Mazda 3 BL (2009-13) Kapı Hoparlörü Değişimi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Eline koluna sağlık @kadir auxtan ses fena oldu ;)

20170617_122812.jpg 20170617_110556.jpg 20170617_110549_HDR.jpg

Ekli dosyalar

• 20170617_115428.jpg
    20170617_115428.jpg
    87.8 KB · Görüntüleme: 80

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eee kasnakla döşeme oturdu mu?
Hayırlı olsun Murat abi.

Bu arada bendeki sağ hoparlördeki hışırtı sesi hala duruyor. Topraklama ile alakalı hoparlörün metal kısmı saca değiyordur diye düşünmüştük Oğuzhan söylemişti. Bugün kontrol ettim, yok. Elimde tuttum bariz bir sabit parazit var. Ters takmışımdır diye kabloları değiştim yok yine aynı. + - doğru tekrardan taktım. Fakat kontak açar açmaz başlıyor bu hışırtı sesi. Nedendir acaba? Sanki oraya elektrik hep gidiyor gibi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun Murat abi.

Bu arada bendeki sağ hoparlördeki hışırtı sesi hala duruyor. Topraklama ile alakalı hoparlörün metal kısmı saca değiyordur diye düşünmüştük Oğuzhan söylemişti. Bugün kontrol ettim, yok. Elimde tuttum bariz bir sabit parazit var. Ters takmışımdır diye kabloları değiştim yok yine aynı. + - doğru tekrardan taktım. Fakat kontak açar açmaz başlıyor bu hışırtı sesi. Nedendir acaba? Sanki oraya elektrik hep gidiyor gibi.

Diğer hoparlör ile değiştirip deneme şansın varsa bi dene sorun hoparlörden mi, kablolardan mı anlamış oluruz hocam. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı olsun Murat abi.

Bu kasnak seninkinden 2 mm daha buyuk(derinlik olarak ) olmasina ragmn sikinti olmadi sadece plastik dosemede bi yeri ufacik kestik.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu kasnak seninkinden 2 mm daha buyuk(derinlik olarak ) olmasina ragmn sikinti olmadi sadece plastik dosemede bi yeri ufacik kestik.

O zaman benim beceriksizliğim :D Murat abi direk akıllı vida ile bağlamıştı hoparlörleri niye kasnak taktınız ki?

Bu arada sağ ön hoparlörde olan çok düşük sabit parazit, sol ön hoparlörde de var.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O zaman benim beceriksizliğim :D Murat abi direk akıllı vida ile bağlamıştı hoparlörleri niye kasnak taktınız ki?

Bu arada sağ ön hoparlörde olan çok düşük sabit parazit, sol ön hoparlörde de var.

On tarafdada kasnak var seninkinden.
Arkadaki 2mm daha derin sadece
Arkanin farkli olmasinin nedeni sana aldigimiz yer kapali idi baska yerde aldik elinde bu vardi.

Kasnagi kapiya vidaladim.
Hoparloru kasnagi vidaladim.

Montaj boyle cok daha basit oldu.
Kasnagin vidalarken plastik kisima denk gelen yerlerde vidanin daha saglam kasnagi tutmasi icin vidanin arka kismina hoparlor icinden cikan sekmanlari taktim kasnak tas gibi oldu.

Kasnagi kapiya vidalarken
Kasnagi once en ince matkap ucu ile deldim
Sonra 5lik (sanirim) matkap ucu ile deldim ki vida kasnakda dis acmasin plastigi direk delsin zaten arkadan sekmani taktim siktim
Acikda kalan yeride altini doldurup ustune ve kasnagin komple etrafina silikon dondum.

Arka kapida testi testi yaptim
Baslar daha net
Tizler daha canli
Mid ler daha canli

Operasyon kesinlikle basarili.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güzel anlatmışsın eline emeğine sağlık Kadir.

Ben de öyle denedim. O kadar uğraştım denk getirmeye. Döşemenin en çok kapandığı pozisyonu ayarlayıp ona göre vidaladım kasnağı. Ama beceremedim ben. Murat abi akıllı vida ile direk dene deyince ve olunca da üstüne düşmedim.

Fakat bu her iki ön hoparlörlerden gelen paraziti nasıl keseceğim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Güzel anlatmışsın eline emeğine sağlık Kadir.

Ben de öyle denedim. O kadar uğraştım denk getirmeye. Döşemenin en çok kapandığı pozisyonu ayarlayıp ona göre vidaladım kasnağı. Ama beceremedim ben. Murat abi akıllı vida ile direk dene deyince ve olunca da üstüne düşmedim.

Fakat bu her iki ön hoparlörlerden gelen paraziti nasıl keseceğim.

Bide sen one taktin biz arkaya arada fark olabilir.

Onu bilemiyorumki inan nasil kesilecek.
Anfili sistemlerde tercih cok ama teyp ???

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bide sen one taktin biz arkaya arada fark olabilir.

Onu bilemiyorumki inan nasil kesilecek.
Anfili sistemlerde tercih cok ama teyp ???

Bir de orjinal olunca birşey yapamıyorsun ki. :D Amfi olsa falan tak çıkar nereden kaynaklanıyor bulunur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ahali, bu kapı hoparlörlerinin kapının iç paneline tam oturup hava geçirmeyecek yapıda mı olması gerekir, yoksa boşluk kalsa da olur mu?
Şahsen 6x9 takınca arada boşluk kaldı, fakat ses anlamında iyileşti, rüzgar sesi gelmiyor. Yine de 6x9 yerine 5x7 mi taksam diye düşünmüyor değilim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@MutluTEKİRR Hiç 5*7 filan alayım deme, memnunsan gerisi teferruat ;) Boşlukları siyah silikonla doldurup biraz kendini rahatlatabilirsin, sese faydası olur mu bilemem...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi Clarion SRG5733C diye bir ürününü buldum. Özellikleri benim Sony'den de iyi gözüküyor aslında. 2 set Clarion alıp bendeki sony'yi satılığa mı çıkarsam diye düşünüyorum.

Üst Alt