Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Yakıt Tüketimi

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar yakıt tüketimi değerlerini verirken ortalama hızlarınızla verirseniz daha iyi olur. Çünkü birinin şehir içi dediği yol, bir diğer kullanıcı için neredeyse şehirlerarası yolculuğa denk geliyor.
Kendi değerlerime gelirsek aracı aldığımda ort hız 43 km/sa iken 5.5 lt/100 km idi. Sıfırladım ve sürekli Ankara Keçiören-Tunalı iş gidiş ve çıkış sıkışık trafik değerlerim ort hız 20 km/sa iken 7.8 lt/100 km oldu.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Benimkisi diesel 15.02.2017 çarşamba ankara-istanbul, gidiş donuş, istanbul içi 40 km kadar, ort tüketim 5.5 hız 77 km, 900 km toplam, evin önüne gelince yakıt ışığı yandı, daha önce 1000 km yi görmüşlüğümüz var ama hava ve yol şartlarından dolayı bu sefer az km yaptık.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benimkisi diesel 15.02.2017 çarşamba ankara-istanbul, gidiş donuş, istanbul içi 40 km kadar, ort tüketim 5.5 hız 77 km, 900 km toplam, evin önüne gelince yakıt ışığı yandı, daha önce 1000 km yi görmüşlüğümüz var ama hava ve yol şartlarından dolayı bu sefer az km yaptık.

40 km şehir içi olmasaydı belki rahatlıkla 1000 km yi tekrar görebilirdin abi. İstanbul şehir içi çok fena... :)

burakarslan

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Selamlar,

2012 model dizel mazda 3 impressive sahibiyim.

iki hafta önce Balıkesir - Bursa arası (~160 km) 120 km/h'e sabitleyerek geldim ara ara hızlanmalar yaptım ve tüketim 6.7 lt/100 km (araçta 3 kişiydik yük yoktu). Sizce de bu tüketim değeri biraz fazla değil mi? Bursa şehir içi trafiğinde dur - kalk saatlere denk geldiğinizde bu sayı 7.0'ın altına inmiyor. Değerli yorumlarınızı esirgememenizi rica ederim? Araç 92binde, motora bir baktırmam mı gerekiyor? Ön lastiklerim daha 2 aylık, arkalar yaklaşık 15000 kmlik. Basınçlar soğuk lastikte 32PSI.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Selamlar,

iki hafta önce Balıkesir - Bursa arası (~160 km) 120 km/h'e sabitleyerek geldim ara ara hızlanmalar yaptım ve tüketim 6.7 lt/100 km (araçta 3 kişiydik yük yoktu). Sizce de bu tüketim değeri biraz fazla değil mi? Bursa şehir içi trafiğinde dur - kalk saatlere denk geldiğinizde bu sayı 7.0'ın altına inmiyor. Değerli yorumlarınızı esirgememenizi rica ederim? Araç 92binde, motora bir baktırmam mı gerekiyor? Ön lastiklerim daha 2 aylık, arkalar yaklaşık 15000 kmlik. Basınçlar soğuk lastikte 32PSI.
Yol bilgisayarını resetleyip ölçüm yapın

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Selamlar,

Şu mevsimde şehir içi kullanım şartlarını da bilemediğimiz için, şehir içi tüketim değeriniz normal diyebilirim, ama uzun yolda yaptığınız tüketim değeri biraz fazla. Aracın bakımlarını düzenli yapıyor musunuz (yağ,filtre,vs), ek olarak önerebileceğim boğaz kelebeğini temizlemek @faroz_52 ve @ibrasoft bu işlemden sonra fark olduğunu söylemişlerdi

burakarslan

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Şu mevsimde şehir içi kullanım şartlarını da bilemediğimiz için, şehir içi tüketim değeriniz normal diyebilirim, ama uzun yolda yaptığınız tüketim değeri biraz fazla. Aracın bakımlarını düzenli yapıyor musunuz (yağ,filtre,vs), ek olarak önerebileceğim boğaz kelebeğini temizlemek @faroz_52 ve @ibasoft bu işlemden sonra fark olduğunu söylemişlerdi
selamlar,

Bakimlari zamanında yapiliyor, en son ki bakımında (Aralık ortası) mazot filtresine varincaya kadar degistirildi tum filtreler.

