Mazda 323 BG (1989-94) Triger Kayışı ve Motor Hakkında Sorularım Var

SemihC

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
motoru yıkamadan tam kaynağını bulamayız kaçağın dedi ustalar,bikaç aya nasipse motordan bağımsız olacak yerde kaçak varsa yaptırmayı düşünüyorum motor açılarak değişecek keçe varsa onu yapmadan binmeyi düşünüyrm,tşkkrler

Sedat
Dostum arabandan çok memnun kalacagından hiç şüphen olmasın motoru en uygun zamanda yaptırman gerekiyor yoksa hiç beklemedigin bi anda sana çok masraf açması yada şuan yaptırdıgın paranın 2 katına çıkması muhtemel gömlekler ve krank çizilirse ugraşırsın kendimden biliyorum :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
selam aleyküm aracımın bazı bakımları yapılacak ve sizden fikir alıp ona göre yaptırak daha doğru olur diye düşündüm..konuysa şu:

2 gün önce merzifonda fikret dükencili diye bi usta varmış tüm mazda kullanıcıları çevrede onu bilir güvenirmiş çok maharetli denince gidip ona motoru ve yağ kaçaklarını gösterdim,motoru gayet sağlıklı çalışıyor ve bişey yapmaya gerek yok dedi ama direk trigerin ordaki yağları görünce egzantrik ve krank keçelerinden dedi ve değişecek ama parçasını isteyecez burda yok dedi,tamam dedim.Açmışken de trigeri değişelim istersen dediydi ben de düşündüm madem ek bi işçilik masrafı alınmayacak ben de değişeyim dedim,aracımdan genel olarak çok memnunum daha birkere yolda bırakmadı şükürler olsun ben de binmeye devam edeceğim nasıl olsa dedim ve pazartesi fiyat alıcam ustamdan ama bana 500 tl civarına hem adı geçen keçeler hem de triger seti değişecek işçilik dahil demişti sizce fiyat nasıl?Ayrıca triger setinin hamgi markalar olması iyi?bahsettiğim keçeler hangi marka olursa kurtarır? yaptırdıktan sonra tekrar sızdıracaksa hiç elletmem daha iyi,yani yan sanayi olup sıkıntı yapmaz?

Bir de ricam;bu işlemler yapılırken bakılması yapılması iyi olan neler vardır öneriniz var mıdır? distribütörden de galiba yag kaçagı çok çok az olmakla birlikte var diye biliyorum onun da oring diye bi contasını değişiriz dedi,aracımın dıştan boya masrafları olsa bile şuan için kaplama vb.derken hallettim motoruna zaten ustam gayet iyi dedi,sizin fikriniz nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu ve benzeri konularda fiyat tartışması yapmak etik değil ancak bu işlemleri triger hariç 4 yıl önce aynı rakamlara yaptırdığımı söylersem fiyatın uygun olduğu ortaya çıkacaktır. :)

323 hakkında çok fazla tecrübem yok bu yüzden triger seti markası hakkında bir şey söyleyemem, bu konuda ustaya güvenmek gerekiyor. Ne zaman değiştiğini bilmiyorsan, V kayışları ile devirdaim pompasını da değiştirmeni tavsiye ederim. Hatta; oralara girmişken şarj dinamosu bakımını da iyi bir elektrik ustasına yaptırabilirsin.

Kolay gelsin.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi gerekeni söylemiş, bence de fiyat makul.

Yalnız siz rica ediyorsunuz ya hani bir rica da benim sizden edesim geldi; hadi bir derdin olduğunda foruma uğruyorsun ona alıştık sorun değil de bari sorunun hakkında olumlu ya da olumsuz bir yol katettiginde ilgili başlık altında paylaşın ki bir başka insanın işine de yarasın yarın bir gün, zira diğer açtığınız başlıklara aylar sonra bizim ısrarımızla iki cümle yazdınız.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Veli abi gerekeni söylemiş, bence de fiyat makul.

Yalnız siz rica ediyorsunuz ya hani bir rica da benim sizden edesim geldi; hadi bir derdin olduğunda foruma uğruyorsun ona alıştık sorun değil de bari sorunun hakkında olumlu ya da olumsuz bir yol katettiginde ilgili başlık altında paylaşın ki bir başka insanın işine de yarasın yarın bir gün, zira diğer açtığınız başlıklara aylar sonra bizim ısrarımızla iki cümle yazdınız.

