Mazda 323 BG(1989-94) Kalorifer Sıcak Hava Vermiyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yanlış olduğunu anladık da dH net şu şudur yazılmadığı için emin olmak istedim hocam:) valla anlamadığımı ben de biliyorum da önceden biraz bilgilensek hiç fena olmaz.Ustaya bile versek bişey öğrenemeden alıyoz nasıl olsa
Fotoğrafta iki yeri işaretlemişsin ve tam tersi şeklinde cevap verilmiş. Daha net nasıl anlatılabilir. :) önceden bilgilenmek istiyorsan forumdaki konuları okuman yeterli.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
eyvallah:) peki arkadaşlar 55 km yol yaptım ama hararet göstergesi hep tam ortadaydı,bu normal mi? acaba termostatta sıkıntı var da o yüzden mi ısıtmıyor diyorum kalorifer? ama kaputu açıp radyatöre elimi sürünce ilk dakikalarda bile sıcak olduğunu görüyorum,neden hararet göstergesi hep yarıdaydı? acaba mazda 323 lerde hep mi böyle?
Bu arada bugün araç çalıştı ben de benzine alıp az benzinde çalışsın dedim düğmeye bastım benzine geçemeden stop etti,sonra ne benzinde ne gazda çalışmadı,tın tın öttü geçenki gibi akü zayıf gibi ses çıkardı marş bastıkça...yine kaldık yani çalıştıramadan,takviye kablo bulursam sanayide bikaç tarafını göstercem inş:)
vurdurarak da gider mi bilmem ama zaten vurdurmayı bilmiyorum:):D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi bir ustanın elinden geçmeden buradan ne yazsak nafile olur. Tuttuğun yer elinde kalıyor maalesef. :(

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
peki hararet göstergesi nin tam ortada sürekli kalması mazda için normal mi ? Değilse termostat alıp değiştircem çünkü

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar hakaret hep böyle

hararet hep burda..bu kaç derece ben de bilmiyorum?

Ekli dosyalar

• 20161119_203233.jpg
    20161119_203233.jpg
    137.3 KB · Görüntüleme: 99
Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Termostatı şöyle test edersin, eğer uzun ve yokuş aşağı bir yol varsa yokuşun başına kadar arabayı biraz sıkıştır. Sonra yokuş aşağı frenlerine güveniyorsan ara sıra boşa alarak in ya da hiç riske atma devri düşük tutarak yokuş aşağı in. Eğer hararet epey düşerse veya 0'a kadar inerse termostat arızalıdır. Eğer pek kıpırdamazsa termostat sağlamdır. Boşuna 30-40 TL verip değiştirme.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Termostatı şöyle test edersin, eğer uzun ve yokuş aşağı bir yol varsa yokuşun başına kadar arabayı biraz sıkıştır. Sonra yokuş aşağı frenlerine güveniyorsan ara sıra boşa alarak in ya da hiç riske atma devri düşük tutarak yokuş aşağı in. Eğer hararet epey düşerse veya 0'a kadar inerse termostat arızalıdır. Eğer pek kıpırdamazsa termostat sağlamdır. Boşuna 30-40 TL verip değiştirme.
yani örneğin yokuştan 2-3 km boyunca gaz vermeden 5.viteste in diyorsun demi..eğer sabit kalırsa sıkıntı yok? bu civarda hiç yok ama memlekete giderken var o zamana dek yapotırmazsam denerim.bugün elektrk ustasına gitcem o söküp baksa anlamaz mı

ha bu arada aracın ekranlı ssaati var fotoda da görünüyo ama orada şuan hiçbişey yazmıyoo,orayı yaptırsam dış sıcaklık görünür mü orda? yoksa sadece saat mi orası

