Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sistemi Hakkında

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araç bk lpgli

Meşhur bi ustada bakıma giriyor rutin yağ hava(yansanayi) buji bakımı usta iridyum takalım diyor takıyorda.

Şikayetler;
Yakıt artıyor
Çekiş düşüyor

Çözüm ;
Orjinal Standart buji ve orjinal hava filtresi takılıyor sorun çözülüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vardı abi landirenzo yağlamalı sistem vardi
İridyum buji ve lpg ilişkisi konusunda herhangi bir tecrübem yok, ancak servis ustaları bu ikilinin bir arada stabil çalışmadığını söylemişti. Hatta, ben 626 GF (beyaz güvercin) aracımı Adem Usta'mın ellerinden teslim aldığımda, jest olsun diye iridyum buji taktığını ve randıman alamadığını söylemişti. Tekrar normal bujilere dönmüştü...

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Valla ben anlamadim bu işi akif tezele sordum Lpg ayarı.com da burdan delinmesi lazım yanma odasına en yakın yerden delinir düz mantık diyor.Bu afr ayarını yaptırmayı düşünüyordum bunuda soriyim dedim boyle yanit verdi.Afr ayarı yaptırıp memnun kalan var mı burdan onu soruyım?
43685

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Valla ben anlamadim bu işi akif tezele sordum Lpg ayarı.com da burdan delinmesi lazım yanma odasına en yakın yerden delinir düz mantık diyor.Bu afr ayarını yaptırmayı düşünüyordum bunuda soriyim dedim boyle yanit verdi.Afr ayarı yaptırıp memnun kalan var mı burdan onu soruyım?Ekli dosyayı görüntüle 43685

Lovatoda öyle yapmıyorlar.
Konu linkini atmıştım.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Valla ben anlamadim bu işi akif tezele sordum Lpg ayarı.com da burdan delinmesi lazım yanma odasına en yakın yerden delinir düz mantık diyor.Bu afr ayarını yaptırmayı düşünüyordum bunuda soriyim dedim boyle yanit verdi.Afr ayarı yaptırıp memnun kalan var mı burdan onu soruyım?Ekli dosyayı görüntüle 43685
Ben de eklediginiz fotoğraftaki işaretlenen yerlerden deldirdim, şuan için hiçbir sıkıntım yok.
Sizin deldirdiğiniz yerden montajını yapmanın da gayet mantıklı bir açıklaması var aslında, önceki mesajlarda bahsedilmişti sanırım. Delikleri daha geriden (Sizin yaptırdığınız gibi) açınca manifold içerisindeki hava sirkülasyonundan faydalanılarak daha iyi bir hava-yakıt karışımı sağlandığı söyleniyor. Şuan herhangi bir probleminiz yoksa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz bence.
Benim takıldığım tek nokta Lpg regülatörünün yeri oldu aslında. Radyatör su seviyesinin üstünde monte edilmiş gibi duruyor (fotoğraf yanıltıyor da olabilir), sağ altta regülatör için çok uygun bir yer var aslında.
Ben şu şekilde montaj yaptırdım;
43693