Forumda yönetici vb olmadığım için ayrıca çok da bu konularda bilgi sahibi olmayan biri olduğumdan ötürü sık girmiyorum hocam yoksa üşendiğim için değil :) sorunlara bulduğum çözümler de amatörce olduğu için ve sizin tarafınızdan begenilmez diye paylasmamistim ama siz sorunca açıkladım ama bikaç cümle olayında haksızlık etmeyin yazmam gerekeni olduğu gibi yazdım düşünüyorum açıklamam gereken eksik yanlar kalmışsa lütfen söyleyin açıklayım .
Hepinize teşekkürler

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Forumda yönetici vb olmadığım için ayrıca çok da bu konularda bilgi sahibi olmayan biri olduğumdan ötürü sık girmiyorum hocam yoksa üşendiğim için değil :) sorunlara bulduğum çözümler de amatörce olduğu için ve sizin tarafınızdan begenilmez diye paylasmamistim ama siz sorunca açıkladım ama bikaç cümle olayında haksızlık etmeyin yazmam gerekeni olduğu gibi yazdım düşünüyorum açıklamam gereken eksik yanlar kalmışsa lütfen söyleyin açıklayım .
Hepinize teşekkürler
Biz çözümlerimizi paylaşalım, varsın beğenmeyen daha iyisini yapmaya çalışsın. ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hepinize teşekkürler
Beğenmeme lüksümüz yok, burada hepimiz amatör ruhla paylaşımlar yapıyoruz, o bakımdan sıktığınız bir civata bile bizim için değerlidir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
ALLAH RAZI OLSUN:) Ben demekki öyle düşünüyor ve yanlış düşünüyormuşum:( Teşekkür ediyorum mazda garaj ailesi

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar triger setini bir rulman ve kayış olmak üzere değiştirdik,bir de fan müşürü ve krank ,egzantrik keçeleri külbütor contası derken bir de tornacıya verilen para ile 400 civarı param gitti,memnunum şimdilik.inşaaallah yağ kaçakları gitmiştir,keçeleri nok marka orj.kullandık sanayide bulundu keçeler şükür inş tekrar yağ kaçağı olmaz ayrıca distribütör tarafının da motora giren bir kısmı var onun da keçesi değişti buralardan hep yağ sızıyormuş bence artık çok yağ eksiltme olmaz dedi ustam,resimleri ekliyorum

Ekli dosyalar

• IMAG1131.jpg
    IMAG1131.jpg
    547.9 KB · Görüntüleme: 59
  • IMAG1125.jpg
    IMAG1125.jpg
    426.4 KB · Görüntüleme: 60
  • IMAG1124.jpg
    IMAG1124.jpg
    379.8 KB · Görüntüleme: 58

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keçelerin değişiminden sonra yağ kaçağı olmayacaktır. Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun...

