Mazda 323 BJ (1999-03) Rölanti Dalgalanması

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Japon araçlarının rölantisi yaz aylarında (ki senin oraların yaz konusunda maşallahı var) 900 civarında olması iyidir diye iyi bir ustadan duymuştum. Bu yüzden sorun olmaz ama motor ve şanzıman kulakları ömrünü tamamlıyor gibi geliyor.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Aslında motor kulakları iyi ama durumu şöyle izah edeyim ben.Aracı aldığımda ön alt kısımdaki motor kulağı yırtılmıştı ve ben yenisini alıp değiştirdim.Değişim esnasında şunu farkettim sanki arkadaki motor takozu fazla yukarı kaldırılmış bu yüzden ön motor kulağı aşagı doğru kaymış gibiydi.Ön motor takozunu takarken krikoyla kaldırmama rağmen takmakta zorlanmıştım ve taktktan sonra aşağı doğru öyle bir basınç yapıyordu ki taktığım motor kulağı birkaç güne yırtılır dedim kendime.Arka motor kulağına bi göz atmıştım ama bağlantısı normal gibiydi.Müsait bir zamanda tekrar bakacam artık.Rolantide ön tamponu ve farları aşırı derece sallıyor zaten.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar 1.5 zl motor otomatik vites aracım hakkında birkaç şey danışmak istiyorum müsaadenizle. Benim sorunum şu. Resimde görünen vida sanırım rolanti ayarı için. Bu vida tam sıkılı halde iken rolanti 800 devir gösteriyor. Aracı vitese takınca veya klimayı açınca rolanti 650-700 seviyelerine düşüyor ama direksiyon, döşemeler, tampon titremeye başlıyor. Motor kabutunu açınca motorun çalışması çok sarsıntısı değil gibi ama sanırım motor takozlari sarsıntısı içeri fazla aktarıyor. Ben bu vidayi gevsetince rolanti 900 civarı oluyor (emme manifoldundan fazla hava gidiyor sesinden belli) yüke bindiğinde ise 800 civarı oluyor rolanti ve sarsıntı baya hafifliyor. Rolantinin 900-1000 arası olmasının bir zararı olur mu ve bu vidayi gevsetirsem aracın cekisinde düşüş yakitinda fazlalık olur mu?
Klimayı açınca rölantiye bir miktar takviye yapması lazım otomatik olarak. Bir şeyler eksik yanlış. Rölanti motorunun ve diğer elemanların sağlıklı çalıştığından emin olunuz.

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Konuyu baştan sona okumadım.Konu ile alakalı Ufak bir tecrübem oldu. Birilerine yardımı dokunur düşüncesiyle anımı paylaşmak istiyorum.

99 Model Otomatik 1.5 BJ Kasa Mazdam vardı. arada rolanti dalgalanması denen arızayı yapıyordu. Bir kaç kezde Hold lambası yanıp sönüyordu. Gezdim herkes şanzuman arızası dedi. Sırf Hold lambası yanıp sönüyor diye. Oysa netten edindiğim bilgilere göre motor arıza lambası yerine bu ışık yanıp sönüyormuş. sürekli yapmadığı için ustalarda bulamadı. Bir şekilde bir ustada OBD1 cihazı varmış ve arabaya bağladı. verdiği hatayı buldu. Sorun Boğaz Kelebek konum sensöründen kaynaklanıyormuş.

Neyse Benim ustaya götürdüm ve temizlettim. sonra bir daha yapmadı. Bu arada Benim usta hep git pc ye bağlattır diyordu. meraktan gezdim :)

uzun zaman yapmadı derken gene başladı. ama bu sefer hold ışığı yanmıyordu. Sadece rolanti dalgalanması yapıyordu. Benim ustaya gittim ve hava kutusundan başladı derken sorunu hemen buldu. Hava Filtresinin üst kapağı soldan tırnağı kırılmış ve havayı yandan emiyormuş. toz vs gelince araba rolantide salaklıyordu. Mantıklı geldi. Yeni hava filtresi taktı ve kırılan tırnağın açık kalan kısmını vida sıkarak onardı ve gerekli temizleme işlerini halledince hiç sorun yaşamadım. Birde ilavetten aynı zamanda bujiler değişti.

