Mazda 3 BL (2009-13) Arka Tarafdan Gelen Gıcırtı Sesi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Amortisör takozu da olabilir.
Z rot asfalt yamasında bile gelir. Takoz ve diğer aksam çukurlarda sese sebep olur. Rot balansçı bulur bence. Arka tarafta çok komplike şeyler yok.
Bir diğer sıkıntı da öteki z rot un da gitmiş olabileceği..

Yan Sanayi alırken ucuzundan değil de kalitelisinden almak gerek. Delphi aldım ben öteki giden z rot için yine alacağım. Tavsiye ederim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tümsekten geçerken geliyor ses (genellikle soğuk havalarda) başka nerden gelebilir ki

Konunun ilk mesajında bahsedilen ses gibiyse yani gıcırtıya benzer bir ses ise sorununuz, önceden de belirttiğim gibi viraj lastiğindendir. Eğer değiştirmediyseniz denemelisiniz, çok pahalı bir parça değil zaten. Sizdeki ses bir kerelik duyulan vurma sesi ise amortisör darbe takozlarınıza baktırabilirsiniz.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Bence sorun arka alt takımlardan değil. Tecrübeyle sabittir, arka cam önü plastik (pandizot) sökülecek. Karoserin birleşme yerlerindeki kaynak puntolardan kopmuş olanlar tespit edilip tekrar kaynatılacak.

Aynı sorunu yaşamıştım. Sesi, iki metalin birbirine sürtmesi yada iki metal arasına kum girmiş gibi ses çıkartması olarak tarif ediyordum hep. Öyle ki, iki teker terazisi hizada değilken yani kaldırımdan çapraz inerken geliyordu. Arka koltukları indirip plastik parçaları söküp kaportacımı bagajda yarım saat gezdirmiştim. Sağolsun nokta atışı teşhisle sesi bu yöntemle kesmişti.

Sonradan sorunun belli başlı markalarda kronik olabileceğini okumuştum

Deneyin, kesin çözüm olacaktır.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ses pandizottan geliyor bende de vardi gecti bi daha hic geldi. Pandizotun ayaklari plastik oldugu o ayaklara keçe yapistircaksiniz cozumu cok basit . O sesin geldigi yeri bulana kadar canim cikmisti kuzenim kullaniyordu ben bagaja gecmistim sesi dinliyordum :D Bl kasa kullanan herksin bence pandizota yumusak pabuc yapistirmasi lazim sonucta arac kasise girince pandizot her turlu hopluyor zipliyor ses yapiyor.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ses pandizottan geliyor bende de vardi gecti bi daha hic geldi. Pandizotun ayaklari plastik oldugu o ayaklara keçe yapistircaksiniz cozumu cok basit . O sesin geldigi yeri bulana kadar canim cikmisti kuzenim kullaniyordu ben bagaja gecmistim sesi dinliyordum :D Bl kasa kullanan herksin bence pandizota yumusak pabuc yapistirmasi lazim sonucta arac kasise girince pandizot her turlu hopluyor zipliyor ses yapiyor.
Senin guzu hb ama. ;)

Bence sorun arka alt takımlardan değil. Tecrübeyle sabittir, arka cam önü plastik (pandizot) sökülecek. Karoserin birleşme yerlerindeki kaynak puntolardan kopmuş olanlar tespit edilip tekrar kaynatılacak.

Aynı sorunu yaşamıştım. Sesi, iki metalin birbirine sürtmesi yada iki metal arasına kum girmiş gibi ses çıkartması olarak tarif ediyordum hep. Öyle ki, iki teker terazisi hizada değilken yani kaldırımdan çapraz inerken geliyordu. Arka koltukları indirip plastik parçaları söküp kaportacımı bagajda yarım saat gezdirmiştim. Sağolsun nokta atışı teşhisle sesi bu yöntemle kesmişti.

Sonradan sorunun belli başlı markalarda kronik olabileceğini okumuştum

Deneyin, kesin çözüm olacaktır.
Dikkate alınması gereken nadir tecrübelerden olmuş bu. Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mavimavi21

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
arkadaşlar merhabalar;
bende de stabil olmayan yollarda bir kaç aydır tıkırtı sesi geliyordu sağ arkadan. geçenlerde delphi marka z-rot ile değiştirdim. tıkırtı sesi %60 gibi azaldı. fakat tam olarak kesilmedi. okuduklarıma göre amortisör takozu da değişmeli galiba.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
arkadaşlar merhabalar;
bende de stabil olmayan yollarda bir kaç aydır tıkırtı sesi geliyordu sağ arkadan. geçenlerde delphi marka z-rot ile değiştirdim. tıkırtı sesi %60 gibi azaldı. fakat tam olarak kesilmedi. okuduklarıma göre amortisör takozu da değişmeli galiba.
Pandizotlardan da ses geliyor orayı sökü yalıtım bakmk gerekiyor

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mavimavi21

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
dün mazda ikileri aradım. z rottan başka parçanın kolay kolay sıkıntı yaşatmayacağını söyledi. istanbulda yaşamadığım için biraz idare et yolun düşünce uğra dedi. artık biraz sabrımı zorlayacam sese karşı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
dün mazda ikileri aradım. z rottan başka parçanın kolay kolay sıkıntı yaşatmayacağını söyledi. istanbulda yaşamadığım için biraz idare et yolun düşünce uğra dedi. artık biraz sabrımı zorlayacam sese karşı :)

Benzer ses bende de olmuştu, kontrol ettirdiğimde amortisör patlak çıkmıştı, bir ihtimal amortisör kontrolünü de yaptır bence.

auzdemir

Sessiz
Arkadaşlar merhaba. Arka süspansiyondan lokurtu şeklinde gelen bir ses sebebiyle bugün ustaya gittim. Problemli parça z rot. Arabam mazda 3 2010. Bu parçanın iyisi hangi markadır ve nereden alabilirim. İstanbul'dayım ama internetten almak daha kolayıma gelir. Servisteki orijinalinin fiyatını bilen varsa onu da öğrenmek isterim. Cevaplarınız değerlidir. Şimdiden teşekkürler. Resim ekleme denemesi:
IMG_20191130_100227.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba. Arka süspansiyondan lokurtu şeklinde gelen bir ses sebebiyle bugün ustaya gittim. Problemli parça z rot. Arabam mazda 3 2010. Bu parçanın iyisi hangi markadır ve nereden alabilirim. İstanbul'dayım ama internetten almak daha kolayıma gelir. Servisteki orijinalinin fiyatını bilen varsa onu da öğrenmek isterim. Cevaplarınız değerlidir. Şimdiden teşekkürler. Resim ekleme denemesi:Ekli dosyayı görüntüle 48434
İnternet ortamındaki, kalbur üstü her parçacıdan alabilirsin... Yan Sanayi ile orijinal arasında dağlar kadar fark var bildiğim kadarıyla, güncel rakamlar hakkında bilgim yok maalesef.

Yan Sanayi Z rot atıyorum 1-2 yıl dayanırsa, orijinal olan 5-6 yıl rahatlıkla dayanır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Domestos cevabın için teşekkür ederim.
Parçayı aldım ama yanlışlıkla eski kasanınkini (2009) almışım gelince direkt iade mi edeyim yoksa olur mu?
Bu konuda hiç tecrübemiz yok maalesef. Ben tahminimi uymaz yönünde kullanıyorum, iade etmeden önce üzerindeki ile karşılaştırma şansın varsa ve olursa; en azından iade işlemleri ile uğraşmamış olursun. ;)

Üst Alt