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Radyator kısmının altında kalıyor hocam ekstradan sizin dediginiz gibi adamlar ben söylemeden bağlantılarında lehimlediler bütün kabloları izne gittiğimde galip ustaya bi gösteririm afr ayarı tam olursa sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Radyator kısmının altında kalıyor hocam ekstradan sizin dediginiz gibi adamlar ben söylemeden bağlantılarında lehimlediler bütün kabloları izne gittiğimde galip ustaya bi gösteririm afr ayarı tam olursa sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Hayırlı olsun üstadım, ben de bir problem olacağını düşünmüyorum.
Antalya'ya döndüğünüzde Galip ustanın yanına uğrayın mutlaka. Mazda 3'e yapılan Lpg montajları hususunda tecrübeye dayalı olarak ustalaşmış biri. Herhangi bir problem görmesi halinde gerekli iyileştirmeleri yapacaktır. Yalnız gitmeden önce randevu alın, genelde her günü dolu oluyor. Gittiğinizde Avukatın selamı var dersiniz :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben AFR'den hiç memnun kalmadım. Bahsettiğiniz grubun İzmir ayağındaki kişi yaptı ayarı. Daha önce olmayan sorunlar başladı. Bunu dile getirince de bu kitle bu kadar olur, bu ayar iyi vs dedi. İş başa düştü kablo almak şart oldu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben AFR'den hiç memnun kalmadım. Bahsettiğiniz grubun İzmir ayağındaki kişi yaptı ayarı. Daha önce olmayan sorunlar başladı. Bunu dile getirince de bu kitle bu kadar olur, bu ayar iyi vs dedi. İş başa düştü kablo almak şart oldu.
Hadi yaa

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ne kendisi ne de çalıştığı LPG firması, enjektör hortumlarının farklı boylarda olduğunu anlamadı. Ben kurcalarken fark ettim gittim değiştirdim hortumları aynı boyda kesip taktım. Benim için kötü bir deneyimdi, ayrıca sinir katsayımı da arttırdı.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Geçmiş olsun üstadım.
İşte tam olarak bu sebeple Afr ayarı yaptırmaktan imtina ediyorum, çok hassas işçilik istemeyen tamiratları da kendim yapıyorum.
Bu zihniyet insanı çıldırtır, daha önce olmayan problemler Afr ayarından sonra meydana geldiyse belli ki o ayar iyi değil, tam aksine zararlı, üstüne bir de bu ayar iyi diyerek dikte edilmesi çok basiretsiz bir yaklaşım.
Sizdeki Lpg kiti neydi acaba ?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun üstadım.
İşte tam olarak bu sebeple Afr ayarı yaptırmaktan imtina ediyorum, çok hassas işçilik istemeyen tamiratları da kendim yapıyorum.
Bu zihniyet insanı çıldırtır, daha önce olmayan problemler Afr ayarından sonra meydana geldiyse belli ki o ayar iyi değil, tam aksine zararlı, üstüne bir de bu ayar iyi diyerek dikte edilmesi çok basiretsiz bir yaklaşım.
Sizdeki Lpg kiti neydi acaba ?
Oksijen sensörlerini değiştireceğim için 2. Ayara gitmedim henüz. 2. Ayardan sonra tüm süreci yazacağım. Memnun olan da çok fazla. Ben de çok tavsiye ettim ama yaptıkları işi görünce anladım ki birkaç bilgi harici bir tane wideband sensörüm olsa aynı ayarın daha iyisini ben de yapabilirim. Bunda @emrullahberat46 hocanın da katkısı var tabi. Örneğin LPG enjeksiyon süresini benzine bir nebze yaklaştırmak için regülatör basıncını 0.1 arttırma önerisini yaptım, evet doğru söylüyorsun yapalım dedi. :D Neyse sonuçlansın işler de komple yazacağım hepsini.

Benim kit Atiker Fast. 2. Ayardan sonra duruma bakıp bir Atiker kablosu bir de notebook bataryası alıp kendi işimi kendim göreceğim gibi görünüyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kişilere göre değişken bi durum sanırım.

@aurora sen istanbula geliyorsun o sıra ahmete gitsen sanki daha iyi kendisi ümraniye sanayide

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Oksijen sensörlerini değiştireceğim için 2. Ayara gitmedim henüz. 2. Ayardan sonra tüm süreci yazacağım. Memnun olan da çok fazla. Ben de çok tavsiye ettim ama yaptıkları işi görünce anladım ki birkaç bilgi harici bir tane wideband sensörüm olsa aynı ayarın daha iyisini ben de yapabilirim. Bunda @emrullahberat46 hocanın da katkısı var tabi. Örneğin LPG enjeksiyon süresini benzine bir nebze yaklaştırmak için regülatör basıncını 0.1 arttırma önerisini yaptım, evet doğru söylüyorsun yapalım dedi. :D Neyse sonuçlansın işler de komple yazacağım hepsini.