Sonuç olarak 6-7 ay sorun çıkartmadı ve araba geçen hafta Ankara'ya satıldı. inşallah yeni sahibide sorunsuz biner.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu baştan sona okumadım.Konu ile alakalı Ufak bir tecrübem oldu. Birilerine yardımı dokunur düşüncesiyle anımı paylaşmak istiyorum.

99 Model Otomatik 1.5 BJ Kasa Mazdam vardı. arada rolanti dalgalanması denen arızayı yapıyordu. Bir kaç kezde Hold lambası yanıp sönüyordu. Gezdim herkes şanzuman arızası dedi. Sırf Hold lambası yanıp sönüyor diye. Oysa netten edindiğim bilgilere göre motor arıza lambası yerine bu ışık yanıp sönüyormuş. sürekli yapmadığı için ustalarda bulamadı. Bir şekilde bir ustada OBD1 cihazı varmış ve arabaya bağladı. verdiği hatayı buldu. Sorun Boğaz Kelebek konum sensöründen kaynaklanıyormuş.

Neyse Benim ustaya götürdüm ve temizlettim. sonra bir daha yapmadı. Bu arada Benim usta hep git pc ye bağlattır diyordu. meraktan gezdim :)

uzun zaman yapmadı derken gene başladı. ama bu sefer hold ışığı yanmıyordu. Sadece rolanti dalgalanması yapıyordu. Benim ustaya gittim ve hava kutusundan başladı derken sorunu hemen buldu. Hava Filtresinin üst kapağı soldan tırnağı kırılmış ve havayı yandan emiyormuş. toz vs gelince araba rolantide salaklıyordu. Mantıklı geldi. Yeni hava filtresi taktı ve kırılan tırnağın açık kalan kısmını vida sıkarak onardı ve gerekli temizleme işlerini halledince hiç sorun yaşamadım. Birde ilavetten aynı zamanda bujiler değişti.

Sonuç olarak 6-7 ay sorun çıkartmadı ve araba geçen hafta Ankara'ya satıldı. inşallah yeni sahibide sorunsuz biner.

Yeni sahibi Garaj'ı takip etme zahmetini gösterirse, aracını her türlü sorunsuz şekilde kullanır. :) Güzel bilgi ve tecrübeler için teşekkürler. Esasında, lpg'li araçta rölanti sorunu denildiğinde tek bir kaynağı yok maalesef, işin püf noktası çok çeşitli olan sebepleri bulabilmeye kalıyor. Egzozdaki küçük bir delik bile bazen bu dalgalanmaya sebebiyet veriyor ki, ben forumda okuyunca şaşırmıştım...

Bir de; işten anlamayan ustaların eline düşersen de, masraf yapıp sorunun çözülmüyor... Hele ki; lpg ustasının hiç el atmadan bakmadan "ateşlemeden" motor ustasının aynı şekilde "lpg'den" demesi yok mu, adamı oracıkta katil eder... :D

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Yeni sahibi Garaj'ı takip etme zahmetini gösterirse, aracını her türlü sorunsuz şekilde kullanır. :) Güzel bilgi ve tecrübeler için teşekkürler. Esasında, lpg'li araçta rölanti sorunu denildiğinde tek bir kaynağı yok maalesef, işin püf noktası çok çeşitli olan sebepleri bulabilmeye kalıyor. Egzozdaki küçük bir delik bile bazen bu dalgalanmaya sebebiyet veriyor ki, ben forumda okuyunca şaşırmıştım...

Bir de; işten anlamayan ustaların eline düşersen de, masraf yapıp sorunun çözülmüyor... Hele ki; lpg ustasının hiç el atmadan bakmadan "ateşlemeden" motor ustasının aynı şekilde "lpg'den" demesi yok mu, adamı oracıkta katil eder... :D

Çok haklısınız. Allahtan lpg li değildi. Bununlada ilgili bir anım var

İlk Arabam olan unoya lpg taktırmıştım. Hergun bir kere gaz bitermiş gibi stop edip duruyordu. Hele trafiğin ortasında stop etmesi.. hiç hatırlamak istemiyorum.

