara uyum demektir.

Mazda 6 tek motor, tek donanım, tek fiyat ile bu kadar yapabilir ancak! Premiumları boş verin, tam rakibe bakın, VW Passat. Motor çeşitleri, donanım paket çeşitleri, fiyat aralığı ile tam bir pazarlama yıldızı.

Mustafa beyin muhteşem inceleme yazısından şu çıkarımı yaptım....Bilmem katılırmısınız...Mazda 6 premıum rakiplerinden sadece 1-2 tık geride...Nedir bu tıklar;
3- Yol sesini yansıtması
Soru şu ; Bunlar halledilmesi '' bence '' kolay detaylar...Bu kadar mükemmel ve zor işleri başarmış mazda müh.lerinin bunları atlaması ÇOK İLGİNÇ geldi bana...Maliyet denemez,1000-2000 dolardan fazla olduğunu zannetmiyorum..Bunlar halledilirse (2015 makyajlı modelde belkide giderilmiştir ) premıumlardan marka algısı-prestiji dışında ( ki böyle devam edilirse buda olacaktır )ne eksiği kalıyor ??...Türkiye şartlarında aradaki (520 ve E180 )enaz 50.000 TL ucuzlukta BÜYÜK ARTISI !...Sadece marka algısı-prestiji için,argo deyimle hava atmak için 50-60k fazla verilirmi ??...Benim cevabım necip ve ''zeki '' Türk milleti,yakıtta 3-5 kuruşu ( hemde 200k civarında araba alanlar ) ararken,bu nerdeyse ''c'' sınıfı sıfır bir araba parasını ,farkını verir !....

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
Teşekkürler Mustafam. Emeğine, klevyene sağlık.
Seni hayranlıkla ve imrenerek takip ediyorum.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Mustafa abiyi gaza getirip, bir iki şey daha mı yazdırmaya çalışıyonuz yoksa:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bilgilerinden yeni üyelerimizin de faydalanmasını istiyoruz... Mustafa abi gazla çalışmıyor çok şükür... :D

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada niyetiniz GLA'ya kayıyorsa, Ekim-Kasım gibi piyasaya verilecek olan yeni BMW X1'e Google'da bir bakmanızı öneririm.

GLA bir A sınıfı platformu üzerine ve birebir A sınıfı kasası ile üretilen bir model. Bu sebeple yanına gittiğinizde veya içine girdiğinizde size bir SUV'den çok, yüksek bir HB havası veriyor. ben çok beğenmiyorum...

X1 ise, BMW 1 serisi platformu üzerine, tamamen kendine özel bir kasa ile üretiliyor. Bu sebeple SUV/Crossover havası GLA'dan çok kuvvetli, iç mekanda özellikle baş mesafesi daha rahat, üstelik yeni kasanın görüntüsünü çok beğendim.

Subaru'yu düşünün. Impreza platformu üzerine 2 farklı SUV üretiyorlar. Birisi (XV) aynı platformla yetinmeyip, GLA gibi birebir aynı Impreza kasası kullanıyor. Diğeri ise (Forester) aynı platform üzerine şahsına münhasır bir kasa kullanıyor. Hem prestij, hem görüntü, hem de kullanışlılık çok farkediyor...

3- Yol sesini yansıtması
Soru şu ; Bunlar halledilmesi '' bence '' kolay detaylar...Bu kadar mükemmel ve zor işleri başarmış mazda müh.lerinin bunları atlaması ÇOK İLGİNÇ geldi bana...Maliyet denemez,1000-2000 dolardan fazla olduğunu zannetmiyorum..Bunlar halledilirse (2015 makyajlı modelde belkide giderilmiştir ) premıumlardan marka algısı-prestiji dışında ( ki böyle devam edilirse buda olacaktır )ne eksiği kalıyor ??...Türkiye şartlarında aradaki (520 ve E180 )enaz 50.000 TL ucuzlukta BÜYÜK ARTISI !...Sadece marka algısı-prestiji için,argo deyimle hava atmak için 50-60k fazla verilirmi ??...Benim cevabım necip ve ''zeki '' Türk milleti,yakıtta 3-5 kuruşu ( hemde 200k civarında araba alanlar ) ararken,bu nerdeyse ''c'' sınıfı sıfır bir araba parasını ,farkını verir !....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç bir yerde bulunmayacak kadar değerli bir konu, güncel kalması güzel olur... Ayrıca; gereksiz mesajları silmek istedim ama baktım ki, çok ince espriler içeriyor kıyamadım... :)

Üst Alt