Mazda 323 BJ (1999-03) İmmobilizer Uçuk Fiyat

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Aslinda islem bu kadar basit cihaza tuttup kopyaliyor.
Ama nasil kopyalar 626daki imbolizer markasi ney biliyormusunuz?

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
O konuda hiç bir fikrim yok, ben böyle bir şeyin varlığından da haberim yoktu aslında. Bafra'da bir anahtarcıya gittim, hatta en meşhuruna, benim yapacağım anahtar sadece kapıyı açar arabayı çalıştırmaz dedi. Dediği gibi de oldu. Bana bir yer tarif etti gittim beş dakikada yaptılar, ama markası konusunda bir fikrim yok açıkçası.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bizim 1.5 bj kasaların immobilizer için uygun olan chip id 8c. Ne yazıkki piyasada pek bulunan bir chip değil. Trabzon da en son fiyat olarak 200 tl karşılığında yedek anahtarı yaptırdım. Yapılan işlem oldukça basit mevcut anahtar makinada kopyalanıp aynı model chipe yüklenerek işlem tamamlanıyor.
Belki yurt dışından chipi getirip anahtarcıya taktırmak daha uygun ola bilir ama chip kodundan tam emin olmadığımdan pek uğraşmak istemedim açıkcası. Nette 50 dolara da mevcut 20 dolara da pek bir şey anlamadım fiyat konusunda. Anahtarcı ise chiplerin Amerika dan geldiğini söyledi.
Aynı model aracı olan arkadaşlara fikir olsun diye yazdım.

http://www.ebay.com/itm/New-Transpo...ash=item35e98d385f:g:SlYAAOSwPgxVRxVV&vxp=mtr

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar bizim 1.5 bj kasaların immobilizer için uygun olan chip id 8c. Ne yazıkki piyasada pek bulunan bir chip değil. Trabzon da en son fiyat olarak 200 tl karşılığında yedek anahtarı yaptırdım. Yapılan işlem oldukça basit mevcut anahtar makinada kopyalanıp aynı model chipe yüklenerek işlem tamamlanıyor.
Belki yurt dışından chipi getirip anahtarcıya taktırmak daha uygun ola bilir ama chip kodundan tam emin olmadığımdan pek uğraşmak istemedim açıkcası. Nette 50 dolara da mevcut 20 dolara da pek bir şey anlamadım fiyat konusunda. Anahtarcı ise chiplerin Amerika dan geldiğini söyledi.
Aynı model aracı olan arkadaşlara fikir olsun diye yazdım.

http://www.ebay.com/itm/New-Transpo...ash=item35e98d385f:g:SlYAAOSwPgxVRxVV&vxp=mtr

Bilgilendirme için teşekkürler... Umarım kimsenin işi bu konuya düşmez. :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Servisten indirim zamanı yedek anahtar getirtmiştim. Dün akşam bir anahtarcıya gittim. Anahtardan anahtara kopyalayamadı. Cihazını OBD'den bağlamak için arabaya geldi. Arabada OBD olmadığı için onu da yapamadı. En son immobilizer beynini söküp oradan programlamamız lazım dedi. Onun içinde 400 TL para istedi. Allah kimseyi anahtarcıların eline düşürmesin.
Başka yerlere bakıyorum şimdi. Duruma göre bilgilendirme yapacağım.
İstanbul'da bu işi yapabilen bildiği yer (çakal değil esnaf) olan var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servisten indirim zamanı yedek anahtar getirtmiştim. Dün akşam bir anahtarcıya gittim. Anahtardan anahtara kopyalayamadı. Cihazını OBD'den bağlamak için arabaya geldi. Arabada OBD olmadığı için onu da yapamadı. En son immobilizer beynini söküp oradan programlamamız lazım dedi. Onun içinde 400 TL para istedi. Allah kimseyi anahtarcıların eline düşürmesin.
Başka yerlere bakıyorum şimdi. Duruma göre bilgilendirme yapacağım.
İstanbul'da bu işi yapabilen bildiği yer (çakal değil esnaf) olan var mı?

Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Aydın da sormuştum yedek anahtar fiyatını 150 lira demişti. Fiyat uygun o zaman. :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Hikayenin devamını anlatayım.

Başka anahtarcılara gittim. Biri deneyimli çıktı. Bu anahtarı kopyalayamam dedi. Elimde çip kalmadı. Kalsa yapardım dedi. Orjinal anahtarın çipi önprogramlı olarak geliyormuş. Anahtarcılardaki cihazlar bunu şifreli olarak görüyor, müdahale edemiyor.
product_873.jpg
Başka bir anahtarcıya daha uğradım. O da immobilizer kutusunu söküp programlamamız lazım dedi. 200 TL istedi. Sen servislere de bir sor dedi.
Bugün servislere sordum. Kopyalama işini yapan iki yer buldum. Birisi 200 diğeri 100 TL istedi.
@kadir in fikir vermesiyle manuel kopyalama yapılabilir mi diye bir bakayım dedim. Yapılabiliyormuş. Fakat bunun için arabaya özel 8 haneli bir pin kodu gerekiyor. Servisleri aradım bu pin kodu için. İki tanesi ne istediğimi bile anlamadı. Üçüncüsü anladı, ama telefonda veremeyeceğini söyledi.

Prosedür şöyle (uygulamadım, birebir çeviridir);

Bu işlem için minimum 2 anahtar gerekiyor. Hiç anahtarımız yoksa 2 adet yeni anahtar edinmemiz gerekli.
Bu işlem için orijinal fabrika anahtarı kullanmamız gerekiyor. Yan sanayi (aftermarket) anahtar ile olmuyor.
1)Yeni anahtarın dişleri açılacak.
2)Anahtarı kontağa sokup ON ve OFF konumlarına ardarda 5 defa hızlıca getireceğiz. ON pozisyonunda 1 sn den daha fazla kalmayacak.
3) Anahtarı tekrar ON (6. ON) yapınca immobilizer ışığının hızlıca yanıp sönmesi lazım. 0,3 sn'lik periyotlarla yanıp sönecek.
4) 20 sn içinde anahtarı LOCK pozisyonuna alıp 5 dk bekleyeceğiz. 5 dk sonra immobilizer ışığı 1,2 sn'lik periyotlarla yavaşça yanıp sönmeye başlayacak.
5) Şifreyi gireceğiz, şifre girme;
İmmobilizer ışığı sönükken anahtarı ON yapıyoruz. Şifrenin ilk hanesi mesela 4 olsun. Işık 1,2 sn aralıklarla 4 defa yanıp sönecek. Söndükten sonra anahtarı LOCK konumuna alıyoruz. 30 sn içinde ikinci rakam içinde aynı şeyi yapıyoruz. Sırasıyla 8 haneli şifreyi girdikten sonra şifre doğru ise immobilizer ışığı sürekli yanması lazım. Hatalı oldu ise 45 sn bekleyip yine deneyebilirsiniz.
6) Şifreyi girdikten sonra immobilizer ışığı sürekli yanık kalacak.
7) Araç şimdi çalışabilir. Çalıştırınca immobilizer ışığı 1-2 sn içinde sönecek.
8) 20 sn içinde ilk anahtarı çıkarıp yeni anahtarı sokup arabayı çalıştırıyoruz. Aynı şekilde immobilizer ışığı 1-2 sn içinde sönecek.
Başka anahtar yoksa anahtarı çıkardığınızda 30 sn içinde araç programlama modundan çıkacak.
[TBODY] [/TBODY]