Buna paralel olarak usta usta gezdim tabiki. Benim ustam direkt lpg sorunu dedi ama lpg ci kabul etmedi. Halinle gezdik durduk. Buji buji kabloları ateşleme modülü derken 200 tl gitti. Sorun düzeldi diye sevinirken gene gene gene ayni sorun devam etti.

Her usta baktı başkasına yolladı. 1 haftam sanayide geçti. Artık arabayi hurdaya verecektim.

Son olarak elektrikçide buldum kendimi. Adama anlattım adam dinledi. Sonra 5 dk icinde yaptı. Bir kablo bagladi. tabiki inanmadım gene olmayacaktı derken gönderdi dene gel dedi.

Bir depo gazı yaktım desem yeridir. Tik yok..

Döndüm yanına sordum ne yaptın diye lpg sisteminin sasesini uyduruk bir kablo ile bağlamışlar ve kablo çürümüş. Onu yeniledim dedi. Yerinide gösterdi. Ben mala bağladım tabiki. Borcumuz ne dedim. Sen zaten yeterince harcamışın borcun yok demeye kalmadı ve kaput adamın kafasına düştü. Nasıl düştü anlamadık bile. Adamın kafa yarılmadı mi..

Hastaneye gidelim dedim onu yapalım dedim yok adam gelmedi de gitmedi de..

Çok mahcup hissettim kendimi.. parada almadı üstüne kafasını yardık..

Nitekim usta var ustacik var. Allah herkesin karşısına “usta”lari cikartsin..

Yeni sahibi emekli kaporta ustası olduğu icin internette garajı takip edeceğini sanmıyorum. İnsallah beni şaşırtır..

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
43080
Merhaba hayırlı günler herkese

Bu kış aylarına girmeye başladığımız zamandan bu yana zaman zaman rahatsız edici rölanti dalganması yaşıyorum. Performans hava filtresi vardı dedim ki akışmetre falan uyum sağlamıyor değiştireyim orijinale çevirelim onu da yaptım lakin dalgalanma hala devam ediyo geçiyor azalıyor çoğalıyor anlam veremedim boğaz kelebeği temizliği yapıldı akışmetre yine de balata spreyi ile temizledim bujilerin ateşlemesi de güzel. bilgilerinize tecrübelerinize ihtiyacım var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekli dosyayı görüntüle 43080Merhaba hayırlı günler herkese

Bu kış aylarına girmeye başladığımız zamandan bu yana zaman zaman rahatsız edici rölanti dalganması yaşıyorum. Performans hava filtresi vardı dedim ki akışmetre falan uyum sağlamıyor değiştireyim orijinale çevirelim onu da yaptım lakin dalgalanma hala devam ediyo geçiyor azalıyor çoğalıyor anlam veremedim boğaz kelebeği temizliği yapıldı akışmetre yine de balata spreyi ile temizledim bujilerin ateşlemesi de güzel. bilgilerinize tecrübelerinize ihtiyacım var.
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var... Benim tahminim, sistem hava alıyor...

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 43080Merhaba hayırlı günler herkese

Merhabalar üstadım mesajınızda belirtmemişsiniz. Aracınızda LPG takılı mıdır? Eğer takılıysa LPG ve benzinde aynı durum mevcut mu?

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Merhabalar üstadım mesajınızda belirtmemişsiniz. Aracınızda LPG takılı mıdır? Eğer takılıysa LPG ve benzinde aynı durum mevcut mu?
Evet LPG var atlamışım yazmayı benzin de de aynı problem nüksediyo bir yorumları tecrübeleri okudum konum sensörü hava filtresi hava alması dikkatimi çekti onların üzerinde durucam sonuç alırsam tekrar yazarım. Teşekkür ederim. @MZYUN

