Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bahsettiğim arızadan sonra aldığım hatalar bunlar. Oksijen sensörünü söküp balata spreyi ile temizlemeyi düşünüyorum. Olmazsa boğaz kelebeğini söktüreceğim. Kelebeğe giren sıcak su hortumunun içinden taşan gevremil hortum parçası gördüm. Bu arada balata spreyi yerine wd 40 olur mu acaba

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
temizliği yaptığınız esnada sensör sıcak da olmasın soğuk da olmasın. Lakin temizlikten önce sensör kablolarını avometre ile ölçerseniz daha sağlıklı sonuçlar alırsınız. Şahsi fikrim hala pompanın arızalı ya da tıkalı olduğu yönünde. Oksijen sensörü arızasını da pompanın tetiklemesi muhtemel. hava yakıt oranı doğru ayarlanmıyorsa arıza yakar.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Bahsettiğim arızadan sonra aldığım hatalar bunlar. Oksijen sensörünü söküp balata spreyi ile temizlemeyi düşünüyorum. Olmazsa boğaz kelebeğini söktüreceğim. Kelebeğe giren sıcak su hortumunun içinden taşan gevremil hortum parçası gördüm. Bu arada balata spreyi yerine wd 40 olur mu acaba

temizliği yaptığınız esnada sensör sıcak da olmasın soğuk da olmasın. Lakin temizlikten önce sensör kablolarını avometre ile ölçerseniz daha sağlıklı sonuçlar alırsınız. Şahsi fikrim hala pompanın arızalı ya da tıkalı olduğu yönünde. Oksijen sensörü arızasını da pompanın tetiklemesi muhtemel. hava yakıt oranı doğru ayarlanmıyorsa arıza yakar.
Hava yakıt karışımı hatası söz konusu ise o zaman ilk etapta maf sensörünü temizlemem daha doğru olabilir diye düşünmeye başladım. Evet ilk etapta maf a bakcam. Düzelmezse oksijene bakarım. Avometre ile voltaj kontrolü şase kontrolü mü bahsettiğiniz ölçümler. Eğer öyle ise kolaylıkla yaparım elektronik teknisyeniyim zaten. Tahmin ettiğim kadarıyla oksijen sensöründe besleme uçları ve 1 yada 2 adet data ucu vardır. Voltaj kontrolünü yaparım ama data uçları testini sadece kablo sağlamlık testi ile mi yapmalıyım yoksa farklı bir test yöntemi var mı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benzin filtresinin değişmesi için benzin deposunun sökülmesi gerekiyor çünkü filtre pompa ile beraber. Ford parçası satan yerden focus 2 benzin pompası alırsanız birebir aynısıdır. Tavsiyem şamandıra pompa şeklinde takım olarak değiştirmeniz zaten filtrede değişmiş oluyor takım fiyatı 350 civarıydı en son. Pompanın basıncını depoyu söktürmeden motor kısmından ölçtürebilirsiniz.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Benzin filtresinin değişmesi için benzin deposunun sökülmesi gerekiyor çünkü filtre pompa ile beraber. Ford parçası satan yerden focus 2 benzin pompası alırsanız birebir aynısıdır. Tavsiyem şamandıra pompa şeklinde takım olarak değiştirmeniz zaten filtrede değişmiş oluyor takım fiyatı 350 civarıydı en son. Pompanın basıncını depoyu söktürmeden motor kısmından ölçtürebilirsiniz.
Benim tahminim de hava yakıt karışımdaki hatalar veya bu oranın ölçümünün doğru yapılamamasıyla alakalı beyne yanlış bilgiler gitmesi kaynaklı problem. Ama bu işlemi basitten zora ve maliyeti azdan çoka doğru yapmamız daha akıllıca olur. Benzin pompası ve filtresi oldukça maaliyetli ve zahmetli bi iş. Hem parça hem işçilik maaliyeti beni şu aşamada zorlayabilir. O yüzden kendi yapacaklarımı öncelikle yapıp en son pompa kısmına geçeceğim. Fakat bu basınç ölçüm işlemini normal tamirciler de yapıyo mu acaba. Uygun test cihazları olduğunu hiç sanmıyorum. Nasıl ne şekilde ölçüyorlar hiç ni bilgim yok. Bu arada bizim araçların bi bölümünde benzin filtresinin sağ arka tekerleğin orda olduğunu duymuştum. Eğilip bi bakacağım benzin hortumlarını bi takip edeceğim. Eğer kolay yerdeyse onu da değiştiririm. Ama şu basınç işini servis dışında başka bi yer ölçebilir mi onu öğrenmem lazım

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
benzin deposunu fulleyip, sadece benzinde kullanın aracı, ara ara 5 bin 6 bin devirlere çıkın.
Öyle yaptım. Yaklaşık 250 km şehir dışı 150 km de şehir içi kullandım. Biraz düzeldi. Uzun süre lpg kullanmaktan dolayı araç yakıt haritasını lpg ye göre ayarlamış benzinde düzensizlik mi oldu acaba. Çünkü mazdanın benzin pompası sensörler vs gibi şeyleri bozulacağına pek ihtimal vermiyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Öyle yaptım. Yaklaşık 250 km şehir dışı 150 km de şehir içi kullandım. Biraz düzeldi. Uzun süre lpg kullanmaktan dolayı araç yakıt haritasını lpg ye göre ayarlamış benzinde düzensizlik mi oldu acaba. Çünkü mazdanın benzin pompası sensörler vs gibi şeyleri bozulacağına pek ihtimal vermiyorum.