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Başka anahtarcılara gittim. Biri deneyimli çıktı. Bu anahtarı kopyalayamam dedi. Elimde çip kalmadı. Kalsa yapardım dedi. Orjinal anahtarın çipi önprogramlı olarak geliyormuş. Anahtarcılardaki cihazlar bunu şifreli olarak görüyor, müdahale edemiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 27563
Başka bir anahtarcıya daha uğradım. O da immobilizer kutusunu söküp programlamamız lazım dedi. 200 TL istedi. Sen servislere de bir sor dedi.
Bugün servislere sordum. Kopyalama işini yapan iki yer buldum. Birisi 200 diğeri 100 TL istedi.
@kadir in fikir vermesiyle manuel kopyalama yapılabilir mi diye bir bakayım dedim. Yapılabiliyormuş. Fakat bunun için arabaya özel 8 haneli bir pin kodu gerekiyor. Servisleri aradım bu pin kodu için. İki tanesi ne istediğimi bile anlamadı. Üçüncüsü anladı, ama telefonda veremeyeceğini söyledi.

Bu işlem için minimum 2 anahtar gerekiyor. Hiç anahtarımız yoksa 2 adet yeni anahtar edinmemiz gerekli.
Bu işlem için orijinal fabrika anahtarı kullanmamız gerekiyor. Yan sanayi (aftermarket) anahtar ile olmuyor.
2)Anahtarı kontağa sokup ON ve OFF konumlarına ardarda 5 defa hızlıca getireceğiz. ON pozisyonunda 1 sn den daha fazla kalmayacak.
3) Anahtarı tekrar ON (6. ON) yapınca immobilizer ışığının hızlıca yanıp sönmesi lazım. 0,3 sn'lik periyotlarla yanıp sönecek.
4) 20 sn içinde anahtarı LOCK pozisyonuna alıp 5 dk bekleyeceğiz. 5 dk sonra immobilizer ışığı 1,2 sn'lik periyotlarla yavaşça yanıp sönmeye başlayacak.
İmmobilizer ışığı sönükken anahtarı ON yapıyoruz. Şifrenin ilk hanesi mesela 4 olsun. Işık 1,2 sn aralıklarla 4 defa yanıp sönecek. Söndükten sonra anahtarı LOCK konumuna alıyoruz. 30 sn içinde ikinci rakam içinde aynı şeyi yapıyoruz. Sırasıyla 8 haneli şifreyi girdikten sonra şifre doğru ise immobilizer ışığı sürekli yanması lazım. Hatalı oldu ise 45 sn bekleyip yine deneyebilirsiniz.
7) Araç şimdi çalışabilir. Çalıştırınca immobilizer ışığı 1-2 sn içinde sönecek.
8) 20 sn içinde ilk anahtarı çıkarıp yeni anahtarı sokup arabayı çalıştırıyoruz. Aynı şekilde immobilizer ışığı 1-2 sn içinde sönecek.
Başka anahtar yoksa anahtarı çıkardığınızda 30 sn içinde araç programlama modundan çıkacak.
[TBODY] [/TBODY]
:krktm::krktm::krktm::krktm::krktm::krktm:

Bu nedir arkadaş...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uygulayıp, sonuca ulaştığında bilgilendirme yaparsan, ihtiyacı olanlara ışık tutmuş olursun. :) Kolay gelsin.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bugün kozyatağı Damla bayisine şifreyi istemek için gittim. Ruhsat sahibi olmama rağmen bu şifreyi veremeyeceklerini söylediler. (Bu konuda Mazda TR'ye şikayet maili attım).
100 TL karşılığında yukarıda yazdığım aynı işlem ile anahtarı kopyaladılar.

