Mazda 3 BK (2003-09) Su Eksiltme ve Çözümü

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ucuzu varken pahalısına gerek yok diyen biri değilim. Fakat 21psi ile 14.5 psi arasında net şu şu olur bu olur olmazsa şu olur diye net bir şeyle sonuçlanmıyor bu tartışma. Yada ben kaçırdım oraları :)

Her şey bir yana bir yanda orjinal parça 300₺ diğer yanda orjinal parça 2500₺ ve bu bahsedilen sadece basınçlı kapak yani :)
Kapak yani dediğine göre alt tarafı bi kapak alıp bakabilirsin, yada alt tarafı bi kapak takmayada bilirsin tercih senin :)

Radyatör Kapağının İşlevleri:

Radyatör kapağı, soğutma sisteminin içindeki basıncı düzenler. Genellikle 15 psi (pound per square inch) olarak ayarlanmış bir basınç noktasında açılmak üzere tasarlanmış bir emniyet valfi görevi görür.
Soğutma sıvısı ısındıkça genleşir ve bu basınç artışına neden olur. Radyatör kapağı, bu basınç belirli bir noktaya ulaştığında açılır ve fazla ısıyı ve soğutma sıvısını radyatörün yan tanklarına taşır.
Ayrıca, radyatör kapağı soğutma sıvısının kaynama noktasını yükselterek, sıvının daha yüksek sıcaklıklarda kaynamadan motoru soğutmasına olanak tanır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye bir söz var ama bu bizim toplum için geçerli değil, biz hepten fakiriz.

Önemli ve motor için hayati bir konu olduğu için yönlendirme yapmak istemem. Tercih senin.

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Fakat 21psi ile 14.5 psi arasında net şu şu olur bu olur olmazsa şu olur

İşte bu tarz sonucuna ulaşamadığımız şeylerde üstündeki neyse onu almakta fayda var.
İki farklı marka aynı motorda farklı kapaklar kullanmış olabilir. Motor aynı olabilir, soğutma sistemi aynı olabilir gözümüzle gördüğümüz her şey aynı olabilir. Fakat bir de işin yazılım kısmı var. Aynı motoru kullanmışlar ama motorlardaki değerler farklıdır. Ben bu olaydan bunu anlıyorum. O kapak kullanılmışsa illa bir sebebi vardır. Ve iki kapak arasındaki farkı da kimse aracını riske atıp test edip belgeleyemez :)

Mesela bizim eski ford kurye aracımız aynı 1.5 motorla 75 beygir, 90 beygir ve 110 beygir olarak satılıyordu.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Piyasaya baktığımızda genel olarak gördüğüm nokta sırf pahalılık ve bulunamamazlıktan 14.5 psi değil de 21 psi seçilmesi, ben aldığımda da üzerinde zaten 21psi takılıydı.

Şöyle yorumladım. Örnek takılı kapak 21 psi olduğu için 6.5psi daha fazla basınç hapsedecek. Buda benim başıma geldiği gibi başta yedek su deposu olmak üzere hortum vb malzemelerde patlama, çatlama veya kaçaklara yol açabilecek.

Elinde çıkma uygun fiyata 14.5 psi kapak olan varsa talibim :)

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Piyasaya baktığımızda genel olarak gördüğüm nokta sırf pahalılık ve bulunamamazlıktan 14.5 psi değil de 21 psi seçilmesi, ben aldığımda da üzerinde zaten 21psi takılıydı.

Şöyle yorumladım. Örnek takılı kapak 21 psi olduğu için 6.5psi daha fazla basınç hapsedecek. Buda benim başıma geldiği gibi başta yedek su deposu olmak üzere hortum vb malzemelerde patlama, çatlama veya kaçaklara yol açabilecek.

