Mazda 3 BK (2003-09) Motor Arıza Işığı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Semptomlar sübap sorunu olduğuna işaret ediyor. Lpg kilometresi nedir bilmiyorum ama kadran kilometresi bu teşhisi vurguluyor bence.

ediz07

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Motion AT
Merhaba arkadaşlar,
2004 model mazda 3 sahibiyim yaklaşık 222.000 km de ve LPG li. Benim de küçük bir sorum olacaktı. Daha önce arabamda rölantide hafif titreme olduğunu ayrıca yokuş çıkarken çekişte oldukça bir düşüş olduğunu buna karşın forumda bana supap tan kaynaklanabileceğini söylediler. Bende kısa bir süre içerisinde iyi bir ustaya gidip arabayı göstereceğim. Ancak benim başka bir sorunum daha ortaya çıktı. Bunun gene aynı problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum açıkçası.
Özellikle soğuk günler başladığından bu yana sabah ilk çalıştırmada araçta motor ışığı 3 -4 kez yanıp sönüyor fakat daha sabit duruma geçmedi sonra yaklaşık 30 saniye kadar bir titreme oluyor ve sonra kayboluyor. Gün içerisinde başka böyle bir durum olmuyor ancak araç gün içerisinde uzun bir süre durup çalıştırdıktan sonra hafif bir titreme olmuyor değil . Gün içerisinde kullanırken sadece rölantide hafif hafif sallantılar oluyor. Birde ilk çalıştırmada aracın çalışma şeklinde de bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. İlk çalıştırma da devir ilk önce yükselip sonra aracın soğukluğuna göre belli bir devire geliyordu şimdi yükselme olmadan belli bir devirde bekliyor sonra ısınınca düşüyor. Yaklaşık 2-3 ay önce aracın kelebeğini temizletmiş tim. Bu durum aracın beyin ayarını bozmuş olabilir mi?
Bu konuda daha önce tecrübe yaşayan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.
Safranbolu sanayisine girişte solda Hasan usta var (Yurtoto) japon arabalarından anlıyor. Genel yağ, fren bakımlarını oraya yaptırıyorum. Teşhis için oraya sorabilirsiniz.

AYDOGANT

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri
Safranbolu sanayisine girişte solda Hasan usta var (Yurtoto) japon arabalarından anlıyor. Genel yağ, fren bakımlarını oraya yaptırıyorum. Teşhis için oraya sorabilirsiniz.
Mustafa bey Karabükteki ustalar malesef detay bakamıyorlar, sadece subaptandır deyip geçiyorlar.Öyle gel bir test yapalım kompresyonları ölçelim diyeni görmedim. En iyisi Ankarada iyi bir ustaya gitmek ,Rem oto ile görüştüm muhtemelen oraya götüreceğim aracı üstelik yapılan işlere garanti veriyorlar.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafa bey Karabükteki ustalar malesef detay bakamıyorlar, sadece subaptandır deyip geçiyorlar.Öyle gel bir test yapalım kompresyonları ölçelim diyeni görmedim. En iyisi Ankarada iyi bir ustaya gitmek ,Rem oto ile görüştüm muhtemelen oraya götüreceğim aracı üstelik yapılan işlere garanti veriyorlar.
Karabük de muhakkak o testi yapan vardır ya..

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Kompresyon testinde sübap arızası belli olmuyor , bizim araçların egsoz sübapları arıza veriyor, kompresyon testinde emiş ölçülüyor sadece . Bigisayara bağlatmanızda fayda var muhtemelen silindir ateşleme arızası verecektir bu arıza ya sübaplardan yada ateşleme bobininden kaynaklıdır ama büyük ihtimal sübap sorunu var aracınızda , %100 tehşis etmek gerekirse kapak açılıp sübap aralıkları kontrol edilmesi gerekir

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kompresyon testinde sübap arızası belli olmuyor , bizim araçların egsoz sübapları arıza veriyor, kompresyon testinde emiş ölçülüyor sadece . Bigisayara bağlatmanızda fayda var muhtemelen silindir ateşleme arızası verecektir bu arıza ya sübaplardan yada ateşleme bobininden kaynaklıdır ama büyük ihtimal sübap sorunu var aracınızda , %100 tehşis etmek gerekirse kapak açılıp sübap aralıkları kontrol edilmesi gerekir

