Mazda 323 BJ (1999-03) Abs Işığı Sorunu

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Bende bugün motor, abs ve airbag hata kodlarına baktım diagnostic çapraz kablo olayı ile çünkü daha önce bilgisayara bağlamak istediğimizde olmamıştı. Motor hata kodu vermedi, airbaglar da öyle. Ama Abs sağ ön, sağ arka ve sol arka sensör hatası verdi. İşin tuhafı hata verdikten sonra arabayı çalıştırıp frene basınca hata vermiyor. Abs sağlam çalışıyor sorun yok artık müsait bir zamanda sensörleri temizler tekrar bakarım. Bi ara arka amortisör körüklerini değişmek için soktuğumde sol arka tekerini fişi çıkmış farketmedim. Araca binince bi baktım Abs ışığı yanıyor önce korktum bozduk arabayı dedim ama sakın kafayla düşününce fişleri kontrol etmek aklıma geldi ve fişi takınca düzeldi.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
@Oğuzhan 99 323 1.5 bj kasada abs ışığı ara sıra yanıp sönüyor. Dediğin şekilde kablo ile arıza kodunu baktık ve 1 uzun dört kısa şeklinde yani 14 hata kodunu veriyor. Yukarıda anlattığın gibi abs beyni arızalı. Peki bu arızayı giderdiğimizde ve arızanın giderildiğinden emin olmak için tekrar kablo bağladığımızda 1 uzun 4 kısa yerine hiç mi ışık yakmaması gerek yoksa farklı bir kodmu yakıyor. Bu kod sadece sol teker sensöründen de yapabilir mi? Teşekkürler.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
45719

sol arka ABS sensörü ,açık yada kısa devre telefon çok iyi değil kusura bakmayın

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Oğuzhan 99 323 1.5 bj kasada abs ışığı ara sıra yanıp sönüyor. Dediğin şekilde kablo ile arıza kodunu baktık ve 1 uzun dört kısa şeklinde yani 14 hata kodunu veriyor. Yukarıda anlattığın gibi abs beyni arızalı. Peki bu arızayı giderdiğimizde ve arızanın giderildiğinden emin olmak için tekrar kablo bağladığımızda 1 uzun 4 kısa yerine hiç mi ışık yakmaması gerek yoksa farklı bir kodmu yakıyor. Bu kod sadece sol teker sensöründen de yapabilir mi? Teşekkürler.
Sensörden yapıyor olabilir. Beyin arızalı olduğunda sensör arızası gibi de hata verebiliyor. Maliyeti düşük olandan yani sensör değişiminden başlamak lazım. Sensörü değiştirip hatayı silip bir süre gözlemlemek gerek. Şansınız varsa sadece sensör arızasıdır

touch the sky

Katılımcı
Değerli üyeler,yakın zamanda muayeneye gideceğim.Bir sorunum var,abs ışığı çok sık olmasa da yanık kaldığı zamanlar oluyor (kendiliğinden sönüyor/bir sonraki marşta yanmıyor) Olur da kontrol esnasında yanar diye endişe ediyorum.Eksi kutup başını söküp ayarları sıfırlamam bir çözüm müdür ? (Muayene de yanmasın yeter :) )

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mesajınızın taşındığı bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Değerli üyeler,yakın zamanda muayeneye gideceğim.Bir sorunum var,abs ışığı çok sık olmasa da yanık kaldığı zamanlar oluyor (kendiliğinden sönüyor/bir sonraki marşta yanmıyor) Olur da kontrol esnasında yanar diye endişe ediyorum.Eksi kutup başını söküp ayarları sıfırlamam bir çözüm müdür ? (Muayene de yanmasın yeter :) )

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Deneyebilirsin ama arıza var ise yine çözüm olmaz. Sensörlerden birinde arızalı olabilir yanıyor iken bir cihaza bağlayıp bakılması lazım. Bunun içinde usta yolu gözüküyor :)

Mehmet6638

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Abs ışıklarınız sürekli yanıyorsa veya bazen yanıp bazen sönüyorsa bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arızayı tespit etmeliyiz.
Abs arıza okunması; (Buradaki işlemlerden hiçbir şekilde şahsım ve forum sorumlu tutulamaz)
Motor bölümündeki üretici soketini açıyoruz. Resimde gösterdiğim sokete kabloyu sokuyoruz. Kablonun diğer ucunu akünün eksi (-) kutubuna bağlıyoruz. Sonra kontağı açıyoruz. Sol taraftaki abs ışığımız yanıp sönmeye başlayacak. Airbag sisteminde olduğu gibi uzun ve kısa olarak yanar. Mesela benimki 1 uzun 4 kısa yanıyordu. Arıza kodumuz 14 oluyor. İlgili dökümandan hatanın karşılığına bakabiliriz onuda ekliyeceğim buraya.
Eğer kontağı açtığınızda ABS, TCS, TCSOFF ışıkları sürekli yanıyorsa arıza okuyamazsınız. Bu direk beyinde sıkıntı olduğunun göstergesidir.
Benimki bazen sönüyor bazen sürekli yanık kalıyordu. Söndüğü zamanlarda 14 numaralı arızayı gösteriyordu. Beyini sökme kararı aldım. Söktüm içini açtığımda bazı entegrelerin bacaklarının havaya kalktığını ve temas etmediğini gördüm. Kartın üzeri komple silikon tabaka ile kaplanmış sanırım güvenlik için. Kendi imkanlarım ile entegreleri yerlerine taksamda sorun düzelmedi kalem havya ile biryere kadar :D. Daha sonra profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan bir abimden destek aldım sağolsun kartı elden geçirdi ve sonuç olumlu şuan abs ve tcs sıkıntısız çalışıyor. Son olarak fren sisteminin havasının alınması gerekiyor onuda hallettim fren eskisinden daha iyi. :)

