Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Vites Nasıldır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim. Bide dikkatimi çeken BK larin hiçbirinde hız sabitleyici yok en dolusunda bile neden ?
Türkiye'ye gelenlerde yok maalesef... Bunu sorgulamaya kalkarsak işin içinde kayboluruz... :) İyi yönden bakarsanız, bu segment bu donanımda rakip yok gibi, kötü yönden bakarsak da "neden?" sorusuna takılıyoruz. :hhhhhh:

Alaşım jant, dijital klima, sunroof, Dsc, 8 hava yastığı, 6'lı CD çalar gibi donanımların varlığı insana hızın sabit olup olmadığını unutturuyor bence. :harika:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hız sabitleyici takıntısı bende de çok var. Hız sabitleyici ve elektrikli koltuk bir araçta en çok istediğim şeyler.
Hız sabitleyici sayesinde radar cezalarından da korunabiliyoruz. Farkında olmadan 3-5 km hız artırsak ceza gelebiliyor bu yüzden ben konfora etkisi olduğu kadar cep güvenliğine etkisi olduğunu da düşünüyorum :)

TR ye gelen BK M3 lerde olmaması can sıkıcı :(

Son düzenleme:

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Sırf bu hız sabitleyici takıntım yüzünden BK ve BL arasında gidip geliyorum. ikisinin de tipi güzel BK üzerinde biraz çalışma yapmak gerekiyor BL de ise fazla Bir şey gerekmiyor. Bi ara malum sitede Samsun'da satılık Mazdaspeed 3 MPS 2.3T vardı 2010 model 90 bin lira istiyordu . 75 80 civarı olsaydı gözü karartıp alırdım gibi . Bende güçlü motor takıntısı var biraz hatta şuan BK 3 sedan bide BK 3 HB satılık var 2.0 motor 150ps gümrük çıkışlı ama BK işte hız sabitleyici yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sırf bu hız sabitleyici takıntım yüzünden BK ve BL arasında gidip geliyorum. ikisinin de tipi güzel BK üzerinde biraz çalışma yapmak gerekiyor BL de ise fazla Bir şey gerekmiyor. Bi ara malum sitede Samsun'da satılık Mazdaspeed 3 MPS 2.3T vardı 2010 model 90 bin lira istiyordu . 75 80 civarı olsaydı gözü karartıp alırdım gibi . Bende güçlü motor takıntısı var biraz hatta şuan BK 3 sedan bide BK 3 HB satılık var 2.0 motor 150ps gümrük çıkışlı ama BK işte hız sabitleyici yok
Bütçe müsait ise, BL İmpressive, mümkünse de Mirai tavsiye ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İlla da hız dersen 1.6 atmosferik motor seni mutlu etmez, bence hıza da gerek yok zaten, diğer her türlü BL Impressive ya da Mirai seni fazlasıyla mutlu eder. İçimde kalmasın hızlı araba tatmak istiyorum dersen, bir süreliğine RX-8'i dene.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aklımı bulandırdınız, acaba benim dizel i satıp kafa kafaya otomatik mi alsam? Ama ben tüp sevmiyorum. Gerçi ustaya vereceğim parayı yakıta veririm daha iyi :) Kafa kafaya 2011 dizel 115hp manuel touring ile otomatik impresive takas etmek isteyen varsa, (Değişensiz - Tüpsüz) beni bulun :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aklımı bulandırdınız, acaba benim dizel i satıp kafa kafaya otomatik mi alsam? Ama ben tüp sevmiyorum. Gerçi ustaya vereceğim parayı yakıta veririm daha iyi :) Kafa kafaya 2011 dizel 115hp manuel touring ile otomatik impresive takas etmek isteyen varsa, (Değişensiz - Tüpsüz) beni bulun :)
Emin misin :D

Sürüş karakterleri tamamen farklı iki araçtan bahsediyoruz, sorun değil buna hazırım diyorsan geçiş yapabilirsin tabi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tüp sevmiyorsan, benzinli araç tavsiye etmem... Ülkede tüp seçeneği varken benzin ile aynı yolu gitmeyi "şahsen" kabullenemiyorum... ;)

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Emin misin :D

Sürüş karakterleri tamamen farklı iki araçtan bahsediyoruz, sorun değil buna hazırım diyorsan geçiş yapabilirsin tabi.
Evet dizel seri araba çok seviyorum fakat manuelden bıktım ya eşim de hiç olmazsa kullanır diye düşünüyorum. Bu aracı kullanması çok zor. 2.vites çok hızlı 1.vites ise çok yavaş kalıyor o bunu ayarlayamaz. Bundan önce opel astra vardı bende 97 model benzinde kullanıyordum yine. Çok güzeldi çok seviyordum. Hoş manuel megane a bindim geçen ay, sonra dedim canım arabam benim sen ne güzelmişsin öyle. 2 kere söndürdüm arabayı ya :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet dizel seri araba çok seviyorum fakat manuelden bıktım ya eşim de hiç olmazsa kullanır diye düşünüyorum. Bu aracı kullanması çok zor. 2.vites çok hızlı 1.vites ise çok yavaş kalıyor o bunu ayarlayamaz. Bundan önce opel astra vardı bende 97 model benzinde kullanıyordum yine. Çok güzeldi çok seviyordum. Hoş manuel megane a bindim geçen ay, sonra dedim canım arabam benim sen ne güzelmişsin öyle. 2 kere söndürdüm arabayı ya :D
Sorun yok diyorsan, takas seçeneğinin yanında direk satış başlığı da aç bence. Yalnız LPG'siz üzer seni