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Hayırlı akşamlar herkese rölanti dalgalanması ile ilgili ben kendi aracım ile alakalı bugün sonuca ulaştım, onu da sizinle paylaşıcam. Kış aylarına girmemiz ile aracımda rölanti dalgalanması başladı aracım da performans hava filtresi vardı dedim ki akışmetre var sapıtıyor söktüm AliExpress den hava filtresi kazanı aldım falan montajını yaptım azalma oldu dalgalanmada 2000 devire kadar çıkıp kalmıyor da 1000 devire kadar çıkıyor kalıyor gibi işin aksi tarafı tam düzeldi derken tekrar başlıyordu buda can sıkıcı hali ile kendi kendine dalgalanması gaz vermesi gibi

43189

Bu fotoğrafı daha önce paylaşmıştım sağolsun bilgili arkadaşlar kablonun nereye ait olduğunu söylediler selenoid valf e ait olduğunu söylediler ama ben eksik veya arıza yapmış benden önceki sahibi iptal etti diye zanniyordum lakin 1. İşaretli bölgede olduğu gibi sıkıştırmışlar oraya bir yere bugün tekrar kaputu açtığımda dikkatimi çekti bakıyorken valfin soketinin dibinden elektrik kablosunun teki koptu korka korka
Söktüm valfi valfin
43190

Valfin gösterdiğim yerden hortumun girdiği kısım kopmuş değişik bir çalışma ile ile yapıştırmışlar ama oda kopmuş tabiki soketin kablosunu onardım hortumun girdiği kısım ile hortumu birleştirip hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım, ve montajını yaptım ama yerini bilmediğim için selenoid valfin Gine öyle hortuma klipsledim biraz da rahatsız olduğum için çok uğraşamadım finale gelicek olursak rolenti dalgalanmasında sonuca ulaştım sorunum şükürler olsun ki çözüldü. Sorunun oradan olduğunu tahmin edemediğim için sorun çözüldükten sonra fotoğraflarını çekip paylaşabildim sizlerle sadece.
43191

syildiz

Sessiz
Araç Markası
99 Mazda 323 Astina
Merhaba arkadaşlar mazda 323 99 model hb kasa aracımda rolanti dalgalanması var. Araç lpgli benzinde de problem var.Araç hareket halindeyken vites geçişlerinde rolanti dibe geliyor geri yükseliyor. Yükseldiği nokta 1500 devir dolayları. Ayrıca araç ısındıktan sonra frene basınca rolanti sabit durmuyor iniyor ve çıkıyor. Aracın akış metresi değişti , gaz kelebeği temizlendi konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar mazda 323 99 model hb kasa aracımda rolanti dalgalanması var. Araç lpgli benzinde de problem var.Araç hareket halindeyken vites geçişlerinde rolanti dibe geliyor geri yükseliyor. Yükseldiği nokta 1500 devir dolayları. Ayrıca araç ısındıktan sonra frene basınca rolanti sabit durmuyor iniyor ve çıkıyor. Aracın akış metresi değişti , gaz kelebeği temizlendi konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.
Yerinde olsam konuyu en başından itibaren okurdum, gerçi yerinde olmadan da okudum ya neyse... ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Akışmetre kolay kolay bozulan bir şey değil aslında. Fiziki hasar almadıysa uzun yıllar görevini yapmaya devam eder.

Bu araçlarda dalgalanmaya sebep olabilecek bir sürü değişken mevcut.

Öncelikle akışmetreden sonra gaz kelebeğine kadar kontrol edin hava alan biryer olabilir. Ayrıca emme manifoldunun contası da bozuksa hava alıyor olabilir. Gaz kelebeğinin üstünde hava ayar vidası var. Onu sonuna kadar sıkıp kontrol edin değişen birşey var mı. Değişiklik yoksa hava alıyordur büyük ihtimal. Hava alan biryer yoksa ısı müşürüne bakın. Bozulduğu için rölanti motoruna yanlış değer gönderiyor olabilir. Isı müşürü sağlamsa rölanti motoru görevini yapmıyor olabilir, soketini temizleyin, kabloları kontrol edin kopuk olabilir. Rölanti motorunun fişini çekince yüksek devirde çalışma var ve rölanti dibe vurmuyorsa rölanti motorunda sıkıntı vardır.