Kompresyonda emiş/egsoz diye nasıl ayrılıyor ki? Her iki sübap da kapalı olduğundaki maksimum basınç (kompresyon) ölçülmüyor mu?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba arkadaşlar,
Aracımı Ankara da ki Rem otomotive götürdüm (Daha önce aracımla ilgili gerekli bilgileri firmaya mail ortamında belirtmiştim gitmeden, yaklaşık maliyeti
de öğrenerek 14/10/2017 tarihinde aracımı götürdüm.) Firma yetkilileri beni oldukça sıcak karşıladılar ve maalesef yapılan kontroller sonucu aracımın supaplarının yanık olduğunu öğrendim ve bana konu ile ilgili yapılacak işlemleri belirterek aracımı kendilerine teslim ettim. 16/10/2017 tarihinde firma yetkililerinden Cem bey beni arayarak daha da kötü olan haberi bana verdi... motor yataklarında aşınma , çizik ve ölçüm sonucu %20 dolaylarında sapma varmış (daha teknik detaylarda söylendi ancak ben teknik olmadığım için konu hakkında fazla yorum yapamıyorum) Whats up üzerinden resimlerini gönderdiler ve motorun rektifiye olması gerektiğini söylediler. Acı ama maalesef gerçek tabi maliyette arttı. Ancak ustalarıma güveniyorum ve iyi iş çıkaracaklarını düşünüyorum. İnşallah cumartesi günü aracımı sıfırlanmış olarak alacağım. En az bir 4 5 sene daha binerim bu şekilde.
İlkkezmi subap değişiyor?
Lpg ne zaman takılmış?
Geçmiş olsun

AYDOGANT

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri
Evet ilk kez değişiyor. Ben 2014 yılında lpg li almıştım 184.000 Km deydi, yaklaşık orada 30-35 bin km lpg de kullanılmıştı sanırım bende 40.000 km civarı toplam 70.000 km lpg de kullanıldı.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hocam geçmiş olsun.ben de supap sorunu var??inşallah ben de en kısa zaman da yaptırmayı düşünüyorum.
Bu yataklar da ki aşınma ve çizilmenin sebebini söylediler mi???
İşlem sonrasn da bilgi verirseniz seviniriz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun. O km.lerde motorda aşınmalar normal.

AYDOGANT

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri
Cumartesi aracımı alacağım inşallah Aldığım zaman gerekli bilgileri alırım ancak aracın üst kapağını sökmeden alt tarafta sıkıntı olup olmadığı maalesef anlaşılamıyor çok. Her an sürprize hazırlıklı olmak gerekiyor ki ben hazır değildim :(. Çünkü bende sarsıntı çok hafifti ancak hissettiriyordu ona rağmen subap harici yatak ve pistonlarda da sıkıntı çıktı.

Aracıma, REM Otomotiv'de komple motor yapıldı, fotoğraflar aşağıdaki konuda mevcut.

Mazda 3 BK (2003-09) Sıfır Motor Yaptırmak

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
1999 Mazda 323 Astina
Araç Renk ve Tip
Mavi Hatcback
Arkadaşlar merhaba babamın mazda 3 u var 2006 model Prins LPG takılı bugün gaz ayarı yaptırdık ve ayardan bi süre sonra motor arıza ışığı yandı bunun gaz ayarı ile Bi alakası Olabilir Mi?

Ekli dosyalar

• IMG-20181028-WA0003.jpg
    IMG-20181028-WA0003.jpg
    43.6 KB · Görüntüleme: 13

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba babamın mazda 3 u var 2006 model Prins LPG takılı bugün gaz ayarı yaptırdık ve ayardan bi süre sonra motor arıza ışığı yandı bunun gaz ayarı ile Bi alakası Olabilir Mi?
Kesinlikle... Ayar yapan yere götürün baksınlar... İşin içinden çıkamayınca, suçu ateşleme elemanlarına atmalarına müsaade etmeyin, son ayardan itibaren arıza ışığı yanmaya başladı diyerek ısrarcı olun.

Araç Markası
1999 Mazda 323 Astina
Araç Renk ve Tip
Mavi Hatcback
Çok teşekkür ederim kesin. Olarak. LPG ayarı sebep. Olmuştur dimi.

Üst Alt