Nexus 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hava akışmetreyi temizlemiştik ölçüm için mutlaka yol bilgisayarı resetlenmeli km sıfırlanmalı bu motor o kadar esnek bi motor ki şehir içi normal seyir edersem trafiğe uyup 7.0 max ama ben bu arabaya az yaktırcam dedim 5.2 yi gördüm yani sonra sıkılıp tekrar bastım artışa geçtik şehir içi için konuşuyorum uzun yolda çok daha komik rakamları yakaladım şimdi burda yazarsam hadi ordan diyen olacaktır illaki :)

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Belirttiğiniz güzergahı bilmiyorum fakat sürekli yokuş tirmanilan bir yol ise 6.7 normal. Şehir içine gelince 7 lt iyi bence, ben Ankara'da 19 km ortalama hızla 8.3 lt yakıyorum

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Belirttiğiniz güzergahı bilmiyorum fakat sürekli yokuş tirmanilan bir yol ise 6.7 normal. Şehir içine gelince 7 lt iyi bence, ben Ankara'da 19 km ortalama hızla 8.3 lt yakıyorum

Devirsiz kullanılmayı sevmiyor bu motor vites arttırım ve düşürüm ikazına ve anlık tüketime dikkat ederek ve uyarak düşük değerleri yakalamak mümkün istenildiğinde hakikaten bu araca yakıtı koklattırmak imkansız değil...fakat Performans isterseniz Onu da köküne kadar hissettiriyor....Rampası bol bölgelerde yakıt ekonomisi maalesef çok zor...

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Devirsiz kullanılmayı sevmiyor bu motor vites arttırım ve düşürüm ikazına ve anlık tüketime dikkat ederek ve uyarak düşük değerleri yakalamak mümkün istenildiğinde hakikaten bu araca yakıtı koklattırmak imkansız değil...fakat Performans isterseniz Onu da köküne kadar hissettiriyor....Rampası bol bölgelerde yakıt ekonomisi maalesef çok zor...
Üstadım devir ışıklarına aracı ilk aldığımda uymaya özen gösterdim fakat bu seferde araç 1200-1300 devirlere düşüyor ve avans vurma gibi titreme yapıyor motor. Dizeller için 1500 devir altı sıkıntı dolayısıyla 2500 devir ve üzerinde vites değiştiriyorum artık. Öyle olunca ve üstüne trafik eklenince bu değerler normal. Fakat uzun yolda 4-4.5 lt aralığı hayal değil çünkü devir hız ilişkisi çok iyi bu motorda yanılmıyorsam 2200-2250 devir civarı 120-130 arası hız yapıyor çoğu araçtan çok çok daha iyi bir değer

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Üstadım devir ışıklarına aracı ilk aldığımda uymaya özen gösterdim fakat bu seferde araç 1200-1300 devirlere düşüyor ve avans vurma gibi titreme yapıyor motor. Dizeller için 1500 devir altı sıkıntı dolayısıyla 2500 devir ve üzerinde vites değiştiriyorum artık. Öyle olunca ve üstüne trafik eklenince bu değerler normal. Fakat uzun yolda 4-4.5 lt aralığı hayal değil çünkü devir hız ilişkisi çok iyi bu motorda yanılmıyorsam 2200-2250 devir civarı 120-130 arası hız yapıyor çoğu araçtan çok çok daha iyi bir değer

1200 1300 mü? :) orda bi yanlışlık var...Eğer kalkış hızlanma safhasında uyarsanız 6 ya kadar vites atmış olur devri düşürürsünüz benim bahsettiğim seyir halinde dikkate almanız....diğer türlü araç hep daha fazla hızlanacağını hesapladığı için up ikazı her gazlamaya uyarı veriyor işte o zaman 1200-1300 e kadar düşmüş olursunuz anlık gazlamalardaki uyarıyı yanlış yorumluyor...

Yani 1800 devirde gidiyorsunuz çok hafif gaz verdiğinizde up ikazı yanıyor eğer ara gazlamadan sonra hala eski hızda seyir edecekseniz up ikazı na uyup vites yükseltirseniz 1200-1300 devirlere kadar düşerek yaşadığınız duruma dönersiniz...daha uzun soluklu seyir halinde iken ve km saatinde gerçekten daha yüksek hızda seyir edecekseniz uyun...Diğer türlü negatif etki ediyor...izah edebildim umarım yazarak bu kadar oluyor...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Dün İstanbul içi yaklaşık 160 km. yol yaptım, trafik çok az vardı. Ortalama 5.3 gösteriyor.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Daha önceki yaptığınız uzun yol km leri üzerine şehir içi devam ederseniz, sağlıklı sonuç alamazsınız.

Üst Alt