Not; büyük harfle yazılan mesajlar silinecektir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Amin inşaaalah cümlemize kazasız günlerde binmek nasip olsun,teşekkür ederim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar triger setini bir rulman ve kayış olmak üzere değiştirdik,bir de fan müşürü ve krank ,egzantrik keçeleri külbütor contası derken bir de tornacıya verilen para ile 400 civarı param gitti,memnunum şimdilik.inşaaallah yağ kaçakları gitmiştir,keçeleri nok marka orj.kullandık sanayide bulundu keçeler şükür inş tekrar yağ kaçağı olmaz ayrıca distribütör tarafının da motora giren bir kısmı var onun da keçesi değişti buralardan hep yağ sızıyormuş bence artık çok yağ eksiltme olmaz dedi ustam,resimleri ekliyorum
Güzel bir bakım olmuş keyifli sürüşler.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
arkadaşlar tekrar merhabalar,triger kayışı ve egzantrik,krank keçeler değişimi malum yapıldığını paylaşmıştım,şuanda şukur herhangi bi yağ kaçagı izlemlemedim ama hala yağ eksiltme var,4 lt yağ konmuştu ve "f" nin bayağı üstündeydi yağ değişim sonrası ama şuanda 1000 km yaptım ve tam "f" harfinin dibinde gösterge,sizce bu eksiltme normal mi?
diğer sorumsa şu: arabayı ilk aldığım 2016 aralık ayında egzostdan gaza basınca epey beyaz renkte yani kar beyazı renginde beyaz duman geliyordu,bunu bilerek almıştım ama şuanda denedim şu havalarda hiç beyaz duman gelmiyor sadece su damlacığı görüyorum gaza yüklendikçe,acaba külbütor contasını triger değişim aşamasında değişmiş olmamaız bunda etkili olmuş mudur? veya havalar sıcak(27 derece civarı) olduğu için mi beyaz dumanı göremiyorum sizce?
trigeri değişen ustam merzifonda fikret dükencili adında lantisten çok iyi anlayam bi ustaydı ve motorunun genel olarak iyi olduğunu söylemişti o baktığındada beyaz duman atıyordu ama bu arabanın motorunu kolay kolay öldüremezsin
clip_image001.gif
demişti,sizden tecrübenize bağlı olarak yorum bekliyorum bu beyaz duman işine aklım almadı,araç çok da az su eksiltiyor genleşme kabından ama bu miktar 1000 kmde 1 çay bardağı civarı anca eksiltme şeklinde.bu normal mi acaba?radyatör kapağını açıp bakınca 1000 kmdir sürdüğüm aracımın suyu berrak,hiç yağ karışmış gibi falan da durmuyo,genleşme kabındaki suyun rengi de berrak ve temiz,teşekkürler yorumlar için
clip_image001.gif

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
arkadaşlar tekrar merhabalar,triger kayışı ve egzantrik,krank keçeler değişimi malum yapıldığını paylaşmıştım,şuanda şukur herhangi bi yağ kaçagı izlemlemedim ama hala yağ eksiltme var,4 lt yağ konmuştu ve "f" nin bayağı üstündeydi yağ değişim sonrası ama şuanda 1000 km yaptım ve tam "f" harfinin dibinde gösterge,sizce bu eksiltme normal mi?
diğer sorumsa şu: arabayı ilk aldığım 2016 aralık ayında egzostdan gaza basınca epey beyaz renkte yani kar beyazı renginde beyaz duman geliyordu,bunu bilerek almıştım ama şuanda denedim şu havalarda hiç beyaz duman gelmiyor sadece su damlacığı görüyorum gaza yüklendikçe,acaba külbütor contasını triger değişim aşamasında değişmiş olmamaız bunda etkili olmuş mudur? veya havalar sıcak(27 derece civarı) olduğu için mi beyaz dumanı göremiyorum sizce?
trigeri değişen ustam merzifonda fikret dükencili adında lantisten çok iyi anlayam bi ustaydı ve motorunun genel olarak iyi olduğunu söylemişti o baktığındada beyaz duman atıyordu ama bu arabanın motorunu kolay kolay öldüremezsin
clip_image001.gif
demişti,sizden tecrübenize bağlı olarak yorum bekliyorum bu beyaz duman işine aklım almadı,araç çok da az su eksiltiyor genleşme kabından ama bu miktar 1000 kmde 1 çay bardağı civarı anca eksiltme şeklinde.bu normal mi acaba?radyatör kapağını açıp bakınca 1000 kmdir sürdüğüm aracımın suyu berrak,hiç yağ karışmış gibi falan da durmuyo,genleşme kabındaki suyun rengi de berrak ve temiz,teşekkürler yorumlar için
clip_image001.gif
Aralık ayında beyaz duman görmeniz normal ama tabi bununda bir ölçütü var ilaçlama aracı gibiyse sıkıntı var demektir. Külbütör contasının beyaz dumanla ilgisi yok. Yağ eksiltmeyi gözlemlemeye devam edin. 5000 km sonra ne durumda olacak bakın buraya yazarsanız azaldı diye yağ eklemeyin. Duruma göre 10-60 a geçersiniz. 1000 km de 1 çay bardağı suyu lpg bağlantı noktalarından bile kaçırabilir kelepçeleri kontrol edin.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Aralık ayında beyaz duman görmeniz normal ama tabi bununda bir ölçütü var ilaçlama aracı gibiyse sıkıntı var demektir. Külbütör contasının beyaz dumanla ilgisi yok. Yağ eksiltmeyi gözlemlemeye devam edin. 5000 km sonra ne durumda olacak bakın buraya yazarsanız azaldı diye yağ eklemeyin. Duruma göre 10-60 a geçersiniz. 1000 km de 1 çay bardağı suyu lpg bağlantı noktalarından bile kaçırabilir kelepçeleri kontrol edin.
suyu sadece okadar eksiltiyo onu ölçtüm,yağı net ölçemedim ama sanırsam 2500 kmde 1 lt civarı eksiltme vardı önceden,şimdiyse ne olacak bakıp yazarım çok tşkr ederim