Benim kit Atiker Fast. 2. Ayardan sonra duruma bakıp bir Atiker kablosu bir de notebook bataryası alıp kendi işimi kendim göreceğim gibi görünüyor.
Takipteyim :)

@aurora sen istanbula geliyorsun o sıra ahmete gitsen sanki daha iyi kendisi ümraniye sanayide
Afr ayarını Ahmet bey yapsın diye İstanbula gelmeyi dahi düşünüyorum üstadım. Zira Afr ayarı bilgi kadar tecrübe de gerektiren hassas bir konu.
Daha önce Ahmet bey'in bizzat kendisinin Afr ayarı yaptığı bir video izlemiştim, o videoda ayar yapılan araçtan kaynaklı olan, diğer araçlardan farklı bir durumun söz konusu olduğu ve bu sebeple daha farklı bir teknik kullanıldığından bahsedilmişti. Tam hatırlamıyorum ama videoda Ahmet bey normal bir şekilde ayar yaparken ufak bir değişkenden bu durumu anlayıp, normalde yapması gereken ayardan çok daha farklı bir şekilde ayar yapmıştı.
Bu hususa değinmemin sebebi aslında tam olarak orada yakalanan ufak ayrıntı. Ahmet bey eğer o ufak ayrıntıyı dikkate almadan tüm araçlara yaptığı şekilde aynı ayarı yapmış olsaydı, yaptığı ayar büyük ihtimalle araca fayda sağlamak yerine zarar verecekti.
İşte bu şekilde titiz çalışan insanları bulmak da zor olduğundan Afr ayarı işine hiç girişmedim. Ama yine de; yaptırsam daha mı iyi olur acaba ? şuan git gide subapları eritiyor muyum acaba? gibi sorular da aklıma gelmiyor değil.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Eğer oksijen sensörünü değiştirseydim bir arar, şikayetimi iletir, ücretsiz yapacaksa ayara giderdim. Ama kalkıp da 150 TL ayara vermem bu saatten sonra. Sorunu (montaj hataları gibi) onların çözmesini beklerdim ama kalkıp da en basit sorunları bile benim görüp düzeltmem gerekiyorsa o halde benden daha iyi iş yap(a)mazlar. ;)

Takipteyim :)

Afr ayarını Ahmet bey yapsın diye İstanbula gelmeyi dahi düşünüyorum üstadım. Zira Afr ayarı bilgi kadar tecrübe de gerektiren hassas bir konu.
Daha önce Ahmet bey'in bizzat kendisinin Afr ayarı yaptığı bir video izlemiştim, o videoda ayar yapılan araçtan kaynaklı olan, diğer araçlardan farklı bir durumun söz konusu olduğu ve bu sebeple daha farklı bir teknik kullanıldığından bahsedilmişti. Tam hatırlamıyorum ama videoda Ahmet bey normal bir şekilde ayar yaparken ufak bir değişkenden bu durumu anlayıp, normalde yapması gereken ayardan çok daha farklı bir şekilde ayar yapmıştı.
Bu hususa değinmemin sebebi aslında tam olarak orada yakalanan ufak ayrıntı. Ahmet bey eğer o ufak ayrıntıyı dikkate almadan tüm araçlara yaptığı şekilde aynı ayarı yapmış olsaydı, yaptığı ayar büyük ihtimalle araca fayda sağlamak yerine zarar verecekti.
İşte bu şekilde titiz çalışan insanları bulmak da zor olduğundan Afr ayarı işine hiç girişmedim. Ama yine de; yaptırsam daha mı iyi olur acaba ? şuan git gide subapları eritiyor muyum acaba? gibi sorular da aklıma gelmiyor değil.
Üstadım senin sübaplar her halükarda benzindeki gibi uzun ömürlü olmayacak. Buna AFR ayarı da dahil. Hani diyorlar ya AFR ayarı yaparsanız sübaplarınız benzindeki gibi olur diye, bu koca bir yalan. Tabi ki fakir karışımda kaldığı gibi kısa sürede elveda demez ama benzinle çalışan motora göre daha kısa sürede cortlar. Şöyle basit 3 tane gerçek söyleyeyim; birincisi hani sübap tamir eden ustalar diyor ya 1000 km benzinde kullan diye, adamların bir bildiği var. Benzin kurum oluşturur ve bu kurumlar da sübap yüzeyinde tutunur. Böylece ısınma soğuma sırasında termal şok yaşayıp yapısal bozukluk oluşmasının uzun süre önüne geçilir. LPG'de bu durum yok malesef. Sübaplar sürekli (rakamları afaki sallıyorum) 150-600 derece arasında ısınıp soğuyor ve termal bariyer (benzin kurumu) olmadığı için termal şok dalga boyu fazla oluyor.

