Mazda 3 BL (2009-13) Motor Yağı Seçimi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçenlerde bi muhabbet oldu sağolsun @faroz_52 arayıp yanlış bildigimi söyledi ve anlattı
ben yağ seçimini kitapda yazan değerlere göre yapıyordum ki zaten orjinal yagını kullanıyordum.

mazda bize mazda 3 bl için demişki yağını şu özelliklerde olanını kullan

5/30 için
API : SL
ACEA A3 YADA A5 kullanabilirsin demiş (sanırım A4de oluyor)

buna göre ACEA A1-A2 kullanamayız
buna göre API: SJ-SK kullanamayız.

dexelia yağ özellikleri ise

5/30
API : SL
ACEA :A5/B5
zaten herşeyi ile karşılıyor.

tabi sene 2012 eldeki imkanlar bunlara yetiyormuş , artık yeni özellikler eklenmiş API : SM SN ACEA:C1-C2-C3 gibi

harf ve rakamlar arttıkça yağın kalitesi artıyor.

Misal

Motul 8100 X-Clean FE 5W30 Motor Yağ
%100 Tam Sentetik
API : SN
ACEA : C2/C3

bu yağıda kullanabiliriz A5/B5 in üzerine C1-2-3 çıkmış.

@faroz_52 ve diğer arkadaşlar yanlış yazdığım bi yer varmı ?

siz yağınızı değiştirirken bunlara dikkat ediyormusun.

not: API de S ile başlayanlar benzinli C ile başlayanlar dizel motor yağlarıdır vermiş olduğum ornekde C harflerini sildim kafa karışıklığı olmasın ben benzinli ve lpgli olarak bu konuya değindim dizel arkadaşlar dizel için gerekli özellikleri yazacaktır.

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
@domestos Veli abi bu son iki mesaj eğer daha önce paylaşılmadıysa bilgi olarak Konu başlığı olabilir yada mevcut bir başlık var ise ona enjekte edilebilir diye düşünüyorum.Yağ konusundaki bilinen yanlışlarda böylelikle son bulur...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de bu konu hakkında bir kaç kelam etmek isterim.
Yağ standartları en az motor yağı kadar önemlidir. Her motorun gereksinimi ayrıdır, yağdan dolayı kül oluşmasının motora ve katalitik konvertöre vereceği zarar farklıdır. Turbolu bir motorun yağ gereksinimi ayrıdır, dizel motorunki ayrı, binek otomobilinki ayrı, ağır ticari araçlarınki ayrıdır.
Bu nedenle de yağların kullanım alanlarını belirtmek için ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) kullanım şartlarına göre bir standart oluşturmuştur.
A/B dizel ve benzinli taşıtlar için geçerli standart iken, C katalitik konvertör açısından düzenlenen standart, E ise ağır ticari dizel motor araçların yağlarının standartlarını belirlemek için kullanılmaktadır.
A1/B1 standardı günümüzde kalkmıştır. A3/B3 binek otomobil, hafif ticarı dizeller için belirlenen bir standarttır. A3/B4 ise aynı şekilde fakat daha geniş dizel motor aralığı için belirlenmiştir, A3/B3 standartındaki motorlar için de kullanılabilir. A5/B5 ise Avrupalı üreticilerin geniş bakım aralıkları ihtiyacına uygun şekilde üretilmiş yağları belirtir. Biliyorsunuz bazı araçların bakım aralığı 20bin km.lere çekildi.
C standardı ise dizel motorların partikül emisyonu ve yağların yanması sonucu oluşan kül miktarının katalitik konvertörlerin sağlığı açısından düzenlenen bir standarttır. C5 en son ve yakıt ekonomisi düşünülerek oluşturulmuş bir standarttır.