Son olarak ID 8C immobilizer çipli aracı olanlar için yol göstermesi açısından;

Piyasada 2 farklı çip (ID 8C) var.
Bir tanesi servislerin sattığı anahtarlarda gömülü olan önprogramlı çipler. Bunlar sadece aracın anahtar şifresi ile yukarıdaki işlem ile kopyalanabiliyor. (Bu şifreyi anahtarcılar immobilizer cihazına bağlanarak ta elde edebiliyorlarmış)
Bir diğeri de TK5560A / TK5561A kodları ile satılan yan sanayi çipler. Bunlar şifresiz olduğu için anahtarcılar kopyalayabiliyor. Direk anahtar kopyalayan anahtarcılarda bunlardan var. Piyasada pek bulunmuyorlar. Fiyatı da orijinal servis anahtarı ile aynı sayılır. 40-50$ civarında.
6361957108286638538295995.jpg

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Ekli dosyayı görüntüle 27563

[TBODY] [/TBODY]
Vay bee kripto gibi :eek: Azminize hayran kaldım.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bu konuda Mazda TR'ye şikayet maili attım
Şikayetime Mazda Türkiye'nin yazdığı cevap. Anlayan bana anlatabilir mi? Araçla ilgili bir bilginin aracın güvenliği için araç sahibine verilmemesini ben anlayamadım.

Sayın Metin Ünal,
İmmobiliser kod sistemi aracın güvenliği ile ilgilidir.
Servislerden direkt olarak müşterilerimize verilemez.
Kodlamanın servis tarafından yapılması gerekmektedir.
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
Mazda İletişim Hattı
44 44 693

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Şikayetime Mazda Türkiye'nin yazdığı cevap. Anlayan bana anlatabilir mi? Araçla ilgili bir bilginin aracın güvenliği için araç sahibine verilmemesini ben anlayamadım.

Sayın Metin Ünal,
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
Mazda İletişim Hattı
44 44 693
Sana söylemeyiz, vermeyiz servis alırsan kod senindir diyor :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Sayın Metin Ünal,
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
Mazda İletişim Hattı
44 44 693
Kodlamayı serviste yaptırırsanız koda sahip olmuş olursunuz diyor. Anormal bir durum yok bence hangi markanın destek hattı olsa aynı şeyi yazar.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yanlış anlaşılma olmasın, bana kod vermediler. Aracın iki anahtarını da alıp araç üzerinde kopyalayıp geri verdiler. Normalde 10 dklık süreci adam beceremeyip 1 saatin üzerinde yaptı.
Ama bir ara adamın yanına gidip kağıda yazdığı kodu telefona kaydettim.
Araca ait bir kodu / şifreyi "güvenlik" amacıyla aracın sahibine vermemeleri normal değil. Bu işgüzarlıkları / paragözlükleri bana 100 TL'ye mal oldu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yanlış anlaşılma olmasın, bana kod vermediler. Aracın iki anahtarını da alıp araç üzerinde kopyalayıp geri verdiler. Normalde 10 dklık süreci adam beceremeyip 1 saatin üzerinde yaptı.
Ama bir ara adamın yanına gidip kağıda yazdığı kodu telefona kaydettim.
Araca ait bir kodu / şifreyi "güvenlik" amacıyla aracın sahibine vermemeleri normal değil. Bu işgüzarlıkları / paragözlükleri bana 100 TL'ye mal oldu.
Sizde yanlış anlamayın bence servis doğru olanı yapıyor. Kodu aldınız iki gün sonra araç satıldı. Alan kişinin güvenliği ne olacak? Size yaparsınız demiyorum ama ne insanlar var biliyoruz.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Sizin dediğinizi bende düşündüm. Bunun için aracın 2 adet dişi açılmış anahtarı gerekli.
Dişi açılmış anahtarı kendime saklasam zaten kopyalama için uğraşmam. Aracı alır götürürüm.

Bu anlamda bir güvenlik riski taşımıyor.

Ama benim aklıma gelmeyen / aklımın ermediği başka bir şey varsa bilmiyorum.

hamza21

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba bende de 323 2001 model 1.5 var. Immobilizer arızası olup olmadığını nasıl anlarım.
Arabam bazen yolda stop ediyor arızası bulamadık ondan olabilir mi?

Üst Alt