Kapağı alın yanınıza sanayide pejo, ford parçacılarını dolaşın denk gelir illa :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

. :)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kapağı alın yanınıza sanayide pejo, ford parçacılarını dolaşın denk gelir illa :harika:
Ford'lardaki 21 psi hepsi. Şu an aracımdaki ve eski de 21 psi. Yedek su deposu çatlak devir daimin hortumlarının hemen altından su kaçırıyor. Önceliğim onu değişmek işte arkadaş geçenlerde kapaksız 900₺'ye bulmuş Elazığ'da 1 yerde sadece varmış. Bende amazonda kapağı ile birlikte 712₺'ye buldum. Amazon Prime var bende kargo filan zaten ücretsiz geliyor. Acaba uyar mı dedim. Ürün başlığı MAZDA 3 2004 2012 LF8B 15 350B olarak geçiyor. Görüntü aynısı. Tırnakları da aynı. sanırım depoda orjinal/ford farkı olmaz :) Kapağı bir çok yer gezdim sordum herkes 21psi var diyor. 14.5 psi lılara da 2300-2500 fiyatlar veriliyor..

Murat Yılmaz

Seçkin Üye
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Füme
Ford'lardaki 21 psi hepsi. Şu an aracımdaki ve eski de 21 psi. Yedek su deposu çatlak devir daimin hortumlarının hemen altından su kaçırıyor. Önceliğim onu değişmek işte arkadaş geçenlerde kapaksız 900₺'ye bulmuş Elazığ'da 1 yerde sadece varmış. Bende amazonda kapağı ile birlikte 712₺'ye buldum. Amazon Prime var bende kargo filan zaten ücretsiz geliyor. Acaba uyar mı dedim. Ürün başlığı MAZDA 3 2004 2012 LF8B 15 350B olarak geçiyor. Görüntü aynısı. Tırnakları da aynı. sanırım depoda orjinal/ford farkı olmaz :) Kapağı bir çok yer gezdim sordum herkes 21psi var diyor. 14.5 psi lılara da 2300-2500 fiyatlar veriliyor..

Link atıyorum özelden dilerseniz oradan sipariş verin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
İşte bu tarz sonucuna ulaşamadığımız şeylerde üstündeki neyse onu almakta fayda var.
İki farklı marka aynı motorda farklı kapaklar kullanmış olabilir. Motor aynı olabilir, soğutma sistemi aynı olabilir gözümüzle gördüğümüz her şey aynı olabilir. Fakat bir de işin yazılım kısmı var. Aynı motoru kullanmışlar ama motorlardaki değerler farklıdır. Ben bu olaydan bunu anlıyorum. O kapak kullanılmışsa illa bir sebebi vardır. Ve iki kapak arasındaki farkı da kimse aracını riske atıp test edip belgeleyemez :)

Mesela bizim eski ford kurye aracımız aynı 1.5 motorla 75 beygir, 90 beygir ve 110 beygir olarak satılıyordu.
Son paragraf her şeyin temeli bu konuda, motor gücüne göre basınç ayarı kapakla yapılıyorsa aynı değere sahip kapak en doğru seçenek olur.

@Muygun depo değişecekse kapak ile birlikte olanını alıp sıkıştırmadan gözlem yapmak uygun fiyatlı çözüm yolu olur bence.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Son paragraf her şeyin temeli bu konuda, motor gücüne göre basınç ayarı kapakla yapılıyorsa aynı değere sahip kapak en doğru seçenek olur.

@Muygun depo değişecekse kapak ile birlikte olanını alıp sıkıştırmadan gözlem yapmak uygun fiyatlı çözüm yolu olur bence.
İşte öyle de başa dönmüş oluyoruz abi. Burada depo + kapak 712 ₺. Mazda diğer şekilde depo + kapak 4000 ₺ civarı fakat ucuz olsun dersek bu defa basıncı tutturamıyoruz..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
İşte öyle de başa dönmüş oluyoruz abi. Burada depo + kapak 712 ₺. Mazda diğer şekilde depo + kapak 4000 ₺ civarı fakat ucuz olsun dersek bu defa basıncı tutturamıyoruz..
Basıncın önemi ile paranın miktarı doğru orantılı demek, para çokomel eğrisi gibi... :utan:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bence fiyatı baz alırsak bir çok yabancı parça sitelerine de göz atınca akıllara direk gelen şey "Coğrafya kaderdir"

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Geçen hafta hanımın amcası geldi Hollandadan. Bileydim kapak artı depoyu bedavaya getirirdim. Kargosu kapağın 10 katı düşün abi ne hallere gelmişiz ve asıl acınası durum alışıyoruz herşeye.

Üst Alt