Beyaz duman normal bir durum değil mi.
beyaz bi duman benm bildiğim sıkıntılı durum,ama ölçüsü ilaçlama aracı gibimiydi net hatırlmyrum:)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaslar kusura bakmayın yağ ölçümünü yokuş yukarı iken yapmışım :) yani yanlış göstermiş gösterge .Bugün düz bi yere park edip ölçtüm hiç eksilme yok maşallah çok da sevindim . Yağ eksilme yapmamasi ya keçe değişimi sayesinde oldu ya da son yağı 20w 50 koymuştum denemek için eksilme yapip yapmamasini..ikisinden biri ama ben memnunum çk şükür :) Anladım ki Mazda nin ölüsü de dirisi de taş taş Maşallah

Moderatörün son düzenlenenleri:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadaslar kusura bakmayın yağ ölümünü yokuş yukarı iken yapmışım :) yani yanlış göstermiş gösterge .Bugün düz bi yere park edip ölçtüm hiç eksilme yok maşallah çok da sevindim . Yağ eksilme yapmamasi ya keçe değişimi sayesinde oldu ya da son yağı 20w 50 koymuştum denemek için eksilme yapip yapmamasini..ikisinden biri ama ben memnunum çk şükür :) Anladım ki Mazda nin ölüsü de dirisi de taş taş Maşallah
Yağ keçesi değişme den önce yağ akıtma vardiysa sorun yağ keçesindedir.ama yağ akitma yoktuysa kullandiginiz yağ tam guzuya göre denk gelmiş.
Şunu biliyoruz ki araçlarımızı lpg de kullandığımz için hangi araç olursa olsun az da olsa yağ yakma oluyor ve eski araçlar da da yağı kalınlaştırmak gerekiyor siz gibi..Yağ yakma olayı düzelmesine sevindim.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Yağ keçesi değişme den önce yağ akıtma vardiysa sorun yağ keçesindedir.ama yağ akitma yoktuysa kullandiginiz yağ tam guzuya göre denk gelmiş.
Şunu biliyoruz ki araçlarımızı lpg de kullandığımz için hangi araç olursa olsun az da olsa yağ yakma oluyor ve eski araçlar da da yağı kalınlaştırmak gerekiyor siz gibi..Yağ yakma olayı düzelmesine sevindim.
Çok teşekkür ederim tabiki ufak bi şanziman ve bazı yerlere akıtma vardı ama eksilme yapacak kadar mıydı bilmiyorum,Fakat yağın eksilmemsine çok sevindim :) mazdama ne kadar çok binebilirsem okadar iyi olacak benim için :) com konforlu zaten çok memnunum bide klimalı olsa tadından yenmez mis ama nasip .5 bin kmde 1 lt eksilme bana göre de eski araçta normaldir ama 2500 km de okadar eksilt misti İlk aldığımda..kısa girmeden yine 10 40 yağa geçmeyi düşünüyorum çünki bu yağ co k kalım gelebilir kışın

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çok teşekkür ederim tabiki ufak bi şanziman ve bazı yerlere akıtma vardı ama eksilme yapacak kadar mıydı bilmiyorum,Fakat yağın eksilmemsine çok sevindim :) mazdama ne kadar çok binebilirsem okadar iyi olacak benim için :) com konforlu zaten çok memnunum bide klimalı olsa tadından yenmez mis ama nasip .5 bin kmde 1 lt eksilme bana göre de eski araçta normaldir ama 2500 km de okadar eksilt misti İlk aldığımda..kısa girmeden yine 10 40 yağa geçmeyi düşünüyorum çünki bu yağ co k kalım gelebilir kışın
10-60 kullanabilirsiniz.

Üst Alt