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kalorifer musluğuna hiç göz attınmı? Özellikle eski araçlarda musluk özelliğini kaybede biliyor ve tam açılmıyor bu da doğal olarak sıcak suyun petekte tam dolaşmasına izin vermiyor. Musluk mekanizması kalorifer düğmesinin arka kısmında oluyor. Bu videoda sağolsun bir arkadaş paylaşmş belki de forumdan biridir. Araç 99 model bj gerçi ama mantık diğer modellerde de aynı. Göz atmakta fayda var.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Çok sağolun video için. Bu musluk denen şey videodaki beyaz plastik şeyler demi ? Torpidonun altını Sökebilsem bakarım inş belki çözüm olur

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Beyaz plastikler musluğun başlığı. Musluğun açılıp kapanması için. Senin araçta o başlıklar siyahta olabilir. En basitinden torpido altını sök ve kalorifer düğmesini sıcağa çevir. Çevirdiğinde başlık sıcak konumunda hangi tarafa gidiyorsa o yönde başlığa baskı uygula ve musluğun tam açılmasını sağla. Eğer sorun burda ise düzelecektir. Hiç bir değişiklik yoksa petek tıkalı demek. Onun da en büyük sebebi 15-20 tl'lik antifirizi çok görüp musluk suyu kullanmaktır.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Musluğu kontrol ettim .sadece bir mmlik bi oturmama vardı onu da ben ittirdim oturduama o kadarcıktan ısıtmama yapmaz sanırım.kalorifersanırım.kalorifere giden iki boruyu da buldum.ilk giriş hortumu motordan alınmış çıkış ise lpgye bağlı ama arada t falan yoktu.ve sıcaklıkları aynı gibiydi. Yarın 8 km civarı yol yapcam bakalım ısıtcak mı

Arkadaşlar Termostat doğru çalışıyorsa bence kalorifer peteğine giden ilk giriş hortumunun el yakacak kadar sıcak olması gerekir değil mi ?? Yani o da el yakacak kadar değil de ılıksa termostat bozuk sonucu çıkmaz mı yani motor yeterince ısınmıyordur ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
eyvallah:) peki arkadaşlar 55 km yol yaptım ama hararet göstergesi hep tam ortadaydı,bu normal mi? acaba termostatta sıkıntı var da o yüzden mi ısıtmıyor diyorum kalorifer? ama kaputu açıp radyatöre elimi sürünce ilk dakikalarda bile sıcak olduğunu görüyorum,neden hararet göstergesi hep yarıdaydı? acaba mazda 323 lerde hep mi böyle?
Bu arada bugün araç çalıştı ben de benzine alıp az benzinde çalışsın dedim düğmeye bastım benzine geçemeden stop etti,sonra ne benzinde ne gazda çalışmadı,tın tın öttü geçenki gibi akü zayıf gibi ses çıkardı marş bastıkça...yine kaldık yani çalıştıramadan,takviye kablo bulursam sanayide bikaç tarafını göstercem inş:)
vurdurarak da gider mi bilmem ama zaten vurdurmayı bilmiyorum:):D
Musluğu kontrol ettim .sadece bir mmlik bi oturmama vardı onu da ben ittirdim oturduama o kadarcıktan ısıtmama yapmaz sanırım.kalorifersanırım.kalorifere giden iki boruyu da buldum.ilk giriş hortumu motordan alınmış çıkış ise lpgye bağlı ama arada t falan yoktu.ve sıcaklıkları aynı gibiydi. Yarın 8 km civarı yol yapcam bakalım ısıtcak mı
Arkadaşlar Termostat doğru çalışıyorsa bence kalorifer peteğine giden ilk giriş hortumunun el yakacak kadar sıcak olması gerekir değil mi ?? Yani o da el yakacak kadar değil de ılıksa termostat bozuk sonucu çıkmaz mı yani motor yeterince ısınmıyordur ?
Ön konsol komple sökülecek kalorifer peteği değişecek.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Yok öyle hemen değiştirmem,önce anlayıp test etmeye çalışıyorum:)

Üst Alt