Bu modeller kronik olan sorun airbag beynine giren kablo demeti giriş noktasından beyine su almaktadır bu işlemler yapıldıktan sonra silikon ile kablo demetinin giriş noktası kapatılmalıdır.

Arıza kodları dökümanı ekte yer alıyor

Abs Sistemi Arıza Tespit

Arıza okuma soketimiz:

Ekli dosyayı görüntüle 5181 Ekli dosyayı görüntüle 5180 Ekli dosyayı görüntüle 5186

Abs ve Tcs Ecu:

Ekli dosyayı görüntüle 5182 Ekli dosyayı görüntüle 5183

Elden geçen entegreler. Tamirden sonra kapakların çok iyi silikonlanıp kapatılması gerekir (!)

Ekli dosyayı görüntüle 5184 Ekli dosyayı görüntüle 5185
Merhaba arkadaşlar.
99 mazda 323 bj 1.5 aracımda abs sorunu vardı @Oğuzhan arkadaşımın tarif ettiği şekide yaptım ama zışık yanıp sönmedi sürekli yanıyordu. Sanayide bilgisayara bağlattım resimdeki arızaları verdi silmeye çalıştı silinmedi. Abs sensörleri arıza veriyo ama ön iki soketi çıkarıp kontrol etti sağlam dedi arkalara zaman kalmadı. elektrikci zaman lazım bakmamız için dedi. Ustaya sordum beyin sökülüp tamir edilmesi gerekli dedi tamir olmazsa beyin ister dedi. Burdaki beyinciler mazdadan anlamaz yapabilirler mi bilmiyorum yapılır takılır olmazsa birkaç kez sök tak yapılabilir denenir dedi.
Yani işin özü oyuncak edecekler arabayı. Ne yapmalıyım tavsiyeniz nedir.
~beyin tamiri için önereceğiniz güvenilir bu adam senin işini çözer dediğiniz biri var mı?
İl farketmez söker gönderirim.

~yeni beyin maliyeti nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_20200401_174412.jpg
    IMG_20200401_174412.jpg
    165 KB · Görüntüleme: 31

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
99 mazda 323 bj 1.5 aracımda abs sorunu vardı @Oğuzhan arkadaşımın tarif ettiği şekide yaptım ama zışık yanıp sönmedi sürekli yanıyordu. Sanayide bilgisayara bağlattım resimdeki arızaları verdi silmeye çalıştı silinmedi. Abs sensörleri arıza veriyo ama ön iki soketi çıkarıp kontrol etti sağlam dedi arkalara zaman kalmadı. elektrikci zaman lazım bakmamız için dedi. Ustaya sordum beyin sökülüp tamir edilmesi gerekli dedi tamir olmazsa beyin ister dedi. Burdaki beyinciler mazdadan anlamaz yapabilirler mi bilmiyorum yapılır takılır olmazsa birkaç kez sök tak yapılabilir denenir dedi.
Yani işin özü oyuncak edecekler arabayı. Ne yapmalıyım tavsiyeniz nedir.
~beyin tamiri için önereceğiniz güvenilir bu adam senin işini çözer dediğiniz biri var mı?
İl farketmez söker gönderirim.

~yeni beyin maliyeti nedir?
Sivas'ta Sedat Yıldız usta var, Yıldız Kardeşler diye geçiyor işletme. Telefonla ulaşıp onlara bir sorsanız belki yardımcı olurlar.

Mehmet6638

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Sivas'ta Sedat Yıldız usta var, Yıldız Kardeşler diye geçiyor işletme. Telefonla ulaşıp onlara bir sorsanız belki yardımcı olurlar.
Teşekkürler inşallah yardımcı olabilirler.
Bir de absbeyni.com diye bir site var ankaradalarmış bilen birisi var mı?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar, babamın arabasında (98 model 626) ABS ışığı sonmeme problemi var. Muayeneden kaldı, cuma günü son ve biz problemi çözemedim, yarın frenci bakacak inşallah çözer.
İskenderun'daki ustalar başından savinca Adana'daki Ata Mazda servisi Ali ustaya gönderdim. Sensörler sağlam cikti , beyindendir demiş. Araba hataya gelince aynı model arabadan ABS beyni soktuk taktik, sonuç yine aynı. Lamba sönmedi. Bilgisayardan bakınca Üç tekerde selenoid valfi arızası görünüyor, kısa devre yaziyor. ABs beyni tamircilerini aradim , parçası yok yapamayız dediler. Çıkma beyin 2000 lira ki beyiden mi onu da bilmiyoruz.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Maalesef ABS problemini cozemediler. Metinin yaptığı taktikle muayeneden geçti.
Abssiz kullanmak bı sıkıntı çıkarır mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Maalesef ABS problemini cozemediler. Metinin yaptığı taktikle muayeneden geçti.
Abssiz kullanmak bı sıkıntı çıkarır mı?
Abs sistemi olmayan araçlar gibi kullanılır, bu ne kadar sıkıntı ise ancak o kadar sıkıntı olur hocam. Yani, dikkatli kullanım ile büyük bir sıkıntı oluşmaz evelallah. :harika:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abs sistemi olmayan araçlar gibi kullanılır, bu ne kadar sıkıntı ise ancak o kadar sıkıntı olur hocam. Yani, dikkatli kullanım ile büyük bir sıkıntı oluşmaz evelallah. :harika:
Abi 5-10 km mesafede kullanılıyor zaten.
Birgün Antep'e yolumuz düşerse Tarık ustaya baktiririz artık.

Mehmet6638

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Abs ışıklarınız sürekli yanıyorsa veya bazen yanıp bazen sönüyorsa bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arızayı tespit etmeliyiz.
Abs arıza okunması; (Buradaki işlemlerden hiçbir şekilde şahsım ve forum sorumlu tutulamaz)
Motor bölümündeki üretici soketini açıyoruz. Resimde gösterdiğim sokete kabloyu sokuyoruz. Kablonun diğer ucunu akünün eksi (-) kutubuna bağlıyoruz. Sonra kontağı açıyoruz. Sol taraftaki abs ışığımız yanıp sönmeye başlayacak. Airbag sisteminde olduğu gibi uzun ve kısa olarak yanar. Mesela benimki 1 uzun 4 kısa yanıyordu. Arıza kodumuz 14 oluyor. İlgili dökümandan hatanın karşılığına bakabiliriz onuda ekliyeceğim buraya.
Eğer kontağı açtığınızda ABS, TCS, TCSOFF ışıkları sürekli yanıyorsa arıza okuyamazsınız. Bu direk beyinde sıkıntı olduğunun göstergesidir.
Benimki bazen sönüyor bazen sürekli yanık kalıyordu. Söndüğü zamanlarda 14 numaralı arızayı gösteriyordu. Beyini sökme kararı aldım. Söktüm içini açtığımda bazı entegrelerin bacaklarının havaya kalktığını ve temas etmediğini gördüm. Kartın üzeri komple silikon tabaka ile kaplanmış sanırım güvenlik için. Kendi imkanlarım ile entegreleri yerlerine taksamda sorun düzelmedi kalem havya ile biryere kadar :D. Daha sonra profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan bir abimden destek aldım sağolsun kartı elden geçirdi ve sonuç olumlu şuan abs ve tcs sıkıntısız çalışıyor. Son olarak fren sisteminin havasının alınması gerekiyor onuda hallettim fren eskisinden daha iyi. :)

Bu modeller kronik olan sorun airbag beynine giren kablo demeti giriş noktasından beyine su almaktadır bu işlemler yapıldıktan sonra silikon ile kablo demetinin giriş noktası kapatılmalıdır.

Arıza kodları dökümanı ekte yer alıyor

Abs Sistemi Arıza Tespit

Arıza okuma soketimiz:

Ekli dosyayı görüntüle 5181Ekli dosyayı görüntüle 5180Ekli dosyayı görüntüle 5186

Abs ve Tcs Ecu:

Ekli dosyayı görüntüle 5182Ekli dosyayı görüntüle 5183

Elden geçen entegreler. Tamirden sonra kapakların çok iyi silikonlanıp kapatılması gerekir (!)

Ekli dosyayı görüntüle 5184Ekli dosyayı görüntüle 5185
Merhaba hocam ben kayserden mehmet.
İyi bayramlar dilerim.
Geçen sene airbag sensörü sorunumu halletmiştik. 99 model 323 bj sedan var bende 1.5 motor
Şimdi abs ışığı yanıyordu ama burada yapacak birini bulamadığım için 1 senedir bu şekilde biniyordum forumda anlattığınız arıza tesbitini denedim ama sonuç elde edemedim. Bir ara burda cihaza bağlattım ama orjinal cihaz değildi resimdeki arızalar göründü. Ama yapamadılar. Ekli dosyayı görüntüle 57740
Şimdi 1 hafta içinde 2 kez fren boşladı. frene bastığım zaman hafif bir inilti sesi geldi peldal hafif titredi ve boşladı. Sonra ayağımı çekip tekrar basınca düzeldi. Köye gidecektim fren olduğu için korktum gidemedim. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Burada veya yakın çevrede yapabilecek kimse var mı?
Teşekkürler.

Üst Alt