İkincisi buharlaşmadır. Benzinin buharlaşma ısısı 35-38 derece civarındadır. (Net rakamı hatırlayamadım şimdi, hoş hatırlasam da 1 litre benzin içinde %50'den fazla toluen eter vs türevi kimyasallar olduğu için ve her üretici bu oranları kendi kriterlerine göre kullandığı için ve ayrıca bu kimyasalların buharlaşma dereceleri de farklı olduğu için benzinin buharlaşma ısısına net rakam atamak çok da doğru olmaz. Benzin enjektör öncesi hem depoda hem yakıt hattında buharlaşmaya başlar. Kanister kabı bu yüzden vardır. Fakat benzin esas olarak enjektörden püskürtüldükten sonra buharlaşır. Termodinamiğin birinci kanunu der ki "İki sistem arasında ısıl temas sonucu bir sıcaklık farkı oluşuyorsa, enerji bir sistemden diğerine ısı şeklinde aktarılmıştır." Yani? Benzin buharlaşırken ortamdaki ısıyı alıyor. Yani? Benzin yanmadan önce ortam sıcaklığını düşürüyor. Buna karşı ise LPG yapı olarak motor dışında regülatörde gaz formuna geçirilir. Yani motor soğutma suyunun "ısıl enerjisini" alır ve form değiştirirken soğutma işini regülatörde yapar. Ayrıca! Üçüncü olarak LPG'nin yanma ısısı benzine göre ortalama %5 daha fazladır.

Dolayısıyla LPG ile çalışan motor benzinle çalışan motora göre çok daha sıcak çalışır. Bir de fakir karışımda çalışınca sübaplar normal olarak hakkın rahmetine sığınıyor.

Özet geçeyim dedim ama biraz uzun oldu. :)

AFR yapılmalı mı? Araç fakir karışımdaysa bu düzeltildikten sonra sübaplar daha uzun süre dayanacağı için 150 tl verip yaptırmak mantıklı. Ama bu işi hakkıyla düzgün şekilde becerene yaptırmak lazım.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Benim anlamadığım facedeki forumda hiç süpaplari yaptırmayan da var adam 200 bin km yaptim daha yaptirmadim diyor bu sans isi galiba tam anlamadim olayı toyotada ki bi ustaya sordum uzun kmler yapacaksan (1000 km de 150 km benzinde git ara ara) belli aralıklarla benzinde sürersen süpaplarin ömrü uzar diyor.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Sistemi en kısa zamanda göstermek şart oldu enjektorden gelen bağlantı hortumlarının biri kısa biri uzun kalkisda sıkıntı hala devam ediyor En kısa zamanda Antalyaya falan gidip halledicem yoksa obd li diye sistem kendi kendini kandırıp motora zarar veriyor

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Az önce farkettimde karanlıkda rvm ışığı yanıyor kısık bi şekilde benzine alınca sönüyor normalmidir?

Üst Alt