Mazda 3 BL (2009-13) FL22 Muadili Antifriz

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
Xmax 300 & İ20
Araç Renk ve Tip
Siyah - Beyaz
Bu kadar da abartılacak bi olay değil ya. Altı üstü antifiriz. Araçlarda kullanılan alaşımlar da belli. Araçta kullanılan alaşım çeşidine göre zaten üretici şunu içeren antifiriz kullanmayın, bunu içeren antifiriz kullanmayın diye uyarı yazıyor. Castrol, motul, total, liquimoly gibi üretici onayları olan markalarda da araç model/motor tipi seçince firma tarafından onaylanan antifirizimiz budur diyor. Türüne göre de 2-3-5 yıl değişim periyodu veriyor, verilen süreden 6 ay önce değişin bakmayın arkanıza. İstediği kadar 10 yıl desin bazı markalar, devirdaim ve triger 5.yıldan sonra başlıyor zaten dökülmeye.
Benim motorum özel bana FL kullanın, ben bunu öneriyorum. Zannedersin teknolojik olarak 5.elementi üretildi ve bunla motor yapıldı. Motorun bloğa bakıyorsun her yeri fomoco, peugeot, citroen logosu. O antifirizin içinde yüzen devirdaimi peugeot logosuyla aldım taktım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
Xmax 300 & İ20
Araç Renk ve Tip
Siyah - Beyaz
Aslında kolay anlıyorum da uzun yolda, dağ başında, bambaşka bir sebeple hararet yapınca yaşayacağım o "FL22 koyacaktım" hissini de yakından tanıyorum :) :)

Hararet konusu başka konu yalnız. Onun antifiriz seçimi ile ilgisi yok. Sadece su bile koysanız; su koyduğunuz için hararet yapmaz.
Su nedeniyle korozyonlar oluşur, içerisindeki kireç nedeniyle bağlanmalar oluşur, oluşan korozyon ve paslanmalar nedeniyle bir yerlerde tıkanma olur vs vs.. Ama motorun yapısına uygun hangi markayı koyarsanız koyun hararet sorunu olan araçta hararet yapmanıza engel olmaz veya başka bir problemi olmayan aracın hararet yapmasına neden olmaz.

Soğutma sistemi zaten belli bir basınçla çalışır. Ve basınç arttıkça sıvıların kaynama dereceleri yükselir.
Su örneğinde 1 bar da 100 derecede kaynarken basınç arttıkça gereken ısı da artar.

Merak edip teknik datasheetlere baktım;
Motul un G12 kaynama noktası 1.5 bar için (ortalama motor soğutma sistemi çalışma basıncı) 109 derece
Motul expert kaynama noktası 135 derece
Castrol SF kaynama noktası 175 derece denmiş.
Motul G13 Ultranın kaynama noktası 179 derece denmiş.
FL22 için de kaynama noktası 132 derece görünüyor.

1.5 bar için suyun kaynama derecesi ise 112 derece

Bu demek değil ki motul G12 kötü, expert daha iyi, Castrol sf en iyisi... Sadece bu değer önemli olsa G12 kullanacağına sadece su koy daha iyi denebilir. :)
İçeriğindeki, daha doğrusu içermediği maddelere göre (nitrit, amin, fosfat içermez uyarıları) na göre kullanılacağı motora uygundur veya değildir.
G13 ün normal ve ultra seçenekleri var mesela, aracın kullanım şekline göre fren hidroliğindeki dot4, Dot4+ gibi... Yarış ve aşırı sıcak iklim şartları için ekstrem ürünler olabiliyor.

Bugün işim azmış, çenemin de yayı gevşemiş. :komik:

olmezozan

#ozanworkz
Araç Markası
Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Hararet konusu başka konu yalnız. Onun antifiriz seçimi ile ilgisi yok. Sadece su bile koysanız; su koyduğunuz için hararet yapmaz.
Su nedeniyle korozyonlar oluşur, içerisindeki kireç nedeniyle bağlanmalar oluşur, oluşan korozyon ve paslanmalar nedeniyle bir yerlerde tıkanma olur vs vs.. Ama motorun yapısına uygun hangi markayı koyarsanız koyun hararet sorunu olan araçta hararet yapmanıza engel olmaz veya başka bir problemi olmayan aracın hararet yapmasına neden olmaz.

Soğutma sistemi zaten belli bir basınçla çalışır. Ve basınç arttıkça sıvıların kaynama dereceleri yükselir.
Su örneğinde 1 bar da 100 derecede kaynarken basınç arttıkça gereken ısı da artar.

Merak edip teknik datasheetlere baktım;
Motul un G12 kaynama noktası 1.5 bar için (ortalama motor soğutma sistemi çalışma basıncı) 109 derece
Motul expert kaynama noktası 135 derece
Castrol SF kaynama noktası 175 derece denmiş.
Motul G13 Ultranın kaynama noktası 179 derece denmiş.
FL22 için de kaynama noktası 132 derece görünüyor.

1.5 bar için suyun kaynama derecesi ise 112 derece

Bu demek değil ki motul G12 kötü, expert daha iyi, Castrol sf en iyisi... Sadece bu değer önemli olsa G12 kullanacağına sadece su koy daha iyi denebilir. :)
İçeriğindeki, daha doğrusu içermediği maddelere göre (nitrit, amin, fosfat içermez uyarıları) na göre kullanılacağı motora uygundur veya değildir.
G13 ün normal ve ultra seçenekleri var mesela, aracın kullanım şekline göre fren hidroliğindeki dot4, Dot4+ gibi... Yarış ve aşırı sıcak iklim şartları için ekstrem ürünler olabiliyor.

Bugün işim azmış, çenemin de yayı gevşemiş. :komik:
Estağfurullah, bedava bilgi bi çırpıda okudum :) Yardımcı olan yönlendiren herkese çok teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Aslında kolay anlıyorum da uzun yolda, dağ başında, bambaşka bir sebeple hararet yapınca yaşayacağım o "FL22 koyacaktım" hissini de yakından tanıyorum :) :)
Eleştiri anlamında yazmamıştım. :tskler:

Orta hallice, ev araba, orta düzeyde bir gelir, sağlıklı bir vücut mutlu ve huzurlu bir aile yaşam kalitesi için yeterlidir...

Bin odalı saray, emrinde dönen binlerce insan, gak deyince su, guk deyince en kral yemekler arabalar hanlar hamamlar falanlar filanlar huzur sağlık vs yaşam kalitesini en üst seviyeye taşıyabilir...

Bence, birincisi ortalama bir antifriz, ikincisi fl22'dir. Birincisi standart olabilir ikincisi ulaşılmaz.

Bazı insanlar da ulaşılmaz peşinde koşar ve bu eleştirel bakış açısı yapılacak bir şey değildir.

:hhhhhh:

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Ben de komple değişim için kfs12+ aldım liqui moly nin kırmızı renk. Üstündeki mavi renkti komple boşalttıracağım bir sorun olmaz umarım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben de komple değişim için kfs12+ aldım liqui moly nin kırmızı renk. Üstündeki mavi renkti komple boşalttıracağım bir sorun olmaz umarım.
Boşaltma sonrası su ile durulama yaparak içindekini komple çıkartmaya çalışın hem renk hemde içerik karışmasın.

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Boşaltma sonrası su ile durulama yaparak içindekini komple çıkartmaya çalışın hem renk hemde içerik karışmasın.
Saf su aldım zaten 5 litre kadar 1-2 litresi ile durulama yapmayı düşünüyorum yetmezse tekrar alırım saf su

Üst Alt