Dediğim gibi kontrol edilecek çok nokta var.

syildiz

Sessiz
Araç Markası
99 Mazda 323 Astina
Yerinde olsam konuyu en başından itibaren okurdum, gerçi yerinde olmadan da okudum ya neyse... ;)
Konuyu en başından itibaren okudum fakat benzer bir kaç problem var fakat o
Akışmetre kolay kolay bozulan bir şey değil aslında. Fiziki hasar almadıysa uzun yıllar görevini yapmaya devam eder.

Öncelikle akışmetreden sonra gaz kelebeğine kadar kontrol edin hava alan biryer olabilir. Ayrıca emme manifoldunun contası da bozuksa hava alıyor olabilir. Gaz kelebeğinin üstünde hava ayar vidası var. Onu sonuna kadar sıkıp kontrol edin değişen birşey var mı. Değişiklik yoksa hava alıyordur büyük ihtimal. Hava alan biryer yoksa ısı müşürüne bakın. Bozulduğu için rölanti motoruna yanlış değer gönderiyor olabilir. Isı müşürü sağlamsa rölanti motoru görevini yapmıyor olabilir, soketini temizleyin, kabloları kontrol edin kopuk olabilir. Rölanti motorunun fişini çekince yüksek devirde çalışma var ve rölanti dibe vurmuyorsa rölanti motorunda sıkıntı vardır.

Yanıtladığınız için teşekkürler.

[/QUOTE
Rolanti motor soketi gaz kelebeğinin üstündeki ise bunu sökünce araba stop ediyor. Isı müşürü nerede onu bilmiyorum. Araç soğukken rolanti yüksek ısındıktan sonra normale geliyor. Rolanti hareket halindeyken vites geçişlerinde stop edecek gibi düşüp çıkıyor. Araç dururkende frene bastığım zaman sürekli inip çıkıyor.salı günü bir ustaya göstereceğim çözüm olursa yazarım buradan.Cevapladığınız için teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rolanti motor soketi gaz kelebeğinin üstündeki ise bunu sökünce araba stop ediyor. Isı müşürü nerede onu bilmiyorum. Araç soğukken rolanti yüksek ısındıktan sonra normale geliyor. Rolanti hareket halindeyken vites geçişlerinde stop edecek gibi düşüp çıkıyor. Araç dururkende frene bastığım zaman sürekli inip çıkıyor.salı günü bir ustaya göstereceğim çözüm olursa yazarım buradan.Cevapladığınız için teşekkürler

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Rolanti motor soketi gaz kelebeğinin üstündeki ise bunu sökünce araba stop ediyor. Isı müşürü nerede onu bilmiyorum. Araç soğukken rolanti yüksek ısındıktan sonra normale geliyor. Rolanti hareket halindeyken vites geçişlerinde stop edecek gibi düşüp çıkıyor. Araç dururkende frene bastığım zaman sürekli inip çıkıyor.salı günü bir ustaya göstereceğim çözüm olursa yazarım buradan.Cevapladığınız için teşekkürler

Elinden iş geliyorsa, konu içerisinde sunulan çözümleri denemeni tavsiye ederim... ;)

Soner Arslan

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
mrb arkadaşlar.benim de benzer bi sorunum var.aracım 94 model 626.rölantide çalışırken herhangi bi sorunum yok ama hareket halindeyken vites geçişlerinde yada durmak için frene bastığımda rölanti en dibe kadar iniyor hatta bazen stop ediyor.stop etmezse bir saniye geçmeden toparlayıp normal seviyesine yani 900 devire geliyor ve sabitleniyor.geçen hafta boğaz kelebeği sökülüp temizlendi,avans ayarı yapıldı ve araç yaklaşık 2 gün düzgün çalıştı fakat 2 gün sonra aynı sorun tekrar başladı.sizce boğaz kelebeği ve rölanti motorunun değişmesimi gerekiyodur yoksa başka bi yerde başka bi sorunmu vardır?

Üst Alt