Kaynak:ACEA Engine Oil Specifications - oilspecifications.org

API (Amerikan Petrol Enstitüsü) ise motor yağlarının kalitesini ortaya koyan bir standarttır ve her yeni emisyon standartlarını karşılamak için yağların daha kaliteli olması gerekmektedir. Benzinli motorlar için şu anda en kaliteli yağ standardı API SN dir. 2010 yılında tanıtılmış olup halen SJ, SL ve SM ile birlikte satılmaktadır. En kaliteli yağ kendinden daha kalitesiz yağ standardı isteyen motorlarda da kullanılabilir. Mesela 2004 yılında üretilmiş bir araç SL standardı istersen bunda SM de SN de kullanılabilir.
GF standardı yağın yüksek sıcaklıklara dayanımını ve pistonun, turbochargerın kalıntılara karşı korumasını gösteren standarttır.
C standardı dizel motorlarda yağ içindeki sülfür miktarını baz almaktadır.
FA standardı da yine dizel motorlarda daha düşük emisyon elde etmek amaçlı 2017 yılında belirlenen bir standarttır.

Kaynak: Oil Categories

Diyeceğim o ki, standart atmosferik benzinli araç kullanıcıları gönül rahatlığıyla istedikleri yağı seçebilirler. Zaten seçecekleri yağ kendi araçları için belirlenen standartları hayli hayli karşılıyordur. Ha dizel ya da turbo benzinli motor kullanılsaydı bu standart konusuna daha dikkat edilmelidir.
Bir diğer nokta da, piyasadaki kaliteli tam sentetik yağların çoğu bu standartların bir çoğunu kapsamaktadır.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mazda modeli çok fazla yok, her modele %100 uygun yağların listelendiği bir indeks yapılsa güzel olmaz mı :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda modeli çok fazla yok, her modele %100 uygun yağların listelendiği bir indeks yapılsa güzel olmaz mı :)
Murat abi satın alacağın markanın ürün bulucu özelliğini kullanarak gönül rahatlığı ile karşına çıkan modeli alabilirsin kitapçığa takılma ordaki yağ değerleri o yıllara göre sınıflandırılmış en iyi değerlermiş ama yıl 2017 şuan o değerlerin üzerinde yağlar var burdan uygunsuz yağ manasını çıkarmasın kimse... konuyu okuyun olayı çözersiniz...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bakım yaklaşıyor ve hafifden yağlara bakıyorum bu sefer dexelia almayayım diyorum.
-liqui moly top tech 4600 modeline bakıyorum
-Resmi sitesinde apı sn gözüküyor ama ilanlarda sm.
-Bunu mail atarak liqui molye sordum
Cevap
Screenshot_2017-10-20-12-05-19-632.jpeg

-Yazıdan bişey anlamadım bu yağ hem sm hemde sn mi ?
-Sn ise zaten sm yi karşıyor
-Kafamda soru işareti kaldı.
-Grafikden zaten hiç bişey anlamadım.
+Bi kaç satıcıya sordum cevaplar saçma sapan bişey onları hiç anladım ve satıcıların ellerindeki yağlar 2014 model 130tl ~ 5lt
+ liqui moly mailde Sahte yağlara denk geldikleri maslakdaki asıl yerinden almam konusunda uyardı ve orda 165tl.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son kullanıcının kafasının bu şekilde karışması gayet normal. Ortalama bir yağ ve erken değişim en doğrusu bence. Alınacak ortalama yağ markası çoğu spesifikasyonları karşılıyor.

Örümcek ağı ile kafa karıştırmaya bence gerek yok. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bakım yaklaşıyor ve hafifden yağlara bakıyorum bu sefer dexelia almayayım diyorum.
-liqui moly top tech 4600 modeline bakıyorum
-Resmi sitesinde apı sn gözüküyor ama ilanlarda sm.
-Bunu mail atarak liqui molye sordum
Cevap
Ekli dosyayı görüntüle 23815

-Yazıdan bişey anlamadım bu yağ hem sm hemde sn mi ?
-Sn ise zaten sm yi karşıyor
-Kafamda soru işareti kaldı.
-Grafikden zaten hiç bişey anlamadım.
+Bi kaç satıcıya sordum cevaplar saçma sapan bişey onları hiç anladım ve satıcıların ellerindeki yağlar 2014 model 130tl ~ 5lt
+ liqui moly mailde Sahte yağlara denk geldikleri maslakdaki asıl yerinden almam konusunda uyardı ve orda 165tl.

Sn standardı Sm standardını karşılar. Son çıkan öncekileri karşılıyor bu Sx standartlarında.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Al bi castrol 5 30 gec ya servisler bile castrol koyuyor

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip