Mazda 3 BL (2009-13) Arka Tarafdan Gelen Gıcırtı Sesi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Viraj lastiği (bara lastiği) ya da askı rotu parçalarından biri yapıyordu bu sesi. Büyük ihtimal viraj lastiği diye hatırlıyorum. Ucuz bir parça zaten yağlamakla uğraşmaya değmez, eğer o ise tabi... :cool:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Selamlar arkadaşlar. 2 gündür enteresan bir sorunla karşı karşıyayım. Dün sol arka tekerleğimin otoparktaki hafif derin bir çukura düşmesiyle duydum ilk olarak. Sol arkadan metalik bir ses geliyor. Tıngırtı gibi ama anlık. Dün hafif derin çukurda gelen ses, bugün sokaktaki hafif çukurda ve kasiste bile duymaya başladım. Özellikle sol tekerin çukura düşüp sağ tekerin düzde gittiği durumlarda geliyor. Düz yolda sıkıntı yok ama.
Bugün akşam eve dönünce bir de araç dururken sallamaya başladım. Gerek arka kapı tavanından gerekse bagajdan, gerekse de lastiğe ayağımı dayayıp ittirerek. Hepsinde de sadece sol arkadan gıcırtı sesi geldi. Böyle bir sese ne sebep olabilir acaba?

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Selamlar arkadaşlar. 2 gündür enteresan bir sorunla karşı karşıyayım. Dün sol arka tekerleğimin otoparktaki hafif derin bir çukura düşmesiyle duydum ilk olarak. Sol arkadan metalik bir ses geliyor. Tıngırtı gibi ama anlık. Dün hafif derin çukurda gelen ses, bugün sokaktaki hafif çukurda ve kasiste bile duymaya başladım. Özellikle sol tekerin çukura düşüp sağ tekerin düzde gittiği durumlarda geliyor. Düz yolda sıkıntı yok ama.
Bugün akşam eve dönünce bir de araç dururken sallamaya başladım. Gerek arka kapı tavanından gerekse bagajdan, gerekse de lastiğe ayağımı dayayıp ittirerek. Hepsinde de sadece sol arkadan gıcırtı sesi geldi. Böyle bir sese ne sebep olabilir acaba?
Sanırım amortisörlerin patlamış.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sanırım amortisörlerin patlamış.

Ben de öyle düşünür gibi oldum ama aracın o tarafı yaylanma yapmıyor. Ayrıca salladığımda gıcırtı sesinin olması amortisör patlamasına mı delalet?

Kadir yok eğilip bakmadım. Dururken sertçe salladım ama, sadece o tarafta gıcırtı vardı.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende servis viraj kollarını değişmişti garantiden

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Ben de öyle düşünür gibi oldum ama aracın o tarafı yaylanma yapmıyor. Ayrıca salladığımda gıcırtı sesinin olması amortisör patlamasına mı delalet?

Kadir yok eğilip bakmadım. Dururken sertçe salladım ama, sadece o tarafta gıcırtı vardı.
Ben de viraj dönerken veya eğimden geçerken cavvv diye ses geliyordu arkadan amortisör, takoz ve körük yeniliyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracın kaldırılıp bakılması lazım. Küçük bir çakıl taşı çıkacağı gibi z rot veya başka bir aksamda sorunda çıkabilir. Ezbere şuradan geliyor demek imkansız.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gıcırtı konusuna taşımayaydınız iyiydi, çünkü asıl ses metalik ses. Dururken gıcırtı sesi çıkıyor.
Bugün daha da arttı. Arnavut kaldırımlı yolda duyabildim. Özellikle sağ arka tekerin düzdeyken sol arka tekerin kasisten ya da çukurdan geçtiği zamanlarda kesin geliyor. Bu da beni viraj denge çubuğundan ve bağlantılarından olabileceğini düşündürmeye başladı. Bu metalik sesi daha iyi tanımlamak gerekirse yatağı içinde oynayan bir milin çıkarabileceği metalik tok ses gibi. Anahtarı aracın tavan kuşağına hafifçe vurduğumuzda çıkan sese çok benziyor.

Z rot sesi metalik değil, tıkırtı şeklindedir. Amortisör takozu sesi de derin çukurlarda takırtı şeklinde gelir. Her iki arka teker aynı anda kasisten ya da çukurdan geçerken fazla gelmeyip sağ teker düzde sol teker çukur ya da kasiste gelmesi dolayısıyla bu amortisör takozundan olma ihtimalini vermiyorum.

Arka 2 tekerden biri dengesiz ortamdan geçerken bu tarz zorlanan ve böyle ses çıkarabilecek neler vardır? 1. viraj denge kolu. 2.?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracının tanıtım konusuna yazmışsın Mutlu. Arkadan gelen ses aynı konu altında konuşulabilir metalik ses kauçuk sesi patırtı çatırtı diye ayrı ayrı açarsak çözüm yöntemleri ayrı ayrı başlıklarda hiç olur. Bu konu altında ortak çözüm daha mantıklı bu konu için.
Sorununla ilgili; aracını kaldırtıp baktırmadan bulman çok zor. Kaldırıp parçalar tek tek muayene edilecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yürüyen aksam konusunda zayıfım ama bir ihtimal, bagajdaki sağa sola çarpan malzemeler olabilir mi? diye aklıma geldi. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yürüyen aksam konusunda zayıfım ama bir ihtimal, bagajdaki sağa sola çarpan malzemeler olabilir mi? diye aklıma geldi. :)

Yok abi bagajda o tarz ses çıkarabilecek bir şey yok. :) Aracın dışından daha çok duyuluyor hatta. İçeriden olsa camlar açıkken net, camlar kapalıyken az duyulmazdı. Kapalıyken daha net duymam gerekirdi.

Gıcırtı sesi de bir kauçuk burçtan kaynaklanıyor sanırım. Neyse zararı yok bana şimdilik. Yaza doğru çözerim sorunu. Ayın 15 inde yazlıklara geçerken gösteririm rot balanscıya.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Z rotları değişti fakat değişen birşey olmadı hala lıh lıh sesi geliyor. :( Paranız varsa servis harici yerlerden temin etmeyin.

Üst Alt