Aynen öyle. Lpg deki ayarsızlık benzindeki yakıt trimlerini bozduğundan benzinle kullanıldığında sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu da en iyi ya benzinde 300-400 km ya da direk akü kutup başını söküp beynin sıfırlanmasını sağlayarak anlayabilirsiniz. Bir miktar düzelme varsa, ki siz öyle diyorsunuz, sorun lpg ayarındadır. Lpg kitinizi söylerseniz ankarada yol ayarı yapan bir usta önerebilirim belki.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan

Aynen öyle. Lpg deki ayarsızlık benzindeki yakıt trimlerini bozduğundan benzinle kullanıldığında sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu da en iyi ya benzinde 300-400 km ya da direk akü kutup başını söküp beynin sıfırlanmasını sağlayarak anlayabilirsiniz. Bir miktar düzelme varsa, ki siz öyle diyorsunuz, sorun lpg ayarındadır. Lpg kitinizi söylerseniz ankarada yol ayarı yapan bir usta önerebilirim belki.
Aküyü sökmeden beyinin soketlerini söksem sanırım 2 adet olmaz mı. Lpg kiti mtm marka.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aküyü sökmeden beyinin soketlerini söksem sanırım 2 adet olmaz mı. Lpg kiti mtm marka.

Aküyü sökseniz de sıkıntı olmaz. Teyplerimiz şifreli değil. Bir tek otomatik camların tekrardan kodlanması gerekir.
mtm için bir usta bilmiyorum. kablosu ucuz ama, alıp kendiniz ayar yapmaya çalışabilirsiniz.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Arkadalar bugün aracı önce lpg ciye sonra motor ustasına götürdüm. Lpg ci lpg ile alakalı sorun yok dedi. Würth marka enjektör temizleyici al çeyrek depo benzine boşalt bi dene dedi.
Gelelim motor ustasına. Önce bobinleri kontrol etti dolayısıyla bujileri soketlerini söküp takma suretiyle. Sonra hava filtresinin olduğu bölümü açıp dinledi direksiyonu hafif oynattı. Aracın öksürme şeklindeki sesini delil gösterip subaplar yanmış dedi. O sesi biliyodum zaten. Aracın motoru ara ara öksürüyor sanki. Özellikle klima açınca çoğalıyor bu ses. Ama ilginçtir lpg ye alınca pek çıkmıyor bu ses. Ama klima açınca yapıyor lpd de de.
Sonuç olarak sadece subap yani üst taraftaysa arıza 2500 tl eğer alta indiyse komple yapılacaksa 6500 tl fiyat verdi.
Sabahları zor çalışma yok ve öyle abartı bi titreme yok.Aracın çekişi ise ilk ivmelenme çok iyi. Araç otomatik olmasına rağmen daha yarım gazda pati çekerek kalkış yapıyor ama yokuşta bayılma var.
Size sormak istediğim subap yakmış araç belirtileri nedir arkadaşlar.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadalar bugün aracı önce lpg ciye sonra motor ustasına götürdüm. Lpg ci lpg ile alakalı sorun yok dedi. Würth marka enjektör temizleyici al çeyrek depo benzine boşalt bi dene dedi.
Gelelim motor ustasına. Önce bobinleri kontrol etti dolayısıyla bujileri soketlerini söküp takma suretiyle. Sonra hava filtresinin olduğu bölümü açıp dinledi direksiyonu hafif oynattı. Aracın öksürme şeklindeki sesini delil gösterip subaplar yanmış dedi. O sesi biliyodum zaten. Aracın motoru ara ara öksürüyor sanki. Özellikle klima açınca çoğalıyor bu ses. Ama ilginçtir lpg ye alınca pek çıkmıyor bu ses. Ama klima açınca yapıyor lpd de de.
Sonuç olarak sadece subap yani üst taraftaysa arıza 2500 tl eğer alta indiyse komple yapılacaksa 6500 tl fiyat verdi.
Sabahları zor çalışma yok ve öyle abartı bi titreme yok.Aracın çekişi ise ilk ivmelenme çok iyi. Araç otomatik olmasına rağmen daha yarım gazda pati çekerek kalkış yapıyor ama yokuşta bayılma var.

