Mazda 6 GG (2002-08) Lastik Tavsiye

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar,
Başıma gelmeden öncede sürekli araştırdığım ve forumda da tavsiye edilen Nokian Line için karar verdim.
Cumartesi işlerimi halledip Michelin bayi olup aynı zamanda Nokian bayiliği de bulunan Samur oto da bir çay içimi zamanında lastiklerim değişti.En az deforme olan eski lastiklerimden birini stepne yaptım.

Fiyat ile ilgili açıklama;
205/55/16 91V
Adet fiyatı taksitli : 235 X 4
Siboplar değişti tanesi 10 TL idi dördünü 30 TL ye değiştirdim.
Toplam ödeme 950 TL 7 taksit

Öyle çok fazla sürüş imkanım olmadı ama good year lastiklerim ilk alındığında 68 desibel ile inanılmaz sessiz idiler , 2 senenin ardından 71 desibellik ses seviyesi ile nokian lar kesinlikle daha sessiz geldi.Lastiklerimiz sertleştikçe hem ses seviyesi hem de yol tutuşu ne yazık ki azalıyor.

Bu arada kısa sohbetimizde lastiğin en büyük düşmanın direk güneş ışığı olduğunu öğrendim.Güneş ışığı lastik birleşimindeki silika yağları zamanla lastik dışına çıkardığı için tıpkı kuruyan ellerimiz gibi yapısal özelliği bozulup çatlamalar meydana getiriyor. Tabi ki bu tek başına etken değil, kötü kullanım şartları, değişen mevsim sıcaklıkları ,ve lastiğe sürülen parlatıcılar da bu aşınmayı hızlandırıyorlar..

Edit: Lastikler 2017 5. hafta üretimi.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Herkese iyi bayramlar iyi haftalar diliyorum
Konu dogru yere mi actim bilmiyorum ,yanlisim varsa duzeltilirse sevinirim:)
Izmit'e geldik bayramin 2. Gunu aksami,sikisik bir trafikte ,kirik bir kaldirimda ,lastigi yardik. Yandan yarildigi ve tellerde gittigi icin tamir sansi olmayan lastigi ,o saatte acik bir yer bularak ki saat gece 12 civariydi ,Petlas Velox Sport PT731 205/55R16 91H lastik alarak ,sag one taktim. Diger 3 lastik gd effiencygrip. Alabilecegim iki markadan digeri de falken idi. Bende petlasta karar kildim ki almama sansim yoktu zira gurbette ,gec vakit ve arabada 3.5 aylik kizimda vardi. Simdi 2 sorum var,kar gormedigim bir yerde yasiyorum ,yilda 1 defa belki buzlanma. Kislik lastikte dusunmuyor degilim ama sanirim bu lastik yazlik. 4 mevsim diye mi geciyor ayni zamanda ? Diger sorum ise ,diger 3 lastik ile 5000km yapilmamis ,goodyear ,2016 uretimi. Benim dusuncem ,sol one de petlas alip cikani stepne yapmak ki stepne lastigi saglam ancak 2004 uretimi. Siz ne dersiniz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
5000 km.de olan 3 lastiği ikinci el olarak satıp, 3 tane daha petlas alabilirsiniz. Ön ve arka desen farklılığı sıkıntı yaratır mı bilemedim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Stepneye hiç dokunma kalsın yerinde, 2004 yılı üretimi lastikten hayır gelmez. Tek petlas alıp kısa vadede çözüm üretebilirsin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu taşırken yorum yaparken geçmiş olsun demeyi unuttum iyi mi? :) Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Geçmiş olsun,

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Petlaslari dortlemek mantikli ,cikanin yeri goodyear alsam ,biri daha yeni olacak yine mantikli gelmedi,stepne yi aticam o tamam zaten ,bir ihtimalde petlasi stepne yapip 4 yeni lastik almak ,daha iyi ,petlasla alakalali tek sikintim ,fren mesafesinin uzamasi ,yapilan olumsuz yorum bu ,bu da onemli etken benim icin acikcasi.

Cikan goodyearlari da letgo da degerlendirebilirim ya da lastikcide

Moderatörün son düzenlenenleri:

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Son kararim ,yarin goodyear aliyorum ,petlasi stepne yapiyorum. Ustunde 2016 uretimi ,5000 km yapilmamis goodyear lastikler var ,herhalde yeni kardeslerini dislamazlar :) diger ihtimallerden zira en iyisi bu diye dusunuyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bende oyle dusunuyorum ,sagolun. Tek kaygim ,lastiklerin 4 mevsim degil yaz lastigi olmasi ,gerci bizde zorunlu degil ve agir kis yok ama

Kış durumuna göre ve araç kullanım durumunuza göre kışlık alırsınız.

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir dahaki lastik değişiminde Pirelli Zero alacağıım. Çok meth ediyorlar, bakalım nasılmış.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bir dahaki lastik değişiminde Pirelli Zero alacağıım. Çok meth ediyorlar, bakalım nasılmış.
Motorsiklettim varken üzerinde bitmiş pirelli vardı o Halde bile virajın bidine vururdum , sene 2010 Michelle almıştım 550 tl idi , pirelli 650 tl idi , michelli alınca viraj girerken 3.5 atıyordum bi lastik bu kadarmı kötü olur çok pişman olmuştum :)

Eski Pirelli bayisi olan arkadaşım (kimse benim malım kötü demez)(nokianları alırken , nokian bayisi demişti yazlık nokian tavsiye etmem kışlarından ise başka marka tavsiye etmem diye ) pirelli iyidir iyi demişti :)

Üst Alt