Mazda 3 BL (2009-13) Fren Balata Tavsiyeleri (Ön/Arka)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Kırk yılda bir kere frene basıyorum oda kalite olsun bari ;)

Çok aktif araç kullanmıyorum belkide onda ama @mustafayk gibi yılda 22 bin yapsam sanırım balata bile almazdım :koptum::koptum::koptum:
Bence sen arabayı da sat toplu taşıma metro felan idare eder seni :D
Mustafadan farkım yok bende yılda 22k yolunda devam ediyorum :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@MutluTEKİR paranın çokluğundan değil, bu @kadir e Mazda logolu su sat alır. :)
Shell veya BP nin silecek suyuna iş yerinde mazda logolu tasarım etiket yapıp satacam Kadir sana. Bidonu 25 TL. :)

La arkadaş git Ate den alsana orijinal balatayı, logoya fiyat farkı veriyorsun. Yok illa fazladan para verecem diyorsan bir sonraki değişimde ben Ate lerin üzerine sprey şablonla Mazda logosu basarım farkını bana ver sen :koptum::koptum::koptum:

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@MutluTEKİR paranın çokluğundan değil, bu @kadir e Mazda logolu su sat alır. :)
Shell veya BP nin silecek suyuna iş yerinde mazda logolu tasarım etiket yapıp satacam Kadir sana. Bidonu 25 TL. :)

La arkadaş git Ate den alsana orijinal balatayı, logoya fiyat farkı veriyorsun. Yok illa fazladan para verecem diyorsan bir sonraki değişimde ben Ate lerin üzerine sprey şablonla Mazda logosu basarım farkını bana ver sen :koptum::koptum::koptum:

Eve giresim gelmiyordu , şimdi cıkasım gelmiyor :)
IMG_20180610_145509.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Buda hanımın ilk tepkisi
IMG-20180716-WA0003.jpg

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
@kadir bey napıosunuz :D

Böyle birşey yapsam varya arabada uyumak zorunda kalabilirim :D
Mazdanın sahibi bile bunu yapmıyordur :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Orjınal ön arka fren balatası isteyen benimle irtibata geçsin.
Fiyat olarak gerekli indirimi yapıcam.
1 takım var.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Fren sistemini yapan Ate iken, Mazda Ford-Volvo platformundan ayrıldığı için başka bir firmaya (ki sitesini incelediğim kadarıyla bisiklet ve motor için fren yapan bir firma) sadece balatasını ürettirdiği balatasını ben şahsen almam :D
Dönemin en iyi frenleme performansı ile üretilmiş sisteme sırf Mazda başka firmayla anlaştı diye hele de fren balatasını sokmam. :)
Sistemde değişiklik yapacaksam disk ve balata ile birlikte olacak şekilde, brembo, ebc, ate gibi ana işi fren sistemleri olan firmanın parçasını; mevcut sistemi daha iyiye çevirmeye yönelik değişim yaparım.

Herkesin görüşü farklı olabilir tabi. Bu benim düşüncem.
Ama piyasada galfer Mazda, Focus balatası olarak üretilip sürülmemiş. (Ya da ben bulamadım.) Sadece Mazda kendine yaptırmış gibi görünüyor. (Focus diyip duruyorsun diyenler de olabilir ama BL olarak alt takımımız Focus, yapacak bir şey yok.)

Bu aklıma şu olayı getirdi; aynı motoru kullanan Ford Fusion ve Peugeot daki debriyaj balatalarında Peugeot da orjinali Valeo olarak satılıyordu. Valeo olsun madem oda aynı motoru kullanan Peugeot orjinali dedik, bizim şirkette 40k km dayanabildi. Sonraki değişimde luk almıştık, 70 k km kullanılıp o balata ile satıldı araç. Ben o günden beri firmanın etiketine değil, hangisinin daha verimli olduğuna ve var ise bir sistem, o sistemi üretenin parçasını alıyorum.

Ate android uygulamasını indirip, şasenizi girerseniz aracınız için ürettiği parçalara ve kodlarına ulaşabilirsiniz. (Fren hortumu, kaliperi, diski vs)
Servisten orjinal parça olarak da alabilirsiniz ama bu fren tedarikçisinde yapılan bu uygulama benim aklıma yatmadı. (Zaten servis dışında galfer markalı olarak tedarik edilebilir görünmüyor.)

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konu geniş bir düşünceye hitap ediyor , görüşler farklı.
Kendi görüşüm son onayı verende.
Kim vermiş Mazda gerisi boş ;)

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda 3 2011 aracımın ön balatalarını bugün DAIWA marka balatalar ile değiştirdim 10 km kadar gittim ses yapmadı made in taiwan balatalar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ücreti konusunda da bilgi verirseniz, üyelerimizin tercihini etkileyebilir. Güle güle kullanın.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Konu geniş bir düşünceye hitap ediyor , görüşler farklı.
Kendi görüşüm son onayı verende.
Kim vermiş Mazda gerisi boş ;)

Ferodo alıyoruz sana hemi de Ford onaylı :D

Bisikletin amortisörlü maşası 2,8 Kg. Karbon sabit maşa aldım aliexden 540 gr.
Bendeki V frenler de maşadan dolayı disk frene dönmek zorunda kaldı. Çift pistonlu mekanik kaliperle disk frene geçtim. (TRP Spyre.)
Yedek balatalar kolay bulunuyor mu, nedir ne değildir diye bakarken Galfer balataları gördüm @kadir .:) Velespit balatacısıymış adamlar :p
Ama markaya güvenemiyorum, ya orijinal balatasını alırım değişimde, ya da shimano nun deore üst seri balatalarından alırım. Sonuçta salcano onaylı değil Galfer. :koptum::koptum::koptum:

(Seninle bir süredir uğraşmadığımı fark ettim. Diyorum ben de bu eksiklik duygusu nereden geliyor.)

Son düzenleme:

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Ferodo markasıyla ilgili tecrübeleriniz ne durumda ön arka balata 225 liraya geliyor, alınır mı?

Üst Alt