hocam geçen de demiştim ben subaplari yeni yaptırdım.belirtiler..araç da belirgin olack şekil de titreme..ışıklar da filan durdugunuz zaman ara sıra istop etme.geç çalışma..araç da silkelenme ve belirtili bir şekilde çekiş den düşme..
ankaradaysanz REM otomative baktırn bir de

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Ankaradasınız niye sanayide bilinmedik ustalara götüresiye kadar Mazdadan anlayana götürmüyorsunuz? Şaşmazlarda Rem oto var. Yetkili isterseniz Herter var.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Mustafa bu belitiler gaz ve benzinde de ayrı ayrı yapıyo muydu. Çünkü bende sadece benzinde sorun var. Birde devir saatinde nasıl bi durum oluyor. sabit mi duruyo yoksa dalgalanıyo mu

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafa bu belitiler gaz ve benzinde de ayrı ayrı yapıyo muydu. Çünkü bende sadece benzinde sorun var. Birde devir saatinde nasıl bi durum oluyor. sabit mi duruyo yoksa dalgalanıyo mu

emre ben o belirtiler varken hiç benzin de kullanmadm cunki zaten subap sorunun olduğunu biliyordum..benim sorun lpge de vardı.devir saati dalganıyordu ama devamlı değil boşa aldığım zaman veya durduğum zaman ara sıra oluyordu.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan

emre ben o belirtiler varken hiç benzin de kullanmadm cunki zaten subap sorunun olduğunu biliyordum..benim sorun lpge de vardı.devir saati dalganıyordu ama devamlı değil boşa aldığım zaman veya durduğum zaman ara sıra oluyordu.
Anlaşılan o ki benim subaplar yeni yeni yanmaya başlamış yada 1-2 tanesi yanmış. Çünkü bende zor çalışma yok. Lpg de stop etme yok benzinde var. Çekişten düşme yokuş dışında yok. silkeleme yok. Cumartesi kendi ustama götürcem inşallah. O da eskiden mazda servisinde çalışıyomuş. Yani anlıyo mazdadan. Kuzenim de motor ustası ama maalesef o mazdayı bilmiyo. Olmazsa ona da bi gösteririm. Sonucu yazcam size. Ama belirtilerin tamamının olmaması ve sadece benzinde sorun çıkartması kafamı karıştırıyor.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Anlaşılan o ki benim subaplar yeni yeni yanmaya başlamış yada 1-2 tanesi yanmış. Çünkü bende zor çalışma yok. Lpg de stop etme yok benzinde var. Çekişten düşme yokuş dışında yok. silkeleme yok. Cumartesi kendi ustama götürcem inşallah. O da eskiden mazda servisinde çalışıyomuş. Yani anlıyo mazdadan. Kuzenim de motor ustası ama maalesef o mazdayı bilmiyo. Olmazsa ona da bi gösteririm. Sonucu yazcam size. Ama belirtilerin tamamının olmaması ve sadece benzinde sorun çıkartması kafamı karıştırıyor.

garip bir durum:(:(dediğn ustalara da bi göster bakalım kardeşim ne diyecekler..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Emre sıkıntın subap olamaz. Benzinde yapıp lpg de yapmamasının tek sebebi lpg ayarıdır. Akü resetlemesi yapmayarak ve uzun süre benzinde sürmeyerek boşuna belki de kendine masraf açacaksın. Lpg ustasına gidip sıkıntı yok demesine güveniyorsun.
Akü resetleme yaparsan da, tüm ortalamaların sıfırlandığına, beynin gerçekten sıfırlandığına ve sonrasında da sadece benzinde kullanmaya dikkat et.
Diyeceğimi dedim, uyup uymamak sana kalmış.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Emre sıkıntın subap olamaz. Benzinde yapıp lpg de yapmamasının tek sebebi lpg ayarıdır. Akü resetlemesi yapmayarak ve uzun süre benzinde sürmeyerek boşuna belki de kendine masraf açacaksın. Lpg ustasına gidip sıkıntı yok demesine güveniyorsun.
Akü resetleme yaparsan da, tüm ortalamaların sıfırlandığına, beynin gerçekten sıfırlandığına ve sonrasında da sadece benzinde kullanmaya dikkat et.
mutlu ara sıra akü resetlememi yapmamız mi gerekiyor yoksa böyle sıkıntılar'olduğu zaman mi'yapılıyor.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Dediğini yapcam. Benim aklıma da bu yatıyo aslında. Yalnız lpg ciye sordum aküyü söktüğümde yaptığınız ayar sıfırlanıyo mu diye o da hayır öyle olsa araç lpg ye bile geçmez diyo ama aracın kendi beyni sıfırlanır mı bilmiyorum. Rem oto daki usta da subap yanmış deyince kafam karıştı.
Ama şimdi karar verdim. Aküyü söküp yaklaşık 15 dk bekleyeceğim sonrasında bağlayıp benzine würth ün enjektör temizleyicini katayım. Ara ara da yüksek devire çıkarak süreyim bakalım deneyip görelim.

Üst Alt