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tüp sevmiyorsan, benzinli araç tavsiye etmem... Ülkede tüp seçeneği varken benzin ile aynı yolu gitmeyi "şahsen" kabullenemiyorum... ;)
Çok haklısınız. Ancak düz mantık kurarak, Tüp için değil, Benzin için ayarlanmış milimetrik olarak her türlü ince işçiliği barındırmış, ona göre düzenlenmiş bir motoru delip, tüp entegre etmek pek mantıklı gelmiyor bana. Araçta subaplarda kronik arızalar, çekişte düşüş vs. gibi sorunlar oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şehir içi 11 lt yaksa, ben 13 lt yaktırsam, şu an 6.65 ten 86,45tl yakar, o da aylık 600km yol yaptığım için ortalama, 519tl tutar. Şu an 270 - 300tl civarı yakıt yetiyor bana 1 ay. Owww yılda 2600tl zarar ediyorum. Vazgeçtim tüp canmış, gerisi heyecanmış :D

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok haklısınız. Ancak düz mantık kurarak, Tüp için değil, Benzin için ayarlanmış milimetrik olarak her türlü ince işçiliği barındırmış, ona göre düzenlenmiş bir motoru delip, tüp entegre etmek pek mantıklı gelmiyor bana. Araçta subaplarda kronik arızalar, çekişte düşüş vs. gibi sorunlar oluyor.
Sende haklısın, zaten lpg olayı akıl mantık işi değil, tamamen duygusal... :hhhhhh: halkımızın çoğunluğu da bu duygusallık sebebiyle lpg tercihi yapıyor...

Şaka bir yana... Yıllık 10 bin km üzeri yapan lpg'li bir motor, bütün masraflar dahil (lpg montajı, sübap erimesi, lpg kaynaklı masraflar) her daim avantajlı olur... ;)

Bu ikilem için şöyle de güzel konumuz mevcut.

Taşovalı

Sessiz
Merhabalar.
Bugün üye oldum ve yakında nasip olursa otomatik vites benzinli impresive sahibi olmak istiyorum .
Araç fiyat aralıkları biraz deyişken , benim bütçe olarak 130 - 140 bin TL .
Nelere dikkat etmeliyim ? Tabiki ekspertiz yaptıracağım ve yetkili serviste yaptırarak almayı düşünüyorum . Sizlerin tavsiyesi nelerdir ? Nelere dikkat etmeliyim arabayı alırken ? Aldıktan sonra hangi bakımları gözden geçirmek gerekir . LPG uyumu biraz sıkıntılı olarak biliyorum ( sübap eritme )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar.
Bugün üye oldum ve yakında nasip olursa otomatik vites benzinli impresive sahibi olmak istiyorum .
Araç fiyat aralıkları biraz deyişken , benim bütçe olarak 130 - 140 bin TL .
Nelere dikkat etmeliyim ? Tabiki ekspertiz yaptıracağım ve yetkili serviste yaptırarak almayı düşünüyorum . Sizlerin tavsiyesi nelerdir ? Nelere dikkat etmeliyim arabayı alırken ? Aldıktan sonra hangi bakımları gözden geçirmek gerekir . LPG uyumu biraz sıkıntılı olarak biliyorum ( sübap eritme )
Benzinli motorda sübaplar daha geç sorun çıkartır, oraya takılma... Ön konsolda açılma erime gibi sıkıntı olmasın, sunroof düğmeleri sağlam olsun, vites geçişleri sorunsuz olsun yeterli. Geri kalan ufak tefek şeyler.

125-140 arası fiyatlandırması var piyasada, şimdiden hayırlı olsun.

Taşovalı

Sessiz
Benzinli binmek bira zor , LPG yoksa kendim taktırırım diye düşünüyorum . Göğüs erimesi çok can sıkıcı mı oluyor ?

Alırken yetkili serviste ekspertiz yaptırmak mantıklı mı sizce?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Benzinli binmek bira zor , LPG yoksa kendim taktırırım diye düşünüyorum . Göğüs erimesi çok can sıkıcı mı oluyor ?

Alırken yetkili serviste ekspertiz yaptırmak mantıklı mı sizce?

Araçtan önce sahibine bakın, sonrasında iyi bir kaportacı ve mekanikçiye gösterin yeter.

Stepne havuzuna mutlaka bakın balık var mı diye. Ayrıca bakım geçmişi olan bir araç varsa ona öncelik tanıyın.

Uzunca bir süre test etmenizi de tavsiye ederim. Zira performans olarak çoğu kişiyi tatmin etmiyor 4 ileri şanzıman.

Taşovalı

Sessiz
Bir hafta önce yetkili servise bilgi almaya gittim , bagaja su alma sorunu ile ilgili olarak 750 TL ye sorunu çözüyorlarmış ön göğüs 4000 civarı anladığım kadarıyla .
Ön göğüs erimesi olmayan varmı? Ve bu çok önemli bir sorun mu?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bir hafta önce yetkili servise bilgi almaya gittim , bagaja su alma sorunu ile ilgili olarak 750 TL ye sorunu çözüyorlarmış ön göğüs 4000 civarı anladığım kadarıyla .

750 tl yerine kendiniz yarım gün ayırarak 30 tl'ye halledersiniz. Forumda konumuz mevcut. 2010 modellerde göğüs erimesi, sonrakilerde ise açılma var. Yani görüntü olarak sizi rahatsız etmezse sıkıntılı bir şey değil.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir çok konu forumda var çok şükür... Vakit ayırıp okumak yeterli. :harika:

Üst Alt